ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 лютого 2015 року 08:40 № 826/18914/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Комерційний Банк «Український Фінансовий світ» ОСОБА_2про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) та Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Комерційний Банк «Український Фінансовий світ» ОСОБА_2 (Уповноважена особа) в якому, враховуючи декілька заяв про уточнення позовних вимог, остаточно заявила позовні вимоги, згідно з якими просить:
1) зобов'язати ОСОБА_2 - Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного Акціонерного Товариства «Комерційний Банк «Український Фінансовий Світ» (код ЄДРПОУ 26444836, МФО 377777, місцезнаходження: проспект Миру, 56, м. Донецьк, 83050) включити ОСОБА_1 (83020 АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «КБ «Український фінансовий світ», за договором банківського вкладу від 04.07.2014 р. № 43768 за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
2) зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, на підставі Переліку вкладників, складеного Уповноваженою особою фонду, затвердити Загальний реєстр вкладників, які мають право на відшкодування за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами в ПАТ «КБ «Український фінансовий світ», з відомостями щодо ОСОБА_1 (83020 АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за договором банківського вкладу від 04.07.2014 р. № 43768 грн.
Як зазначає позивач, 04.07.2014 р. між позивачем та Банком було укладено договір банківського вкладу (депозиту), який є загальним для всіх вкладників та не має індивідуальних умов. В цей же день кошти були зараховані на рахунок Банку на строк до 04.08.2014 р. Однак, по закінченню строку кошти не були повернуті, у т.ч. не сплачені відсотки.
Водночас, як зазначається у позові, НБУ та Фондом прийнято ряд рішень відносно Банку. Зокрема, 14.08.2014 р. Фондом прийнято рішення про введення тимчасової адміністрації, 10.11.2014 р. НБУ відкликано ліцензію Банку, 13.11.2014 р. Фондом прийнято рішення про призначення уповноваженої особи на ліквідацію Банку.
У Банку-агенті позивачу відмовлено у виплаті коштів, оскільки позивач відсутній в Загальному реєстрі вкладників.
При цьому, як зазначає позивака, їй стало відомо про визнання нікчемним договору.
Позивач не погоджується із наведеним та зазначає, що Уповноважена особа Фонду не має повноважень для встановлення нікчемності правочину. Дроблення вкладу не є підставою для висновку про нікчемність правочину.
В обґрунтування своєї правової позиції позивач посилається на положення Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Уповноважена ж особа Фонду у запереченнях на позов зазначає, що кошти на депозитний рахунок позивача надійшли внаслідок «розбивки» коштів на рахунку позивача з метою створення в майбутньому штучного зобов'язання Фонду на відшкодування коштів за рахунок держави.
Позивачем було здійснено перерахування коштів з поточного рахунку на свій депозитний рахунок та депозитний рахунок іншої фізичної особи в сумах, що не перевищують суму гарантованої державою суми відшкодування.
Уповноважена особа Фонду вважає цей договір нікчемним, а відтак вважає, що кошти не підлягають відшкодуванню за рахунок Фонду. Ці кошти є звичайною кредиторською заборгованістю, порядок відшкодування якої визначається ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та проводиться за рахунок реалізації активів Банку, а гарантії Фонду, щодо відшкодування коштів за рахунок бюджету, на такі суми не поширюються.
Уповноважена особа Фонду при цьому зазначає про звернення до правоохоронних органів, оскільки вважає, що при укладанні правочину 04.07.2014 р. позивач та працівники Банку мали злочинний умисел.
Відповідач-2 також зазначає, що дані операції виконувались за домовленістю власника банківського вкладу, який подрібнював свій великий рахунок шляхом перерахування коштів на рахунки інших фізичних осіб, в сумах до 200 000 грн., з працівниками Банку. Дані дії відбувались з метою отримати кошти не від Банку і не за рахунок Банку, а від Фонду гарантування і за рахунок Фонду, в першу чергу за рахунок Держави.
