Постанова № 42492168, 23.11.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2009
Номер справи
2а-2356/09/0870
Номер документу
42492168
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

23 листопада 2009 року, о 12-30 годині, Справа № 2а-2356/09/0870

Запорізький окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,

при секретарі Шкоді О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя

адміністративну справу за позовом ДП «Придніпровська залізниця», м. Дніпропетровськ,

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя

про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Постанову господарського суду Запорізької області від 03.02.2006 та ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 20.09.2006 по даній справі було скасовано Вищим адміністративним судом України 18.02.2009, з передачею справи на новий розгляд.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що за результатами позапланової документальної перевірки ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя було складено акт «Про результати позапланової документальної перевірки з питання правильності нарахування та сплати податку на землю по речовому ринку «Анголенко» державним підприємством Придніпровська залізниця за період з 01.07.2002 по 31.12.2004» №11/13-43-4/01074512 від 14.04.2005.

На підставі вказаного акту ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001152302/0 від 25.04.2005, яким ДП «Придніпровська залізниця» визначено суму податкового зобов’язання за платежем «земельний податок з юридичних осіб» у розмірі 337 695,66 гривень.

Вказане податкове повідомлення-рішення «Придніпровською залізницею» було оскаржено в адміністративному порядку до ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя, однак за результатом розгляду цієї скарги відповідач залишив податкове повідомлення-рішення без змін та прийняв податкове повідомлення-рішення №0001152302/1 від 27.07.2005.

Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, зазначив, що при складанні податковими органами податкових повідомлень-рішень у графі «назва юридичної особи-платника податків» зазначено: «відособлений структурний підрозділ Запорізька досвідно-дослідна дистанція захисних лісонасаджень Державного підприємства «Придніпровська залізниця». Проте, відповідно до Положення про Запорізьку досвідно-дослідну дистанцію захисних лісонасаджень, дана дистанція є відособленим структурним підрозділом ДП Придніпровська залізниця та, відповідно до наказу Міністерства транспорту України №46 від 11.02.1997, входить до складу служби колії ДП Придніпровська залізниця. Тобто, Запорізька досвідно-дослідна дистанція захисних лісонасаджень не є юридичною особою, що також підтверджується довідкою ЄДРПОУ№24/1791 від 16.04.1999.Тому у ДПІ не було підстав для визначення даного структурного підрозділу платником податку-юридичною особою. Крім того, у спірних податкових повідомленнях-рішеннях відповідачем чітко не вказано, яку саме частину ст.7 Закону України «Про плату за землю» було порушено юридичною особою при самостійному визначенні податкових зобов’язань. Оскільки вказана стаття містить в собі 11 частин, які передбачають встановлення різних ставок земельного податку, а тому Придніпровській залізниці не зрозуміло, яку ж саме ставку необхідно було застосовувати.

Крім того, позивач зазначає, що, відповідно до довідки Запорізького міського управління земельних ресурсів «Про грошову оцінку 1 кв.м земельної ділянки» №180-ІІІ від 05.02.2002, землекористувачем земельної ділянки у Шевченківському районі м. Запоріжжя є їх відособлений структурний підрозділ Запорізької досвідно-дослідної дистанції захисних лісонасаджень, вказана земельна ділянка розташована в межах смуги відведення залізниці та за своїм цільовим призначенням відноситься до забезпечення роботи залізничного транспорту, тобто відноситься до категорії - землі транспорту. Площа земельної ділянки становить 2 771 700 кв.м, грошова оцінка 1 кв.м земельної ділянки становить 71,63 гривень - з урахуванням коефіцієнту функціонального призначення 0,8 до базової вартості 1 кв.м земель м. Запоріжжя, та станом на 01.01.2001 вартість 1 кв.м земельної ділянки становить 89,54 гривень.

