Ухвала суду № 42610367, 03.02.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2015
Номер справи
826/14678/14
Номер документу
42610367
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/14678/14 Головуючий у 1-й інстанції: Іщук І.О. Суддя-доповідач: Федотов І.В.

У Х В А Л А

Іменем України

03 лютого 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Федотова І.В.,

суддів - Ісаєнко Ю.А. та Оксененка О.М.,

при секретарі - Трегубенко Є.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційну скаргу Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Банг і Бонсомер» до Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення надмірно сплачених коштів,-

ВСТАНОВИЛА:

Приватне акціонерне товариство «Банг і Бонсомер» (далі - позивач, ПАТ «Банг і Бонсомер») звернулось до суду з позовом до Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України (далі - відповідач), третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, про:

1. Визнання протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, яка полягає у непідготовці та ненаданні висновку про повернення на користь Приватного акціонерного товариства «Банг і Бонсомер» з Державного бюджету надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів у розмірі 52 808,66 грн. (41 889,58 з ПДВ 028, та 10 918,08 з мита 020), які були надмірно сплачені до Державного бюджету згідно до МД № 100200000/2012/538914 від 21.09.2013 р.

2. Зобов'язання Київської міжрегіональної митниці Міндоходів підготувати та надати складений висновок про повернення ПрАТ «Банг і Бонсомер» з Державного бюджету надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів у розмірі 52 808,66 грн. (41 889,58 з ПДВ 028, та 10 918,08 з мита 020) для виконання органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

3. Стягнення з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Банг і Бонсомер» (ідентифікаційний код 30109727, 03151, м. Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, 5 б) надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів у розмірі 52 808,66 грн. (41 889,58 з ПДВ 028, та 10 918,08 з мита 020).

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 жовтня 2014 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, яка полягає у непідготовці та ненаданні висновку про повернення на користь Приватного акціонерного товариства «Банг і Бонсомер» з Державного бюджету надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів у розмірі 52 808,66 грн. (41 889,58 з ПДВ 028, та 10 918,08 з мита 020), які були надмірно сплачені до Державного бюджету згідно до МД № 100200000/2012/538914 від 21.09.2013 р. Зобов'язано Київську міжрегіональну митницю Міндоходів підготувати та надати складений висновок про повернення ПрАТ «Банг і Бонсомер» з Державного бюджету надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів у розмірі 52 808,66 грн. (41 889,58 з ПДВ 028, та 10 918,08 з мита 020) для виконання органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, у зв'язку із порушенням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст.12, ч. 1 ст.41, ч. 4 ст.196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, 14 вересня 2012 року Київською регіональною митницею було прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № 100200000/2012/511026/2 продукції (насичений моно спирт «Tyzor TNBT» у кількості 4800 кг), що надійшов Приватному акціонерному товариству «Банг і Бонсомер».

21.09.2013 р. згідно положень ст. 54 Митного кодексу України за митною декларацією № 100200000/2012/538914 від 21.09.2013 р., на підставі заяви ПрАТ «Банг і Бонсомер» товари були випущені у вільний обіг зі сплатою митних платежів відповідно до коригування здійсненого митним органом.

Різниця між сумами платежів, нарахованими за митною вартістю, визначеною декларантом, і митною вартістю, визначеною митним органом становила в загальному розмірі 52 808,66 грн. (41 889,58 з ПДВ 028, та 10 918,08 з мита 020), що підтверджується відповідною МД № 100200000/2012/538914 від 21.09.2013 р., де в графі 47 зазначається відповідна різниця зі сплати митних платежів.

27.11.2012 р. своїм листом за № 14/2-11/26471 Київська регіональна митниця проінформувала ПрАТ «Банг і Бонсомер» про те, що вона не вбачає підстав для перегляду оскаржуваного рішення та повідомила про можливість звернення імпортера до суду.