Відповідач-2 також звертає увагу, що ідентифікація багатьох клієнтів здійснювалась у позаробочий час та у вихідні дні.
Зокрема, фізична особа, яка мала значну суму грошових коштів по поточному/депозитному рахунку, домовлялася з працівником Банку про те, що вона начебто буде здійснювати «зняття» або «перерахування» коштів, а інші фізичні особи будуть «вносити» або «отримувати» ці кошти на свій рахунок. Таким чином, грошовий вклад із значною сумою подрібнювався або розподілявся на суми до 200 000 грн. і цими подрібненими частками фактично «перекидався» на рахунки інших фізичних осіб. Таке «подрібнення» грошових сум відбувалось у зв'язку з тим, що при ліквідації Банку Фонд виплачує не всю суму вкладу, а лише у межах граничного розміру - 200 000 грн.
Таким чином, як надалі зазначає у запереченнях на позов Уповноважена особа Фонду, власники вкладу із значною сумою подрібнювали («розбивали») або розподіляли свій вклад на суми до 200 000 грн. і цими подрібненими частками фактично «перекидали» кошти на рахунки інших довірених фізичних осіб. Після здійснення такої «фінансової операції» особа, на рахунок якої надходила ця грошова сума фактично «набувала гарантоване право» отримати ці кошти від Фонду.
Внаслідок такого власник значного депозиту отримав значну перевагу перед іншими кредиторами Банку, що є порушенням п. 7 ч. 3 ст. 38 вищезгаданого Закону, що є додатковою підставою для визнання нікчемності правочинів. Внаслідок таких фінансових операцій штучно створено ситуацію, за якою у Фонду виникає зобов'язання відшкодувати депозит (або кошти на банківському рахунку фізичної особи) за рахунок бюджетних коштів у розмірі, який перевищує обмежену законом суму у розмірі в 200 000 грн.
Виявлені факти, як зазначається у запереченнях на позов, свідчать про те, що перерахування коштів за договором від 04.07.2014 р. № 43768, укладеному між Банком та позивачем, Банк взяв на себе зобов'язання виконати які він не був спроможний.
Оскільки реальних коштів позивачем не перераховувалось, а мало місце лише документальне оформлення перерахування, про що було відомо працівникам Банку, то укладання договору та проведення фінансових операцій щодо зарахування коштів на рахунок, відкритий на ім'я позивача погіршувало фінансове становище банку та сприяло приведенню банку до неплатоспроможності. Дані обставини визначені п. 2 ч. 3 ст. 38 вищезгаданого Закону як підстава для визнання нікчемності правочинів.
Уповноважена особа Фонду також додає у запереченнях на позов, що оскільки правочини та внесення коштів визнані нікчемними, то позивач не має вкладу у Банку та не є вкладником Банку, як наслідок кошти, про які зазначено у позові, не підлягають відшкодуванню за рахунок Фонду, а отже й підстав для внесення позивача до повного переліку вкладників відсутні.
Між тим, Уповноважена особа зазначає, що вона не складає та не затверджує загальний реєстр вкладників, до функцій цієї особи належить складання переліку вкладників, на підставі якого Фондом надалі формується загальний реєстр. Окрім того, Уповноважена особа Фонду звертає увагу, що після складання переліку та передачі його до Фонду, він може складати лише додаткові відомості за формою, встановленою відповідними нормативно-правовими актами. Після складання Переліку, складання додаткових Переліків не передбачено законодавством.
Відтак, Уповноважена особа Фонду вважає заявлені до неї вимоги в цьому контексті безпідставними.
З урахуванням наведеного у сукупності Уповноважена особа Фонду просить відмовити у задоволенні позову.
Фонд також заперечує проти позову та, крім іншого, звертає увагу на те, що загальний реєстр формується Фондом на підставі переліку вкладників, який надається Уповноваженою особою Фонду. Оскільки в даному випадку позивача не було включено до переліку, у Фонду були відсутні підстави для формування за його участі загального реєстру. Загалом, як зазначив представник Фонду, будь-які виплати формуються лише за інформацією (у т.ч. додатковою), яка надається Уповноваженою особою Фонду.
