760/26873/14
2-а-1101/14
СОЛОМ`ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2015 року Солом'янський районний суд міста Києва
у складі судді Кицюк В.С.,
за участю секретаря Грінченко Є.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
В грудні 2014 року позивач звернувся до суду з вимогою визнати неправомірною відмову відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, з яких утримувалися страхові внески на обов`язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язання відповідача здійснити належним чином перерахунок пенсії з 19 серпня 2014 року. Свої вимоги аргументував посиланням на ст. ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.2-5)
Сторони в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином (а.с.25, 26)
В свою чергу, представник позивача та представник відповідача кожний окремо подали заяви про розгляд справи без їх участі (а.с.30-33). При цьому, перший зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі з підстав, зазначених в позові, а другий - що позов є необґрунтованим і в його задоволенні слід відмовити, в підтвердження цього надав письмові заперечення, в яких стверджує, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати та компенсація за невикористану відпустку не є складовими заробітної плати, а відтак не враховуються при призначені пенсії державним службовцям (а.с.19-20)
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Судовим розглядом встановлено і не заперечується сторонами, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 19 серпня 2014 року (а.с.27)
17.10.2014 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку (а.с.12)
Листом від 04.11.2014 №14583/09/К-1650 пенсійним органом відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з тих підстав, що вищезазначені складові не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії (а.с.13-14)
Так, за змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.93 року (надалі Закон №3723-XII; у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (частина перша статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом України від 27.03.2014 «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» N1166-VII)
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108/95ВР (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Наведене дає підстави вважати, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно довідки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.08.2014 року №8/7.4-387-14 на всі виплати, включені в довідку, серед яких матеріальна допомога для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та компенсація за невикористану відпустку, нараховано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на державне соціальне страхування (а.с.8-11)
Отже, суд вважає такими, що ґрунтуються на вимогах закону доводи позивача про необхідність врахування при призначенні йому пенсії сум матеріальної допомоги для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку.
Щодо твердження відповідача про те, що матеріальна допомога не підлягає індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», то суд ці доводи до уваги не бере та акцентує увагу відповідача на тому, що предметом даного позову є не індексація матеріальної допомоги, а врахування індексації заробітної плати в сумі 568,18 грн., з якої було нараховано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що також прямо передбачено статтею 2 зазначеного закону (оплата праці є об`єктом індексації), на яку, до речі, посилається і сам відповідач в своїх запереченнях (а.с.11, 28)
Аналогічна правова позиція узгоджується з практикою ВАСУ, викладеною в ухвалі від 12.02.14 у справі №К/800/34455/13 та практикою ВСУ, викладеною в постановах від 20.02.2012 у справі № 21-430а11, від 28.05.2013 у справі №21-97а13 та від 04.03.2014 у справі №21-3а14, що згідно ст. 244-2 КАС України не може бути залишено поза увагою суду при розгляді зазначеного адміністративного позову.
Щодо періоду за який підлягає перерахунок пенсія, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною 2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, позовна заява подана 04.12.2014, про що свідчить відтиск штампу на конверті, а відтак з урахуванням встановленого статтею 99 КАС України строку, пенсія підлягає перерахунку починаючи з того періоду, про який порушує питання в адміністративному позові сам позивач - з 19.08.2014 року, тобто від початку її призначення.
На підставі викладеного, приходжу до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову в повному обсязі, визнання відповідних дій відповідача щодо відмови включити суму індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку в заробітну плату для призначення пенсії позивачу неправомірними та зобов`язання управління ПФУ здійснити належним чином розрахунок пенсії з 19.08.2014 року.
Керуючись Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 6 17, 18, 99, 104-106, 158-163 КАС України, а також враховуючи практику Верховного суду України, зокрема викладену в постановах від 20.02.2012 у справі № 21-430а11, від 28.05.2013 у справі №21-97а13 та від 04.03.2014 у справі №21-3а14, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_2 включити суму індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку в заробітну плату для призначення йому пенсії - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії, призначеної йому відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з розміру заробітної плати з врахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку починаючи з 19.08.2014 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом`янський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: