Копія
Справа №592/13263/14-а
Провадження №2-а/592/27/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2015 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі:
головуючого - судді Литовченка О.В.,
за участю секретаря - Тереніній О.В.,
представника позивача - Гонтаренко В.І.,
відповідачки - ОСОБА_2,
представника відповідачки - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Суми справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,
встановив:
Управління соціального захисту населення Сумської міської ради звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, який обґрунтовує тим, що відповідно до п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2003 р. № 250, та заяв ОСОБА_2 від 06.08.2012 року, 12.02.2013 року, 22.08.2013 року, 11.02.2014 року, декларації про доходи та майновий стан та відповідних документів поданих до управління, відповідачу було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ї щомісячно на період з 01.08.2012 року по 31.07.2014 року.
Відповідно до заяви ОСОБА_2 від 06.10.2014 року та інформації Управління Державної автомобільної інспекції від 26.08.2014 № 10/3718 було з'ясовано, що під час оформлення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, відповідачка не повідомила управління та не задекларувала у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що у власності її малозабезпеченої сім'ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). Тобто на момент звернення за призначенням допомоги з серпня 2012 по липень 2014 ОСОБА_2 мала у власності сім'ї 2 автомобіля.
Згідно з п. 10 Порядку, у призначенні соціальної допомоги може бути відмовлено у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
На підставі п. 25 Порядку, призначена відповідачці соціальна допомога була припинена з 01.08.2012 року (рішення від 10.10.14), з 01.02.2013 року (рішення від 10.10.14), з 01.08.2013 року (рішення від 10.10.14), з 01.02.2014 року(рішення від 10.10.14). В спірний період державна соціальна допомога виплачувалася в таких розмірах: з 01.08.2012 по 30.09.2012 - 2633,70 грн., з 01.10.2012 по 31.10.2012 - 1348,32грн., з 01.11.2012 по 30.11.2012- 1351,99 грн., з 01.12.2012 по 31.12.2012 - 1613,23 грн., з 01.01.2013 по 31.01.2013 - 1856,06 грн., з 01.02.2013 по 31.07.2013-3691,56 грн., з 01.08.2013 по 30.11.2013 - 3559,36 грн., з 01.12.2013 по 31.12.2013 -975,05 грн., з 01.01.2014 по 31.01.2014 - 1338,04 грн., з 01.02.2014 по 31.07.2014-7177,74 грн.
Загальна сума виплати складає 25545 грн. 05 коп.
На підставі п. 28 Порядку відповідачці було направлено рекомендований лист-повідомлення від 27.10.2014 року з пропозицією повернути переплачені кошти на рахунок управління в добровільному порядку. До моменту пред'явлення позову у добровільному порядку 25545 грн. 05 коп. не повернуто. Просять стягнути з відповідачки ОСОБА_2 на користь управління суму надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 25545 грн. 05 коп.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила його задовольнити.
Відповідачка та її представник заперечували проти задоволення позову, зазначаючи про відсутність у користуванні сім'ї двох автомобілів, також наголошували що ні відповідачка, ні члени її сім'ї не отримували повідомлень з встановленими строками для добровільного повернення переплачених коштів. Просили відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2003 р. № 250 (надалі Порядок), та заяв ОСОБА_2 від 06.08.2012 року, 12.02.2013 року, 22.08.2013 року, 11.02.2014 року, декларації про доходи та майновий стан та відповідних документів поданих до управління, відповідаці було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ї щомісячно на період з 01.08.2012 року по 31.07.2014 року.
В спірний період державна соціальна допомога виплачувалася в таких розмірах: з 01.08.2012 по 30.09.2012 - 2633,70 грн., з 01.10.2012 по 31.10.2012 - 1348,32грн., з 01.11.2012 по 30.11.2012- 1351,99 грн., з 01.12.2012 по 31.12.2012 - 1613,23 грн., з 01.01.2013 по 31.01.2013 - 1856,06 грн., з 01.02.2013 по 31.07.2013-3691,56 грн., з 01.08.2013 по 30.11.2013 - 3559,36 грн., з 01.12.2013 по 31.12.2013 -975,05 грн., з 01.01.2014 по 31.01.2014 - 1338,04 грн., з 01.02.2014 по 31.07.2014-7177,74 грн. Загальна сума виплати складає 25545 грн. 05 коп.
На підставі п. 25 Порядку, призначена відповідачці соціальна допомога була припинена з 01.08.2012 року (рішення від 10.10.14), з 01.02.2013 року (рішення від 10.10.14), з 01.08.2013 року (рішення від 10.10.14), з 01.02.2014 року(рішення від 10.10.14), оскільки на момент звернення за призначенням допомоги з серпня 2012 по липень 2014 ОСОБА_2 мала у власності сім'ї 2 автомобіля.
Відповідно до п. 2 Порядку державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до п. 10 Порядку соціальна допомога не призначається у разі, коли: у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). При цьому не враховуються транспортні засоби, які згідно із законодавством не є об'єктами оподаткування (крім тракторів на гусеничному ходу).
Відповідно до п. 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Управлінням соціального захисту населення Сумської міської ради відповідачці було направлено рекомендований лист-повідомлення від 27.10.2014 року з пропозицією повернути переплачені кошти на рахунок управління в добровільному порядку (а.с. 30, 31), але як встановлено в судовому засіданні з пояснень ОСОБА_2, свідка ОСОБА_4, ні відповідачка ні повнолітні члени її сім'ї даний лист-повідомлення не отримували. Дана обставина підтверджується крім того роздруківкою з сайту «Укрпошти» за 23.01.2015 року по виконаним операціям з рекомендованим листом по штрихкодовому ідентифікатору 4003401301406, наданої представником позивача, яка свідчить, що рекомендований лист відповідачу, відправлений 29.10.2014 року, не був вручений адресату, а повернувся відправнику 03.12.2014 року. Дана обставина свідчить про недотримання позивачем вимог п. 28 Порядку.
Крім того, 22.01.2015 року судом зроблено запит до Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області та 29.01.2015 року отримано відповідь за № 10/428 з інформацією, що згідно з обліковими даними АІПС «Автомобіль», станом на 01.08.2014 року за громадянином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою; АДРЕСА_1, був зареєстрований автомобіль АЗЛК 21411, номерний знак НОМЕР_1, 20.08.2014 року вибракований. Також повідомляють, що за громадянином ОСОБА_4:, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_2, був зареєстрований автомобіль ВАЗ 2103, номерний знак НОМЕР_2, та 14.02.2008 року вибракований. Станом на 29.01.2015 року за даним громадянином транспортні засоби не зареєстровані.
Відповідно до п. 40, п. 45 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. N 1388 зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в підрозділах Державтоінспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду. Вибракувані транспортні засоби підприємств знімаються з обліку на підставі затверджених актів, а громадян - за заявами їх власників. Зняття з обліку в таких випадках проводиться без огляду транспортних засобів. Номерні знаки і реєстраційні документи здаються до підрозділів Державтоінспекції.
На підставі вищевикладеного судом встановлено, що на момент призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї відповідачки ОСОБА_2 відповідно до п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2003 р. № 250 щомісячно на період з 01.08.2012 року по 31.07.2014 року у власності її малозабезпеченої сім'ї перебував тільки один автомобіль - АЗЛК 21411, номерний знак НОМЕР_1.
За таких, встановлених судом обставин, позовні вимоги Управління соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям необгрунтовані та не підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 2, 6-11, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
В задоволенні адміністративного позову Управління соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми шляхом подачі скарги в десятиденний строк з її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.В. Литовченко