Постанова № 42612924, 21.01.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.01.2015
Номер справи
826/19812/14
Номер документу
42612924
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 січня 2015 року 15:34 № 826/19812/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.,

при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,

за участю сторін:

представника позивача - Дяків М.Г.,

представника відповідача - Войтенкова О.М., Завгороднєвої О.М.,

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування рішення №1 від 10.11.2014 року, -

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося публічне акціонерне товариство «Укрнафта» до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування рішення №1 від 10.11.2014 року, мотивуючи позовні вимоги тим, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв не на підставі, не у межах та не в передбачений Конституцією та законами України спосіб, оскільки, визначаючи основне зобов'язання, а також порядок його сплати Центральний офіс вийшов за межі наданих йому повноважень, так як закон не наділяє контролюючий орган повноваженнями визначати/донараховувати позивачу такий платіж та не уповноважує його встановлювати порядок сплати останнього. Крім того, позивач зазначає, що оскаржуване рішення, прийняте відповідачем, суперечить рішенню загальних зборів акціонерів ПАТ «Укрнафта» від 10.10.2014 року, незаконно змінює порядок та спосіб виконання рішення Загальних зборів акціонерів товариства.

У позовній заяві позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення від 10 листопада 2014 року №1; стягнути на користь ПАТ «Укрнафта» суму сплаченого судового збору.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив суд їх задовольнити.

Представники відповідача проти позову заперечували, з огляду на правомірність прийняття оскаржуваного рішення, зазначивши при цьому, що ПАТ «Укрнафта» в порушення вимог ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» не сплачено до бюджету частину чистого прибутку у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік на частку ПАТ «НАК «Нафтогаз України»; не нараховано і не сплачено пеню за несплату частини чистого прибутку.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, судом встановлено наступне.

На підставі наказу Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 07.10.2014 р. №988 10.10.2014 року заступником начальника управління - начальником відділу податкового супроводження підприємств нафто-газового комплексу Войтенковим Д.Ю., згідно пп.20.1.4 п. 20.1 ст.20, п. 75.1 ст. 75, пп.78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України, проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Укрнафта» (код за ЄДРПОУ 00135390) з питань повноти та своєчасності сплат до державного бюджету частини чистого прибутку у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частини прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності ПАТ «Укрнафта» (код за ЄДРПОУ 00135390) за період 2011-2013 роки.

Перевіркою встановлено порушення ПАТ «Укрнафта» частини 5 ст. 11 Закону №185-V, в результаті чого не сплачено до бюджету частину чистого прибутку у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік на частку ПАТ «НАК «Нафтогаз України» 468971972 грн., а саме: за 2011 рік до 01.07.12 - 207283812 грн.; за 2012 рік до 01.07.13 - 214216658 грн.; за 2013 рік до 01.07.14 - 47471502 грн.; та не нараховано і не сплачено пеню за несплату частини чистого прибутку, яка складає на дату акту перевірки всього 122574559 грн., у тому числі: за 2011 рік з 02.07.12 - 74454642 грн.; за 2012 рік з 02.07.13 - 44985498 грн.; на 2013 рік з 02.07.14 - 3134420 грн.

За результатами проведеної перевірки Міжрегіональним головним управлінням Міндоходів - Центральним офісом з обслуговування великих платників складено акт №1264/28-10-41-20/00135390 від 24.10.14 р. про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «Укрнафта» (код за ЄДРПОУ 00135390) з питань повноти та своєчасності сплат до державного бюджету частини чистого прибутку у розмірі, визначеного за базовими нормативами відрахування частини прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності ПАТ «Укрнафта» (код за ЄДРПОУ 00135390) за період 2011-2013 роки.

Не погоджуючись з висновками акта перевірки позивач 31.10.2014 року подав до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників заперечення до акта перевірки №10/2203, за наслідками розгляду яких відповідач листом №20414/10/28-10-41-2-15 від 10.11.2014 року повідомив, що висновок по акту «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «Укрнафта» (код за ЄДРПОУ 00135390) з питань повноти та своєчасності сплат до державного бюджету частини чистого прибутку у розмірі, визначеного за базовими нормативами відрахування частини прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності ПАТ «Укрнафта» (код за ЄДРПОУ 00135390) за період 2011-2013 роки» від 24.10.2014 р. №1264/28-10-41-20/00135390 є обґрунтованим, відповідає чинному законодавству України та залишається без змін.

На підставі зазначеного акта перевірки Міжрегіональним головним управлінням Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників прийнято рішення №1 від 10.11.2014 року, яким ПАТ «Укрнафта» збільшено суму зобов'язання та нарахування пені за платежем дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність, на суму 591546531 грн.

Відповідно до оскаржуваного рішення сума нарахованого зобов'язання та пені підлягає сплаті на бюджетний рахунок: одержувач - ГУ ДКС України, призначення платежу - 131, сплата зобов'язань за актом перевірки №1264/28-10-41-20/00135390.

