Постанова № 42667564, 06.02.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2015
Номер справи
823/3980/14
Номер документу
42667564
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2015 року справа № 823/3980/14

м. Черкаси

10 год. 29 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Мишенка В.В.,

при секретарі судового засідання - Гордієнку Ю.П.

за участю сторін:

представника позивача - Синельникова Є.В. (за довіреністю);

представника відповідача - Гусака О.Г.(за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом "Багатогалузеве об'єднання Інтербуд" Української спілки ветеранів Афганістану до управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

"Багатогалузеве об'єднання Інтербуд" Української спілки ветеранів Авганістану (далі - позивач) звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області (далі - відповідач) в якій просить: визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні оплати платіжних доручень "БО Інтербуд" УСВА з рахунку № 35447101036820 на користь одержувачів у відповідності до реєстру бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів на загальну суму 495852 грн. 32 коп.; зобов'язати відповідача здійснити оплату платіжних доручень з рахунку "БО Інтербуд" УСВА з рахунку № 35444002004556 на користь одержувачів, а саме платіжних доручень: № 58 від 08.12.2014 на суму 256839, 32 грн., № 69 на суму 7386 грн., № 70 від 22.12.2014 на суму 99501, 88 грн., № 71 від 22.12.2014 на суму 115097, 95 грн., № 72 на суму 1842, 75 грн., № 73 від 22.12.2014 на суму 1953,33 грн., № 74 від 25.12.2014 на суму 13231 грн.; встановити судовий контроль за виконання судового рішення, зобов'язавши відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на його рахунку № 35447101036820, відкритому відповідачем для здійснення розрахунково-касового обслуговування «БО Інтербуд» УСВА, знаходились грошові кошти у сумі 495884,19 грн. З метою сплати своїх зобов'язань, підтверджених УДКСУ у м. Черкаси, «БО Інтербуд» УСВА передало УДКСУ у м. Черкаси платіжні доручення від 08.12.2014, 19.12.2014, 22.12.2014, 25.12.2014, однак на час звернення до суду відповідач перерахування не здійснив, чим порушив право позивача на мирне володіння майном, яке гарантоване статтею 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечував з підстав викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.

"Багатогалузеве об'єднання Інтербуд" Української спілки ветеранів Афганістану зареєстроване як юридична особа 10.09.1993, ідентифікаційний код 14194232.

19.05.2014р. між управлінням Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області та "Багатогалузеве об'єднання Інтербуд" Української спілки ветеранів Афганістану був укладений договір № 12 (а.с. 65-66). Предмет договору стосувався відкриття бюджетних рахунків в органах казначейства для операцій з бюджетними коштами та небюджетні рахунки і здійснення розрахунково-касового обслуговування - п. 1 договору.

09.12.2013р. відповідач зареєстрував і взяв на облік реєстр бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 08.12.2013р. № 6; 25.12.2013р. відповідач зареєстрував і взяв на облік реєстр бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 25.12.2013р. № 9; 19.12.2013р. відповідач зареєстрував і взяв на облік реєстр бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 19.12.2013р. № 7; 22.12.2013р. відповідач зареєстрував і взяв на облік реєстр бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 22.12.2013р. № 8,, згідно з якими позивач зобов'язався сплатити бюджетні кошти за послуги з проведення невідкладних відновлювальних робіт, будівництво та реконструкцію загальноосвітніх навчальних закладів.

Відповідно до виписки з рахунку "БО Інтербуд" УСВА № 35447101036820 за 19.12.2014р. залишок грошових коштів позивача складав 495884,15 грн. (а.с. 12).

08.12.2014 позивач надав відповідачу платіжне доручення № 58 від 08.12.2014 на суму 256839, 32 грн. про перерахування грошових коштів на р/р ПрАТ "Експоінвест" за виконання будівельних робіт по будівництву добудови спортзалу школи І-III ступенів № 18 по вул. Н.Левицького, 12 в м. Черкаси.

19.12.2014 позивач надав відповідачу платіжне доручення № 69 від 19.12.2014 на суму 7386 грн. про перерахування грошових коштів на р/р ЧФ ДП «УРНДІЛЕГПРОМ» за авторський нагляд по будівництву добудови спортзалу школи І-III ступенів № 18 по вул. Н.Левицького, 12 в м. Черкаси.

