ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
05 лютого 2015 року 09:05 справа №826/18874/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кузьменка В.А., суддів Добрівської Н.А., Огурцова О.П., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ЮНІСОН ГРУП"до1. Державної реєстраційної служби України 2. Державного реєстратора реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області Абрамової Тетяни Ігорівнитреті особи1. Сільськогосподарське приватне підприємство "Чумаки" 2. Реєстраційна служба Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської областіпрозобов'язання вчинити діїОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮНІСОН ГРУП" (далі по тексту - позивач, ТОВ "ЮНІСОН ГРУП") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної реєстраційної служби України (далі по тексту - відповідач 1, ДРС України) та Державного реєстратора реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області Абрамової Тетяни Ігорівни (далі по тексту - відповідач 2, Державний реєстратор Абрамова Т.І.), за участю третьої особи - Сільськогосподарського приватного підприємства "Чумаки" (далі по тексту - третя особа 1, СПП "Чумаки"), в якому просить зобов'язати відповідачів внести запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про скасування запису про зміну відомостей про СПП "Чумаки" та про скасування державної реєстрації змін до установчих документів СПП "Чумаки" (відомостей про склад засновників, керівника та місцезнаходження).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 грудня 2014 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/18874/14, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Реєстраційну службу Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області (далі по тексту - третя особа 2, Реєстраційна служба), та призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 грудня 2014 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 19 січня 2015 року представник позивача позовні вимоги підтримав; представник відповідача 1 проти задоволення позовних вимог заперечив; представники відповідача 2 та третіх осіб до суду не прибули.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неприбуття представників відповідача 2 та третіх осіб, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, в судовому засіданні 19 січня 2015 року суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
За даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо СПП "Чумаки" (код ЄДРПОУ 31313240), сформованого станом на 15 грудня 2014 року, вбачається наступне:
- 26 листопада 2014 року Державним реєстратором Абрамовою Т.І. проведено реєстраційні дії: внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме: зміна керівника юридичної особи, про що внесено відповідний запис №12031070033000129;
- 27 листопада 2014 року Державним реєстратором Абрамовою Т.І. проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, а саме: зміна місцезнаходження, зміна складу або інформації про засновників, про що внесено відповідний запис №12031050034000129.
Позивач зазначає, що вказані реєстраційні дії щодо СПП "Чумаки" є незаконними, оскільки ТОВ "ЮНІСОН ГРУП", яке є єдиним засновником СПП "Чумаки", не приймало рішень про зміну керівника, зміну місцезнаходження та відчуження прав засновника на користь третіх осіб.
Відповідач 1 проти позову заперечив, зазначивши, що Державна реєстраційна служба України не здійснює реєстраційних дій, а Державний реєстратор провів спірні реєстраційні дії без її погодження.
Відповідач 2 та треті особи письмового заперечення проти позову або письмових пояснень до суду не надавали.
Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.
Відповідно до статуту СПП "Чумаки" із змінами, державна реєстрація яких проведена 01 липня 2013 року (номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 12031050029000129), на підставі рішення загальних зборів учасників СПП "Чумаки" від 27 червня 2013 року №8, ТОВ "ЮНІСОН ГРУП" є учасником СПП "Чумаки" із часткою у статутному капіталі 100%.
Частина перша статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" визначає, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Частина друга статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлює, якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Частиною шостою статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
У разі якщо державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Відповідно до частини дев'ятої 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України, інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису.
Таким чином, для державної реєстрації зміни керівника юридичної особи державному реєстратору необхідно щоб уповноважена особа подала заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, примірник оригіналу рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу розпорядчого документа про їх призначення.