Незгода позивача з прийнятим рішенням зумовила звернення останнього до суду з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Як зазначалось вище та вбачається з оскаржуваного рішення, останнє прийняте на підставі ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», який визначає правові основи управління об'єктами державної власності (далі - Закон №185-V).

Особливості управління та обмеження щодо розпорядження об'єктами державної власності визначені статтею 11 Закону №185-V.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону №185-V господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків, сплачують дивіденди безпосередньо до Державного бюджету України у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, але не менше 30 відсотків, пропорційно розміру державної частки (акцій, паїв) у статутних капіталах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій.

Як встановлено судом, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №747 від 25.05.98 р. утворено Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" у формі відкритого акціонерного товариства, статутний фонд якої формується шляхом передачі до нього пакетів акцій, залишених у державній власності, відкритих акціонерних товариств, зокрема, ВАТ «Укрнафта».

Згідно п. 9 даної постанови КМУ 100 відсотків акцій Компанії, які випускаються на величину її статутного фонду, залишаються у державній власності до прийняття в установленому порядку рішення про їх продаж.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.98 р. №747 «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та акту прийому-передачі пакета акцій від 02.09.98 №203 Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України» відповідно до розпорядження Фонду державного майна України №1316-РРА від 02.09.98 р. видано сертифікат на сумарну номінальну вартість акцій акціонерного товариства в кількості 27114256 (двадцять сім мільйонів сто чотирнадцять тисяч двісті п'ятдесят шість) штук, що становить 50 відсотків статутного капіталу плюс одна акція.

Наведене свідчить та не заперечується відповідачем, що 50 % плюс одна акція ПАТ «Укрнафта» знаходиться у статутному капіталі НАК «Нафтогаз України», 100 % акцій в статутному капіталі якої, в свою чергу, належить державі.

Відповідно до п.8 ч. 5 ст. 11 Закону №185-V господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави яких становить 100 відсотків, які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, сплачують до державного бюджету частину чистого прибутку у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік, але не менше 30 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним. На суму таких коштів органами доходів і зборів нараховується пеня у порядку, визначеному абзацом шостим цієї частини, яка сплачується до загального фонду Державного бюджету України.

При цьому, стаття 30 Закону України «Про акціонерні товариства» визначає порядок виплати дивідендів.

Дивіденд - частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. (ч. 1 ст.30 Закону України «Про акціонерні товариства»).

Рішення про розподіл прибутку та спрямування його на виплату дивідендів приймається загальними зборами акціонерного товариства.

Як вбачається з матеріалів справи, наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №710 від 09.10.2014 року «Про погодження завдання для голосування представникам держави», погоджено завдання для голосування уповноваженим представникам держави на загальних зборах ПАТ «Укрнафта», що плануються на 10.10.2014, зокрема, і щодо розподілу прибутку товариства за 2011-2013 року, затвердження порядку та строків виплати дивідендів.

Відповідно до наявних в матеріалах справи звітах про фінансові результати за 2011-2013 рр. чистий прибуток ПАТ «Укрнафта» за 2011 рік становив 2181892 грн., за 2012 рік - 1428111 грн., за 2013 рік - 189886 грн.

Згідно протоколу №22 позачергових загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства «Укрнафта» від 10.10.2014 року щодо питання про розподіл прибутку товариства за 2011-2013 роки, затвердження порядку та строків виплати дивідендів вирішено затвердити порядок розподілу прибутку товариства за 2011-2013 роки; визначено порядок виплати дивідендів акціонеру товариства - Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України» шляхом перерахування відповідної суми дивідендів до Державного бюджету України. Виплату дивідендів здійснити у строк з 20.10.2014 р. по 10.04.2015 р.

Матеріалами справи підтверджується та відповідачем не заперечується, що згідно відповідей ПАТ «Укрнафта» від 24.06.14 р. №10/1213, від 07.07.14 р. №10/1278, від 14.08.14 р. №10/1558 Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників станом на момент проведення перевірки позивача було повідомлене, що рішення про розподіл прибутку загальними зборами акціонерів товариства за результатами діяльності 2011-2013 року не приймались.

В той же час, відповідач всупереч вимог чинного законодавства, яким передбачено прийняття рішення про розподіл прибутку та спрямування його на виплату дивідендів саме загальними зборами акціонерного товариства, приймає оскаржуване рішення про збільшення суми зобов'язання та нарахування пені ПАТ «Укрнафта» за платежем - дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність.

В судовому засіданні представник відповідача не заперечував, що нарахована оскаржуваним рішенням сума за основним платежем є частиною дивідендів, про сплату яких прийнято рішення загальними зборами акціонерів ПАТ «Укрнафта» від 10.10.2014 року.

