КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/15002/14 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Федотов І.В.
У Х В А Л А
Іменем України
27 січня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів - Ісаєнко Ю.А. та Оксененка О.М.,
при секретарі - Трегубенко Є.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАРС СОЮЗ» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛАРС СОЮЗ» (далі - позивач, ТОВ «ЛАРС СОЮЗ») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві (далі - відповідач, ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві, податковий орган) про визнання протиправними дій щодо складання відповідачем акту про неможливість проведення зустрічної звірки №1641/26-59-22-08/39069185 від 22.07.2014 р.; визнання протиправними дій щодо коригування задекларованих показників податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ЛАРС СОЮЗ» в АС «Податковий блок» на підставі акту перевірки №1641/26-59-22-08/39069185 від 22.07.14 р.; зобов'язання відповідача відновити показники податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ЛАРС СОЮЗ» в АС «Податковий блок» за травень 2014 року.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 жовтня 2014 року адміністративний позов було задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві щодо коригування задекларованих показників податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ЛАРС СОЮЗ» в АС «Податковий блок» на підставі акту перевірки №1641/26-59-22-08/39069185 від 22.07.14 р Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві відновити показники податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ЛАРС СОЮЗ» в АС «Податковий блок» за травень 2014 року.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, у зв'язку із порушенням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві здійснено заходи щодо проведення зустрічної звірки ТОВ "ЛАРС СОЮЗ" (код ЄДРПОУ 39069185), за результатами якої складено акт від 22.07.2014 року №1641/26-59-22-08/39069185 про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "ЛАРС СОЮЗ" (код за ЄДРПОУ 39069185) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01 по 31 травня 2014 року.
Звіркою встановлено порушення ТОВ «ЛАРС СОЮЗ» (код за ЄДРПОУ 39069185) вимог п.п.16.1.11 п.16.1 ст.16, п. 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України, ст. 93 Цивільного кодексу України, ст.1, ст. 9, ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»; п. 187.1 ст.187, п.198.1 ст.198, ст. 201 Податкового кодексу України у зв'язку з тим, що задекларовані податкові зобов'язання та податковий кредит за травень 2014 року підтвердити неможливо.
За результатами перевірки податковим органом також зроблено висновок про нереальність здійснення операцій ТОВ «ЛАРС СОЮЗ».
Незгода з діями відповідача по проведенню зустрічної звірки та оформленню її результатів обумовило звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві щодо коригування задекларованих показників податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ЛАРС СОЮЗ» в АС «Податковий блок» на підставі акту перевірки №1641/26-59-22-08/39069185 від 22.07.14 р., а також зобов'язання Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві відновити показники податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ЛАРС СОЮЗ» в АС «Податковий блок» за травень 2014 року, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем за наслідками здійснення відповідних заходів щодо проведення зустрічної звірки податкові повідомлення-рішення не виносились, інші податкові зобов'язання ніж ті, що задекларовані не узгоджувались, у зв'язку із чим контролюючим органом безпідставно були відкориговані показники відповідної податкової звітності позивача з податку на додану вартість.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України (далі - ПК України), Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1232 (далі - Порядок №1232), Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, які затверджені Наказом ДПА України від 22.04.2011 року №236 (далі - Методичні рекомендації №236).
Так, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У п.73.5 ст.73 ПК України закріплено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Згідно з п.2 Порядку №1232, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
П.3 Порядку №1232 передбачено, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Згідно з п.2.1 Методичних рекомендацій для проведення зустрічних звірок відбираються суб'єкти господарювання (контрагенти платника податків), щодо яких виникла необхідність у зіставленні даних первинних бухгалтерських відносин з платником податків, в тому числі відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
У пп.4.4 п.4 Методичних рекомендацій визначено, що в разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від підписання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Ст. 74 ПК України передбачено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Отже, з наведених вище правових норм вбачається, що в акті про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання лише засвідчується факт неможливості її проведення без встановлення висновків щодо документального підтвердження або не підтвердження господарських відносин між платниками податків, оскільки, додатком №3 до Методичних рекомендацій №236 регламентовано зразок форми такого акту, в якому не передбачено необхідність робити висновок щодо реальності (нереальності) вчинення господарських операцій. Крім того, будь-які зміни до інформаційних баз податкових органів можуть вноситися виключно щодо узгоджених податкових зобов'язань платників податків, тобто таких, які сформовані або самим суб'єктом господарювання, або визначені йому податковими органами шляхом винесення відповідного податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, оскільки на підставі спірного акту про неможливість проведення зустрічної звірки позивачу не було здійснено будь-яких донарахувань, зокрема шляхом винесення податкового повідомлення-рішення та його узгодження у встановленому законом порядку, то судова колегія вважає, що в даному випадку у відповідача були відсутні жодні правові підстави для внесення змін до облікових даних ТОВ «ЛАРС СОЮЗ» у комп'ютерній автоматизованій інформаційній системі «Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України «Податковий Блок», що обумовлює необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом вилучення з інформаційних систем податкового обліку даних, скорегованих податковими органами на підставі такого акту.
З огляду на вищевикладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості вимог позивача в частині визнання протиправними дій податкового органу щодо коригування задекларованих показників податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ЛАРС СОЮЗ» в АС «Податковий блок» на підставі акту №1641/26-59-22-08/39069185 від 22.07.14 р. та зобов'язання відповідача відновити показники податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ЛАРС СОЮЗ» в АС «Податковий блок» за травень 2014 року.
Отже, доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
За таких обставин, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та постановив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, судова колегія залишає його без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 жовтня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 29.01.2015 року.
Головуючий суддя Федотов І.В.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Оксененко О.М.