22.12.2014 позивач надав відповідачу платіжне доручення № 70 від 22.12.2014 на суму 99501,88 грн. та № 71 від 22.12.2014 на суму 115097, 95 грн. про перерахування грошових коштів на р/р ПрАТ "Експоінвест" за виконання будівельних робіт по будівництву добудови спортзалу школи І-III ступенів № 18 по вул. Н.Левицького, 12 в м. Черкаси, а також платіжні доручення № 72 від 22.12.2014 на суму 1842,75грн. і № 73 від 22.12.2014 на суму 1953, 33 грн. про перерахування коштів на рахунок "БО Інтербуд" УСВА в ПАТ «КБ Глобус» в якості витрат на утримання служби замовника по будівництву даного об'єкта.

25.12.2014 позивач надав відповідачу платіжне доручення № 74 від 25.12.2014 на суму 13231грн. про перерахування грошових коштів на користь ФОП ОСОБА_3 витрат на технічний нагляд по будівництву добудови спортзалу школи І-III ступенів № 18 по вул. Н.Левицького, 12 в м. Черкаси.

Крім того, згідно відповіді казначейства від 06.01.2015 (а.с. 60) станом на 06.01.2015 вказані платіжні доручення оплачені на суму 466501, 06 грн.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в і повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 вказаної статті казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства.

П. 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 460/2011 передбачає, що Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України. Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до п.п. 1 п. 4 Положення казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних із міжнародними фінансовими організаціями проектів.

Відповідно до п. 7 положення казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).

Таким чином, повноваження щодо здійснення розрахунково-касового обслуговування позивача як розпорядника бюджетних коштів покладено на управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області.

Стаття 49 Бюджетного кодексу України передбачає, що розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі: 1) наявності відповідного бюджетного зобов'язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету; 2) наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі); 3) наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань.

Наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012р. за № 938, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.09.2012 р. за № 1569/21881, затверджено Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів.

Згідно з п.п. 10.1 п. 10 пунктом 10 вказаного Порядку органи Казначейства здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників бюджетних коштів та рахунків одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Казначейства, відповідно до кошторисів, планів асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), планів спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), планів надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів або планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів. Органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень (додаток 21 до цього Порядку) розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання у межах залишків бюджетних коштів на рахунках розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів за відповідними кодами економічної класифікації видатків та класифікації кредитування.

Згідно з п.п. 10.3 п. 10 вказаного порядку платіжні доручення (додаток 21 до цього Порядку) подаються до органів Казначейства в кількості примірників, необхідних для всіх учасників безготівкових розрахунків. Форма, обов'язкові реквізити, строк дії платіжних доручень та вимоги до заповнення розрахункових документів на паперових носіях визначено Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року N 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за N 377/8976. У платіжному дорученні повинні бути заповнені всі реквізити, передбачені його формою. Реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється з урахуванням вимог нормативно-правових актів та повинен містити повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування бюджетних коштів отримувачу. Подані розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів платіжні доручення перевіряються органами Казначейства щодо наявності всіх необхідних реквізитів, відповідності підписів відповідальних посадових осіб і відбитка печатки установи зразкам. За правильність оформлення та достовірність інформації, наведеної у платіжному дорученні, відповідає розпорядник бюджетних коштів (одержувач бюджетних коштів). Перерахування бюджетних коштів з рахунків розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів) здійснюються на підставі першого примірника розрахункового документа, який залишається на зберіганні в органі Казначейства. Після проведення видатків на платіжних дорученнях, за якими проведено оплату, ставиться відмітка у вигляді відбитка штампа казначея "Оплачено" (додаток 17 до цього Порядку).

Згідно з п.п. 10.5 п. 10 вказаного Порядку орган Казначейства при здійсненні видатків шляхом проведення платежів з рахунків розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів надає розпоряднику бюджетних коштів (одержувачу бюджетних коштів) виписки з рахунка про здійснені операції за результатами попереднього операційного дня з відміткою у вигляді відбитка штампа встановленого зразка та підписом казначея.