При цьому, Фонд зазначає, що позивачка міститься в Переліку вкладників Банку, переданому до Фонду, з сумою відшкодування 16 889,54 грн. (кошти, що були наявні на картковому рахунку). Дані кошти були отримані 26.11.2014 р. через банк-агент ПАТ «Альфа-Банк», що не спростовано представником позивача у судовому засіданні.
У судовому засіданні 10.02.2015 р. за згодою осіб, які беруть участь у справі, на підставі ч. 4 ст. 122 КАС України ухвалено про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані позивачем матеріали, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
04.07.2014 р. між Публічним акціонерним товариством «Комерційний Банк «Український фінансовий світ» (м. Донецьк, пр.. Миру, 5б) (далі - Банк) та ОСОБА_1 (Вкладник) (АДРЕСА_1) підписано договір № 43768 банківського вкладу (депозиту) «Олімпійські відсотки» далі - «Договір»).
Згідно із п. 1.1. Договору Банк приймає від Вкладника кошти у розмірі 180 000 грн. у тимчасове користування на строк до 04.08.2014 р. та зобов'язується сплачувати проценти за його користування.
Згідно з п.1.2. Договору процентна ставка за вкладом встановлюється у розмірі 21,14 та складається з основної ставки за даною депозитною програмою, яка на дату договору становить 21,14 процентів річних, та бонусу за програмою лояльності «Кожному свій бонус», діючою у Банку на дату Договору, який становить 0,00 процентів річних.
Проценти виплачуються щомісячно (п. 1.4. Договору). Додаткові вклади (внески) не допускаються.
Банк зобов'язується відкрити вкладний (депозитний) рахунок № 26307000010006.2527.
До матеріалів справи додана копія платіжного доручення № 306_19 від 04.07.2014 р., де платником визначено ОСОБА_1, Банк платника - ПАТ «КБ «Український фінансовий світ», рахунок платника - 26357001070006.
Згідно із цим платіжним дорученням: отримувач - ОСОБА_1; Банк отримувача - ПАТ «КБ «Український фінансовий світ», рахунок отримувача - 26307000010006.
Сума платежу - 180 000 грн.
Призначення платежу: перерахування грошових коштів на депозитний рахунок, договір № 43768 від 04.07.2014 р., ОСОБА_1.
15.08.2014 р. Фондом на своєму офіційному веб-сайті оприлюднено наступне оголошення.
Так, зазначено, що на підставі постанови Правління Національного банку України від 14.08.2014 № 491 «Про віднесення ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «УКРАЇНСЬКИЙ ФІНАНСОВИЙ СВІТ» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 14.08.2014 № 69 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «УФС», згідно з яким з 15.08.2014 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «УКРАЇНСЬКИЙ ФІНАНСОВИЙ СВІТ» (далі - ПАТ «КБ «УФС»), код ЄДРПОУ 26444836 , МФО 377777, місцезнаходження: проспект Миру, 5б, м. Донецьк, 83050, Україна.
Вказується, що Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «КБ «УФС» призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_2.
Тимчасову адміністрацію в ПАТ «КБ «УФС» запроваджено строком на три місяці з 15.08.2014 по 15.11.2014.
Повідомлено, що протягом дії тимчасової адміністрації вкладники ПАТ «КБ «УФС» можуть отримати свої кошти за договорами банківського вкладу (депозиту), строк дії яких закінчився, та за договорами банківського рахунку (поточні та карткові рахунки). Виплати за зазначеними договорами здійснюються в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше ніж 200 тисяч гривень.
Як зазначено у повідомленні, подавати до Фонду заяви на виплату коштів за договорами банківського рахунку та за договорами банківського вкладу, термін дії яких закінчився до введення та під час тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «УФС», не потрібно. За такими договорами виплата коштів здійснюватиметься за списками вкладників, які формує уповноважена особа Фонду.
