ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без розгляду
Справа № 819/2706/14-a
06 лютого 2015 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання Порплиці Т.В.
за участю:
представника позивача - Колеги О.М.
представника відповідача - ОСОБА_2
представника третьої особи - Качор В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за позовною заявою Тернопільського міськрайонного центру зайнятості
до ОСОБА_4
третя особа - Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області
про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся Тернопільський міськрайонний центр зайнятості з адміністративним позовом до ОСОБА_4, третя особа - Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 5601,59 гривня за період з 08.05.2010р. по 07.05.2011р., оскільки відповідач перебуваючи на обліку в центрі зайнятості і одержуючи допомогу по безробіттю, одночасно був зареєстрований як фізична особа - підприємець з 07.04.2005 року, що встановлено актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 25.09.2014 року і внаслідок чого незаконно отримував допомогу по безробіттю у вказаній сумі, яку в добровільному порядку не повернув.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просить їх задовольнити.
Представник відповідача надав пояснення аналогічні письмовим запереченням, просив в задоволені позову відмовити повністю.
Представник третьої особи в судовому засіданні повідомив, що ОСОБА_4, згідно бази даних Тернопільської ОДПІ станом на 28.01.2015 року доходу, згідно поданої дикларації про доходи за 2010 рік не отримував та за 2011 рік декларацію не подавав.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та третьої особи, проаналізувавши всі матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, встановив наступні обставини:
Страхування громадян на випадок безробіття є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування і здійснюється на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі виконавчих дирекцій Фонду, функції яких згідно статті 12 Закону України виконують органи державної служби зайнятості.
У відповідності до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" об'єктом страхування на випадок безробіття є страховий випадок, із настанням якого у застрахованої особи виникає право на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону.
Відповідно до положень статті 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд має право користуватися в установленому порядку відомостями Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, необхідними для забезпечення виконання покладених на нього функцій; перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду, а також Фонд зобов'язаний вживати заходів до раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду.
Згідно з Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 року № 60/62, зареєстрованого Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року за № 232/16248 (надалі Порядок) розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної (пункт 2 Порядку).
Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.
27.08.2014 року директором Тернопільського міськрайонного центру зайнятості видано наказ № 208-Д "Про розслідування страхових випадків", зокрема перевірки факту реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_4 .
Пунктом 4 вказаного Порядку для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади. Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Держпідприємництва, ДПА, Держкомстату від 07.12.2005 року № 121/560/406.
Перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом: звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів; використання даних вищевказаних органів, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, контрольно-ревізійних органів цільового використання коштів Фонду; проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. (п.5 Порядку)
Актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 30.09.2014 року встановлено, що відповідач ОСОБА_4 перебуваючи на обліку в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості як безробітний був зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності з 07.04.2005 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців №19265905 від 10.09.2014 року.
У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. (п.6 Порядку)
Згідно пункту 7 Порядку рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.
Тернопільським міськрайонним центром зайнятості 20.10.2014 року прийнято наказ "Про повернення коштів" за № 259 "Д", яким громадянину ОСОБА_4 протягом 15-ти календарних днів повернути кошти в сумі 5601,59 грн. за період перебування на обліку як безробітної з 08.05.2010 року по 07.05.2011 року.
06 листопада 2014 року за вих. №08/6071 ОСОБА_4 надіслано претензію про повернення коштів в розмірі 5601,59 грн.
Враховуючи вищенаведене в період перебування ОСОБА_4 на обліку в центрі зайнятості з 08.05.2010 року по 07.05.2011 року позивач був зобов'язаний з метою цільового та ефективного використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття провести перевірку даних, які були подані ОСОБА_4 при зверненні із заявою про надання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю, в тому числі і щодо реєстрації відповідача як суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, приймаючи до уваги вищевикладене, позивач при перевірці поданих ОСОБА_4 документів, при призначенні допомоги по безробіттю та в подальшому при її виплаті, мав можливість та повинен був здійснити перевірку поданих ОСОБА_4 відомостей, а отже дізнатись про реєстрацію ОСОБА_4 як фізичної особи - підприємця.
Також судом береться до уваги, що відповідач припинив отримувати допомогу по безробіттю 07.05.2011, тобто більше трьох років до дати звернення позивача з адміністративним позовом.
Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Враховуючи вищенаведене суд приходить до переконання, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду встановлений ст.99 КАС України, підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними позивачем не повідомлено, а судом не знайдено, а отже позовну заяву слід залишити без розгляду.
Керуючись ст. ст. 99, 100, п. 9 ч.1 ст.155 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Тернопільського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_4, третя особа - Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю - залишити без розгляду, у зв'язку із пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.