Ухвала суду № 42662869, 20.01.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
20.01.2015
Номер справи
2а-1606/10/0770
Номер документу
42662869
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 січня 2015 року м. Київ К/800/53684/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого: Маринчак Н.Є.

Суддів: Лосєва А.М., Муравйова О.В.

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області

на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року

у справі №2а-1606/10/0770

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гербера» (надалі - ТОВ «Гербера»)

до Державної податкової інспекції у м.Ужгороді Закарпатської області (надалі - ДПІ у м.Ужгороді Закарпатської області),

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

встановив:

У квіті 2010 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому поставлено питання про скасування рішення ДПІ у м.Ужгороді про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0053882303 від 21.12.2009 року.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 січня 2011 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції залишив позов без задоволення оскільки, на його думку, перевірка позивача була проведена в межах повноважень податкового органу, висновки акту перевірки відповідають дійсним обставинам справи, оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийнято у відповідності до норм законодавства.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким позовні вимоги ТОВ «Гербера» до ДПІ у м.Ужгороді Закарпатської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у м.Ужгороді Закарпатської області від 21.12.2009 року №0053882303 в частині застосування до ТОВ «Гербера» штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1360,00грн.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Державна податкова інспекція у м.Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області звернулась із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким залишити в силі постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 січня 2011 року.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Контролюючим органом була проведена перевірка господарської одиниці «магазин», яка розташована за адресою м.Ужгород, вул.Загорська, 63 та належить ТОВ «Гербера», про що складено акт №0442/07/01/23/13594981 від 18.12.2009 року.

Під час проведення перевірки, на думку податкового органу, було встановлено порушення позивачем п.9, п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не забезпечення щоденного друку фіскальних звітів; не забезпечення режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

За наслідками проведеної перевірки податковим органом було прийнято оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0053882303 від 21.12.2009 року, яким щодо позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1785,00грн.

Частково скасовуючи оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, суд апеляційної інстанції правомірно виходив з наступного.

Пунктом 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Відповідно до п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Під час розгляду справи судами попередніх інстанцій було встановлено, що позивачем не було забезпечено щоденний друк фіскальних звітних чеків (Z-звіт) у кількості 5-ти штук та не забезпечено режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

В матеріалах справи містяться пояснення головного бухгалтера ТОВ «Гербера» Безеги Т.М., з яких вбачається, що фіскальні звіти за відповідні дати були роздруковані на наступний робочий день, у зв'язку з тимчасовим припиненням подачі електроенергії.

Разом з тим, позивачем, при розгляді справи судами попередніх інстанцій не було надано актів, складених уповноваженими особами МРЕВ, щодо наявності перебоїв електроенергії у відповідні дати.

Слід також зауважити, що у матеріалах справи містяться постанови Ужгородського міськрайонного суду від 09.02.2010 року (а.с.28, а.с.30), з яких вбачається, що директора та бухгалтера ТОВ «Гербера» визнано винними у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.155-1 ч. 1 КпАП України, зокрема, за порушення встановленого порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі в магазині по вул. Загорській, 63 в м.Ужгороді, що полягало у незабезпеченні щоденного роздрукування та зберігання фіскальних звітних чеків.

Відповідно до п. 4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій за рішенням відповідних органів державної податкової служби України до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з п.6 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Разом з тим, не виконуючи протягом певного періоду обов'язок щодня друкувати фіскальний звітний чек, суб'єкт підприємницької діяльності вчиняє продовжуване порушення, а не зберігаючи цей чек у книзі обліку розрахункових операцій - триваюче.

Враховуючи, що згідно зі статтею 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення, за дії (бездіяльність), які у своїй сукупності складають єдине продовжуване чи триваюче правопорушення, можливо притягнути до відповідальності лише один раз.

Отже, за вчинення порушень, про які йдеться у пункті 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідний орган державної податкової служби України може застосувати лише одну фінансову санкцію у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян незалежно від кількості виявлених під час перевірки суб'єкта підприємницької діяльності, який здійснює розрахункові операції за товари (послуги), випадків невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку та/або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

Така правова позиція суду, узгоджується з судовою практикою Верховного суду України (постанова від 16.04.2013 року у справі №21-89а13 та постанова від 04.06.2013 року у справі №21-155а13).

Отже, враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що, правомірним є застосування ДПІ у м.Ужгороді Закарпатської області штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «Гербера» за порушення вимог п.9, п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в розмірі 425,00 грн. (17*20+17*5=425)

Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.

За таких обставин, судом апеляційної інстанції, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ухвалив:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області - залишити без задоволення.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак

Судді: ____ А.М. Лосєв

____ О.В. Муравйов