Отже, при розрахунку податку на землю по речовому ринку «Анголенко», що розташований у Шевченківському районі м. Запоріжжя, структурним підрозділом залізниці вірно було враховано коефіцієнт 0,8 як за землі залізничного транспорту. А тому неправомірні посилання ДПІ на те, що земельна ділянка, на якій розташовано речовий ринок «Анголенко», за своїм функціональним використанням підпадає під категорію земель комерційного використання, оскільки не можна застосовувати інші дані про грошову оцінку землі, ніж ті, що вказані в довідці №180-ІІ від 05.02.2002.

Також, позивач вказує на те, що до компетенції податкового органу відноситься тільки перевірка правильності нарахування плати за землю, а не як не розрахунок вартості земельної ділянки, тому відповідач повинен був використовувати відомості про вартість земельних ділянок, що вказані в довідці Запорізького міського управління земельних ресурсів №180-ІІ від 05.02.2002 «Про грошову оцінку 1 кв.м земельної ділянки», а не проводити розрахунок податку.

Вважаючи, що вказані порушення, допущені ДПІ у Шевченківському районі при винесенні податкових рішень та при донарахуванні ДП «Придніпровська залізниця» земельного податку, є суттєвими, представник позивача просить у судовому засіданні скасувати податкові повідомлення-рішення: № 0001152302/0 від 25.04.2005; №0001152302/1 від 27.07.2005, та всі судові витрати покласти на відповідача.

Представник відповідача просить відмовити у позові, оскільки не визнає його з підстав, викладених у письмових запереченнях, зокрема, зазначивши, що земельна ділянка, на якій розташований речовий ринок «Анголенко», за своїм функціональним використанням підпадає під категорію «земель комерційного використання», а саме до земель «ринкової інфраструктури». Тому позивач при розрахунку земельного податку повинен був використовувати коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, тобто замість коефіцієнту 0,08 необхідно застосовувати коефіцієнт 2,5. Таким чином, у зв’язку з невірним застосуванням коефіцієнту при розрахунку земельного податку по речовому ринку «Анголенко», позивачем було занижено цей податок, що є порушенням ст.7 розділу 3 Закону України «Про плату за землю».

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що довідкою СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі «Про результати позапланової документальної перевірки з питання правильності нарахування та сплати податку на землю по речовому ринку «Анголенко» державним підприємством Придніпровська залізниця за період з 01.07.2002 по 31.12.2004» №11/13-43-4/01074512 від 14.04.2005 встановлено порушення відособленим структурним підрозділом Запорізької досвідно-дослідної дистанції захисних лісонасаджень ДП «Придніпровська залізниця» ст. 7 Закону України «Про плату за землю», що призвело до заниження податку на землю по речовому ринку «Анголенко» на суму: за 2002рік - 112 565,22 гривень, в тому числі за ІІ півріччя 2002 року – 56 282,61 гривень; за 2003 рік - 112 565,22 гривень; за 2004 рік - 112 565,22 гривень.

Як встановлено вказаною перевіркою, при визначенні грошової вартості земельної ділянки по речовому ринку «Анголенко», що використовується не за цільовим призначенням, відособленим структурним підрозділом враховано коефіцієнт 0,8 - як за землі транспорту та зв’язку (землі залізничного транспорту).

За наслідками вказаної перевірки ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001152302/0 від 25.04.2005 про визначення структурному підрозділу «Дистанція захисних лісонасаджень» податкового зобов’язання із земельного податку у розмірі 337 695,66 гривень, у тому числі 225 130,44 гривень за основним платежем; 112 565,22 - штрафних санкцій.

За результатами адміністративного оскарження зазначене вище рішення залишено без змін та було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001152302/1 від 27.07.2005.

Судом встановлено, що, відповідно до Положення про Запорізьку досвідно-дослідну дистанцію захисних лісонасаджень, дана дистанція є відособленим структурним підрозділом Державного підприємства Придніпровська залізниця.

Речовий ринок «Анголенко» входить до складу вказаного підрозділу.

