ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/129/15-a
02 лютого 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Осташа А.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Гусятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби Тернопільській області до Гримайлівської селищної ради про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Гусятинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби в Тернопільській області (надалі по тексту - позивач, Гусятинська ОДПІ) звернулася до суду з позовом про стягнення з Гримайлівської селищної ради (надалі по тексту - відповідач) податкового боргу в сумі 115 291, 90 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що в порушення норм Податкового кодексу України відповідач несвоєчасно та не в повному об'ємі сплачував узгоджені суми податкових зобов'язань, що призвело до виникнення заборгованості по збору за спеціальне використання води та по платі за користування надрами на загальну суму 115 291,90 грн. З них - 93 632, 79 грн. - основний платіж, 21 659,11 грн. - штрафна (фінансова) санкція.
Позивач у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи без його участі та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
У судове засідання представник відповідача не з'явився, хоча про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином у відповідності до вимог ст. ст. 33, 35 КАС України.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З врахуванням викладеного, суд вирішив здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що підлягає до задоволення, з наступних міркувань.
Судом встановлено, що Гримайлівська селищна рада зареєстрована як орган місцевого самоврядування органами державної реєстрації та перебуває на обліку Гусятинської ОДПІ як платник податків з 02.08.1990 року.
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України, підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, статті 36 Податкового кодексу України, на платників податків, покладений обов'язок сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законодавством.
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.39. п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України).
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк (пп.14.1.156. п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України).
Податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп.14.1.175. п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України).
Згідно пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного передбаченого для подання податкової декларації.
Згідно пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення - рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розі процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Як видно з матеріалів справи, за Гримайлівською селищною радою рахується податкових борг на загальну суму 115 291, 90 грн. В розрізі платежів дана сума складає:
- збір за спеціальне використання води - 104 007,55 грн., в тому числі ( 85 439, 33 грн. - основний платіж та 18 568, 22 грн. - штрафна (фінансова) санкція);
- плата за користування надрами - 11 2847, 365 грн., в тому числі ( 8193, 46 грн. - основний платіж та 3090, 89 грн. - штрафна (фінансова) санкція).
Крім того, працівниками Гусятинської ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку своєчасності, повноти та правильності нарахування збору за спеціальне використання води, плати за користування надрами Гримайлівської селищної ради за період з 02.04.2010 року по 31.03.2013 року.
Результати перевірки відображені в акті від 11.06.2013 року № 399/15-04396408.
Висновки даного акта перевірки стали підставою для прийняття податкових повідомлень-рішень від 02.07.2013 року № 0001171500 та №0001181500.
Як вбачається з матеріалів справи, податкові повідомлення-рішення Гусятинської ОДПІ, якими визначено суму грошового зобов'язання по збору за спеціальне використання води № 0001171500 та по платі за користування надрами для видобування корисних копалин № 0001181500 від 02.07.2013 року були оскаржені Гримайлівською селищною радою в судовому порядку.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.02.2014 року у задоволені позовних вимог Гримайлівській селищній раді про скасування податкових повідомлень-рішень № 0001171500 та №0001181500 від 02.07.2013 року, відмовлено.
Постанова ТОАС була предметом апеляційного оскарження. Так, Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду №876/3501/14 від 13.10.2014 року апеляційну скаргу Гримайлівської селищної ради залишено без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.02.2014 року - без змін. Таким чином, 13 жовтня 2014 року постанова суду першої інстанції, відповідно до ч.3 ст.254 КАС України, набрала законної сили.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України, обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З врахуванням викладеного, не підлягає додатковому доказування та обставина, що податкові зобов'язання визначені в податкових повідомленнях-рішеннях № 0001171500 та №0001181500 від 02.07.2013 року набули статусу узгоджених.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. (п. 59.1. ст. 59 ПК України).
Судом встановлено, що Гусятинською ОДПІ на адресу відповідача направлялась податкова вимога №475-25-15 від 17.11.2014р., з моменту виставлення якої податковий борг відповідача не переривався.
Проте, станом на момент пред'явлення позову, відповідачем податковий борг у добровільному порядку не сплачений.
Пунктом 95.1 ст. 95 ПК визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення погашення боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податкові заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.95.3. ст.95 ПК України).
З урахуванням та на підставі наведених норм чинного законодавства, встановлених в процесі розгляду справи обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Гримайлівської селищної ради (м. Гримайлів, код ЄДРПОУ 04396408) в податковий борг в сумі 115 291,90 грн. за рахунок готівки та з рахунків обслуговуючих його банків, в тому числі по платежах:
- збір за спеціальне використання води - 104 007,55 грн.,
- плата за користування надрами для видобування корисних копалин - 11 284,35 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Осташ А. В.
копія вірна
Суддя Осташ А. В.