Постанова № 42706208, 04.02.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2015
Номер справи
803/1444/14
Номер документу
42706208
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2015 року Справа № 876/8239/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Іщук Л.П., Хобор Р.Б.,

за участі секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.,

представника позивача Дацюка В.М.,

представника відповідача Остапчука Я.В.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 29 липня 2014 року по справі № 803/1444/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Альтер-Топ" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу, -

В С Т А Н О В И В:

16.07.2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Альтер-Топ" звернулося в суд з позовом, яким просило визнати протиправним та скасувати наказ Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області №1590 від 10.07.2014 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки».

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 29 липня 2014 року адміністративний позов задоволено.

Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Волинській області постанову суду першої інстанції оскаржила, подала апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що оскільки позивачем на письмовий запит податкового органу не надано копій первинних документів, що підтверджують взаємовідносини із ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт», то податковою інспекцією у відповідності до пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України видано наказ про проведення документальної позапланової перевірки.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення та заперечив проти доводів апеляційної скарги, а представник відповідача підтримав їх.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її задовільнити, а постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову з наступних підстав.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції, та приймає нову постанову, якщо визнає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, що мають значення для справи, порушив норми матеріального права, що призвели до неправильного вирішення справи.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Альтер-Топ" є суб'єктом господарювання та зареєстроване в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 28 грудня 2009 року за №1 198 102 0000 005381, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та діє на підставі Статуту. Згідно із довідкою Головного управління статистики у Волинській області АА №859641, товариство включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Луцькою ОДПІ ГУ Міндоходів направлено ТзОВ «Альтер-Топ» запит від 19 червня 2014 року №8532/10/03-18-22-02 про надання письмового пояснення та його документального підтвердження щодо взаємовідносин із Товариством з обмеженою відповідальністю «Укр-Тест-Стандарт» (далі - ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт») за період з 1 червня 2011 року по 1 червня 2014 року. Підставою для направлення запиту були матеріали позапланової документальної перевірки ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт» (довідка про результати зустрічної звірки від 16 травня 2014 року №1679/22-03/35809174), які свідчать про можливі порушення щодо формування податкового кредиту та податкового зобов'язання (у разі подальшої реалізації придбаних ТМЦ), формування витрат та доходів (у разі подальшої реалізації ТМЦ), які враховуються при визначенні об'єкта оподаткування по операціях із ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт».

Тобто, державна податкова інспекція сформулювала причини і підстави, які спонукали її надіслати листа позивачу про надання письмових пояснень. При цьому, на думку колегії суддів, відповідач обґрунтовано надіслав запит, не вийшовши за межі приписів, передбачених ст. 73 Податкового кодексу України.

Позивач листом від 25 червня 2014 року №63-14 надав відповідь на інформаційний запит відповідача, пояснивши, що підставою для надсилання податковим органом письмового запиту платнику податків про надання інформації є встановлені факти, які свідчать про порушення платником податків податкового законодавства, а не можливе порушення, тому вважає, що запит не містить достатніх підстав для його направлення, а отже, він не має характеру обов'язкового.

Виконуючим обов'язки начальника Луцької ОДПІ ГУ Міндоходів 10 липня 2014 року винесений наказ №1590 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки», яким на підставі пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, у зв'язку з ненаданням документального підтвердження ТзОВ «Альтер-Топ» на письмовий запит Луцької ОДПІ ГУ Міндоходів від 19 червня 2014 року №8532/10/03-18-22-02 призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Альтер-Топ» з 11 липня 2014 року, тривалістю 5 робочих днів, з питань здійснення фінансово-господарських операцій із ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт» за період з 1 червня 2011 року по 1 червня 2014 року.

Згідно із статтею 73 Податкового кодексу України інформація, визначена у статті 72 цього Кодексу, безоплатно надається контролюючим органам періодично або на окремий письмовий запит контролюючого органу у терміни, визначені пунктом 73.2 цього Кодексу.

Контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

Як було зазначено в запиті від 19.06.2014 року №8532/10/03-18-22-02, при невиконанні позивачем вказаних у запиті вимог будуть застосовані заходи передбачені ст. 78 Податкового кодексу України.

Судом першої інстанції не було враховано те, що інформацією про порушення норм податкового законодавства є той факт, що відповідно до результатів співставлення звітності з ПДВ між ТзОВ «Альтер-Топ» та ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт» встановлено розбіжності по відображенню податкового кредиту та податкового зобовязання.

Оскільки позивач на письмовий запит Луцької ОДПІ не надав копії первинних документів, що підтверджують взаємовідносини із ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт», то відповідачем у відповідності до пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України видано наказ про проведення документальної позапланової перевірки.

На підставі наказу працівниками Луцької ОДПІ Головного управління Міндоходів України здійснено виїзд на ТзОВ «Альтер-Топ», однак посадові особи позивача не допустили перевіряючих до проведення перевірки, про що відповідно було складено акт про не допуск посадовими особами ТзОВ «Альтер-Топ».

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуваний наказ №1590 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки», винесений відповідачем правомірно і у відповідності до пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.

Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Судова колегія вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, а тому постанову суду першої інстанції необхідно скасувати і винести нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.

Керуючись статтями 160 ч.3, 195, 196, 198 п.3, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області задоволити.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 29 липня 2014 року по справі № 803/1444/14 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Альтер-Топ" відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді Л.П. Іщук

Р.Б. Хобор