ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/77/15-a
05 лютого 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Баб'юка П.М., при секретарі судового засідання Косюк О.П.,
за участю:
представника позивача Смолінчук Т.А.,
відповідача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Кременецької райдержадміністрації до ОСОБА_2 про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації (надалі - позивач, УСЗН Кременецької РДА) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (надалі - відповідач) про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 58345,80 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. Проведеною Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією ревізією в УСЗН Кременецької РДА встановлено, що ОСОБА_2 при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в Деклараціях про доходи та майновий стан подано недостовірні відомості. Зокрема, встановлено, що чоловік відповідачки ОСОБА_4 ніде не працював протягом 3 місяців перед датою звернення відповідача за допомогою і фактично не здійснював догляд за інвалідом I групи у зв'язку з перебуванням за кордоном. Враховуючи наведене, позивач вважає, що відповідач не мала права на отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям, а тому, виплачена сума допомоги підлягає поверненню як незаконно отримана. В добровільному порядку відповідачем допомога не повернута.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, надавши пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просила позов задовольнити.
Відповідач та представник відповідача в судовому засіданні позов не визнали і щодо його задоволення заперечили.
ОСОБА_2 пояснила, що вона є матір'ю чотирьох дітей, одна з яких станом на час призначення допомоги була неповнолітня, а двоє, віком до 23 років, які навчаються. Крім цього, її батько є інвалідом І групи і за ним здійснює догляд її чоловік. Її сім'я є малозабезпеченою, а відтак, потребує матеріальної допомоги.
Представник позивача зазначив, що при зверненні за допомогою малозабезпеченим сім'ям чинним законодавством не передбачено подання відомостей щодо перебування членів їхніх сімей за кордоном. Крім цього, на думку представника, перебування чоловіка відповідачки за кордоном не свідчить про те, що ним не здійснювався догляд за інвалідом І групи.
Заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити враховуючи наступне.
ОСОБА_2 неодноразово зверталася до УСЗН Кременецької РДА із заявами про призначення (продовження виплати) державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. На підставі вказаних заяв та поданих документів відповідачці була призначена та виплачувалась державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям, в тому числі в період з листопада 2012 року по вересень 2014 року.
Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності УСЗН Кременецької РДА за період з 01.07.2011 року по 01.07.2014 року. Результати ревізії оформлені актом №04-22/269 від 26.09.2014 року, в якому зафіксовано факт подання ОСОБА_2 в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в період з листопада 2012 року по вересень 2014 року, недостовірної інформації стосовно догляду її чоловіком ОСОБА_4 за інвалідом І групи, оскільки, фактично він перебував за межами України, що підтверджується інформацією управління Служби безпеки України в Тернопільській області № 69/95/1-1142 від 15.08.2014 року.
Відповідно до довідок УСЗН Кременецької РДА, в період з листопада 2012 року по вересень 2014 року ОСОБА_2 виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на загальну суму 58345,80 грн.
УСЗН Кременецької РДА направлено відповідачу повідомлення про припинення державної соціальної допомоги та про повернення коштів в сумі 58345,80 грн.
На даний час вказана допомога в добровільному порядку відповідачем не повернута.
Визначаючись щодо позовних вимог суд виходить з наступного.
Надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюється Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року № 1768-III (далі - Закон № 1768-III), який спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до статті 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 (далі - Постанова № 250), яка визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Пунктом 2 Постанови № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Так, відповідно до Закону № 1768-III та Постанови № 250, на підставі поданих заяв ОСОБА_2 в період з листопада 2012 року по вересень 2014 року призначено та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на загальну суму 58345,80 грн.
Частиною першою статті 7 Закону № 1768-III, абзацами другим-шостим пункту 10 Постанови № 250 передбачено обставини, за яких державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається, зокрема, у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Оскільки у даному випадку працездатний член сім'ї відповідачки - ОСОБА_4 (чоловік) протягом трьох місяців що передують зверненню за призначенням допомоги малозабезпеченим сім'ям не працював, то здійснення ним догляду за інвалідом I групи у вказаний період є обставиною, що впливає на призначення та виплату такої допомоги.
Відповідно до п.1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 р. №558 (далі - Порядок):
- щомісячна компенсаційна виплата призначається непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами).
Зокрема, відповідно до підпункту 2 пункту 6 вказаного Порядку, для призначення компенсації подається висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду та нездатність особи до самообслуговування (за винятком інвалідів I групи, інвалідність яких встановлена безстроково та які згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією потребують постійного стороннього догляду).
Таким чином, основними критеріями для призначення компенсації непрацюючим фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам, є виникнення у інваліда потреби у постійному сторонньому нагляді, догляді або допомозі інших осіб і фактичну нездатність до самообслуговування, що підтверджується відповідним висновком (довідкою) ЛКК.
З матеріалів справи вбачається, що при проведенні ревізії органами державного фінансового контролю встановлено факт неодноразового, в тому числі тривалого (понад один місяць), перебування чоловіка відповідачки за кордоном, що у свою чергу позбавило його можливості здійснювати постійний догляд за інвалідом І групи протягом трьох місяців перед датою звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
На підставі наведеного, суд вважає, що УСЗН Кременецької РДА прийшло до правильного висновку, що чоловік відповідачки ОСОБА_4 ніде не працював протягом 3 місяців перед зверненнями відповідача за допомогою у вищевказані періоди, і фактично не здійснював догляд за інвалідом у зв'язку з перебуванням за кордоном.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону № 1768-III вказана обставина впливає на призначення та виплату державної допомоги, оскільки при її наявності, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається.
Таким чином, доводи представника відповідача не приймаються судом до уваги.
Разом з тим, згідно із частиною другою статті 7 Закону № 1768-III, за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:
у складі сім'ї є інвалід;
у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);
неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачка є матір'ю чотирьох дітей, одна з яких станом на час призначення допомоги була неповнолітня, а двоє, віком від 18 до 23 років, які навчаються. Крім цього, батько відповідачки - ОСОБА_5, є інвалідом І групи.
Таким чином, враховуючи положення частини другої статті 7 Закону № 1768-III, навіть за наявності обставин, передбачених у частині першій статті 7 Закону № 1768-III, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям відповідачці могла бути призначена.
Вказані обставини не було взято до уваги позивачем при припиненні виплати допомоги ОСОБА_2 та проведенні її перерахунку.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з ОСОБА_2 виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 58345,80 грн. не підлягають задоволенню.
Також судом враховано, що позивач у справі є суб'єктом владних повноважень, а право на звернення до суду з позовом про стягнення надміру виплачених коштів передбачене пунктом 28 Постанови №250 та випливає з функцій контролю за витрачанням цих коштів, тобто у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, тому, через публічно-правовий характер спірних відносин вирішення такого спору належить до юрисдикції адміністративних судів.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Управління праці та соціального захисту населення Кременецької райдержадміністрації до ОСОБА_2 про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
В повному обсязі постанова складена 10 лютого 2015 року.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.