Зазначається також, що про час та порядок виплат за вищезазначеними договорами буде повідомлено додатково на офіційному сайті Фонду - www.fg.gov.ua, на сайті ПАТ «КБ «УФС» - www.ufw-bank.com/ua та у відділеннях даного банку.
Станом на 15.08.2014 р. Уповноваженою особою сформовано Перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду. Згідно з витягом з цього Переліку, позивачку включено до нього із гарантованою сумою відшкодування у розмірі 16 889,54 грн. Зазначені кошти були наявні на картковому рахунку, про що зазначено вище та не стосуються виконання договору, зазначеного у змісті позовних вимог.
28.08.2014 Фондом оприлюднено оголошення про те, що у зв'язку з тим, що головний офіс ПАТ «КБ «УКРАЇНСЬКИЙ ФІНАНСОВИЙ СВІТ» розташований у зоні проведення Антитерористичної операції за адресою: м. Донецьк, проспект Миру, 5б, 83050, місцезнаходження уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «КБ «УКРАЇНСЬКИЙ ФІНАНСОВИЙ СВІТ» ОСОБА_2 було змінено на наступне: м. Київ, вул. Сергія Струтинського, 8, 01014.
11.09.2014 р. Фондом опубліковано оголошення про те, що на підставі постанови Правління Національного банку України від 14 серпня 2014 року №491 «Про віднесення ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «УКРАЇНСЬКИЙ ФІНАНСОВИЙ СВІТ» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 14.08.2014 прийнято рішення №69 про запровадження з 15.08.2014 тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «УКРАЇНСЬКИЙ ФІНАНСОВИЙ СВІТ» (код ЄДРПОУ 26444836, МФО 377777, місцезнаходження: проспект Миру, 5б, м. Донецьк, 83050, Україна).
У зв'язку з цим Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) повідомив про проведення пошуку потенційних інвесторів, що можуть бути залучені до виведення банку з ринку. Фонд пропонував потенційним інвесторам такі способи виведення банку з ринку: 1) відчуження всіх або частини активів і зобов'язань банку на користь приймаючого банку; 2) створення та продаж інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань банку; 3) продаж банку в цілому.
Фондом повідомлено, що здійснюється прийом документів від потенційних інвесторів для визнання їх кваліфікованими, у тому числі отримання згоди про можливість участі у конкурсі та цінової пропозиції до 16:00 год. 19 вересня 2014 року.
30.10.2014 р. Тимчасовою адміністрацією Банку видано наказ № 34 «Про створення комісії щодо визнання нікчемними правочинів (договорів) банківських вкладів (депозитів).
10.11.2014 р. Тимчасовою адміністрацією проведено засідання комісії щодо визнання нікчемними вкладів за результатами проведення якого складено протокол. Додаток № 1 до цього протоколу є перелік правочинів, які визнані нікчемними. Серед вказаних договорів наявний договір вищезгаданий між позивачкою та Банком.
Сума залишку/суми до відшкодування - 183 096,26 грн.
Згідно із довідкою про рух коштів:
04.07.2014 р. о 10:40 год. здійснено перерахування коштів у розмірі 180 000 грн. з рахунку позивачки № 26357001070006.961 (за договором банківського вкладу (депозиту) «Вигідний альянс» від 06.11.2013 р. № 34933) на депозитний рахунок позивачки № 26307000010006.2527 за вищезгаданим договором № 43768 від 04.07.2014 р.,
04.07.2014 р. о 10:49 год. здійснено перерахування коштів у розмірі 145 893,01 грн. з того ж рахунку позивачки № 26357001070006.961 на рахунок іншої особи № 26307000010006.2528 із призначенням платежу: перерахування коштів на депозитний рахунок за договором № 43770 від 04.07.2014 р.
13.11.2014 р. Фондом оприлюднено оголошення про початок процедури ліквідації та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку ПАТ «КБ «УФС».