На підтвердження правомірності реєстраційної дії щодо зміни керівника СПП "Чумаки" відповідач 1 надав суду копії наступних документів: заповнену ОСОБА_3 реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24 листопада 2014 року, щодо зміни директора СПП "Чумаки" на ОСОБА_3; наказ СПП "Чумаки" від 22 листопада 2014 року №235-к про призначення ОСОБА_3 директором; рішення власника СПП "Чумаки" від 21 листопада 2014 року №1-2014 за підписом директора ТОВ "ЮНІСОН ГРУП" ОСОБА_4, яким вирішено звільнити з посади директора ОСОБА_5 та призначити на посаду директора ОСОБА_3 та відступити частку статутного капіталу СПП "Чумаки", яка становить 16 001 000,00 грн., що складає 100% статутного капіталу, шляхом укладення договору про відступлення (продажу) частки у статутному капіталі на користь Компанії Стеллар Партнерс ЛТД; довіреність на представництво інтересів СПП "Чумаки" за підписом ОСОБА_3, видана на ім'я ОСОБА_7; протокол загальних зборів учасників ТОВ "ЮНІСОН ГРУП" від 21 листопада 2014 року №б/н, яким вирішено звільнити з посади директора ОСОБА_5 та призначити на посаду директора ОСОБА_3, про вихід ТОВ "ЮНІСОН ГРУП" зі складу засновників СПП "Чумаки" та відступлення частки у статутному капіталі підприємства на користь Компанії Стеллар Партнерс ЛТД; та реєстр присутніх на загальних зборах ТОВ "ЮНІСОН ГРУП" від 21 листопада 2014 року, згідно якого присутніми були наступні учасники ТОВ "ЮНІСОН ГРУП": ТОВ "КУА "Юнісон Фінанс" в особі директора ОСОБА_8; Компанія Коспелло ЛТД в особі директора компанії Коуперкон Трастіс Лімтед, від імені якого діє ОСОБА_9; Компанія Марсіако Текнолоджіс Лімітед в особі директора компанії Белсерве Консалтанс Лімітед, від імені якої діє ОСОБА_10; Компанія Самаеліако Лімітед в особі директора ОСОБА_11; Компанія Снатчеко Холдінгс Лімітед в особі директора ОСОБА_12; Компанія Фіоралбелла Холдінгс Лімітед в особі директора компанії Вудмакс Інвестменс Лімітед, від імені якої діє ОСОБА_20.
Згідно з частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частина четверта статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Частина п'ята статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлює, що документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються згідно з описом, копія якого видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) в день надходження документів заявнику з відміткою про дату їх надходження.
Таким чином, належним доказом надання державному реєстратору документів для проведення реєстраційної дії щодо зміни відомостей про юридичну особу є відповідний опис документів.
Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідачами не надано суду відповідного опису документів, що надавались Державному реєстратору Абрамовій Т.І. для проведення реєстраційної дії щодо зімни керівника юридичної особи СПП "Чумаки", а тому, надані відповідачем 1 копії документів не приймаються до уваги в якості доказів.
Крім того, відповідачами, на яких покладено обов'язок доказування, не доведено, що Державному реєстратору для проведення реєстраційної дії щодо зімни керівника юридичної особи СПП "Чумаки" подавався примірник оригіналу рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу розпорядчого документа про їх призначення.
З урахуванням відсутності в матеріалах справи належних та допустимих доказів подання державному реєстратору необхідних документів, суд приходить до висновку, що для державної реєстрації зміни директора СПП "Чумаки" Державному реєстратору Абрамовій Т.І. не подано всіх документів, які передбачені статтею 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Відповідно до частин першої та третьої статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
У разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Частина сьома статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлює, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Відповідно до частини одинадцятої статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Таким чином для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи в частині місцезнаходження та складу засновників державному реєстратору належить подати наступні документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів; примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників) чи іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства.
З метою підтвердити правомірність реєстраційної дії щодо зміни місцезнаходження та складу засновників СПП "Чумаки" відповідач 1 надав суду копії наступних документів: заповнену ОСОБА_3 реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи від 24 листопада 2014 року, згідно з якою місцезнаходженням СПП "Чумаки" визначено м. Дніпропетровськ, п-т. Кірова, 44; ТОВ "ЮНІСОН ГРУП" виключено зі складу засновників та включено до складу засновників Компанію Стеллар Партнерс ЛТД; рішення власника СПП "Чумаки" від 21 листопада 2014 року №2-2014 за підписом директора Компанії Стеллар Партнерс ЛТД ОСОБА_13, яким Компанія Стеллар Партнерс ЛТД приймає на себе право власності по володінню СПП "Чумаки", призначено на посаду директора СПП "Чумаки" ОСОБА_3 та вирішено змінити місцезнаходження підприємства; рішення власника СПП "Чумаки" від 