При цьому, суд зазначає, що п. 8 ч. 5 ст. 11 Закону №185-V, на який посилається відповідач, не надано податковому органу повноважень щодо донарахування суми «основного платежу», не визначено строків та напрямів його сплати.

Зазначеним п. 8 ч. 5 ст. 11 Закону №185-V уповноважено органи доходів і зборів нараховувати пеню у порядку, визначеному абзацом шостим цієї частини, яка сплачується до загального фонду Державного бюджету України.

Водночас, п. 6 цієї частини визначено порядок сплати дивідендів господарськими товариствами 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону №185-V на суму дивідендів на державну частку, несвоєчасно сплачених господарським товариством, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави, та господарським товариством, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутному капіталі господарського товариства, частка держави якого становить 100 відсотків, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, нараховується пеня, яка сплачується до загального фонду Державного бюджету України з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, починаючи з наступного дня після настання строку платежу і по день сплати включно.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №459 від 20.08.2014 року «Питання Міністерства економічного розвитку і торгівлі» Мінекономрозвитку є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує, зокрема, формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку.

Відтак, органом, який уповноважений нараховувати пеню на суму дивідендів на державну частку, несвоєчасно сплачених господарським товариством, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави, та господарським товариством, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутному капіталі господарського товариства, частка держави якого становить 100 відсотків є Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.

Крім того, наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 02.07.2013 р. N 725 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 жовтня 2013 р. за N 1830/24362) затверджено Порядок нарахування пені на суму дивідендів на державну частку, несвоєчасно сплачених господарським товариством, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави, та господарським товариством, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) якого знаходяться у статутному капіталі господарського товариства, частка держави якого становить 100 відсотків (далі - Порядок №725), яким, як зазначає відповідач, він і керувався при нарахуванні частини чистого прибутку та відповідних сум пені.

При цьому, суд звертає увагу, що цим Порядком установлюється механізм нарахування Міністерством економічного розвитку і торгівлі України пені на суму дивідендів на державну частку, несвоєчасно сплачених господарським товариством, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави, та господарським товариством, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) якого знаходяться у статутному капіталі господарського товариства, частка держави якого становить 100 відсотків (п. 1 Порядку №725).

Водночас, як уже зазначалось вище, рішення загальних зборів акціонерів про порядок та строки виплати дивідендів станом на момент проведення перевірки позивача не приймалось, про що відповідач був повідомлений, а відтак застосування до правовідносин, що виникли, положень порядку, що врегульовує механізм нарахування пені на суму дивідендів на державну частку є безпідставним.

Додатково суд звертає увагу, що відповідно до п.п. 5-7 Порядку №725 нарахування пені на суму дивідендів, несвоєчасно сплачених господарським товариством, здійснюється Мінекономрозвитку України на підставі документів, що подаються згідно з пунктом 3 цього Порядку.

Пеня на суму дивідендів (частину суми дивідендів), несвоєчасно сплачених господарським товариством, нараховується в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми недоплати, розрахованої за кожний календарний день прострочення платежу, починаючи з наступного дня після настання строку платежу і по день сплати суми дивідендів або частини суми дивідендів включно.

У десятиденний строк з дня отримання документів, визначених у пункті 3 цього Порядку, Мінекономрозвитку України розраховує розмір пені на суму дивідендів (частину суми дивідендів), несвоєчасно сплачених господарським товариством, та приймає в установленому порядку наказ про нарахування пені, який підписує перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України.

Пунктом 9 Порядку №725 визначено, що господарські товариства перераховують кошти, спрямовані на виплату пені, до загального фонду Державного бюджету України (код класифікації доходів бюджету 21010500) у готівковій або безготівковій формі на відповідні рахунки за надходженнями, відкриті в органах Державної казначейської служби України, за місцезнаходженням платника.

Крім того, представник відповідача не заперечував, що чинним законодавством не врегульовано порядок прийняття та форма рішення щодо нарахування пені, а тому контролюючий орган діяв за аналогією прийняття податкового повідомлення-рішення.

Наведене свідчить, що відповідач протиправно прийняв оскаржуване рішення про збільшення суми зобов'язання та нарахування пені ПАТ «Укрнафта», яке суперечить наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 09.10.2014 року №710, затвердженого Кабінетом Міністрів України, яким визначено завдання на голосування акціонеру позивача - державній компанії «НАК «Нафтогаз України» та змінює порядок та строки виплати дивідендів, визначених загальними зборами акціонерів ПАТ «Укрнафта» від 10.10.2014 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, обов'язок доказування правомірності прийняття оскаржуваного рішення не виконано, а відтак останнє підлягає скасуванню як протиправне.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги публічного акціонерного товариства «Укрнафта» задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 1 від 10 листопада 2014 року.

Судові витрати в сумі 487,20 грн. присудити на користь публічного акціонерного товариства «Укрнафта» за рахунок Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Є.В. Аблов