Зазначено, що відповідно до постанови Правління Національного банку України від 10.11.2014 № 717 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «УКРАЇНСЬКИЙ ФІНАНСОВИЙ СВІТ» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення від 13.11.2014 № 119 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «КБ «УФС» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «УКРАЇНСЬКИЙ ФІНАНСОВИЙ СВІТ» (далі - ПАТ «КБ «УФС») та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «КБ «УФС» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_2 строком на 1 рік з 13.11.2014 по 12.11.2015 включно.
Реквізити ПАТ «КБ «УФС»: код ЄДРПОУ 26444836, МФО 377777, юридична адреса: проспект Миру, 5б, м. Донецьк, 83050, Україна.
Вказується, що інформація про дату початку виплат та банк-агент Фонду буде повідомлено додатково на сайті Фонду - www.fg.gov.ua та на сайті ПАТ «КБ «УФС» - www.ufw-bank.com. Виплати відшкодувань вкладникам здійснюватимуться в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше 200 тисяч гривень.
Крім того, повідомлено, що вимоги кредиторів приймаються протягом 30 днів з дня опублікування в газеті «Голос України» оголошення про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку за адресою: вул. Сергія Струтинського, 8, м. Київ, 01014. Контактні телефони: (044) 594-98-01, (044) 594-98-02, (044) 594-98-03, (044) 594-98-04.
18.11.2014 р. Уповноваженою особою Фонду видано наказ № 6 «Про визнання нікчемними транзакцій та правочинів», відповідно до якого визнано нікчемними договори, зазначені у додатку.
До наказу залучено виписка із протоколу засідання виконавчої дирекції Фонду від 18.11.2014 р. № 237/14 відповідно до якого виконавча дирекція Фонду погодила рішення Уповноваженої особи Фонду про тимчасове обмеження (блокування) виплат по деяким записам у базі даних про вкладників, що були внесені у період з 01.07.2014 р. по 16.07.2014 р., з метою недопущення можливого протиправного відшкодування виплат по зазначеним записам за рахунок коштів Фонду. У протоколі, між іншим, зазначається, що значене збільшення загальної гарантованої суми відбулося в період з 01.07.2014 р. по 16.07.2014 р., коли було укладено договори на відкриття майже 5,7 тис. рахунків на загальну суму 527 700 000 грн.
20.11.2014 Фондом затверджено Загальний реєстр вкладників Банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відносно чого до справи залучено виписку із протоколу № 240/14. Згідно виписки із Загального реєстру до нього включено відомості про позивачка із сумою відшкодування за картковим рахунком у розмірі 16 889,54 грн., які, як вже зазначалося, не пов'язані із договором, зазначеним у змісті позовних вимог. Зазначені кошти отримані позивачкою 26.11.2014 р.
20.11.2014 Фондом оприлюднено оголошення про те, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб розпочинає виплати коштів вкладникам ПАТ «КБ «УФС».
Зазначено, що у зв'язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) 13.11.2014 рішення № 119 про початок ліквідації ПАТ «КБ «УФС» Фонд з 21.11.2014 розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку.
Вказується в оголошенні, що для отримання коштів вкладники ПАТ «КБ «УФС» з 21.11.2014 по 31.12.2014 включно можуть звертатись до установ банку-агента Фонду ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «АЛЬФА-БАНК» (далі - ПАТ «АЛЬФА-БАНК»). Виплати гарантованої суми відшкодування здійснюватимуться відповідно до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Відшкодування вкладникам ПАТ «КБ «УФС», які з будь-яких причин не звернуться до банку-агента Фонду в період з 21.11.2014 по 31.12.2014, здійснюватимуться за результатами розгляду їх індивідуальних письмових звернень на адресу Фонду до дня внесення запису про ліквідацію банку як юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб.