21 листопада 2014 року №1-2014 за підписом директора ТОВ "ЮНІСОН ГРУП" ОСОБА_4, яким вирішено звільнити з посади директора ОСОБА_5 та призначити на посаду директора ОСОБА_3 та відступити частку статутного капіталу СПП "Чумаки", яка становить 16 001 000,00 грн., що складає 100% статутного капіталу, шляхом укладення договору про відступлення (продажу) частки у статутному капіталі на користь Компанії Стеллар Партнерс ЛТД; перша сторінка нової редакції статуту СПП "Чумаки", затвердженого власником СПП "Чумаки" ОСОБА_14 23 квітня 2007 року; перша сторінка нової редакції статуту СПП "Чумаки", затвердженого рішенням власника СПП "Чумаки" від 21 листопада 2014 року №2/2014; квитанції про сплату реєстраційного збору; договір про відступлення частки у статутному капіталі СПП "Чумаки" від 21 листопада 2014 року ,укладеного між ТОВ "ЮНІСОН ГРУП" та Компанією Стеллар Партнерс ЛТД; довіреність на представництво інтересів СПП "Чумаки" за підписом ОСОБА_3, видана на ім'я ОСОБА_7; протокол загальних зборів учасників ТОВ "ЮНІСОН ГРУП" від 21 листопада 2014 року №б/н, яким вирішено звільнити з посади директора ОСОБА_5 та призначити на посаду директора ОСОБА_3, про вихід ТОВ "ЮНІСОН ГРУП" зі складу засновників СПП "Чумаки" та відступлення частки у статутному капіталі підприємства на користь Компанії Стеллар Партнерс ЛТД; реєстр присутніх на загальних зборах ТОВ "ЮНІСОН ГРУП" від 21 листопада 2014 року, згідно якого присутніми були наступні учасники ТОВ "ЮНІСОН ГРУП": ТОВ "КУА "Юнісон Фінанс" в особі директора ОСОБА_8; Компанія Коспелло ЛТД в особі директора компанії Коуперкон Трастіс Лімтед, від імені якого діє ОСОБА_9; Компанія Марсіако Текнолоджіс Лімітед в особі директора компанії Белсерве Консалтанс Лімітед, від імені якої діє ОСОБА_10; Компанія Самаеліако Лімітед в особі директора ОСОБА_11; Компанія Снатчеко Холдінгс Лімітед в особі директора ОСОБА_12; Компанія Фіоралбелла Холдінгс Лімітед в особі директора компанії Вудмакс Інвестменс Лімітед, від імені якої діє ОСОБА_20; рішення Компанії Стеллар Партнерс ЛТД від 21 листопада 2014 року щодо входження до складу засновників СПП "Чумаки", зміни місцезнаходження та затвердження нової редакції статуту СПП "Чумаки".
Згідно з частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частина четверта статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Як визначає частина дев'ята статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявнику з відміткою про дату надходження документів.
Тому, належним доказом подання державному реєстратору документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи є відповідний опис документів.
Однак, відповідачами, на яких покладено обов'язок доказування, не надано відповідного опису документів, що надавались Державному реєстратору Абрамовій Т.І. для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи СПП "Чумаки" в частині місцезнаходження та складу засновників, а тому, надані відповідачем 1 копії документів не є належними доказами у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України та не можуть бути взяті до уваги.
Відповідачі також не довели суду, що Державному реєстратору подавались примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників) чи іншого, чим порушили приписи частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи відсутність в матеріалах справи належних та допустимих доказів подання державному реєстратору документів для державної реєстрації, колегія суддів вважає, що державна реєстрація змін до установчих документів СПП "Чумаки" в частині місцезнаходження та складу засновників здійснена за відсутності всіх документів, передбачених статтею 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Крім того, достовірність наданих відповідачем 1 документів ставиться судом під сумнів, оскільки: ТОВ "ЮНІСОН ГРУП", як єдиний учасник СПП "Чумаки", заперечує прийняття будь-яких рішень щодо зміни керівника та внесення змін до установчих документів СПП "Чумаки" в частині місцезнаходження та зміни складу засновників.
Суд звертає увагу, що згідно статуту ТОВ "ЮНІСОН ГРУП", затвердженого протоколом загальних зборів учасників від 19 серпня 2014 року №19-08/2014 та зареєстрованого 01 вересня 2014 року (номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 10701050014048597), учасниками товариства є іноземні юридичні особи Еронен Компані Лімітед, Коспело ЛТД, Марсіако Технолоджіс Лімітед, Самаеліако Лімітед, Снатчеко Холдінгс Лімітед, Фіоралбелла Холдінгс Лімітед, зареєстровані за законодавством Республіки Кіпр; ТОВ "КУА "Юнісон Фінанс" та ОСОБА_15
Матеріали справи підтверджують, що законні представники вказаних компаній, а саме: ОСОБА_16 та ОСОБА_17, ОСОБА_9, ОСОБА_18, ОСОБА_20, ОСОБА_10, ОСОБА_19, ОСОБА_11; ОСОБА_12, надали афідевіти - письмові заяви, що надані під присягою суду Кіпру, та копії паспортів, які підтверджують, що вказані особи не відвідували Україну з 01 листопада 2014 року по 04 грудня 2014 року, а тому не могли бути присутніми на загальних зборах учасників ТОВ "ЮНІСОН ГРУП" 21 листопада 2014 року та приймати відповідні рішення, зокрема щодо зміни директора, зміни місцезнаходження та відчуження частки у статному капіталі СПП "Чумаки".
