Ухвала суду № 42522867, 27.01.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2015
Номер справи
826/14985/14
Номер документу
42522867
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/14985/14 Головуючий у 1-й інстанції: Санін Б.В. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

У Х В А Л А

Іменем України

27 січня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Троян Н.М., Костюк Л.О.,

за участю секретаря Погребняк М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України про визнання неправомірним рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України (далі - Відповідач) про визнання неправомірним та недійсним рішення Житлової комісії Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України, оформленого протоколом №4 від 08.04.2014 року, щодо зняття його з черги на отримання житла, поновлення в черзі на отримання житла в Київському КЕУ Міністерства оборони України (код 22991617) в загальній черзі з 23.05.1993 року та в пільговій позачерговій черзі як ветерана військової служби з 19.09.1994 року.

Крім того, Позивач просив допусти негайне виконання судового рішення.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 жовтня 2014 року адміністративний позов задоволено частково, визнано неправомірним рішення Житлової комісії Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України, оформленого протоколом №4 від 08.04.2014 року, щодо зняття Позивача з черги на отримання житла, зобов»язано прийняти рішення про поновлення Позивача в черзі на отримання житла в Київському КЕУ Міністерства оборони України (код 22991617) в загальній черзі з 23.05.1993 року та в пільговій позачерговій черзі як ветерана військової служби з 19.09.1994 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Відповідача та заперечення представника Позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Позивач перебував на квартирному обліку в Київському КЕУ Міністерства оборони України та чергах на поліпшення житлових умов в гарнізоні м.Київ в загальній черзі з 23.05.1993 року за №1257 та з 19.09.1994 року за №57, в списках на отримання житла поза чергою, як такий що є ветераном військової служби та звільнений зі служби за станом здоров»я, зі складом сім»ї три особи (він, дружина, мати дружини).

08.04.2014 року Житловою комісією Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України, прийнято рішення, оформлене протоколом №4 від 08.04.2014 року, про зняття Позивача з квартирного обліку, як такого, що забезпечений жилим приміщенням у м.Києві, та членів його сім»ї: дружину ОСОБА_3 та її матір ОСОБА_4, як таких, що забезпечені жилим приміщенням в смт.Гончарівське, не проживають та не зареєстровані у м.Києві згідно вимог ст.ст.47, 48 ЖК України (а.с.8-10).

Положеннями ст.34 Житлового кодексу України встановлено, що потребуючими поліпшення житлових умов визнаються, зокрема, громадяни, забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок; які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів.

Згідно ч.1 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.

Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.

Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.

03.08.2006 року постановою Кабінету Міністрів України №1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок №1081).

Вказаний Порядок визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.

Згідно п.2 Порядку №1081 військовослужбовці та члени їх сімей забезпечуються службовими житловими приміщеннями, що відповідають вимогам житлового законодавства. З цією метою у кожній військовій частині формується фонд службового житла.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання (п.3 Порядку №1081).

Відповідно п.22 Порядку №1081 облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Пунктами 24-25 вказаного Порядку передбачено, що військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.

На кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформляється облікова справа.

Облікова справа зберігається за місцем перебування військовослужбовця на обліку, а після надання йому житла для постійного проживання протягом п'яти років - у виконавчому органі районної, міської, районної у місті ради, що видав ордер, якщо ордер видано квартирно-експлуатаційним органом - в квартирно-експлуатаційному органі. Після закінчення зазначеного строку справа знищується у встановленому порядку.

Згідно п.30 Порядку №1081 військовослужбовці знімаються з обліку у разі:

- поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла;

- засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження;

- звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;

- подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік;

- в інших випадках, передбачених законодавством.

