Постанова № 42574609, 29.01.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2015
Номер справи
826/932/14
Номер документу
42574609
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/932/14 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І.

Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 січня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Вівдиченко Т.Р.

Суддів: Бєлової Л.В.

Гром Л.М.

За участю секретаря: Стеценко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Бі-Кардс" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бі-Кардс" до Державної податкової інспекції у Оболонському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Бі-Кардс" звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві про визнання протиправними дій та висновків при проведенні зустрічної звірки ТОВ «Бі-Кардс» щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року, які викладено в Акті від 22 березня 2013 року №295//22-6/37095915; зобов'язання вилучити записи з АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» внесені на підставі акту від 22 березня 2013 року №295//22-6/37095915.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 лютого 2014 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Бі-Кардс" звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Державною податковою інспекцією у Оболонському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Бі-Кардс» за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року.

За результатами здійснених заходів відповідачем складено Акт від 22 березня 2013 року №295/22-6/37095915 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Бі-Кардс» щодо підтвердження господарських відносин за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року».

На підставі встановлених обставин, відповідач в Акті звірки дійшов висновку про те, що податкові зобов'язання сформовані ТОВ «Бі-Кардс» за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року на загальну суму 389 467,0 грн. підлягають зменшенню до « 0». Податковий кредит ТОВ «Бі-Кардс» за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року на загальну суму 377 073 грн. підлягає зменшенню до « 0».

Не погоджуючись з діями відповідача щодо проведення зустрічної звірки, а також вважаючи за необхідне вилучити з автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію про результати перевірки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу п.п.20.1.4. п.20.1. ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно п.73.5. ст.73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, метою проведення зустрічної звірки є виключно співставлення даних первинних бухгалтерських документів одного платника податків з іншим.

Згідно п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України, податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Так, способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.2 статті 62 Податкового кодексу України).

В силу статті 71 Податкового кодексу України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Відповідно до п.п. 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 Податкового кодексу України, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.

Згідно ст. 74 Податкового кодексу України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

Відповідно до п. 58.1 ст. 58 та п. 86.8 ст. 86 Податкового кодексу України, на підставі акта перевірки податковим органом приймається податкове повідомлення-рішення.

Згідно п. 2.21 розділу 2 Методичних рекомендацій щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 18 квітня 2008 року № 266, підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з податку на додану вартість на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в автоматизованій системі «Аудит». По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з податку на додану вартість за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Оболонському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Бі-Кардс» за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року.

Згідно Акту звірки, відповідач дійшов висновку про порушення позивачем вимог ч. 5 ст. 203, ч. 1, 2 ст. 215, ст. 216 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених ТОВ «Бі-Кардс» при придбанні та продажу товарів (послуг).

Крім того, в Акті встановлено відсутність об'єктів оподаткування при визначенні доходів та витрат (послуг) за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року, які підпадають під визначення ст. 134, ст. 138 Податкового кодексу України.

Також, встановлено відсутність об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (послуг) за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року, які підпадають під визначення ст. 185, ст. 198 Податкового кодексу України.

При цьому, відповідач в Акті звірки дійшов висновку про те, що податкові зобов'язання сформовані ТОВ «Бі-Кардс» за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року на загальну суму 389 467,0 грн. підлягають зменшенню до « 0». Податковий кредит ТОВ «Бі-Кардс» за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року на загальну суму 377 073 грн. підлягає зменшенню до « 0».

На підставі вищевказаного Акту, відповідачем внесено відповідну інформацію до автоматизованих систем "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та "Аудит".

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що здійснена податковим органом податкова кваліфікація операцій за відсутності відмінності між задекларованими показниками податкової звітності контрагентів не може слугувати підставою для внесення змін до Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.

При цьому, висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до вказаної бази даних може бути зроблений податковим органом після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.

Таким чином, колегія суддів вважає, що внесення змін до баз даних має здійснюватись виключно на підставі даних щодо узгоджених сум грошових зобов'язань, при цьому, до моменту такого узгодження у контролюючого органу відсутні підстави для будь-яких коригувань у базах даних.

З огляду на те, що на момент внесення інформації до інформаційних баз даних на підставі висновків Акту від 22 березня 2013 року №295//22-6/37095915 не було винесено відповідного податкового повідомлення-рішення, колегія суддів вважає неправомірним внесення відповідачем змін до Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.

При цьому, слід враховувати, що для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла за результатами податкового контролю і не може бути виключена з баз даних, якщо дії зі здійснення такого контролю не визнані протиправними в установленому порядку.

Таким чином, колегія суддів вважає за необхідне визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Оболонському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві при проведенні зустрічної звірки ТОВ «Бі-Кардс» щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року, за результатами якої складено Акт від 22 березня 2013 року №295//22-6/37095915.

Враховуючи вищенаведене, для відновлення становища позивача, що існувало до порушення, необхідно зобов'язати відповідача вилучити з АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів та рівні ДПА України» записи внесені на підставі Акту від 22 березня 2013 року №295//22-6/37095915.

Крім того, колегія суддів зазначає, що правомірність податкового обліку господарських операцій в такому разі не є предметом спору, достатньо встановити, що внесені зміни до баз даних відбулись без узгодження скоригованих показників грошових зобов'язань.

Аналізуючи обставини справи та норми законодавства, колегія суддів вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Бі-Кардс" про визнання протиправними дій відповідача при проведенні зустрічної звірки ТОВ «Бі-Кардс» щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року, за результатами якої складено Акт від 22 березня 2013 року №295//22-6/37095915 та про зобов'язання відповідача вилучити записи з АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» внесені на підставі Акту від 22 березня 2013 року №295//22-6/37095915 підлягають задоволенню, а тому рішення суду підлягає скасуванню в із винесенням нового рішення про задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

При цьому, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції та знайшли своє належне підтвердження в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права частково призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.

Згідно ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Бі-Кардс" задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 лютого 2014 року скасувати та прийняти нове рішення.

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Бі-Кардс" задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Оболонському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві при проведенні зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Бі-Кардс» щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року, за результатами якої складено Акт від 22 березня 2013 року №295//22-6/37095915.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Оболонському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві вилучити записи з АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» внесені на підставі Акту від 22 березня 2013 року №295//22-6/37095915.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: Вівдиченко Т.Р.

Судді: Бєлова Л.В.

Гром Л.М.

Повний текст постанови виготовлено 03.02.2015 року.

Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.

Судді: Бєлова Л.В.

Гром Л.М.