Справа № 404/9607/14-а
Номер провадження 2-а/404/55/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2015 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі: головуючого судді Бершадської О.В.
при секретарі Вітохіній Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора ДПС ВДАІ Уманського району Черкаської області Берладін Віталія Васильовича про визнання дій неправомірними та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 17.11.2014 року, звернулась в суд із адміністративним позовом, яким просить визнати неправомірними дії інспектора ДПС ВДАІ Уманського району Черкаської області Берладін Віталія Васильовича; скасувати постанову серії АО1 №048332 від 08.11.2014 року відносно неї про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 255 грн., а провадження в справі закрити. Зазначає, що Правил дорожнього руху вона не порушувала, відповідач не прийняв до уваги її пояснення, неповно та необ»єктивно з»ясував обставини справи, не навів переконливих доказів щодо її вини у вчиненні правопорушення. 08 листопада 2014 року після 17 години вона на автомобілі Nissan Pathfinder, державний номер НОМЕР_1 рухалася по автодорозі Київ-Одеса в напрямку м. Кіровограда по крайній правій смузі відповідно до п. 11.2 ПДР України, який вказує, що нерейкові транспортні засоби повинні рухатися як найближче до правого краю проїзної частини. Попереду її автомобіля рухалися інші автомобілі на великій швидкості. Тільки після того, як ці автомобілі проїхали пост, була зупинена інспектором. В судове засідання позивач надала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала.
Відповідач - інспектор ДПС ВДАІ Уманського району Черкаської області Берладін Віталій Васильович в судове засідання не з"явився, повідомлявся, письмових заперечень не надав. Згідно ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Вважаючи, що позивач просила слухати справу у її відсутності, а відповідач повідомлений належно, суд приходить до висновку про розгляд справи на підставі наявних у ній матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 288 КУпАП, постанову посадової особи про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржено в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному КАС України, з особливостями, встановленими цим Кодексом. Позивач (особа, до якої було застосовано адміністративне стягнення посадовою особою ДАЇ, ОВС, в компетенції яких було вирішення питання щодо накладення адмінстягнення) має можливість звернутися з адміністративним позовом до цієї особи про визнання неправомірним притягнення до адмінвідповідальності, який повинен розглядатися за нормами КАС України.
В судовому засіданні встановлено, що 08.11.2014 року посадовою особою, а саме: інспектором ДПС ВДАІ Уманського району Черкаської області Берладін В.В. було виявлено порушення водієм ОСОБА_1 п. 12.10-2 (в) ПДР, та складено протокол про адміністративне правопорушення. На підставі зазначеного протоколу прийнято постанову, якою на позивача накладено штраф у розмірі 255 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.122 КУпАП. В постанові зазначено, що позивач 08.11.2014 року, 17 год. 10 хв. на 210 км. а/д Київ-Одеса керуючи автомобілем Nissan Pathfinder, д/н НОМЕР_1 рухалась зі швидкістю 80 км/год, при обмеженні 50 км/год, перевищила швидкість на 30 км/год., яка вимірювалась" Трукам ТС000545". До постанови надано протокол, в якому в графі пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності по суті порушення зазначено інспектором - " від підпису в протоколі відмовилась згідно ст. 63 Конституції України " .
Предметом спору є правомірність прийнятого відповідачем рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, а тому докази щодо наявності чи відсутності складу правопорушення повинні визначатися за нормами КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КУпАП, перевищення водіями транспортних засобів встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками, - тягнуть за собою накладення штрафу від п'ятнадцяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 12.10-2 (в) ПДР України, обмеження дозволеної швидкості руху вводяться постійно виключно: у місцях розташування стаціонарних постів Державтоінспекції.
У відповідності до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Висновок про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об"єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності ( ст. 252 КУпАП).
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» - судам слід звернути увагу на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.
Таким чином, судом достовірно встановлено, що при складанні постанови про адміністративне правопорушення стосовно позивача суб'єктом владних повноважень інспектором ДПС в порушення вимог ст. 280 КУпАП не з'ясовані всі обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, не встановлено винність позивача у вчиненні порушення, будь-які письмові докази на підтвердження порушення позивачем ПДР, письмові пояснення позивача при складанні протоколу про адміністративну відповідальність на окремому аркуші не відбиралися, свідки не зазначались.
Постанова інспектора підлягає скасуванню через не надання суду достатніх та належних доказів вини позивача в інкримінованому їй правопорушенні. Так, відповідно до п. 1.7 Переліку, у ході документування порушень правил дорожнього руху працюючими в автоматичному режимі спеціальними технічними засобами, та мають функції фото-, кінозйомки, відеозапису чи засобами фото- і кінозйомки, відеозапису, до винесеної постанови додавати 3-4 знімки зафіксованого порушення правил дорожнього руху. Знімки повинні містити інформацію про місце, час скоєння порушення, чітке зображення автомобіля порушника.
В порушення вищевикладених норм інспектором не надано фотознімки . В протоколі не зазначено свідків правопорушення.
Крім того, відповідач не надав суду належного сертифікату відповідності приладу та атестата відповідності комплексної системи захисту інформації /КСЗІ/ в базі Держспецзв'язку, що є обов'язковим відповідно до ст. 8 Закону України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах" та п. 18 ст. 16 Закону України "Про державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України".
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на встановлені в судовому засіданні обставини та визначені відповідно до них правовідносини, приймаючи до уваги той факт, що будь-які відомості, які б спростовували зазначені позивачем у суду відсутні, суд приходить до висновку, що задоволення позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Згідно із п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч. 1 ст.122, п.1 ст. 247 , ст. 288, 289, 293 КУпАП, ст. ст.10-11, 71, 86, 160-163, 171-2 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Позов- задовольнити. Визнати дії інспектора ДПС ВДАІ Уманського району Черкаської області Берладін Віталія Васильовича неправомірними та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серії АО1 №048332 від 08.11.2014 року, винесену відносно ОСОБА_1, а провадження закрити.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда О. В. Бершадська