ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2015 р. Справа № 820/15380/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Тацій Л.В.
Суддів: Подобайло З.Г. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.11.2014р. по справі № 820/15380/14
за позовом ОСОБА_1
до Орджонікідзевського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Орджонікідзевського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, в якому просив зобов'язати відповідача внести зміни в актовий запис № 01 від 09 серпня 2012 року про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, складеного Орджонікідзевським відділом реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, включивши до нього відомості про батька "громадянство" - "Республіка Конго" та видати нове свідоцтво про народження із внесеними змінами.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06.11.2014р. по справі № 820/15380/14 позов залишено без задоволення.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняте нове - про задоволення позовних вимог, вважаючи, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Відповідач надав через канцелярію суду письмові заперечення на апеляційну скаргу, відповідно до яких проти задоволення скарги заперечує, а постанову суду першої інстанції просить залишити без змін.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 29.01.2015 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що позивач, ОСОБА_1, звернувся до Орджонікідзевського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції з заявою про внесення змін до актового запису № 01, складеного Орджонікідзевським відділом державної реєстрації актів цивільного стану, в якому просив в графі громадянство батька дитини внести дані «Республіка Конго» замість прочерку (а.с. 9).
До вказаної заяви позивач надав: копію рішення Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 19.02.2014 року у справі № 644/5810/13-ц; копію довідки про зверненням за захистом в Україні № 004526, виданої Головним управлінням ДМС України в Харківській області 23.04.2014р.; свідоцтва про народження дочки та його копії, копію актового запису про народження № 01-П від 09.08.2012р., складеного Орджонікідзевським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.
За результатами розгляду заяви позивача, Орджонікідзевським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції 09.07.2014 року прийнято рішення у формі висновку "Про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану", яким позивачу відмовлено у задоволенні заяви про внесення змін у зв'язку з відсутністю підстав (а.с. 10).
З вказаного рішення слідує, що додатково до наданих позивачем документів, відділом було досліджено при прийнятті рішення копію листа-повідомлення 2014/93 від 24.04.2014р. Регіонального представництва Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців в Білорусі, Молдові та Україні про те, що ОСОБА_1 очікує рішення представництва Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців в Білорусі, Молдові та Україні про визнання його біженцем відповідно до мандату УВБК ООН та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження.
З висновку також слідує, що відповідач, відмовляючи у внесенні змін, посилався на те, що позивачем до заяви не надані належні документи на підтвердження громадянства, а саме національний паспорт іноземця або посвідчення біженця.
Надаючи оцінку правомірності заявлених позовних вимог, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання і зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Статтею 9 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану" встановлено, що зміст актів громадянського стану, а також відмова в реєстрації актів громадянського стану, в тому числі зміна прізвища, ім'я та батькові, внесення змін, виправлень в записи актів громадянського стану, їх відтворення та анулювання, можуть бути оскаржені у вищестоящому органі або суді.
Положенням про порядок зміни, доповнення, відтворення та анулювання актових записів громадянського стану, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 26 вересня 2002 р. № 86/5 (надалі - Положення) зазначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських, міськрайонних управлінь юстиції, а за наявності спору між заінтересованими особами зміни в актових записах цивільного стану - на підставі судового рішення, при цьому Положенням визначено порядок подачі відповідних заяв про внесення змін до актових записів, перелік необхідних документів (який не є вичерпним), підстави для внесення необхідних змін, вимоги щодо висновків органів ДРАЦСів.
Згідно з ч.1 ст.22 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів останній складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Відповідно до п 1.1. "Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.01.2011 р. за № 55/18793, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Позивач, оскаржив до суду висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, посилаючись на те, що він вимушений був залишити свою країну дуже швидко, через загрозу втратити життя, тому не встиг взяти з собою національний паспорт, в зв'язку з чим не мав змоги надати його як з заявою до відповідача для підтвердження громадянства, так і до суду. Оскільки позивач на даний час перебуває у процедурі отримання статусу біженця то вважає, що його громадянство може бути підтверджено довідкою про звернення за захистом в України.
Суд першої інстанції, надаючи оцінку правовідносинам, що виникли у даній справі та наданим сторонами доказам, виходив з того, що документальним підтвердженням громадянства іноземця є паспортний документ іноземця або посвідчення біженця, та, відповідно, довідка про звернення за захистом в Україні - не є документом який підтверджує громадянство іноземця.
Проте, колегія суддів не погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
З дослідженої копії листа - повідомлення № 2014/93 від 24.04.2014 року слідує, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянин Республіки Конго, є особою, що очікує рішення представництва Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців (а.с. 5).
Згідно довідки про звернення за захистом в Україні від 23.04.2014р. (а.с. 6-7), ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянин Республіки Конго, перебуває на законних підставах на території України до остаточного визначення його статусу чи залишення ним території України.
Таким чином, на момент звернення до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису, позивач не набув статусу біженця, а отже, не міг надати посвідчення біженця.
Щодо доводів Орджонікідзевського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, з якими погодився і суд першої інстанції, про необхідність подачі національно паспорта для підтвердження громадянства, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п 1.5. "Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.01.2011 р. за № 55/18793 заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" визначено, що довідка про звернення за захистом в Україні - документ, що засвідчує законність перебування особи на території України на період, що розпочинається з моменту звернення особи з відповідною заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і є дійсною для реалізації прав і виконання обов'язків, передбачених цим законом та іншими законами України, до остаточного визначення статусу такої особи чи залишення території України."
Окрім того, п.п. е) п. 3.1 ч. 3 «Правил розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту», затверджених Наказом Міністерства Внутрішніх справ України від 07.09.2011 року за № 649, передбачено, що у разі відсутності підстав для відмови в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, уповноважена посадова особа органу міграційної служби приймає від заявника на зберігання документи: національний паспорт або інший документ, який посвідчує особу заявника, а також документи, що можуть бути доказом наявності умов для визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, що оформлюється розпискою.
Відповідно до п.4 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.
Згідно п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" паспортний документ іноземця - документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в'їзд або виїзд з держави і визнається Україною.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що довідка про звернення за захистом в Україні, надана позивачем до заяви про внесення змін до актового запису, є дійсною для реалізації прав і виконання обов'язків позивачем, передбачених законами України, а наявність у нього, як особи, щодо якої вирішується питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, національного паспорту іноземця, не є обов'язковою, оскільки такий документ передається посадовій особі органу міграційної служби на зберігання.
Статтею 33 Конституції України встановлено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку про те, що відповідач, приймаючи рішення у формі висновку про відмову у внесенні змін в актовий запис, дійшов необґрунтованого висновку, а подана заява позивачем та додані до неї документи є достатньою підставою для внесення змін до свідоцтва про народження, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині зобов'язання внести відомості про громадянство батька до актового запису підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання видачі нового свідоцтва про народження із внесеними змінами, колегія суддів зазначає наступне.
За правилами п. 2.13 "Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, в тому числі, постанова адміністративного суду.
Оскільки судом встановлено неправомірність відмови у внесенні змін до актового запису, та, враховуючи, що відповідно до ч. 6 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану, позовні вимоги в частині зобов'язання видачі нового свідоцтва про народження із внесеними змінами також підлягають задоволенню.
Згідно частини першої статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.11.2014р. по справі № 820/15380/14 скасувати.
Прийняти нову постанову.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Орджонікідзевського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Орджонікідзевський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису № 01 від 09 серпня 2012 року про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, складеного Орджонікідзевським відділом реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, включивши до нього відомості про батька "громадянство" - "Республіка Конго" та видати нове свідоцтво із внесеними змінами.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Тацій Л.В.Судді Подобайло З.Г. Старостін В.В.