ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" січня 2015 р. Справа № 914/3379/14
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Дубник О.П.
Суддів Матущак О.І.
Скрипчук О.С.
при секретарі судового засідання Довгополові А.О.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" № 10/2568 від 23.12.2014р. (вх. № ЛАГС 01-05/72/15 від 06.01.2015р.)
на рішення Господарського суду Львівської області від 18.11.2014 року
у справі №914/3379/14 (суддя - Яворський Б.І.)
за позовом Прокурора м. Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради, м. Борислав Львівської області
до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ
про внесення змін до договору оренди землі від 12.10.2010р. №04.10.439.00268.
за участю представників сторін:
від прокуратури: Яворський Я.Т., старший прокурор управління Прокуратури Львівської області (посвідчення № 0011137 від 24.10.2012 р.);
від позивача: не з'явився (належно повідомлений);
від відповідача: не з'явився (належно повідомлений)
Судом роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 29 Господарського процесуального кодексу України (надалі -ГПК України).
Відводів складу суду в порядку ст.20 ГПК України не заявлялось. Заяв про технічну фіксацію судового процесу від учасників судового процесу не надходило.
В судове засідання 27.01.2015 року з'явився прокурор. Позивач та відповідач участі уповноважених представників в судовому засіданні не забезпечили, хоча про час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені, що підтверджується наявними у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення (ст. 108-111).
У канцелярію Львівського апеляційного господарського суду електронною поштою від представника апелянта надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача, при цьому апеляційну скаргу підтримує та просить її задоволити.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 18.11.2014 року (суддя Яворський Б.І.) позовні вимоги Прокурора м. Борислав в інтересах держави в особі: Бориславської міської ради Львівської області до Публічного акціонерного товариства „Укрнафта" про внесення змін до договору оренди землі № 04.10.439.00268 від 12.10.2010р. задоволено. Внесено зміни до договору оренди землі від 12.10.2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» 24.12.2010 року за № 04.10.439.00268, шляхом викладення п. п. 5, 9 договору у наступних редакціях:
" п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 92' 053,14 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області від 14.02.2012 р. № 696";
" п. 9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає 11' 046,38 грн. в рік, або 920,53 грн. в місяць, щомісячним платежем на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада". Стягнуто з ПАТ "Укрнафта" в доход Державного бюджету України 1218,00 грн. судового збору.
Суд першої інстанції на підставі норм ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", ст.ст.13,18,20,23 Закону України "Про оцінку земель", ст.ст.1,21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.3 Бюджетного кодексу України, ст.ст.651,792 Цивільного кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України, п.14.1.136 ст.14, п.271.1 ст.271, п.288.1 ст.288, п.288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України та ст.ст.3,12,33,34,44,49,82- 85,111-28 Господарського процесуального кодексу України дійшов висновку, що позові вимоги про внесення змін у договір оренди землі відповідають вимогам чинного законодавства і умовам укладеного договору та підлягають задоволенню.
Не погоджуючись з вказаним рішенням місцевого господарського суду, ПАТ "Укрнафта" звернулось до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Львівської області від 18.11.2014 р. скасувати у зв'язку з порушенням місцевим господарським судом норм матеріального права та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Апелянт стверджує, що місцевим господарським судом при прийнятті оскаржуваного рішення порушено принцип рівності сторін при укладенні договорів, стверджуючи при цьому, що рішення позивача про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки землі та ставок орендної плати не можуть вважатись безумовною підставою для зміни розміру орендної плати, як з огляду на зміст чинного законодавства, так і враховуючи безпосередньо умови договору. Зазначені підстави апелянт вважає достатніми для скасування рішення суду першої інстанції.
Прокурор та позивач наданим ст. 96 Господарського процесуального кодексу України правом не скористались, відзиву на апеляційну скаргу не подали, однак, в судовому засіданні прокурор доводи апеляційної скарги заперечив та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду, керуючись нормами ст. 101 ГПК України щодо меж перегляду справи в апеляційній інстанції, враховуючи те, що від сторін клопотань про відкладення розгляду справи не надходило, вважає, що є можливим прийняти за наслідками розгляду апеляційної скарги постанову в даному судовому засіданні.
Вивчивши матеріали справи в сукупності з апеляційною скаргою, заслухавши в судовому засіданні думку прокурора, оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши фактичні обставини у справі, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги. При прийнятті рішення судова колегія Львівського апеляційного господарського суду виходила з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі", що кореспондується зі ст. 93 Земельного кодексу України оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
З матеріалів справи вбачається, що 12.10.2010р. між Бориславською міською радою (далі - орендодавець, позивач) та Відкритим акціонерним товариством (зміна назви на ПАТ) "Укрнафта" від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (далі - орендар, відповідач, апелянт, скаржник) укладено договір оренди землі строком на 25 років (п. 8 договору). Даний договір зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» за № 04.10.439.00268 від 24.12.2010р.
Статтею 13 зазначеного вище закону визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до умов договору орендодавець, на підставі Рішення сесії Бориславської міської ради Львівської області від 25.02.2010р. № 1107 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини № 5 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області, загальною площею 0,1004 га земель промислового призначення (п.п. 1,2 договору).
Згідно п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 71163, 52 грн.
Орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Бориславської міської ради від 06.03.2008р. за № 568 становить 3% від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у формі та розмірі 177, 91 грн., щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 37210812700012 УДК у Львівській області, код ЗКПО 22402093, код платежу 13560200, отримувач Бориславська міська рада (п. 9 договору).
Пунктом 13 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається 1 раз в рік у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законом.
Рішенням Бориславської міської ради Львівської області 23.09.2011р. № 373 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Борислава" затверджено нову грошову оцінку земель м. Борислава.
Також Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011р. № 420 внесено доповнення до "Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі", зокрема, встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі у розмірі 12% від грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки, площею 1004, 00 кв. м. становить 92053, 14 грн.
Після прийняття вищезазначених рішень, Бориславська міська рада, листами № 3-21/1877 від 31.07.2012р. та № 3-18/3076 від 28.11.2012р. повідомила відповідача про необхідність підписання відповідних додатків до договору оренди.
Відповідач листом № 04-146 від 07.12.2012 р. повідомив про згоду підписати додатки до договору оренди за умови встановлення орендної плати за землю на рівні 3% від нормативної грошової оцінки землі. У відповідь Бориславською міською радою листом від 14.12.2012 р. за вих. 3-18/3255 у прийнятті вказаних умов відмовлено та повторно направлено пропозицію укласти додаткову угоду до договору на попередніх умовах.
Однак, відповіді на наведену пропозицію укласти додаткову угоду Бориславська міська рада не отримала.
Пунктом 36 Договору визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Зазначені вище обставини стали підставою для звернення Прокурора м. Борислав в інтересах держави в особі Бориславської міської ради з позовною заявою до Господарського суду Львівської області.
При перегляді рішення місцевого господарського суду в апеляційному порядку, судова колегія керувалась наступним.
Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 288.5.1 та п. 288.5.2 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно з ч. 5 ст. 5, п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років передбачений ст.18 Закону України "Про оцінку земель".
Згідно приписів ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відтак, колегія суддів зазначає, що нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом (Аналогічна позиція відображена у постановах Вищого господарського суду України № 914/287/13-г від 27.06.2013р., № 914/349/13-г від 29.08.2013р., № 914/470/13-г від 23.10.2013р., № 914/2487/13 від 03.12.2013р.).
Відповідно до вищевикладеного суд апеляційної інстанції зробив висновок, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильних висновків суду першої інстанції, викладених в рішенні, а тому рішення місцевого господарського суду від 18.11.2014 року у цій справі є законним та обґрунтованим і його слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Крім того, враховуючи положення ст.49 ГПК України, колегія суддів зробила висновок про те, що витрати за подання апеляційної скарги слід покласти на апелянта.
Керуючись ст.ст. 103, 105 ГПК України -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Львівської області від 18.11.2014 р. у цій справі без змін.
2. Судові витрати покласти на ПАТ "Укрнафта".
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-І Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови підписано 30.01.2015р.
Головуючий суддя Дубник О.П.
Суддя Матущак О.І.
Суддя Скрипчук О.С.