З огляду на викладене, на думку суду, дії Державного реєстратора Абрамової Т.І. щодо проведення державної реєстрації зміни керівника СПП "Чумаки" та державної реєстрації змін до установчих документів СПП "Чумаки" в частині місцезнаходження та складу засновників, а також щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є протиправними.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін; якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними; якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Як встановлює частина друга статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи наведену процесуальну норму та протиправність дій Державного реєстратора щодо проведення державної реєстрації зміни керівника СПП "Чумаки" та державної реєстрації змін до установчих документів СПП "Чумаки", Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача в рамках даного спору необхідно вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Державного реєстратора Абрамової Т.І.: щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме: зміни керівника СПП "Чумаки"; щодо державної реєстрації змін до установчих документів СПП "Чумаки", а саме: зміни місцезнаходження, зміни складу засновників; щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записів від 26 листопада 2014 року №12031070033000129, від 27 листопада 2014 року №12031050034000129, а також скасувати вказані записи.
Між тим, на думку суду, такий спосіб захисту порушеного права як зобов'язання відповідачів 2 внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відносно СПП "Чумаки" записи про скасування записів від 26 листопада 2014 року №12031070033000129 та від 27 листопада 2014 року №12031050034000129 в даному випадку не може бути застосований з урахуванням такого.
З аналізу норм Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" вбачається, що зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, внесення змін до установчих документів юридичної особи та внесення до Єдиного державного реєстру відповідних записів здійснюється за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи.
Відповідно до листа Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області від 16 грудня 2014 року №1261/03-10 повідомлено суд, що у зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи 28 листопада 2014 року реєстраційна справа СПП "Чумаки" переслана до Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області.
Наведене свідчить, що станом на день вирішення спору реєстраційна справа СПП "Чумаки" у Реєстраційній службі Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області відсутня, що унеможливлює зобов'язання відповідача 2 внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записи про скасування запису про зміну відомостей про СПП "Чумаки" та про скасування державної реєстрації змін до установчих документів СПП "Чумаки". При цьому у суду відсутні докази знаходження реєстраційної справи СПП "Чумаки" на час розгляду даної справи у будь-якому органі реєстраційної служби.
Доводи позивача стосовно відсутності проведення перевірки дій Державного реєстратора з боку Державної реєстраційної служби України, що призвели до незаконної державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, та державної реєстрації змін до установчих документів СПП "Чумаки", не знайшли свого підтвердження, що у свою чергу унеможливлює задоволення позовних вимог, пред'явлених до відповідача 1.
За таких підстав, належним способом захисту порушених прав позивача є скасування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записів від 26 листопада 2014 року №12031070033000129, від 27 листопада 2014 року №12031050034000129, вчинених Державним реєстратором Абрамовою Т.І. відносно СПП "Чумаки", у судовому порядку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, на думку Окружного адміністративного суду міста Києва, Державним реєстратором Абрамовою Т.І. не доведено правомірність та обґрунтованість проведених реєстраційних дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, однак, виходячи з формулювання позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ "ЮНІСОН ГРУП" підлягає частковому задоволенню.
Згідно з частиною третьою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНІСОН ГРУП" задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Державного реєстратора реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області Абрамової Тетяни Ігорівни щодо: внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме: зміни керівника Сільськогосподарського приватного підприємства "Чумаки" (код ЄДРПОУ 31313240); щодо державної реєстрації змін до установчих документів Сільськогосподарського приватного підприємства "Чумаки" (код ЄДРПОУ 31313240), а саме: зміни місцезнаходження, зміни складу або інформації про засновників; щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записів від 26 листопада 2014 року №12031070033000129, від 27 листопада 2014 року №12031050034000129.
3. Скасувати записи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 26 листопада 2014 року №12031070033000129, від 27 листопада 2014 року №12031050034000129, вчинені Державним реєстратором реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області Абрамовою Тетяною Ігорівною відносно Сільськогосподарського приватного підприємства "Чумаки" (код ЄДРПОУ 31313240).
4. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНІСОН ГРУП" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 36,54 грн. (тридцять шість гривень п'ятдесят чотири копійки).
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя В.А. Кузьменко
Судді Н.А. Добрівська
О.П. Огурцов