Ухвала суду № 42540199, 29.01.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2015
Номер справи
825/3817/14
Номер документу
42540199
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/3817/14 Головуючий у 1-й інстанції: Д»яков В.І. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого - судді Літвіної Н.М.

Суддів Ганечко О.М.

Хрімлі О.Г.

при секретарі Соловіцькій І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2014 року адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

Визнано неправомірними дії Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо вимоги надання ОСОБА_4 квитанцій по сплаті платних послуг, з Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 795 від 04 червня 2007 року .

Визнано неправомірними дії Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо вимоги сплати ОСОБА_4 коштів в сумі 120, 00 грн. за бланк паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Визнано неправомірними дії Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_4 в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих документів, відповідно вимог Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 231 від 31 березня 1995 року .

Зобов'язано Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області прийняти документи ОСОБА_4 відповідно до вимог Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від № 231 від 31 березня 1995 року та розглянути питання щодо видачі ОСОБА_4 паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 18 червня 2014 року позивач звернувся до Деснянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області з метою подання документів для нетермінового оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Позивачем було подано: заяву-анкету; паспорт громадянина України; копію виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанцію про сплату державного мита 170, 00 грн.

Між тим, Деснянським районним відділом Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області відмовлено позивачу в оформленні паспорта, посилаючись на те, що дві фотокартки розміром 3,5 на 4,5 см. були зайвими, а також на відсутність платіжних квитанцій про сплату платних послуг та за бланк паспорта.

18 червня 2014 року позивач звернувся з заявою до начальника Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області на протиправні дії працівника відповідача.

Проте, листом № 74.01/01-13-Н-242 від 02 липня 2014 року позивача повідомлено, що ним було подано не повний пакет документів, посилаючись на необхідність додатково сплатити вартість адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта в сумі 87, 15 грн. та вартість бланка у сумі 120,00 грн.

В зв»язку з чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» № 3857-XII від 21 січня 1994 року врегульовано порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок.

Статтею 7 Закону передбачено, що правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються Кабінетом Міністрів України.

На реалізацію вищезазначеного Закону Кабінет Міністрів України постановою № 231 від 31 березня 1995 року затвердив Правила оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення (далі - Правила), пунктом 10 яких затверджено вичерпний перелік документів, необхідних для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Згідно до ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України № 7-93 від 21 січня 1993 року «Про державне мито» (далі - Декрет) платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.

До об'єктів справляння державного мита належить, зокрема, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 10х17 грн. (статті 2, 3 Декрету).

Проте, п. 27 розділу І Переліку платних послуг, що надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 795 від 04 червня 2007 року, визначено розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87 грн. 15 коп.

Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1098 від 26 жовтня 2011 року передбачає, що у разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції, у тому числі вартості персоналізації (п. 4).

Таким чином, сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка).

А тому, він не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.

Крім того, діючим законодавством не встановлено вартість бланка паспорта.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів вважає, що правильним є висновок суду першої інстанції про безпідставність вимог відповідача надати документи та сплатити платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що не передбачені Законом та Правилами - спеціальними правовими актами, що врегульовують ці правовідносини.

Дана позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 03 грудня 2013 року у справі № 21-416а13, рішення якого є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень відповідно до ст. 244-2 КАС України.

Отже, дії відповідача, які полягають у стягненні з позивача 87, 15 грн. як плати за послуги Державної міграційної служби України щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон та стягнення 120, 00 грн., як плати за вартість бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон, є незаконними, що вірно встановлено судом першої інстанції.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права

Виходячи із вимог ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області - залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Ганечко О.М.

Хрімлі О.Г.

Повний текст ухвали виготовлений 03 лютого 2015 року.

Головуючий суддя Літвіна Н. М.

Судді: Ганечко О.М.

Хрімлі О.Г.