ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"21" січня 2015 р. Справа № 809/2413/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого судді Скільського І.І., суддів Главача І.А., Тимощука О.Л.,
за участі секретаря судового засідання - Волочій Л.І.,
позивача -ОСОБА_4.,
представника відповідача - Гребенюка Д.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду питання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду, щодо оскарження наказу Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України № 593 від 06.09.2011року у справі за позовом ОСОБА_4 до Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України про визнання п.1 та п.2 наказу № 593 від 06.09.2011року незаконним,-
В С Т А Н О В И В:
На розгляді Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_4 до Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України про визнання п.1 та п.2 наказу № 593 від 06.09.2011року незаконним, що надійшла з Вищого адміністративного суду України на новий судовий розгляд.
Відповідно до ухвали Вищого адміністративного суду України від 05.06.2014 року касаційні скарги ОСОБА_4 та ОСОБА_3 - представника Міністра оборони України і Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України задоволено частково. Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2012 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2013 року скасовано і справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Підставою скасування судових рішень і направлення адміністративної справи на новий судовий розгляд стало те, що позивач у позовній заяві просив поновити строк на звернення до суду, посилаючись при цьому на те, що строк ним пропущено з поважних причин, однак питання щодо пропуску строку на звернення позивача до суду з адміністративним позовом і причини цього пропуску судами не досліджувалось і даному факту в судових рішеннях не надано належної оцінки, хоча зазначені обставини мають суттєве значення для правильного вирішення спору, що виник між сторонами. Звернуто увагу, що при новому судовому розгляді адміністративної справи суду першої інстанції слід врахувати вказані висновки і прийняти законне і обґрунтоване рішення.
Враховуючи обов'язковість висновків і мотивів суду касаційної інстанції при новому судовому розгляді даної адміністративної справи, судом поставлено на обговорення питання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду, щодо оскарження наказу Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України № 593 від 06.09.2011року.
В судовому засіданні позивач просив, визнати причини пропуску строку звернення з позовом до адміністративного суду, поважними. Зазначив, що ним з поважних причин пропущено строк на звернення з даним позовом до суду, оскільки про оскаржуваний наказ йому стало відомо тільки 10.05.2012 року у військовій прокуратурі Центрального регіону України.
Представник відповідача в судовому засіданні щодо поставленого на обговорення питання поклався на розсуд суду.
Розглянувши поставлене на обговорення питання з приводу поважності причин пропуску строку на звернення з позовом до адміністративного суду, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, судом встановлено наступне.
12.06.2012 року ОСОБА_4 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Міністра оборони України, Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України про визнання п.1 та п.2 наказу № 593 від 06.09.2011 року, незаконним, визнання бездіяльності протиправною. У поданій позовній заяві просив суд поновити йому строк на звернення до суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.06.2012 року відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено її до судового розгляду.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.11.2012 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2013 року, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано пункт 2 наказу № 593 від 06.09.2011року Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України. В решті позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05.06.2014 року постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2012 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2013 року скасовано а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.07.2014 року адміністративну справу призначено до судового розгляду.
Вирішуючи питання про дотримання позивачем строків звернення до суду із даним позовом та поважності причин його пропуску, судом ухвалою від 07.10.2014 року витребувано з Кадрового центру Міністерства оборони України і Командування Повітряних Сил Збройних Сил України інформацію про надсилання оскаржуваного наказу Командувача Повітряних сил Збройних сил України №593 від 06.09.2011 року.
На виконання ухвали суду від 07.10.2014 року з Кадрового центру Повітряних Сил Збройних Сил України на адресу суду 28.10.2014 року надійшов лист згідно з яким повідомлено, що витяг з наказу командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 06.09.2011 року № 593 було розіслано встановленим порядком відповідно до реєстру, в тому числі до Івано-Франківського МВК м. Івано-Франківська. Відповідно до вимог наказів Генерального штабу Збройних Сил України від 16.09.2013 №200 та Міністерства оборони України від 17.06.2013 року №404 реєстр знищено, як такий, що не має наукової, історичної цінності та втратив практичну потребу, про що складений акт від 18.02.2014 року № 1471/160. Витяг з наказу командувача Повітряних сил Збройних сил України (по особовому складу) від 06.09.2011 року № 593 отримано у Івано-Франківському МВК м. Івано-Франківська за вх. № 3/4777 від 05.10.2011 року (т.2 а.с.124-125).
В судовому засіданні 30.10.2014 року, за клопотанням сторін, ухвалою витребувано з Івано-Франківського МВК м. Івано-Франківська документальне підтвердження, отримання ОСОБА_4 оскаржуваного наказу Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України №593 від 06.09.2011 року та способу його доведення до позивача, а також витребувано з військової прокуратури Центрального регіону України письмову інформацію щодо перебування ОСОБА_4, у вказаній установі 10.05.2012 року та підтвердження факту ознайомлення ОСОБА_4 з оскаржуваним наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України №593 від 06.09.2011 року.
На виконання ухвали суду від 30.10.2014 року Івано-Франківським міським військовим комісаріатом листом від 13.11.2014 року повідомлено, що в особовій справі капітана ОСОБА_4 є витяг з наказу Командувача Повітряних сил Збройних сил України №593 від 06.09.2011 року. Даних про документальне підтвердження, отримання ОСОБА_4, оскаржуваного наказу Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України №593 від 06.09.2011 року та способу його доведення до нього не має (т.2 а.с.142).
Військовою прокуратурою Центрального регіону України листом від 25.11.2014 року повідомлено суд, що ОСОБА_4, перебував 10.05.2012 року у військовій прокуратурі Центрального регіону України де на особистому прийомі від нього надійшло два письмові звернення. Надати інформацію про ознайомлення ОСОБА_4, з наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України №593 від 06.09.2011 року не представляється за можливе (т.2 а.с.154).
В судовому засіданні 18.12.2014 року ухвалою витребувано з військової прокуратури Вінницького гарнізону документальне підтвердження, ознайомлення ОСОБА_4., 10.05.2012 року з оскаржуваним наказом Командувача Повітряних сил Збройних сил України №593 від 06.09.2011 року, чи іншої наявної інформації на підтвердження чи спростування вищенаведених фактів.
На виконання ухвали суду від 18.12.2014 року військовою прокуратурою Вінницького гарнізону Центрального регіону України листом від 19.01.2014 року повідомлено, що проведеним системним аналізом матеріалів кримінального провадження № 42012010420000003 встановлено, що 10.05.2012 року старшим прокурором відділу військової прокуратури Центрального регіону України капітаном юстиції Петриком В.А. в приміщенні військової прокуратури Центрального регіону України відібрано пояснення у ОСОБА_4. із тексту якого вбачається, що останньому під час дачі пояснення було пред'явлено для ознайомлення витяг із наказу Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України №593 від 06.09.2011 року. Зміст наданого пояснення не виключає факт того, що він був ознайомлений із текстом наказу і до надання пояснень 10.05.2012 року у військовій прокуратурі Центрального регіону України. Інші документальні підтвердження факту ознайомлення ОСОБА_4. із змістом вказаного наказу у матеріалах кримінального провадження відсутні (т.2 а.с.169).
Матеріали адміністративної справи не містять доказів того, що позивачу було відомо про оскаржуваний наказ Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України №593 від 06.09.2011 року у період до 10.05.2012 року. Таких доказів не надано і представником відповідача.
Статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 3 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Згідно ч.1 ст.100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав вважати причини пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду поважними.
Керуючись ст.ст. 99, ст.100, 160, 165 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду ОСОБА_4 - поважними.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Скільський І.І.
Суддя Главач І.А.
Суддя Тимощук О.Л.
Ухвала складена в повному обсязі 26.01.2015 року