Ухвала суду № 42709200, 05.02.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2015
Номер справи
809/2644/14
Номер документу
42709200
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2015 року Справа № 876/9628/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Яворського І.О.,

суддів: Кухтея Р.В., Хобор Р.Б.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Державної податкової інспекції в Рогатинському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області та управління Державної казначейської служби у Рогатинському районі Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року в справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Росан-Агро» до Державної податкової інспекції в Рогатинському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області та управління Державної казначейської служби у Рогатинському районі Івано-Франківської області про стягнення бюджетної заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

В серпні 2014 року, товариство з обмеженою відповідальністю «Росан-Агро» звернулося з позовом в суд до Державної податкової інспекції в Рогатинському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області та управління Державної казначейської служби у Рогатинському районі Івано-Франківської області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 7 676 937 грн.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що в порушення ст. 200 ПК України відповідачами не здійснено бюджетне відшкодування податку на додану вартість.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року в справі №809/2644/14 адміністративний позов задоволено частково. Постановлено стягнути з Державного бюджету на користь ТзОВ «Росан-Агро» через управління Державного казначейства в Рогатинському районі Івано-Франківської області бюджетну заборгованість з податку на додану вартість в сумі 7 676 937 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з цим рішенням суду першої інстанції, його в апеляційному порядку оскаржили Державна податкова інспекція в Рогатинському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області та управління Державної казначейської служби у Рогатинському районі Івано-Франківської області, де в апеляційних скаргах просять скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року в справі №809/2644/14 та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому, колегія суддів, у відповідності до ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову залишити без змін. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.

Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податковою кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно підпункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджет України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг.

При цьому, бюджетним відшкодуванням згідно із підпунктом 14.1.18 статті 1 Податкового кодексу України є відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі № 2-а-6028/08/0970 від 03.09.2009 року позовні вимоги ТзОВ «Росан-Агро» задоволено повністю, та скасовано повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Рогатинському районі Івано-Франківської області щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість ТзОВ «Росан-Агро» за період з березня по листопад 2007 року та квітень 2008 року на загальну суму 7 676 937, 00 (сім мільйонів шістсот сімдесят шість тисяч дев'ятсот тридцять сім).

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2012 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Рогатинському районі залишено без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду без змін. Також ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.10.2013 року касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Рогатинському районі залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду та Львівського апеляційного адміністративного суду без змін. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.04.2014 року Державній податковій інспекції у Рогатинському районі відмовлено у перегляді справи у Верховному суді України.

Відповідно до ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 ПК.

Відповідно до пунктів 200.7 та 200.10 цієї статті платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Згідно з пунктом 200.11 ПК за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 ПК орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

У справі, що розглядається, суд першої інстанції встановив, що судовими рішеннями, які набрали законної сили визнано право товариства на отримання бюджетного відшкодування ПДВ і підтверджено достовірність розрахунку заявленої до відшкодування суми, проте відповідач - Державна податкова інспекція в Рогатинському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області не подала у визначений законодавством строк до органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно з пунктом 200.23 статті 200 ПК суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

На підставі аналізу зазначених норм колегія суддів дійшла такого правового висновку.

У разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 ПК вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування органом державної податкової служби за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Протягом п'яти операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

На суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної заборгованості та пені.

Аналогічну правову позицію висловлено в постанові Верховного Суду України від 03 червня 2014 року №21-131а14.

Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційні скарги Державної податкової інспекції в Рогатинському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області та управління Державної казначейської служби у Рогатинському районі Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року в справі №809/2644/14 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий І.О. Яворський

Судді Р.В. Кухтей

Р.Б. Хобор