ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2015 року справа № 2а/2370/4009/2012
15 год. 50 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бабич А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Демченко Н.Ю.,
представника позивача - не прибув,
відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Черкаського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, виплачених як допомога з безробіття,
ВСТАНОВИВ:
19.10.2012 Черкаський міський центр зайнятості (далі - позивач) звернувся у Черкаський окружний адміністративний суд з позовною заявою, в якій просив стягнути з ОСОБА_1 (далі - відповідач) кошти, виплачені як допомога з безробіття у період з 01.03.2008 до 12.12.2008, у сумі 12223 грн. 58 коп.
Ухвалою судді Кульчицького С.О. від 26.11.2012 закрито провадження у цій справі у зв'язку з досягненням сторонами примирення. Цією ухвалою зафіксовано умови примирення, що полягали у зобов'язанні позивача протягом 24 місяців, починаючи з грудня 2012 року, сплачувати заборгованість частинами.
У зв'язку з неповним виконанням відповідачем затверджених ухвалою від 26.11.2012 умов примирення позивач надав суду клопотання про поновлення провадження справі та заяву про зменшення позовних вимог, в якій просив стягнути з відповідача залишок заборгованості у сумі 4000,00 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач перебував на обліку в центрі зайнятості як безробітний з 19.12.2007 до 20.02.2009; у період перебування на обліку отримав допомогу з безробіття у розмірі 15222,92грн. Але під час перевірки страхового випадку та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення з'ясовано, що відповідач у цей період був працевлаштований робітником в ТОВ «НПП».
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач не прибув в судове засідання з невідомих причин, хоча повідомлений про дату, час і місце розгляду справи в установленому законом порядку.
Згідно з ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, у зв'язку з таким.
Суд встановив, що ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) звернувся до Черкаського міського центру зайнятості із заявою від 19.12.2012 про отримання статусу безробітного, який отримав з 19.12.2012. У документах, доданих до заяви про отримання статусу безробітного, відповідач власноруч зазначив інформацію про те, що не зареєстрованим як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
Законом УРСР "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 №803-XII (далі - Закон №803-XII) визначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Відповідно до пп. "а" п. 3 ст. 1 Закону № 803-XII в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, працюючі за наймом на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Ч.ч.1-2 ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №1533-II) визначено, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону № 1533-III виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Директор Державного центру зайнятості центрального органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та його заступники є відповідно керівником та заступниками виконавчої дирекції Фонду. Виконавча дирекція Фонду організовує виконання рішень правління Фонду та забезпечує дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття, діє від імені Фонду та підзвітна йому в межах та порядку, передбачених статутом Фонду.
Ч.2 зазначеної статті встановлено, що функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Ч.1 ст.23 Закону №1533-III передбачено, що застрахованим особам розмір допомоги з безробіття визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу.
Суд встановив, що за результатами отриманої інформації від Державної податкової адміністрації України виявлено, що на час перебування на обліку як безробітний, відповідач у період з 01.03.2008 працював робітником у ТОВ «НПП».
27.04.2011 позивач звернувся із запитом №1096 (а.с.7) до Київського міського центру зайнятості щодо підтвердження працевлаштування відповідача в ТОВ «НПП».
За результатом розгляду запиту Деснянським районним центром зайнятості 18.05.2011 складено акт № 51 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с. 8), в якому зафіксовано, що в період перебування на обліку у позивача відповідач дійсно працював в ТОВ «НПП» з 01.03.2008.
Отже за період часу з 01.03.2008 до 12.12.2008 відповідач незаконно отримував допомогу з безробіття, яка склала 12223 грн. 58 коп., що підтверджується додатком до персональної картки відповідача.
22.06.2011 позивач видав наказ №450 про повернення коштів виплачених, як допомога з безробіття в сумі 12223 грн. 58 коп. Вказаний наказ направлений відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.30 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 №16/98-ВР застраховані особи зобов'язані у повному обсязі та у встановлені законодавством України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування строки сплачувати внески страховикам, повідомляти страховиків про обставини, що спричиняють зміни розміру матеріального забезпечення із загальнообов'язкового державного соціального страхування та порядку його надання (зміни стану непрацездатності, в складі сім'ї, звільнення з роботи, працевлаштування, виїзд за межі держави тощо). Сума вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг, наданих застрахованій особі внаслідок зловживання або невиконання нею своїх обов'язків, стягується з цієї особи в судовому порядку.
Підп. "б" ч. 3 ст.1 Закону № 803-XII та п. 6.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307, передбачено, що сума виплаченої допомоги з безробіття підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою.
Станом на час розгляду справи за позивачем рахується заборгованість у розмірі 4000 грн. 00 коп., що підтверджується довідкою про залишок заборгованості позивача (а.с.51).
У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача коштів, виплачених як допомога з безробіття, у сумі 4000 грн.00 коп. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.159 -163, 245-256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов Черкаського міського центру зайнятості задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (18000, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Черкаського міського центру зайнятості (18005, м. Черкаси, вул. Гоголя, 330, код ЄДРПОУ 21367756) кошти, виплачені як допомога з безробіття за період з 01.03.2008 до 12.12.2008, у сумі 4000 грн.00 коп. (чотири тисячі гривень 00 коп.).
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту проголошення постанови. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
3. Копію постанови направити сторонам.
Суддя А.М. Бабич