Згідно з п.п. 10.7 п. 10 вказаного порядку платіжне доручення не приймається до виконання у разі:

а) неправильного заповнення реквізитів, або незаповнення хоча б одного з реквізитів, та/або недотримання вимог до оформлення платіжного документа;

б) відсутності в обліку органів Казначейства відповідних бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань;

в) невідповідності платежу зареєстрованим бюджетним зобов'язанням та бюджетним фінансовим зобов'язанням;

г) невідповідності зазначеного коду економічної класифікації видатків та класифікації кредитування бюджету економічній характеристиці платежу;

ґ) обмеження здійснення видатків та надання кредитів, що встановлюється нормативно-правовими актами;

д) накладення арешту на кошти, що перебувають на відповідному рахунку розпорядника бюджетних коштів;

е) зупинення операцій з бюджетними коштами на відповідному рахунку розпорядника бюджетних коштів;

є) надходження до органів Казначейства відповідного рішення органу оскарження за результатами розгляду скарги щодо порушення законодавства у сфері державних закупівель та/або копії рішення суду про визнання результатів процедури закупівлі недійсними, яке набрало законної сили;

ж) відсутності або недостатності залишків коштів на відповідних рахунках бюджетних установ та організацій;

з) перевищення показників, затверджених у кошторисах, планах асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), планах спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), планах надання кредитів із загального фонду бюджету, планах використання бюджетних коштів;

и) неподання документів, що підтверджують отримання товарів, робіт/послуг за договорами, згідно з умовами яких було здійснене авансування;

і) відсутності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми, крім бюджетних програм, за якими не складаються паспорти бюджетних програм (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі).

Платіжне доручення, не прийняте до виконання, не пізніше наступного робочого дня повертається без виконання органами Казначейства розпорядникам бюджетних коштів (одержувачам бюджетних коштів), від яких воно надійшло.

Відповідно до п. 2.3.3 договору від 19.05.2014р. № 12 казначейство надає клієнту всі послуги з розрахунково-касового обслуговування в межах повноважень, визначених законодавством.

Постанова Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року N 22 затверджено Інструкцію «Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті».

Згідно п. 1.6 Інструкції банк здійснює розрахунково-касове обслуговування своїх клієнтів на підставі відповідних договорів і своїх внутрішніх правил здійснення безготівкових розрахунків, якщо ці правила відповідають вимогам цієї Інструкції, інших нормативно-правових актів. Банк не має права визначати та контролювати напрями використання коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися коштами на власний розсуд.

Банк (філія, відділення), який не може виконати розрахунковий документ на списання/примусове списання/стягнення коштів з рахунку клієнта банку в установлений законодавством України термін, якщо немає/недостатньо коштів на своєму кореспондентському рахунку, зобов'язаний: узяти розрахунковий документ платника/стягувача на обліковування за відповідним позабалансовим рахунком; надіслати письмове повідомлення платнику/стягувачу про невиконання його розрахункового документа із зазначенням причини: "Немає/недостатньо коштів на кореспондентському рахунку банку" (додаток 23); ужити заходів для відновлення своєї платоспроможності. Платник/стягувач, отримавши повідомлення банку, для забезпечення своїх прав щодо розрахунків може вжити заходів відповідно до законодавства України. (п. 1.12 Інструкції).

Судом встановлено, що даний обов'язок казначейством виконаний був, про що свідчить лист від 06.01.2015 № 09.3-12/12-105.

У відповідності до п. 3.5 Інструкції банк платника приймає платіжне доручення до виконання протягом 30 календарних днів з дати його виписки. День оформлення платіжного доручення не враховується.

Виплата коштів з цього рахунку здійснюється згідно з вимогами нормативно-правових актів Національного банку з питань готівкового обігу. Якщо банк не здійснив виплату готівкою тих коштів, що переказані отримувачу (фізичній особі) на відповідний рахунок, унаслідок його неявки протягом 30 робочих днів з дня надходження цих коштів до банку або зазначеної платником дати валютування, то банк отримувача зобов'язаний протягом трьох робочих днів повернути їх платнику (ініціатору). За недотримання цих строків банк отримувача несе відповідальність згідно із законодавством України.( п. 3.12 Інструкції).

Отже, у судовому засіданні встановлено, що відповідач при оплаті вазаних платіжних доручень діяв в межах своїх повноважень, оскільки укладений договір останнім порушено не було.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.

Враховуючи, що відповідачем не порушено умов договору, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову "Багатогалузеве об'єднання Інтербуд" Української спілки ветеранів Афганістану до управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити повністю

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Мишенко

Повний текст постанови виготовлено 11.02.2015