Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
29 січня 2015 р. № 820/18341/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.,
суддів - Бадюкова Ю.В., Тітова О.М.
при секретарі судового засідання - Самігулліній К.В.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представників відповідачів - Костюкова Д.І, Жигуліна Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_4 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Реал Банк" Федорченка Андрія Володимировича про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення вкладів,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_4, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протизаконною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_4 еквівалент 11000,00 доларів США, що станом на 11.11.2014 року складає 143000, 00 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є вкладником ПАТ "РЕАЛ БАНК" та має право вимагати від ПАТ "РЕАЛ БАНК" повернення йому вкладу у розмірі 11000, 00 доларів США за Договором банківського вкладу фізичних осіб "РЕАЛЬНИЙ ПРИБУТОК" з виплатою відсотків в кінці строку № 1198/27/БТ від 16.09.2013р. Вказане право останній набув на підставі договору про відступлення прав вимог, укладеного 05.01.2014р. з ОСОБА_6 Відповідно до Постанови Правління НБУ від 21.05.2014р. № 295 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "РЕАЛ БАНК" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 21.05.2014р. за № 34 про початок здійснення процедури ліквідації ПАТ "РЕАЛ БАНК" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "РЕАЛ БАНК" - провідного юрисконсульта відділу супроводження виведення неплатоспроможних банків з ринку департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Фонду - Кадирова В.В. з 21.05.2014р. по 20.05.2015р.
03.06.2014р. позивач звернувся до ПАТ "РЕАЛ БАНК" із листом, в якому просив надати Уповноважений особі Фонду відомості, необхідні для включення його до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із визначенням суми, що підлягає відшкодуванню - еквівалент 11000, 00 доларів США, а 09.06.2014р. позивач звернувся до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із заявою про включення його до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із визначенням суми, що підлягає відшкодуванню - еквівалент 11000, 00 доларів США.
30.06.2014р. позивач отримав листа № 14-04/3070 від 26.06.2014р. від ПАТ "РЕАЛ БАНК" за підписом уповноваженої особи Фонду Кадирова В.В., в якому повідомлялось, що позивач не є вкладником ПАТ "РЕАЛ БАНК", у зв'язку з чим включити його до реєстру вкладників для відшкодування сум за вкладом та видати гарантовану суму відшкодування коштів за вкладом немає можливості.
11.07.2014р. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб листом № 21-036-4535/14 також відповів позивачу, що він не є вкладником ПАТ "РЕАЛ БАНК".
Позивач стверджує, що в результаті такої протизаконної бездіяльності відповідача - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, він позбавлений права на отримання своїх грошей, що слугувало підставою для звернення останнього до суду.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в позовній заяві, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, позов не визнав. У письмових запереченнях на позов (а.с.25-28) відповідач вказав, що: по - перше, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не може бути відповідачем по даній справі. Так, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлено, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб є установою, котра виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. Фонд є тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та ліквідатором банку (крім ліквідації банку за рішенням власників). Здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків Фонд здійснює через призначену виконавчою дирекцією уповноважену особу Фонду. На підставі постанови Правління Національного банку України № 295 від 21.05.2014р., виконавчою дирекцією Фонду гарантування прийнято рішення № 34 від 21.05.2014р. "Про початок процедури ліквідації ПАТ "РЕАЛ БАНК" та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування на ліквідацію банку", згідно з яким у ПАТ "РЕАЛ БАНК" з 21.05.2014р. відкликано ліцензію, розпочато процедуру ліквідації банку та призначено Уповноважену особу гарантування на ліквідацію ПАТ "РЕАЛ БАНК" строком на 1 рік з 21.05.2014р. по 20.05.2015р. Позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо відшкодування коштів за вкладом та стягнути з Фонду грошові кошти. Разом з тим, за судженням відповідача, положеннями ст. 27 Закону про СГВФО встановлено, що саме уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно - правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Виконавча дирекція Фонду гарантування лише затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Оскільки позивача не було включено уповноваженою особою Фонду гарантування до переліку вкладників, які мають право на відшкодування, то у Фонду гарантування не було підстав для здійснення йому виплат, а, отже, Фонд гарантування не міг порушити його права чи вчинити щодо них бездіяльність.