Для отримання гарантованої суми відшкодування вкладникам необхідно звернутись до ПАТ «АЛЬФА-БАНК» та пред'явити паспорт і документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер). Відшкодування також виплачуватимуться іншим особам на підставі нотаріально посвідченої довіреності. Для отримання коштів на підставі свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям спочатку необхідно звернутися до Фонду.
Вказується в оголошенні також, що виплати відшкодувань вкладникам здійснюватимуться в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше 200 тисяч гривень.
Задоволення вимог кредиторів здійснюватиметься за рахунок коштів, одержаних в результаті ліквідації та реалізації майна банку, в черговості, що передбачена частиною першою статті 52 Закону.
27.11.2014 р. Уповноваженою особою Фонду за № 001/354 на адресу позивачки сформовано повідомлення «Про визнання правочинів нікчемними».
У повідомленні зазначені обставини віднесення Банку до категорії неплатоспроможних, запровадження тимчасової адміністрації.
Крім іншого зазначається, що зважаючи на те, що правочини, вчинені позивачкою виключно з метою штучного створення обов'язку Фонду щодо відшкодування грошових коштів, яке Фонд здійснюватиме за рахунок державних коштів, такі правочини спрямовані на заволодіння державними коштами, а відповідно порушують публічний характер.
Відтак, посилаюсь на положення ЦК України та Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», повідомлено, що договір банківського вкладу від 04.07.2014 р. № 43768, операції з внесення та перерахування коштів по рахунку, відкритому на виконання вищезгаданого договору, є нікчемними відповідно до вимог ст. 38 вищезазначеного Закону та ст. 228 ЦК України.
Повідомлено у зазначеному листі про прийняті рішення відносно ліквідації Банку.
Між тим, 16.12.2014 р. за заявою Уповноваженої особи Фонду було внесено запис до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014100040017478, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України та 15.12.2014 р. зареєстровано в журналі єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинення кримінальних правопорушень.
Вирішуючи у взаємозв'язку з наведеним спір по суті, суд виходить з наступного.
Так, до початку розгляду справи по суті, судом було поставлено питання представнику позивачки, чи підтримує він позовні вимоги. Представник позивача зазначив, що підтримує саме ті вимоги, які остаточно заявлені.
У зв'язку з цим суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.
Згідно із положеннями статті 2 цього Закону вклад, це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.
Вкладником є фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.
Відповідно до ч. 1. ст. 26 цього Закону (в редакції Закону від 04.07.2014 р. N 1586-VII) Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом.
Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
У взаємозв'язку з наведеним, в контексті заявленого предмету позову, слід зазначити, що порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, визначений ст. 27 Закону.
Так, Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (ч. 1 ст. 27).
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (ч. 2 ст. 27).
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (ч. 3 ст. 27).
Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (ч. 5 ст. 27).
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 48 Закону Уповноважена особа Фонду з дня свого призначення здійснює такі повноваження, зокрема складає не пізніше ніж через три дні з дня свого призначення перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду.
При цьому, відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 №14 (в редакції до внесення змін згідно із рішенням 20 жовтня 2014 р. за N 1293/26070, які набрали чинності 11.11.2014 р.) (далі - Положення № 14) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за №1548/21860, Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік).
Згідно з п. 4 р. ІІІ Положення № 14, перелік складається станом на день прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на день прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Між тим, після внесення змін до п. 3 р. ІІІ вказаного Положення № 14, цим пунктом передбачено, що Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, крім іншого, формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік).
Після внесення змін до п. 4 р. ІІІ Положення № 14 абзацом першим цього пункту передбачено, що перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Пункт 2 розділу IV Положення № 14 передбачено, що Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).
Пунктом 4 розділу IV Положення № 14 передбачено, що Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Пунктом 6 цього розділу вказаного Положення встановлено, що на підставі рішення виконавчої дирекції за розпорядженням директора-розпорядника Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів (здійснює перерахування гарантованої суми за Загальним Реєстром, передачу Загального Реєстру банку-агенту) не пізніше семи днів з дня прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
В даному випадку, як зазначено вище та не спростовано представником позивачки, відомості про позивачку включені до Переліку вкладників Банку, переданому до Фонду, з сумою відшкодування за рахунок Фонду - 16 889,54 грн. (кошти, що були наявні на картковому рахунку). Дані кошти, як вже зазначалося, були отримані 26.11.2014 р. через банк-агент ПАТ «Альфа-Банк».