Враховуючи вищенаведене, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом про скасування рішення про коригування митної вартості № 100200000/2012/511026/2.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.04.2013 р. у справі №826/1503/13-а за позовом ПрАТ «Банг і Бонсомер» до Київської регіональної митниці про скасування рішення про коригування митної вартості № 100200000/2012/511026/2 від 14.09.2012 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2013 р., позов задоволено, а рішення про коригування митної вартості № 100200000/2012/511026/2 від 14.09.2012 р. - скасовано.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2014 року Київській міжрегіональній митниці Міндоходів відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2013 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Позивач звернувся із заявою про надання податкової консультації щодо повернення надмірно сплачених зобов'язань від 11.03.2013 р до Міністерства доходів і зборів України.

19.12.2013 р. Міністерство доходів і зборів України листом вих. № 178/6/99-99-19-05-02-16 надало позивачу податкову консультацію про повернення надмірно сплачених митних платежів.

Згідно наданої податкової консультації Міністерство доходів і зборів України зазначило, що для вирішення питання про повернення надмірно сплачених до Державного бюджету України митних платежів за митною декларацією від 21.09.2012 р. № 100200000/2012/538914 необхідно звернутися до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів України відповідно до Порядку, надавши при цьому довідку контролюючого (податкового) органу за місцем реєстрації платника податків про відсутність податкового боргу.

З метою повернення надмірно сплачених платежів позивач звернувся до відповідача із заявою від 05.08.2014 р.(вих. № 69), до якої було надано довідку про відсутність податкового боргу.

15.08.2014 р. листом № 9371/1/26-70-52-02- Київська міжрегіональна митниця Міндоходів повідомила про відсутність правових підстав для повернення коштів у зв'язку із тим, що це питання не було предметом розгляду судової справи № 826/1503/13-а.

Відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та діям відповідача, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. ч. 1 -3 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно п. 2.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Державної митної служби України від 24.01.2006р.№25/44, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.01.2006р. №64/11938 (далі - Порядок №25/44), для зарахування коштів, що вносяться платниками та громадянами до/або під час митного оформлення товарів, на балансі Головного управління Державного казначейства України у м. Києві відкриті на ім'я митних органів за балансовим рахунком 3734 «депозитні рахунки митних органів» (далі - депозитний рахунок 3734).

Відповідно до п. 3.1, 3.3, 3.4 Порядку №25/44 сплата коштів у національній валюті, призначених для забезпечення справляння митних та інших платежів, здійснюється платниками до/або під час митного оформлення товарів з рахунків, відкритих ними в банках, у вигляді передплати та/або доплати, а також готівкою через банки на депозитні рахунки 3734, відкриті на ім'я митних органів в Головному управлінні Казначейства. Кошти, що надійшли на депозитні рахунки 3734 митних органів, згідно з Порядком №25/44, перераховуються митними органами виключно для здійснення таких операцій: - зарахування до відповідних бюджетів України; - повернення платникам помилково та/або надміру сплачених коштів.

Розпорядження коштами, що обліковуються на депозитних рахунках 3734 митних органів згідно з Порядком №25/44, здійснюється виключно на підставі платіжних доручень, що оформленні митними органами в установленому порядку. Повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, зокрема, здійснюється відповідно до Порядку №25/44 повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007р. №618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007р. за №1097/14364 (далі - Порядок № 618).

Відповідно до Порядку № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювало оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником, головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу.

Окрім того порядок повернення таких коштів регламентовано наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013р. № 787 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2013р. за № 1650/24182 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» (далі - Порядок №787).

Пунктом 5 Порядку №787 встановлено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюються за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Вищевикладене свідчить, що повернення надмірно сплачених платежів можливо при наявності наступних чинників: наявність факту надмірної сплати коштів та звернення платника до відповідного органу.

Таким чином, чинним законодавством визначено механізм повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу чи помилково та/або надмірно сплачених до бюджету.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку про протиправну бездіяльність митного органу, яка виявилась у не вжитті передбачених законом дій на подану позивачем заяву про повернення надміру сплачених коштів та необхідність зобов'язання Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України підготувати висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів ПрАТ «Банг і Бонсомер» та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами для виконання органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у зв'язку з чим суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги в цій частині.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи.

За таких обставин, оскільки доводи апеляційної скарги спростовуються висновками суду першої інстанції та матеріалами справи, а суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та постановив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, судова колегія залишає його без змін.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 жовтня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Федотов І.В.

Судді: Ісаєнко Ю.А.

Оксененко О.М.