По - друге, на думку відповідача, позивач не є вкладником неплатоспроможного банку, і не має права на відшкодування з огляду на те, що вкладником є інша особа, напевно близький родич позивача - ОСОБА_6, яка уклала з Банком договір банківського вкладу № 1198/27/БТ від 16.09.2013р. на суму 13800 доларів США під 9, 25% річних з терміном повернення - 16.09.2014р. За даними Фонду, ОСОБА_6 було укладено з Банком ще два депозитних договори № 1196/27/БТ та № 1197/27/БТ. На день запровадження тимчасової адміністрації, ОСОБА_6 мала на рахунках в Банку 455165, 27 грн. Фонд гарантування виконав свої зобов'язання, встановлені ст. 26 Закону перед ОСОБА_6, яка протягом квітня - травня 2014р. отримала в ПАТ "Укрсиббанк" 200000, 00 грн. Відповідач наголошує, що одним з основних джерел фінансування Фонду гарантування є кошти державного бюджету, які спрямовуються на виплату гарантованих державою сум за вкладами у межах граничного розміру 200000, 00 грн. Решту грошових коштів, що залишились на рахунках ОСОБА_6 в Банку у сумі 255165, 27 грн., вона зможе отримати в четверту чергу за рахунок коштів, одержаних в результаті ліквідації та реалізації майна банку, відповідно до порядку черговості, встановленого ч. 1 ст. 52 Закону. Ці ризики бере на себе вкладник, обираючи банківську установу для розміщення своїх коштів.
Окрім того, відповідач вважає, що укладений між позивачем та ОСОБА_6 договір про відступлення права вимоги слід розцінювати як нікчемний, оскільки він порушує публічний порядок відшкодування грошових коштів вкладникам неплатоспроможних банків, встановлений Законом про СГВФО, і суперечить інтересам держави і суспільства.
Посилаючись на викладені вище обставини, відповідач стверджує, що права позивача не порушені, оскільки їх не виникло, і тому вони не підлягають судовому захисту.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав письмові заперечення на позов, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 11.12.2014р. в якості другого відповідача по справі залучено Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "РЕАЛ БАНК" Кадирова В.В., яка замінений на відповідача - Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "РЕАЛ БАНК" Федорченко А.В. відповідно до ухвали суду від 20.01.2015р. згідно до вимог ст. 55 КАС України.
Відповідач - Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Реал Банк" Федорченко А.В. проти позову заперечував. У письмових запереченнях на позов (а.с.77-79) відповідач вказав, що уповноважена особа Фонду під час складання переліку вкладників діяла у чіткій відповідності з приписами Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та нормативно - правових актів Фонду, і підстав для визнання її дій незаконними не існує. Позивач не є вкладником неплатоспроможного банку в розумінні згаданого Закону, і відповідно до нього не розповсюджуються гарантії, передбачені цим законом для вкладників. Окрім того, на думку відповідача, договір з відступлення прав вимоги не тільки порушує вимоги чинного законодавства, а й, очевидно, укладений "задніми числами" з метою незаконного збагачення за рахунок державних коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Відповідач стверджує, що позивач, пред'являючи до суду явно неправомірні вимоги, зловживає правом, ігноруючи, що умовою звернення до суду повинно бути дійсне або добросовісно перебачуване порушення прав чи законних інтересів позивача.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи, викладені у письмових запереченнях на позов, а також правову позицію відповідача - Фонду гарантування вкладів, та просив суд відмовити у задоволенні позову.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" №4452 від 23.02.2012 року визначені правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.
Порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб, а також порядок здійснення виплат коштів за вкладами протягом дії тимчасової адміністрації в межах суми, гарантованої Фондом, за рахунок цільової позики Фонду, визначено в Положенні про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року №14.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 4 Закону №4452 (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин), основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції: веде реєстр учасників Фонду; здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.