Відповідно до наказу №17/Н від 02.09.1999 «Про сплату податку на землю по Придніпровській залізниці» та доповненню до наказу №НФ-01/7 від 04.01.1999, відособлений структурний підрозділ -Запорізька досвідно-дослідна дистанція захисних лісонасаджень - є платником податку на землю, зокрема, по речовому ринку «Анголенко».

Відповідно до ч.10 ст.7 закону України «Про плату за землю», податок за земельні ділянки, надані для військових формувань, утворених відповідно до законів України, крім Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України, залізниць, гірничодобувних підприємств, а також за водойми, надані для виробництва рибної продукції, справляється у розмірі 25 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до частин першої та другої цієї статті.

Як встановлено судом, ДП «Придніпровська залізниця» в перевіряємому періоді користувалося пільгами по податку на землю наданими на підставі рішень Запорізької обласної Ради (рішення №17 від 31.01.2003 - на період з 01.03.2003 по 31.12.2003; рішення №5 від 19.03.2004 - на період з 01.01.2004 по 31.12.2004; рішення №61 від 31.03.2004 - на період з наступного місяця після прийняття цього рішення до 31.12.2004).

Відповідно до рішень міськвиконкому Запорізької міської Ради народних депутатів №02-08/386 від 28.04.1993, №202/19 від 31.05.1993 «Про організацію речового ринку Запорізької дистанції сигналізації і зв’язку по вул. Залізничній», позивачу було дозволено організувати речовий ринок.

Положення про речовий ринок «Анголенко» затверджено 21.03.1994 рішенням Запорізького міськвиконкому №90.

Згідно п.1 наказу Запорізького відділення Придніпровської залізниці №26 від 04.04.1994 «Про створення речового ринку», позивачем створено на відділенні дороги структурний підрозділ, а саме - речовий ринок.

На розміщення даного об’єкту торгівлі Управлінням з питань торгівлі та побутового обслуговування населення Запорізької міськради видано дозвіл №9420 від 11.07.2001 на реалізацію продовольчих, непродовольчих товарів. Вподальшому, у зв’язку з самовільним розширенням території ринку та встановленням додаткових прилавків, кіосків та інших малих архітектурних форм, ДКП «Градопроект» було розроблено робочий проект «Реконструкції речового ринку «Анголенко-2», який узгоджено на засіданні малої містобудівної Ради по узгодженню об’єктів будівництва в м. Запоріжжі.

Відповідно до висновку Головного управління архітектури та містобудування №3317 від 03.07.2001, за матеріалами інвентаризації речовий ринок розташувався на земельній ділянці, загальною площею 7,25 га.

Головним землекористувачем вказаних земель в смузі відведення є Придніпровська залізниця.( «Положення про землі Придніпровської залізниці»).

Відповідно до довідки Запорізького міського управління земельних ресурсів №180-ІІІ від 05.02.2002 «Про грошову оцінку 1 кв.м земельної ділянки», надана відособленому структурному підрозділу Запорізькій досвідно-дослідній дистанції захисних лісонасаджень ДП Придніпровська залізниця земельна ділянка, що розташована у Шевченківському районі м. Запоріжжя, за функціональним призначенням відноситься до «забезпечення роботи залізничного транспорту». Загальна площа складає 2 771 700 кв.м з

функціональним призначенням – «забезпечення роботи залізничного транспорту», в тому числі 112 400 кв.м під житловим фондом. Грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 71,63 гривень - з урахуванням коефіцієнту функціонального призначення 0,8 до базової вартості 1 кв.м в м. Запоріжжя станом на 01.01.2001.

Судом встановлено, що відособленим підрозділом при складенні розрахунку податку на землю по речовому ринку «Анголенко», при визначенні грошової вартості земельної ділянки, було враховано коефіцієнт 0,8 як за землі транспорту та зв’язку, відповідно до Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.

Категорії, на які поділяються землі України за основним цільовим призначенням, визначені ч.1 ст.19 ЗК України, серед яких є землі транспорту.

Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки, у спірний період визначалися Порядком грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельним ресурсам, Міністерства сільського господарства і продовольства України, Державного комітету України у справах містобудування і архітектури, Української академії аграрних наук №76/230/325/150 від 27.11.1995.

Вказаним Порядком значення коефіцієнту 0,8 встановлено для земель залізничного транспорту.

Як зазначалося вище, при складанні податкового розрахунку земельного податку за 2002-2004 роки відособленим підрозділом застосовувався коефіцієнт 0,8, на підставі довідки Запорізького міського управління земельних ресурсів №180-ІІІ від 05.02.2002 «Про грошову оцінку 1 кв.м земельної ділянки».

Згідно цієї довідки, земельна ділянка смуги відведення залізниці, площею 2 771 700 кв.м, за функціональним призначенням відноситься до «забезпечення роботи залізничного транспорту» та віднесена до земель транспорту, зв’язку.

Разом з тим, відповідно до ст.67 ЗК України, до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об’єктів транспорту.

Статтею 68 ЗК України передбачено, що до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв’язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Згідно із ст.23 Закону України «Про залізничний транспорт», до земель залізничного транспорту належать землі, надані в користування підприємствам і організаціям залізничного транспорту відповідно до чинного законодавства України. До складу цих земель входять землі, які є смугою відведення залізниць, а саме землі, надані під залізничне полотно та його облаштування, станції з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв’язку, водопостачання, каналізації, захисні та укріплюючі насадження, службові, культурно-побутові приміщення та інші споруди, необхідні для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Таким чином, необхідними сукупними умовами для віднесення земель до категорії земель транспорту, зокрема, земель залізничного транспорту є надання земель в користування підприємствам, установам та організаціям залізничного транспорту; надання земель в користування для виконання покладених на підприємства, установи та організації залізничного транспорту завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку обєктів залізничного транспроту; обєкти, що розташовані на таких землях, мають бути необхідними для зебезпечення роботи залізничного транспорту.

Отже, суд приходить до висновку що земельна ділянка, на якій розташовано речовий ринок «Анголенко», за своїм функціональним використанням підпадає під категорію земель комерційного використання, оскільки має всі ознаки ринкової інфраструктури.

А тому, при визначенні грошової оцінки спірної земельної ділянки, позивач повинен був враховувати коефіціент, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.

Для земель комерційного використання застосовується коефіціент 2,5.

Таким чином, суд вважає, що відоосбленим структурним підрозділом при розрахунку податку за землю, на якій розміщено речовий ринок «Анголенко», повинен був застосовуватися коефіцієнт 2,5, наступним чином:

- за 2002 рік: 89,54 гривень х 1,02 х 2,5 х 72 500 кв.м х 1%=165 537,08 гривень, в тому числі за ІІ півріччя 2002 року - 165 537,08 гривень ( за 12 місяців) : 6 місяців = 82 768,54 гривень;

- за 2003 рік: 89,54 гривень х 1,02 х 2,5 х 72 500 кв.м х 1%=165 537,08 гривень;

- за 2004 рік: 89,54 гривень х 1,02 х 2,5 х 72 500 кв.м х 1%=165 537,08 гривень.

Отже, судом всатновлено, що позивачем невірно були застосовані норми ч.10 ст.7 Закону України «Про плату за землю», що призвело до заниження податку на землю по речовому ринку «Анголенко, а тому винесенні відповідачем податкові повідомлення-рішення є цілком правомірними.

Керуючись ст.ст.17,158-162 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

відмовити Державному підприємству «Придніпровська залізниця», м. Дніпропетровськ, у задоволенні адміністративного позову до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень №0001152302/0 від 24.05.2005 та №0001152302/1 від 27.07.2005.

Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі шляхом подання заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду .

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова в повному обсязі виготовлена 30.11.2009.

Суддя О.В. Матяш