Ухвала суду № 42645354, 03.02.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
03.02.2015
Номер справи
826/11843/13-а
Номер документу
42645354
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2015 року м. Київ К/800/16035/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Логвиненка А.О.,

Мороза В.Ф.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 07.10.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2014 року у справі за позовом Приватного підприємства «АНТАРЕС-АГРО» до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича, третя особа - Державна реєстраційна служба України, про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и л а:

У липні 2013 року Приватне підприємств «АНТАРЕС-АГРО» звернулося до окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О., третя особа - Державна реєстраційна служба України, про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 07.10.2013 року позовні вимоги Приватного підприємства «АНТАРЕС-АГРО» було задоволено частково. Скасовано рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 05.07.2013 року № 3698287. Зобов'язано державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О. повторно розглянути заяву про державну реєстрацію за приватним підприємством «АНТАРЕС-АГРО» права власності на нерухоме майно - нежитлові будівлі (згідно з технічним паспортом: літер А-ІІ: а, а1, а2 - адміністративно-битова будівля, загальною площею 462,9 м2; літер Е - склад, загальною площею 72,3 м2; літер Ж - навіс; літер Д - убиральня), розташовані за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 33-А, - у порядку та строки, передбачені законодавством. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2014 року апеляційну скаргу державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О. було залишено без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 07.10.2013 року - без змін.

У касаційній скарзі державний реєстратор прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєв О.О., не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 07.10.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2014 року та ухвалити нову постанову. якою відмовити Приватному підприємству «АНТАРЕС-АГРО» у задоволенні позовних вимог.

Приватним підприємством «АНТАРЕС-АГРО» подано заперечення на касаційну скаргу, в яких воно просить залишити касаційну скаргу державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О. без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О. задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням господарського суду Сумської області від 25.05.2007 року у справі № 17/324-07 визнано за приватною Комерційною фірмою «АНТАРЕС», яка в подальшому змінила найменування на Приватне підприємство «АНТАРЕС-АГРО», право власності на нерухоме майно - нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 33-А, згідно технічного паспорту: літер А-ІІ: а, а1, а2 - адміністративно-битова будівля, загальною площею 462,9 м2; літер Е - склад, загальною площею 72,3 м2; літер Ж - навіс; літер Д - убиральня.

07.06.2007 року Комунальним підприємством «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» прийнято рішення про реєстрацію права власності на нерухоме майно - нежитлові будівлі, розташовані за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 33-А: літер А-ІІ: а, а1, а2 - адміністративно-битова будівля, загальною площею 462,9 м2; літер Е - склад, загальною площею 72,3 м2; літер Ж - навіс; літер Д - убиральня за позивачем.

10.06.2013 року позивачем було подано заяву до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції Сумської області про державну реєстрацію за позивачем прав та їх обтяжень на нерухоме майно - нежитлові будівлі (згідно з технічним паспортом: літер А-ІІ: а, а1, а2 - адміністративно-битова будівля, загальною площею 462,9 м2; літер Е - склад, загальною площею 72,3 м2; літер Ж - навіс; літер Д - убиральня), розташовані за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 33-А. До заяви позивачем додано: технічний паспорт на нежитлові приміщення № 1261, виданий КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації»; статут ПП «АНТАРЕС-АГРО»; рішення Господарського суду Сумської області від 25.05.2007 року; витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 07.06.2007 року № 14819676, виданий КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації»; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АВ № 268638; рішення засновників ПКФ «АНТАРЕС» від 17.05.2013 року; виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АВ № 268330.