Тобто, позивачка була включена до Переліку вкладників на вищезазначену суму, складеному Уповноваженою особою Фонду, відомості про що були включені до Загального реєстру вкладників, затвердженого Фондом.
Однак, суми за депозитним договором № 43768 від 04.07.2014 р. не були включені до Переліку вкладників, який складається Уповноваженою особою Фонду, та, відповідно, не були включені до Загального реєстру вкладників, який затверджується Фондом.
Слід зазначити, що положеннями вищезгаданих нормативно-правових актів не передбачено, після складання Переліку вкладників, функцій Уповноваженої особи щодо повторного складання або перезатвердження Переліку вкладників.
Між тим, вимоги позивачки зводяться по суті саме до зобов'язання Уповноваженої особи Фонду включити позивачку до Переліку вкладників вже після його складання, направлення до Фонду та після затвердження Фондом Загального переліку вкладників, що, однак, не передбачено вищезгаданими нормативно-правовими актами, а відтак вимоги щодо наведеного не можуть бути задоволені, оскільки вчинення таких дій не передбачено законодавством. При цьому, враховуючи те, що включення певних осіб до Переліку вкладників Уповноваженою особою Фонду після його складання та направлення до Фонду не передбачено наведеними нормативно-правовими актами, відповідно відсутня необхідність для з'ясування належності сум за певним вкладам до сум, які покриваються гарантією Фонду.
Відносно ж осіб, які не були включені до Переліку вкладників з тих чи інших причин, Положенням № 14 передбачено наступне.
Так, пунктом 12 р. ІІ Положення № 14 передбачено, що протягом процедури здійснення тимчасової адміністрації в банку уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників, яким необхідно здійснити виплати за рахунок цільової позики.
Пунктом 6. р. ІІІ Положення № 14 передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно, зокрема: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.
У той же час, позивачка із зазначеними позовними вимогами (про зобов'язання Уповноваженої особи Фонду надати Фонду відомості про неї у вигляді додаткової інформації) до суду не зверталася та відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд обмежений розглядом вимог, заявлених у позові (з урахуванням змін), саме на розгляді яких і наполягав представник позивачки. При цьому, оскільки вимоги до Уповноваженої особи Фонду про надання додаткової інформації про позивачку до Фонду (за формами додатків № 9 та № 10) позивачкою не заявлялися, відповідно відсутні підстави для оцінки належності вкладу позивачки до таких, що покриваються гарантією Фонду.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог про зобов'язання Уповноваженої особи Фонду включити позивачку до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок коштів Фонду, оскільки за обставин, що склалися, інтереси позивачки забезпечуються шляхом подання Уповноваженою особою Фонду додаткової інформації про позивачку до Фонду, вимог щодо чого позивачкою не заявлялося. При цьому, відносно власне вимог до Фонду, слід зазначити, що Фонд формує відповідні виплати на підставі або переліку вкладників або у разі надання Уповноваженою особою Фонду додаткової інформації про вкладника. Вказані дії Фонду є похідними від вчинення Уповноваженою особою Фонду вищезгаданих дій. Відтак, оскільки Фонд не отримував від Уповноваженої особи Фонду Переліку вкладників із зазначенням відомостей про позивачку відносно обставин виконання договору, зазначеного у змісті позовних вимог, як і не отримував додаткової інформації від Уповноваженої особи Фонду про позивачку, у суду не має підстав для визнання його діяльності чи бездіяльності у наведеному контексті протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, які, перш за все, залежать від вчинення дій Уповноваженою особою Фонду.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
Керуючись вимогами статей 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя О.А. Кармазін