Частиною 1 статті 26 Закону №4452 визначено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
В той же час, ч.2 ст.26 Закону №4452 та п.8 р.I Положення №14 визначено, що вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, врегульований ст.27 Закону №4452, відповідно до якого уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
При цьому, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до ч.4 ст.26 цього Закону.
Перелік складається станом на день прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на день прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, незалежно від кількості вкладів в одному банку (п.4 р.III Положення №14).
Таким чином, з аналізу вищевикладених норм чинного законодавства вбачається, що з метою належного захисту прав і законних інтересів вкладників банків, зокрема, з метою забезпечення гарантованого Законом №4452 відшкодування коштів за вкладами, Уповноважену особу Фонду наділено правом складати відповідний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Згідно Правил формування та ведення баз даних про вкладників, затверджених Рішенням виконавчої Дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.07.2012 р. №3, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 23.08.2012 р. за №1430/21742, - перелік вкладників, які мають право на відшкодування вкладів за рахунок Фонду, формується на підставі баз даних банку, що ліквідується.
Судовим розглядом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що 16.09.2013 року між Публічним акціонерним товариством "РЕАЛ БАНК" та ОСОБА_6 був укладений договір №1198/27/БТ банківського вкладу фізичних осіб "РЕАЛЬНИЙ ПРИБУТОК" з виплатою процентів в кінці строку, на суму 13800,00 USD (доларiв США), на строк зберігання коштів з 16 вересня 2013 року до 16 вересня 2014 року та відкрито вкладнику вкладний (депозитний) рахунок НОМЕР_1 (а.с. 6-8).
Також між ОСОБА_6 та банком 16.09.2013 р. було укладено ще два депозитні договори №1196/27/БТ та №1197/27/БТ.
28.02.2014 року ПАТ "РЕАЛ БАНК" Національним банком України №109 віднесено до категорії неплатоспроможних, про що видано постанову Правління НБУ від 28.02.2014 року № 109.
На підставі згаданої постанови Правління НБУ виконавчою дирекцією Фонду гарантування прийнято рішення № 043/14 про введення з 03.03.2014р. тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування на тимчасову адміністрацію в банку.
Згідно ч. 5 ст. 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", під час тимчасової адміністрації не здійснюється, зокрема, задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку.
При цьому, відповідно до ч. 6 ст. 36 Закону, обмеження щодо задоволення вимог вкладників та інших кредиторів не поширюється щодо виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом.
Як вбачається з довідки, наданої банком - агентом АТ "УкрСиббанк", який здійснює виплати вкладниками відповідача на підставі Договору № 1 від 25.03.2014р. "Про здійснення виплат вкладникам ПАТ "РЕАЛ БАНК", ОСОБА_6 03.04.2014р. отримала виплату гарантованої суми за Договором банківського рахунку фізичної особи № 694/27/БТ від 18.06.2012р. у розмірі 77 683, 13 грн. (а.с. 82).
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 21.05.2014р. № 34 було розпочато процедуру ліквідації ПАТ "РЕАЛ БАНК".
Відповідно до довідки, наданої банком - агентом АТ "УкрСиббанк", на підставі Договору № 2 від 30.05.2014р. "Про здійснення виплат гарантованих сум відшкодувань вкладникам ПАТ "РЕАЛ БАНК", ОСОБА_6 23.05.2014р. отримала виплату гарантованої суми за договорами вкладів у розмірі 122 316, 87 грн. (а.с. 82).
Таким чином, вкладником - ОСОБА_6, отримано компенсацію по решті вкладів, в т.ч. і по вкладу згідно договору № 1198/27/БТ від 16.09.2013р., а відтак остання отримала гарантовану Законом суму відшкодування у повному обсязі.
06.06.2014 р. до ПАТ "РЕАЛ БАНК" надійшов лист позивача - ОСОБА_4, в якому він повідомив про те, що 05.01.2014 р. між ним та ОСОБА_6 був укладений Договір про відступлення прав вимоги за договором банківського вкладу №1198/27/БТ від 16.09.2013 р., та просив повідомити відомості, необхідні для включення до Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом. (а.с.10).
Листом від 26.06.2014 року за № 14-04/3070 (а.с.13) Уповноважена особа Фонду надала відповідь позивачеві, якою роз'яснила, що ОСОБА_4 не є вкладником банку, в розумінні Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
09.06.2014 р. позивач звернувся до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з заявою про включення його до Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом (а.с.11-12).
Листом від 11.07.2014р. за № 21-036-4535/14 Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повідомив позивача, що він не є вкладником ПАТ "РЕАЛ БАНК", у зв'язку з чим включити позивача до Реєстру вкладників для відшкодування сум за вкладом та видати гарантовану суму за вкладом немає можливості (а.с.14-15).
Вирішуючи спір суд відзначає, що пунктом 4 статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що вкладником в розумінні цього Закону, є фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката. Таким чином, вкладниками визначено виключно фізичних осіб - клієнтів Банку.
Оскільки позивач - ОСОБА_4, не укладав із Банком жодних договорів банківського вкладу чи банківського рахунку, та не має іменних депозитних сертифікатів, про існування договору про відступлення прав вимог, укладеного 05.01.2014р. з ОСОБА_6, Банк не повідомляв, і повідомив Фонд гарантування вкладів та Уповноважену особу Фонд гарантування вкладів лише після відкликання ліцензії Банку, останній не відповідає передбаченим в Законі ознакам вкладника ПАТ "РЕАЛ БАНК" та не має права вимагати від ПАТ "РЕАЛ БАНК" повернення йому вкладу у розмірі 11000, 00 доларів США за Договором банківського вкладу фізичних осіб "РЕАЛЬНИЙ ПРИБУТОК" з виплатою відсотків в кінці строку № 1198/27/БТ від 16.09.2013р.
Крім того, договором банківського вкладу фізичних осіб "РЕАЛЬНИЙ ПРИБУТОК" з виплатою відсотків в кінці строку № 1198/27/БТ від 16.09.2014р. передбачено відкриття клієнту -ОСОБА_6 вкладного (депозитного) рахунку НОМЕР_1 для зарахування та обліку суми її вкладу.
Відповідно до ч. 3 ст. 1058 ЦК України, до відносин банку та вкладника за рахунком, в який внесений вклад, застосовуються положення про договір банківського рахунку (глава 7 цього Кодексу), якщо інше не встановлено цією главою або не випливає із суті договору банківського вкладу.
Згідно зі ст. 1066 ЦК України, за договором банківського рахунку, банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунку), грошові кошти, що йому надходять. виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунку та проведення інших операцій за рахунком.
Так само, згідно п. 10.13 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою Постановою правління НБУ від 12.11.2003р. № 492, видаткові операції за вкладними (депозитними) рахунками фізичних осіб здійснюються за розпорядженням власника рахунку або за його дорученням на підставі довіреності, засвідченої нотаріально, а у випадках, визначених законодавством України, - іншими уповноваженими на це особами. під час здійснення операцій за вкладним (депозитним) рахунком фізичної особи як зразок підпису власника рахунку використовується зразок підпису, зазначений у договорі банківського вкладу.
Згідно п. 2.1 Інструкції, банкам забороняється відкривати та вести анонімні (номерні) рахунки. Банки зобов'язані на підставі офіційних документів або засвідчених в установленому законом порядку їх копій ідентифікувати клієнтів - власників рахунків/представників власників рахунків/осіб, які відкривають рахунки на користь третіх осіб у порядку, встановленому законодавством України з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму. рахунок клієнту відкривається лише після його ідентифікації Банком.
Отже, враховуючи вищенаведене слід дійти висновку, що на рахунку клієнта можуть зберігатись кошти виключно належні власники цього рахунку і розпоряджатись ним може лише власник рахунку.
За правилами ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Реал Банк" Федорченка Андрія Володимировича про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення вкладів - відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови буде виготовлений 03 лютого 2015 року.
Головуючий суддя Панченко О.В.
Судді Бадюков Ю.В.
Тітов О.М.В