Як вбачається із змісту витягу з протоколу №4 від 08.04.2014 року засідання житлової комісії Київського КЕЧ підставами для зняття Позивача з квартирного обліку слугували наступні обставини:

- фальсифікування інформації в довідці №261 від 22.03.2000 року, яка видана Гончарівською квартирно-експлуатаційною частиною району Північного оперативно-територіального командування;

- наявність довідки ф.№3 від 12.02.2014 року за №437, виданої Центром обслуговування споживачів №2 Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду», відповідно якої Позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, а тому він забезпечений житловою площею в розмірі 15,0 кв.м;

- відсутність у Позивача реєстрації (прописки) у м.Києві станом на дату постановлення на квартирний облік у м. Києві.

Наказом Міністра оборони України від 03.02.1995 року №20 внесено зміни та доповнення до Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України (далі - Положення №20), затверджене наказом Міністра оборони України від 23.12.1992 року №220 та його в новій редакції.

Згідно п.27 Положення №20 на підставі рішення про надання жилого приміщення виконавчий комітет Ради народних депутатів, а в закритих військових містечках - квартирно-експлуатаційні частини району, видають ордер на вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути виданий лише на вільне жиле приміщення.

17.03.1993 року КЕЧ Чернігівського району Чернігівської області Позивачу видано ордер №45 на право заняття 3-х кімнат в квартирі АДРЕСА_2 на сім»ю з 4-х осіб: він, дружина та двоє дітей.

Таким чином, за вказаним ордером Позивачем отримана житлова площа, що була розташована у закритому військовому містечку.

Пунктом 37 вказаного Положення визначено, що військовослужбовці, які перебувають на квартирному обліку, при звільненні з військової служби у запас чи відставку за віком, за станом здоров'я, а також у зв'язку зі скороченням штатів або організаційними заходами у разі неможливості використання на службі залишаються на квартирному обліку до одержання житла у військовій частині (у випадку її розформування - військових комісаріатах) і КЕЧ районів та користуються правом на позачергове одержання житла.

Якщо такий військовослужбовець обирає для проживання після звільнення з військової служби, з урахуванням існуючого порядку прописки, інший населений пункт, відповідний командир військової частини за проханням військовослужбовця за 3 роки до звільнення у запас або у відставку за віком подає до військового комісаріату і квартирно-експлуатаційної частини району необхідні документи для зарахування військовослужбовця на квартирний облік, на якому він перебуває до одержання житла. На підставі повідомлення КЕЧ району про зарахування такого військовослужбовця до черги на отримання житла у військовому комісаріаті він знімається з квартирного обліку за останнім місцем служби. Він також може скористатися правом отримати житло після звільнення з військової служби від виконавчих комітетів місцевих Рад народних депутатів відповідно до чинного законодавства.

Згідно ч.1 ст.118 ЖК України службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.

Жодних запитів до Гончарівської квартирно-експлуатаційної частини району Північного оперативно-територіального командування (або його правонаступника), з метою з'ясування достовірності даних, Відповідачем не направлялося та не з»ясовувалось чи відносилась видана Позивачу квартира в смт.Гончарівське до службового жилого приміщення.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що висновок Відповідача про фальсифікацію даних в довідці №261 від 22.03.2000 року зроблений виключно на припущеннях та без жодного правового обґрунтування.

Відповідно положень ст.34 ЖК України потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни які забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок та які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів.

Як вбачається з довідки Центру обслуговування споживачів №2 Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» №438 від 12.02.2014 року Позивач зареєстрований в кв.АДРЕСА_1 та участі в приватизації квартири не приймав(а.с.41).

Відповідно довідки цього ж Центру №177 від 12.02.2014 року комунальні послуги на Позивача не нараховуються, оскільки він мешкає за іншою адресою(а.с.42).

Згідно довідки Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 13.02.2014 року №247 Позивач з 22.06.2006 року та по дату її оформлення постійно проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 на житловій площі дружини - ОСОБА_3(а.с.44).

Листом Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернігова від 14.01.2015 року №96 повідомлено апеляційний суд, що згідно директиви Міністра оборони України від 11.06.2007 року №Д-27 та актів прийому-передачі, затверджених рішенням Гончарівської селищної ради від 14.05.2007 року №58 весь житловий фонд та об»єкти соціально-культурної сфери військових містечок сел.Гончарівське передано у комунальну власність територіальної громади сел.Гончарівське, а Гончарівську КЕЧ району розформовано; ОСОБА_3 є власником особового рахунку кв.АДРЕСА_2 (а.с.111).

Довідкою Гончарівської селищної ради від 15.01.2015 року №61 підтверджено, що будинок АДРЕСА_2 перебуває у комунальній власності селищної ради згідно акту прийому від 14.05.2007 року №58, а земельна ділянка під вказаним будинком належить Міністерству оборони України.

Згідно свідоцтва про право власності на житло від 27.05.1993 року власниками квартири АДРЕСА_1 були батьки Позивача: ОСОБА_6 та ОСОБА_7(а.с.39).

Після смерті ОСОБА_7 власником всієї квартири АДРЕСА_1 став ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 05.02.2003 року (а.с.40).

Позивач зареєстрований в квартирі АДРЕСА_1, проте, вказана квартира є власністю іншої особи та відсутні будь-які відомості та докази, що власник житла визнає за Позивачем право користування на 15 кв.м жилої площі у вказаній квартирі, як зазначає Відповідач в оскаржуваному рішенні.

Пунктом 2.16 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України №737 від 30.11.2011 року, визначено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку, під час звільнення з військової служби в запас або відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку з реформуванням ЗС України, зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі, залишаються (за їх бажанням) на обліку у військовій частині до одержання жилого приміщення з державного житлового фонду за останнім місцем проходження служби, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і КЕВ (КЕЧ) району, на території обслуговування яких знаходилася розформована військова частина, та користуються правом позачергового одержання жилого приміщення.

Відповідно листа від 05.01.2015 року №10/вх.11352 Державної міграційної служби Солом»янського районного відділу ГУ в м.Києві, наданого на запит суду апеляційної інстанції, Позивач згідно реєстраційної картки місця проживання (Ф-16) з 22.06.2006 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1; підстави реєстрації відсутні у зв»язку зі спливом терміну зберігання(а.с.102) .

КП «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Солом»янської районної в м.Києві державної адміністрації №2 своїм листом від 12.01.2015 року №1 повідомила, що Позивача зареєстровано у квартирі АДРЕСА_1 як сина - члена сім»ї власника житла. При цьому вказує, що заява особи про реєстрацію місця проживання є єдиною підставою для реєстрації місця проживання та вона зберігається протягом трьох років, а повноваження щодо реєстрації чи зняття з реєстраційного обліку проживання громадян покладено виключно на органи внутрішніх справ, а не на підприємства, які займаються експлуатацією житлового фонду (а.с.104).

За відсутності заяви про реєстрацію місця проживання Позивача, суд апеляційної інстанції не приймає до уваги відомості, викладені у вищевказаному листі про те, що ОСОБА_2 був зареєстрований, як член сім»ї власника житла.

З врахуванням вищенаведеного, відсутні підстави стверджувати про те, що Позивач забезпечений житлом, а тому відповідно і відсутні підстави для зняття його з квартирного обліку.

Крім того, твердження Відповідача про те, що ОСОБА_4 забезпечена жилим приміщенням спростовується довідкою ф.№3 (а.с.113), згідно відомостей якої вказана особа померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

Отже, Відповідачем при прийнятті 08.04.2014 року рішення про зняття Позивача з квартирного обліку перевірка відповідних документів та відомостей не здійснювалася.

З огляду на вказане, колегія суддів вважає обґрунтованим та законним рішення суду першої інстанції про задоволення заявлених позовних вимог у відповідній частині.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 жовтня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Троян Н.М.

Костюк Л.О.

Ухвала складена в повному обсязі 31 січня 2015 року.

.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Троян Н.М.

Костюк Л.О.