За результатом розгляду заяви позивача про державну реєстрацію за позивачем прав та їх обтяжень 05.07.2013 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєвим О.О., прийнято рішення № 3698287 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, відповідно до якого відмовлено позивачу у державній реєстрації права власності на нерухоме майно: нежитлові будівлі (літер А-ІІ: а, а1, а2 - адміністративно-битова будівля, загальною площею 462,9 м2; літер Е - склад, загальною площею 72,3 м2; літер Ж - навіс; літер Д - убиральня), розташовані за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 33-А, оскільки документи, подані для проведення державної реєстрації прав, не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно із частиною 1 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:

- прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

- встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

- прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

- внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

- надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Статтею 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено. що державна реєстрація прав проводиться на підставі:

1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом;

2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;

3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;

4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;

5) рішень судів, що набрали законної сили;

6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

2. Державна реєстрація обтяжень здійснюється на підставі:

1) встановленої законом заборони користування та/або розпорядження нерухомим майном;

2) рішень судів, що набрали законної сили;

3) постанови органів досудового слідства, державного виконавця про накладення арешту на нерухоме майно;

4) накладення заборони на відчуження нерухомого майна нотаріусом;

5) рішення органу місцевого самоврядування про віднесення об'єктів нерухомого майна до застарілого житлового фонду;

6) інших актів відповідних державних органів та посадових осіб згідно із законом;

7) договорів, укладених у порядку, встановленому законом.

Частиною 2 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що орган державної реєстрації прав зобов'язаний надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав.

Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна врегульовано Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703.

Пунктом 5 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено, що документи, що подаються для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно із пунктом 27 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, зокрема, є рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до пункту 10 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.

Пунктами 12, 13 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено, що під час розгляду заяви про державну реєстрацію і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо:

1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках);

2) повноважень заявника;

3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;

4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону;

5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

У разі подання не в повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію, яке містить рекомендації щодо усунення обставин, що були підставою для його прийняття.

Орган державної реєстрації прав, нотаріус у день прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію видає або надсилає рекомендованим листом з повідомленням про вручення заявникові таке рішення.

Пунктом 16 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено, що за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.

Пунктом 23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено, що державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Статтею 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав;

3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;

4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;

5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;

6) заявлене право вже зареєстровано.

Державний реєстратор прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєв О.О. рішенням від 05.07.2013 року № 3698287 відмовив у державній реєстрації за позивачем права власності на нежитлове приміщення, нерухоме майно (адміністративно-битова будівля літер А-ІІ, загальною площею 462,9 м2, склад літер Е - загальною площею 72,3 м2, навіс - літер Ж, убиральня - літер Д), що розташоване за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, буд. 33-А, оскільки документи, подані для проведення державної реєстрації прав, не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують не зазначивши при цьому, яким саме вимогам не відповідають подані Приватним підприємством «АНТАРЕС-АГРО» документи, та в чому саме полягає невідповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

У запереченнях на позов відповідач зазначає про те, що у поданих позивачем документах відсутня загальна площа усіх об'єктів. Однак дане твердження відповідача є безпідставним, оскільки вимога про зазначення загальної площі усіх будівель до документів, необхідних для реєстрації прав власності та їх обтяжень щодо їх ідентифікації, не передбачена Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Крім того, посилання відповідача на те, що позивачем не надано документу, що підтверджує факт надання згоди іпотекодержателем на відчуження або інше визначення юридичної долі нерухомого майна, яке перебуває в іпотеці не заслуговує на увагу, оскільки у розумінні статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» зазначена обставина є підставою для відмови у реєстрації права власності, а в силу пункту 13 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень є підставою для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію.

Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції скасувавши рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 05.07.2013 року № 3698287 та зобов'язав відповідача повторно розглянути заяву про державну реєстрацію за приватним підприємством «АНТАРЕС-АГРО» права власності на нерухоме майно - нежитлові будівлі (згідно з технічним паспортом: літер А-ІІ: а, а1, а2 - адміністративно-битова будівля, загальною площею 462,9 м2; літер Е - склад, загальною площею 72,3 м2; літер Ж - навіс; літер Д - убиральня), розташовані за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 33-А, - у порядку та строки, передбачені законодавством.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О. - залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 07.10.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2014 року у справі за позовом Приватного підприємства «АНТАРЕС-АГРО» до державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича, третя особа - Державна реєстраційна служба України, про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді: О.Є. Донець

А.О. Логвиненко

В.Ф. Мороз