ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/2444/14
Категорія: 10.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Попов В.Ф.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Кравченко К.В.
Лукянчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Нова Каховка Херсонської області та відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Нова Каховка Херсонської області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2014р. по справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в м.Нова Каховка Херсонської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Нова Каховка Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка (далі -УПФУ) неодноразово в процесі розгляду справи змінюючи та уточнюючи свої позовні вимоги звернулось в суду із позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Нова Каховка Херсонської області (далі - ВВД ФССНВ) про зобов'язати відповідача прийняти до заліку :
-витрати, пов'язані з виплатою щомісячної державної адресної допомоги згідно ПКМ України №265 особам, постраждалим від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання та у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, в сумі 39805,03грн.,
-та витрати по актах щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, громадянам, які отримали травми на території країн CHД, в загальній сумі 491010,83 грн., в тому числі державна адресна допомога по постанові №265 в сумі 11804,25 грн. по наступним особам: ОСОБА_2 - 3570грн., ОСОБА_3 - 3850,20грн.; ОСОБА_4 - 3570грн., ОСОБА_5 - 3820грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що УПФУ щомісяця надавало ВВД ФССНВ акти щомісячної звірки названих вище витрат, проте відповідач не прийняв їх до заліку, у зв'язку з чим виникла заборгованість у розмірі 542620,11грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 19.06.2012р., яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2013р. у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 5 червня 2014р. постанова суду першої інстанції та ухвала суду апеляційної інстанції скасовані, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Після нового розгляду справи по суті, постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2014р. адміністративний позов задоволено частково.
Стягнуто з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Нова Каховка Херсонської області на користь управління Пенсійного фонду України в м.Нова Каховка витрати з виплати пенсій у сумі 7815,44 грн. (сім тисяч вісімсот п'ятнадцять гривень сорок чотири копійки) по актах щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, громадянам, які отримали травми на території країн СНД.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
В апеляційній скарзі УПФУ просить постанову суду скасувати, ухвалити нове рішення, задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.
В апеляційній скарзі ВВД ФССНВ просить постанову суду скасувати, ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позову, посилаючись на порушення норм права.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, апеляційні скарги можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційних скарг, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарг без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.
За правилами ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до вимог діючого законодавства України ВВД ФССНВ зобов'язано відшкодовувати лише основний розмір пенсії, призначений потерпілим, каліцтво які отримали на території країн СНД. Тому, витрати, пов'язані з виплатою щомісячної державної адресної допомоги, згідно Постанови Кабінету Міністрів України №265 особам, постраждалим від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання та у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання ВВД ФССНВ не відшкодовує.
Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що УПФУ щомісяця надавало ВВД ФССНВ акти щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника з вказаних підстав (т.1 а.с.15-34; 77-93; 107-124) . Між тим, ВВД ФССНВ не прийняло до заліку 530815,86грн. витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з квітні 2011р. по квітень 2012р., а також 11804.25грн. державної адресної допомоги по постанові №265 КМ України в по наступним особам: ОСОБА_2 - 3570грн., ОСОБА_3 - 3850,20грн.; ОСОБА_4 - 3570грн., ОСОБА_5 - 3820грн.
Вирішуючи питання щодо заявлених позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що спірні правовідносини регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Так, відповідно до ст.16 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» безпосереднє управління Фондом соціального страхування від нещасних випадків здійснюють його правління та виконавча дирекція. Виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду, проводить свою діяльність від імені Фонду у межах та в порядку, що визначаються його статутом і Положенням про виконавчу дирекцію Фонду, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є, зокрема, її відділення в районах і містах обласного значення. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Згідно з пп.5 п.4, п.7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. №384/2011, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (в тому числі управління у районах, містах).
Як вбачається з зазначених норм права, вимоги УПФУ в м.Нова Каховка щодо відшкодування відділенням ВД ФССНВ у м.Нова Каховка витрат, пов'язаних із виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, відповідають змісту його прав як робочого органу ПФУ щодо відшкодування понесених ним витрат та узгоджуються із компетенцією виконавчої дирекції Фонду, основними завданнями якої згідно з Положенням про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженим постановою правління Фонду від 20 квітня 2001р. №15, крім іншого, визначено виконання завдань та основних принципів страхування від нещасного випадку, фінансування страхових виплат, а до повноважень у сфері здійснення процедури страхування та координації страхової діяльності віднесено, зокрема, співпрацю з фондами з інших видів соціального страхування щодо відшкодування витрат, понесених ними у зв'язку з матеріальним забезпеченням потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві, та представництво інтересів страховика в органах державної виконавчої влади, органах місцевого самоврядування і судах.
Відповідно до положення Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992р., яка розповсюджується на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені законодавством держав-учасниць Угоди. Так, згідно статей 1, 3, 5 Угоди пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. При цьому усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою несе Держава, що надає пенсійне забезпечення. Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.
Згідно з ч. 4 ст. 26 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним.
Пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання є наслідками страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, належним страховиком, тим, хто має надавати застрахованій особі матеріальну допомогу чи соціальні послуги є Фонд соціального страхування від нещасних випадків, що передбачено також і статтею 21 ЗУ від 23.09.1999 №1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", яка визначає перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються цим Фондом.
Відповідно до цієї статті Фонд зобов'язаний у встановленому законом порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я, в тому числі пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у разі настання страхового випадку.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України №265 особам, постраждалим від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання та у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, вони здійснюються за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.
Перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків передбачений статтею 21 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". Але, державна адресна допомога в цьому переліку відсутня.
Отже, суд першої інстанції, на підставі наданих УПФУ документів цілком правильно зробив розрахунок, згідно якого ВВД ФССНВ не відшкодувало 530815,86грн. витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з квітня 2011р. по квітень 2012р., а саме:
-39805,03грн. - сума витрат по особових справах потерпілих, каліцтво які отримали на території країн СНД у тому числі: 7815,44грн. - основний розмір пенсії, 31989,59грн. - щомісячна державна адресна допомога;
-491010,83грн. - сума щомісячної державної адресної допомоги по постанові КМУ №265.
-11804,25грн. - сума щомісячної державної адресної допомоги по постанові КМУ №265 наступним особам: ОСОБА_2 - 3570грн., ОСОБА_3 - 3850,20грн.; ОСОБА_4 - 3570грн., ОСОБА_5 - 3820грн. Між тим, дані витрати стосуються стягнення заборгованості за інший період.
Таким чином, оскільки адресна допомога як окремий вид соціальної допомоги не входить до складу розміру пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, Фонд ССНВ не може нести витрати на виплату державної адресної допомоги, тому позовні вимоги УПФУ в м.Нова Каховка в частині стягнення суми витрат, пов'язаних з виплатою адресної допомоги в сумі 523000,42 грн. задоволенню не підлягають.
Крім того, такий висновок відповідає ухвалі Вищого адміністративного суду України від 13 серпня 2014р. (К/9991/72055/12).
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного та обґрунтованого висновку, що, підлягають задоволеною позовні вимоги УПФУ лише в частині стягнення з відповідача сума витрат, яка складає 7815,44грн., що є основним розміром пенсії потерпілих, каліцтво які отримали на території країн СНД.
В доводах апеляційних скарг апелянти посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скаргах доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду ухвалена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.198, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Нова Каховка Херсонської області - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2014р.- залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: К.В. Кравченко
О.В.Лукянчук