Постанова № 42498543, 26.01.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2015
Номер справи
823/3693/14
Номер документу
42498543
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2015 року справа № 823/3693/14

м. Черкаси 15 год. 49 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Паламара П.Г.,

при секретарі Овсієнку О.І.,

за участю представника позивача ОСОБА_1 - за довіреністю, представника відповідача Охват В.П. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови повернути помилково сплачений збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості у розмірі 1932 грн.; зобов'язати відповідача повернути позивачу помилково сплачений судовий збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості у розмірі 1932 грн. в порядку, визначеному чинним законодавством.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що загальним правилом про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено два винятки - громадяни, які придбавають житло вперше та які перебувають у черзі на одержання житла вперше. Вважаючи, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачений помилково, позивач звернувся до відповідача із заявою про повернення помилково сплачених коштів. Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області своїм листом відмовило ОСОБА_3 у поверненні коштів в сумі 1932грн., у зв'язку з ненаданням позивачем документів, що підтверджують придбавання ним нерухомого майна вперше. Позивач зазначає, що посадові особи управління пенсійного фонду діючи всупереч вимог чинного законодавства, протиправно зобов'язали позивача довести у судовому порядку придбання житла вперше. Вказане призвело до неодноразових безрезультатних звернень до суду у порядку цивільного та адміністративного судочинства.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав адміністративний позов, а також просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області в судовому засіданні позовні вимоги не підтримав, надавши заперечення на адміністративний позов, вважає його безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

31.07.2013 між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 укладено договір купівлі-продажу квартири, згідно якого позивач як покупець за договором придбала квартиру АДРЕСА_1, загальною площею 61,6 кв. м. Договір посвідчено приватним нотаріусом Черкаського нотаріального округу 31.07.2013 та зареєстровано в Реєстрі за № 3159.

Згідно копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності право власності позивача на нерухоме майно зареєстроване 31.07.2013 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

При укладенні договору згідно вимог п. 15-3 постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 «Про затвердження порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» позивачем сплачено 1932грн. збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, про що свідчить квитанція № 244.576.1 від 31.07.13 на суму 1932 грн. про сплату позивачем на рахунок УК у м. Черкасах 1% за придбання нерухомого майна.

Вважаючи, що за придбання нерухомого майна ОСОБА_3 не повинна була сплачувати збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 % вартості нерухомого майна, у жовтні 2013 року вона звернулась до управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області із заявою про повернення помилково сплачених коштів, у задоволенні якої листом від 15.1.2013 № 23645/02 було відмовлено, зв'язку з тим, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно містять неповні відомості, а тому позитивно вирішити питання щодо повернення сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування як особі, що придбаває нерухоме майно вперше не має можливості. Також, позивачу додатково повідомлено, що особою, яка придбаває житло вперше, громадянин може бути визнаний у судовому порядку.

Позивач звертався до Соснівського та Придніпровського районних судів м.Черкаси для вирішення питання про встановлення факту набуття права власності квартири - придбання житла вперше для припинення обов'язку сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за придбане житло, що підтверджується ухвалами судів.

Позивач, вважаючи дії відповідача протиправними, звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з даним позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначений у Законі України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997р. № 400/97 (надалі - Закон № 400/97-ВР).

Пунктом 9 ст. 1 Закону № 400/97-ВР визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до п. 151 постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.98 р. №1740 «Про затвердження порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно вбачається, що єдиним зареєстрованим за позивачем на праві власності об'єктом нерухомості є квартира № 1 придбана за договором від 31.07.2013 за адресою м. Черкаси, АДРЕСА_2. Крім того, згідно довідки комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» № 8660 о від 05.01.2015 відомо, що станом на 01.01.2013 право власності на квартиру АДРЕСА_2 не зареєстровано.

Також судом встановлено, що квартира АДРЕСА_3, у якій була зареєстрована позивач належить її матері ОСОБА_5 на підставі договору купівлі-продажу від 14 травня 1999 року.

Відповідно до ст. 3 Закону України № 400/97-ВР платники збору визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 ст. 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Підпунктом 7 п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 460/2011, Казначейство України здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету.

Відповідно до постанови КМУ від 16.02.2011 № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету», контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна» покладений на Пенсійний фонд України.

З наведеного вбачається, що дії відповідача щодо відмови у поверненні позивачу безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1932 грн. є необґрунтованими та неправомірними, оскільки ненадання позивачем документів, що підтверджують придбання нерухомого майна вперше не є підставою для відмови у поверненні такого збору.

Крім того слід зазначити, що за відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб'єкта владних повноважень зобов'язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов'язана сплачувати збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу. Відсутність можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше, не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача вважати протиправними дії відповідача щодо відмови повернути помилково сплачений збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості у розмірі 1932 грн., а управлінням пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області не надано суду доказів придбання позивачем житла не вперше.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 2. ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, 122, 128, ст. ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії відповідача щодо відмови повернути ОСОБА_3 помилково сплачений збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості у розмірі 1932 грн.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, код ЄДРПОУ 37930126) повернути ОСОБА_3 (18000, АДРЕСА_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) помилково сплачений збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості у розмірі 1932 (одна тисяча дев'ятсот тридцять дві) грн. через управління Державної казначейської служби в Черкаській області.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір сплачений згідно квитанції № 0.0.323222500.1 від 05.12.2014 в сумі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст постанови виготовлено 29 січня 2015 року.