Ухвала суду № 42495382, 28.01.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2015
Номер справи
817/3495/14
Номер документу
42495382
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Нор У.М.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

УХВАЛА

іменем України

"28" січня 2015 р. Справа № 817/3495/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Шидловського В.Б.,

при секретарі Трикиша Ю.О. ,

за участю представника позивача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "09" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 в листопаді 2014 року звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №4326-15 від 16.06.2014.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року в задоволенні позову ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 16.06.2014 року №4326-15 - відмовлено.

Стягнуто з ОСОБА_4 до Державного бюджету України судовий збір у сумі 1644 (одна шістсот сорок чотири) грн. 30 (тридцять) коп.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову. В своїй апеляційній скарзі посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи. Зазначив, що в період з 16.03.2010 по 16.06.2014 жодних змін до договору оренди земельної ділянки сторонами не вносилося, додаткових угод не укладалося, а відтак, Державною податковою інспекцією у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області неправомірно винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника позивача, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Встановлено, що між ОСОБА_4 та Рівненською міською радою було укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований у Рівненському міськрайонному відділі Рівненської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.04.2010 за №041058300076 (а.с.24-27).

Відповідно до умов даного договору Рівненська міська рада надає, а позивач приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 988 квадратних метри для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, яка знаходиться в місті Рівне по вулиці Євгена Борового 4. Згідно пункту 9 даного договору, розмір орендної плати за земельну ділянку в рік складає 232,86 грн.

16.06.2014 Державною податковою інспекцією у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області винесено податкове повідомлення - рішення форми "Ф" №4326-15, яким позивачу ОСОБА_4 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: орендна плата з фізичних осіб в розмірі 6451,44 грн. (а.с.7).

Постановою Рівненського міського суду від 16.09.2014, яка залишена без змін ухвалою Апеляційного суду Рівненської області від 24.10.2014, у справі за позовом Рівненської міської ради до ОСОБА_4 про внесення змін у договір оренди землі, позов задоволено частково. Внесено, з моменту набрання рішення суду законної сили, зміни у договір оренди землі від 01.04.2010 №041058300076, укладеного між Рівненською міською радою та ОСОБА_4 в частині визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки в 283888,24 грн. та встановлення розміру орендної плати в рік, що складає 8516,65 грн. і становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Позивач, вважаючи рішення Державної податкової інспекції у м. Рівному протиправним, оскільки на час винесення податкового повідомлення-рішення зміни щодо розміру орендної плати за землю в договір оренди не вносились, а також, що плата у збільшеному розмірі: 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки має вноситись з 01.01.2015, звернувся до суду про його скасування.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, прийшов до висновку про правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення та відсутність підстав для його скасування.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.

Відповідно до статей 125, 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав і посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Як вбачається із ст.13 Закону України від 06.10.1998 № 161-XIV "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння та користування на певний строк, а орендар - використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з ч.1 ст.15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до ч.1 ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220 затверджено Типовий договір оренди землі, пунктом 9 якого встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі та зазначається у відсотках нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.

Розмір орендної плати за землю переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом (п.13 Типового договору оренди землі).

Відповідно до пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Як вбачається з пункту 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Одночасно, статтею 269 ПК України встановлено, що платниками плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (ст.270 Податкового кодексу України).

Розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, повинен відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року №1166-VII внесено зміни до підпункту 288.5.1. пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України. У зв'язку з чим, з 1 квітня 2014 року річна сума орендної плати за землі державної і комунальної власності будь-якої категорії не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки землі.

Отже, з 01.04.2014 року річна сума платежу орендної плати за землю не може бути меншою розміру, визначеного пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, а саме - 3 відсотків нормативної грошової оцінки землі.

Оскільки плату за землю у формі орендної плати за землі комунальної та державної власності віднесено Верховною Радою України до загальнодержавних податків і зборів згідно переліку статті 9 Податкового кодексу України, логічним завершенням аналізу наведених правових норм є висновок про те, що розмір орендної плати за вказані ділянки є нормативно-регульованою ціною із визначеними мінімальною та максимальною межами.

Статтею 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового кодексу, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Відповідно до пп.14.1.125 п.14.1 ст.14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII Податкового кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України від 11.12.2003 року № 1378-IV "Про оцінку земель", відповідно до абзацу п'ятого ст.5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно із ст.15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Таким чином, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями Податкового кодексу України. Тому положення договору оренди земельної ділянки, які суперечать ПК України в частині визначення розміру орендної плати, не можуть застосовуватися та мати пріоритет над нормами ПК України.

Отже, сплата орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі, встановленому пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України має здійснюватися орендарем незалежно від внесення змін до договору оренди за ініціативою сторін, оскільки внесення змін до договору є правом договірних сторін, проте як сплата належних податків та платежів, згідно вимог чинного законодавства є обов'язком суб'єктів господарювання.

Вказане узгоджується з позицією Верховного Суду України №42010791 від 02 грудня 2014 року.

Як вбачається з листа Управління Держземагенства у м. Рівному Рівненської області від 03.03.2014 №02-1909 розмір нормативно грошової оцінки землі за 1 квадратний метр по вулиці Євгена Борового 4 становить 287,34 грн. (а.с.85-88).

Визначений розмір нормативно грошової оцінки землі позивачем не оспорюється.

Відтак розмір орендної плати за земельну ділянку яку ОСОБА_4 слід сплатити за січень - березень 2014 року становить 63,87 грн. (988 квадратних метрів х 287,34 грн. х 0,09% /12 місяців) х3 місяці.

В зв'язку з внесенням змін Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України орендна плата за квітень - грудень 2014 року становить 6387,57 грн. (988 квадратних метрів х 287,34 грн. х 3%/12 місяців) х 9 місяців.

Загальний розмір орендної плати за землю, яка підлягає сплаті ОСОБА_4 за 2014 рік становить 6451,44 грн.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Державною податковою інспекцією у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області правомірно винесено податкове повідомлення - рішення форми "Ф" №4326-15 від 16.06.2014 про визначення ОСОБА_4 суми податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 6451,44 грн.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про відмову в задоволенні позову з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 244-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "09" грудня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "29" січня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Корунов Ілля Олександрович вул.Є.Борового,4,5,м.Рівне,33028

3- відповідачу/відповідачам: Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області вул.Відінська,8,м.Рівне,33023

4- представник позивача ОСОБА_5 АДРЕСА_1 - ,