ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К РА Ї Н И
05 лютого 2015 р. Справа № 522/22542/14-а
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Єршова Л.С.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Стас Л.В.
суддів-Турецької І.О., Косцової І.П.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 26 листопада 2014 року про повернення позовної заяви по справі за позовом ОСОБА_2, товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна будівельно-виробнича компанія «Квадр» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання незаконними дій, скасування постанови про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 та товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна будівельно-виробнича компанія «Квадр» звернулися до суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання незаконними дій посадових осіб Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області щодо складання акту перевірки від 15.04.2014р., видачі припису від 15.04.2014р. та складанню протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.04.2014р., визнання незаконною та скасування постанови № 153/130-П від 29.04.2014р. про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності у розмірі 109620,00 грн.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 26 листопада 2014 року адміністративний позов ОСОБА_2 та товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна будівельно-виробнича компанія «Квадр» - повернуто позивачеві, на підставі п.6 ч.3 ст.108 КАС України, у зв'язку з тим, що справа не підсудна цьому адміністративному суду.
В апеляційній скарзі, ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 26 листопада 2014 року - скасувати та постановити нову про направлення справи до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Вирішуючи питання про повернення позовної заяви, суд першої інстанції виходив з того, що даний спір, відповідно до ч.2 ст. 18 КАС України, підсудний окружному адміністративному суду, що виключає можливість розгляду даного спору Приморським районним судом м. Одеси.
Колегія суддів погоджується з зазначеним висновком суду першої інстанції, та вважає, що при винесенні оскаржуваної ухвали, суд дійшов обґрунтованого висновку про повернення позовної заяви, виходячи з наступного.
Предметна підсудність адміністративних справ визначена ст. 18 КАС України.
Так, відповідно до п.1 ч.2 ст. 18 КАС України - окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом позову в даній справі є дії посадових осіб Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області щодо складання акту перевірки від 15.04.2014р., видачі припису від 15.04.2014р. та складанню протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.04.2014р., а також постанова Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.04.2014 року № 153/130-П.
Позивачем помилково було віднесено позов до категорії адміністративних справ з приводу рішень суб'єкта владних повноважень про притягнення особи до адміністративної відповідальності, у зв'язку з чим позов було подано до Приморського районного суду м. Одеси, як до місцевого суду адміністративної юрисдикції.
Проте, згідно п.1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України №439/11 від 08.04.2011 р. (далі Положення), Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до п.3 Положення, основними завданнями Державної архітектурно-будівельної інспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури; внесення Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України пропозицій щодо формування політики із відповідних питань.
Згідно п.6 Положення, Державна архітектурно-будівельна інспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи.
Вказане свідчить, що Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області на основі законодавства делеговані владні повноваження, одним з яких згідно п.п.11 п.4 вищевказаного Положення є розгляд справ про правопорушення у сферах містобудівної діяльності, житлово-комунального господарства з прийняттям відповідних рішень.
Таким чином, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області в розумінні п.7 ч.1 ст.3 КАС України є суб'єктом владних повноважень.
Виходячи з викладеного, притягнення позивача до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого п.2 ч.1 ст.34 та п.2 ч.2 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», не є справою про притягнення до адміністративної відповідальності.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в даному випадку має місце спір між юридичною особою та державним органом, який не підсудний місцевому загальному суду як адміністративному, у зв'язку з чим, відповідно до вищенаведених норм КАС України, дана справа належить до компетенції окружного адміністративного суду, що було вірно встановлено судом першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги колегія суддів не приймає, оскільки вказані доводи на думку колегії є наслідком невірного розуміння апелянтом норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ч. 1 ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 199, ст. 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст.254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 26 листопада 2014 року по справі за позовом ОСОБА_2, товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна будівельно-виробнича компанія «Квадр» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання незаконними дій, скасування постанови про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: