ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" січня 2015 р. Справа № 914/351/14
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого-судді Кузя В.Л.
суддів Галушко Н.А.
Данко Л.С.
за участю представників:
від позивача - Оленюк С. - представник;
від відповідача - Гвоздюк Р.М. - представник;
від органу виконання судових рішень - Кваснікевич О.А. - державний виконавець.
Розглянувши апеляційну скаргу вих. № 288 від 29.12.14 Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства, м. Пустомити, Львівська область
на ухвалу Господарського суду Львівської області від 24.12.14
у справі № 914/351/14
за скаргою Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів
до Відділу державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області на постанову про закінчення виконавчого провадження
за позовом Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів
до відповідача Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства, м. Пустомити, Львівська область
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Пустомитівської міської ради, м. Пустомити, Львівська область
про зобов'язання виконати рішення
Автоматизованою системою документообігу суду справу № 914/351/14 розподілено до розгляду судді доповідачу Кузю В.Л.
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 15.01.15 до складу судової колегії введено суддів Галушко Н.А., Орищин Г.В.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 24.12.14 у справі № 914/351/14 (суддя Рим Т.Я.) задоволено скаргу Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на дії державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області, визнано недійсною постанову Відділу державної виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області про закінчення виконавчого провадження від 18.09.14 ВП № 44408236.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням місцевого господарського суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду Львівської області від 24.12.14 у справі № 914/351/14 та прийняти нову ухвалу, якою в задоволенні апеляційної скарги відмовити.
При цьому, скаржник посилається на те, що місцевим господарським судом при прийнятті оскаржуваної ухвали не було враховано наступне:
- у Переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі по тексту - Перелік), який є додатком до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.11 № 869 (далі по тексту - Порядок), містяться послуги, кількісні показники яких необхідно враховувати при формуванні тарифу на вищевказані послуги, які не є обов'язковими для надання споживачам в повному обсязі, а лише в тому обсязі, необхідному для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій. При цьому, скаржник посилається на те, що питання кількості послуг необхідних для забезпечення санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану не врегульовано жодним нормативним актом України, а тому може встановлюватись органом місцевого самоврядування;
- у штаті Пустомитівського МЖКП відсутні працівники, до кола обов'язків яких входило б прибирання сходових кліток та посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами і т.д.
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 28.01.15 до складу судової колегії внесено зміни - замість судді Орищин Г.В. введено суддю Данко Л.С. з підстав, викладених у розпорядженні.
Про дану обставину присутніх представників повідомлено на початку судового засідання. Відводів суддів заявлено не було.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, зважаючи на законність та обґрунтованість ухвали місцевого господарського суду.
Третя особа подала відзив на апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду Львівської області від 24.12.14 у справі № 914/351/14, з огляду на те, що в Переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який є додатком до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.11 № 869, містяться послуги, кількісні показники яких необхідно враховувати при формуванні тарифу на вищевказані послуги, але які не є обов'язковими для надання споживачам у повному обсязі, передбаченому цим Переліком, а лише в обсязі необхідному для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій. А тому, відповідно до ст.ст. 28, 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчим комітетом Пустомитівської міської ради було прийнято рішення про від 21.08.14. Окремо апеляційну скаргу третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, не подавала.
На виконання вимог ухвали суду від 15.01.15 скаржником було подано належним чином засвідчену копію платіжного доручення № 68 від 20.01.15 про сплату судового збору за подання апеляційної скарги на суму 609 грн.
Присутні представники учасників судового процесу навели у судовому засіданні свої доводи та заперечення з приводу поданої апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 2 ст. 85 та ч. 1 ст. 99 ГПК України у судовому засіданні 28.01.15 оголошено вступну та резолютивну частини постанови Львівського апеляційного господарського суду.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, Львівський апеляційний господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування ухвали Господарського суду Львівської області від 24.12.14 у справі № 914/351/14, з огляду на наступне:
Рішенням Господарського суду Львівської області від 23.04.14 задоволено позов Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, зобов'язано Пустомитівське міське житлово-комунальне підприємство провести розрахунок тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у м. Пустомити відповідно до вимог Порядку формування тарифів на послуи з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.11 № 869) та подати у двотижневий строк до органу місцевого самоврядування м. Пустомити для прийняття відповідного рішення. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 01.07.14 зазначене рішення залишено без змін.
На виконання рішення Господарського суду Львівської області від 23.04.14 видано наказ від 31.07.14, зміст якого повністю відповідає резолютивній частині рішення суду.
Державним виконавцем Відділу виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції у Львівській області 18.08.14 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за наказом від 31.07.14 № 914/351/14.
22 серпня 2014 року на адресу ДВС надійшов лист від Пустомитівського МЖКП з розрахунками тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у м. Пустомити, про що державним виконавцем складено акт 26.08.14.
Із листа Пустомитівського МЖКП від 05.09.14 №186, скерованого на адресу виконавчої служби, вбачається, що розрахунок тарифів було скеровано для розгляду і затвердження на черговому засіданні Виконавчого комітету Пустомитівської міської ради.
Про виконання наказу 08.09.14 державним виконавцем складено акт.
Державним виконавцем Відділу виконавчої служби Пустомитівського районного управління юстиції у Львівській області 18.09.14 було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 44408236 щодо виконання наказу господарського суду від 31.07.14 № 914/351/14 на підставі п. 8 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження". При винесенні постанови державний виконавець керувався тим, що виконавчий документ виконано у повному обсязі, оскільки здійснено розрахунок тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у м. Пустомити та скеровано його для розгляду і затвердження на черговому засіданні Виконавчого комітету Пустомитівської міської ради.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги"» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Якість житлово-комунальної послуги - сукупність нормованих характеристик житлово-комунальної послуги, що визначає її здатність задовольняти встановлені або передбачувані потреби споживача відповідно до законодавства. Пунктом 6 статті 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги" визначено, що державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується на принципі дотримання встановлених стандартів, нормативів, норм, порядків і правил щодо кількості та якості житлово-комунальних послуг.
Статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:
1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги" порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (п. 2 ч. 1 ст. 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
В Україні діє підзаконний нормативно-правовий акт, який визначає правила формування та розрахунку тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а також примірний перелік житлово-комунальних послуг залежно від функціонального призначення. Таким є Порядок формування тарифів на послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.11 № 869 (надалі по тексту - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з Додатком до цього Порядку.
Зазначений перелік налічує 18 послуг, які мають обов'язково надаватися для належного утримання та збереження житлового фонду, які зазначені в додатку до цього Порядку.
Разом з тим, як зазначено в листі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 11.02.14 визначення переліку послуг для утримання окремого будинку, споруди та прибудинкової території має здійснюватись відповідно до п. 2 Порядку, з урахуванням об'єктивних умов експлуатації цього будинку, які зумовлені його капітальністю, рівнем облаштування та благоустроєм. Чинним нормативно-правовими актами не передбачено механізму щодо зменшення переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за ініціативою споживачів (як в окремо взятому будинку, так і в його під'їздах) (Т. І а.с. 116).
Виходячи з цього змісту наказу суду, державний виконавець зобов'язаний був встановити відповідність вчинених відповідачем дій Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.11 № 869).
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання наказу суду у даній справі боржник (відповідач у справі), розрахувавши тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по Пустомитівському міському житлово-комунальному підприємству у розрахунку на 1 кв.м загальної площі відповідно до Порядку, не розрахував, зокрема, тариф на прибирання сходових кліток та тариф на прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами, які передбачені Порядком (Додатком до нього - Переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), відповідно до вимог якого необхідно було провести розрахунок тарифів на підставі наказу суду від 31.07.14 у даній справі.
Відповідно ч. 1 до ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно із п. 8 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Таким чином, у державного виконавця відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження» були відсутні підстави для винесення постанови від 18.09.14 про закінчення виконавчого провадження № 44408236, адже виконання рішення суду в повному обсязі в даному випадку не було.
Відповідно до вищенаведеного оскаржувана ухвала місцевого господарського суду винесена з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а відтак суд апеляційної інстанції не знайшов підстав для зміни чи скасування цього судового рішення.
Твердження скаржника та третьої особи у справі про те, що Переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що є додатком до Порядку, містяться послуги, кількісні показники яких необхідно враховувати при формуванні тарифу на вищевказані послуги, які не є обов'язковими для надання споживачам у повному обсязі, а лише в обсязі, необхідному для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій, а тому не є підставою для визнання чи встановлення невиконання ним рішення суду у повному обсязі, а саме проведення розрахунку тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у м. Пустомити відповідно до вимог Порядку формування тарифів на послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та подання у двотижневий строк до органу місцевого самоврядування м. Пустомити для прийняття відповідного рішення.
Посилання скаржника та третьої особи на те, що питання кількості послуг необхідних для забезпечення санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану не врегульовано жодним нормативним актом України, а тому може встановлюватись органом місцевого самоврядування, що і було зроблено на підставі рішення Виконавчого комітету Пустомитівської міської ради від 21.08.14, спростовується нормами Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (ст. 8), відповідно до якої стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.
Тобто, Пустомитівське МЖКП проводить розроблення тарифів, на підставі стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунальних послуг, які в першу чергу розробляються і затверджуються Кабінетом Міністрів України, а органи місцевого самоврядування відповідно до статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» мають повноваження встановлювати тарифи на житлово-комунальні послуги, порядок оплати тарифів на житлово-комунальні послуги та здійснювати контроль за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг.
Таким чином, судом апеляційної інстанції встановлено наявність у відповідача та державного виконавця власного трактування та розуміння прийнятого судом рішення щодо обсягу необхідних для його виконання дій.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції зазначає про те, що для уникнення розбіжностей щодо точності, чіткості та обсягу виконання наказу суду від 31.07.14 у даній справі, відповідно до ст. 11 Закону «Про виконавче провадження» та ст. 89 ГПК України державний виконавець в процесі виконавчого провадження має право звертатися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення рішення.
Проаналізувавши вищенаведене, Львівським апеляційним господарським судом не знайдено підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування чи зміни оскаржуваної ухвали місцевого господарського суду.
Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:
1. Ухвалу Господарського суду Львівської області від 24.12.14 у справі № 914/351/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства - без задоволення.
2. Судовий збір за розгляд справи в суді апеляційної інстанції покласти на скаржника.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови складено 30.01.15.
Головуючий суддя Кузь В.Л.
Суддя Галушко Н.А.
Суддя Данко Л.С.