копія Справа №2-а-88 /07
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2007 року. Ватутінський міський суд Черкаської області
в складі: головуючого Муляр B.C.
при секретарі Крамаренко Т.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Ватутіне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ватутінського міського управління праці та соціального захисту населення Черкаської області про стягнення недоплачених сум щорічної допомоги на оздоровлення -
встановив:
позивач в судовому засіданні частково змінив свої позовні вимоги і просить суд стягнути з Ватутінського міського управління праці та соціального захисту населення Черкаської області на його користь суму щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як потерпілому 1 категорії, інваліду третьої групи за період часу з 2005 року по 2007 рік в розмірі 4248 гривень посилаючись на те, що він являється потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії інвалідом третьої групи і відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, яка визначається щорічно на момент виплати.
В 2005 році мінімальна заробітна плата становила 332 гривні, в 2006 році- 400 гривень, в 2007 році- 420 гривень, а тому відповідач повинен був виплатити йому за мінусом виплачених сум в 2005 році- 1328 гривень(332*4)- 120-гривень( виплаченої допомоги) =1208гривень, в 2006 році- 1600 гривень(400*4) - 120гривень( виплаченої допомоги)=1480гривень, в 2007 році-1680 гривень(420*4)-120гривень виплаченої допомоги\=1560 гривень, а всього за 3 роки йому недоплачено одноразової допомоги на оздоровлення в сумі 4248_гривень.
Відповідач в добровільному порядку не виплачує допомогу на оздоровлення, а тому він змушений був звернутися до суду з даним позовом.
Він просить суд поновити йому пропущений строк звернення до суду за 2005 та
2006 рік , оскільки вважає, що пропустив цей процесуальний строк з поважних причин,
так як йому стало відомо про порушення його права лише в серпні 2007 року, після
того, як він дізнався про існування Закону України . «Про статус та соціальний захист
громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким
передбачається його право, як ліквідатора аварії на ЧАЕС потерпілого 1 категорії, інваліда третьої групи на виплату щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, а до цього часу він не знав і не міг знати про свої порушені права і вважав, що щорічна грошова допомога на оздоровлення, яка йому фактично була виплачена за ці роки, виплачувалася правильно.
Представник Ватутінського міського управління праці та соціального захисту населення частково змінений позов не визнав та пояснив, що допомогу на оздоровлення заявнику було виплачено відповідно до Постанови КМУ №562 від 12.07.2005 року. В ст. 95 Конституції України визначено, що виключно Законом України "Про Державний бюджет України" визначаються будь-які видатки держави на загально- суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Виплата щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, постраждалим від аварії на ЧАЕС фінансується за рахунок державного бюджету. Згідно п.8 ст.7 Бюджетного Кодексу України, бюджетні кошти використовуються тільки на цілі визначені бюджетними призначеннями та відповідно до ст.23 вказаного кодексу будь-які платежі можна здійснювати лише за наявності відповідно бюджетного призначення. Держава виділяла для виплати ліквідаторам аварії на ЧАЕС потерпілим 1 категорії інвалідам третьої групи в 2005-2007 роках по 120 гривень, які позивач і отримав. Представник відповідача
2
вважає , що ОСОБА_1 Пропустив строк позовної давності, але цей строк він пропустив з поважних причин, оскільки не знав і не міг знати, яка сума повинна йому виплачуватися.
Суд, вислухавши сторони та вивчивши матеріали справи вважає, що частково змінений позов підлягає до повного задоволення. Вимоги позивача законні, обґрунтовані і в судовому засіданні доведені, виходячи із слідуючого:
в суді встановлено, що ОСОБА_1 являється ліквідатором аварії на ЧАЕС 1 категорії інвалідом третьої групи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 виданим Черкаською облдержадміністрацією 16 лютого 2003 року і відповідно до висновку Черкаської обласної спеціалізованої ЛКК №7852 від 03.01.2003 року потребував оздоровлення.
Ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-Х!! передбачено право позивача, як ліквідатора аварії на ЧАЕС 1 категорії інваліда третьої групи на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, яка визначається щорічно на момент виплати.
Згідно ч.7 ст.48 вказаного Закону розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
4.5 ст.48 вищенаведеного Закону передбачено, що щорічна допомога на
оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами
соціального захисту населення, а тому позивачу ОСОБА_1 щорічну
допомогу на оздоровлення повинне виплачувати управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області.
Згідно довідки управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради №2193/01-13 від 10.09.2007 року позивачу було виплачено щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до Постанови КМУ від 12.07.2005 року і позивач ОСОБА_1, як ліквідатор аварії на ЧАЕС 1 категорії інвалід третьої групи отримав щорічну допомогу на оздоровлення в таких розмірах: в 2005 році-120 гривень, в 2006році-120гривень, в 2007 році -120 гривень.
Однак, встановлений в 2005 році постановою Кабінету Міністрів України №562 розмір щорічної допомоги на оздоровлення протягом тривалих років не змінювався і не відповідає розміру, встановленому іншими законами України. Оскільки ні Верховна Рада, ні Кабінет Міністрів України в наступному будь яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних підстав пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає саме стаття 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991, та Закони України "Про Державний бюджет"на відповідні роки, а не постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року №562.
За таких обставин та з урахуванням вимог статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області повинно виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення за 2005-2007 роки виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виплати.
Таким чином, відповідно до «Закону України «Про статус та соціальний захист
громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991
позивачу підлягало до виплати: в 2005 році -мінімальна заробітна плата в 2005 році -332
гривні * 4 =1328 гривень-120 гривень( виплачено)- невиплачено-1208 гривень; сума
невиплати в 2006 році складала: мінімальна заробітна плата в 2006 році - 400гривень*4=
1600гривень-120 гривень (виплачено), невиплачено 1480 гривень, в 2007 році- мінімальна
заробітна плата на 2007 рік становила 420гривень * 4 =1680 гривень-
120грн.(виплачено), невиплачено- 1560 гривень,а всього за три роки йому невиплачено 4248гривень.
3
Суд вважає за необхідне поновити позивачеві ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду за захистом своїх прав за 2005 - 2006 роки, оскільки вважає, що позивач пропустив цей процесуальний строк з поважних причин, так як йому стало відомо про порушення його права лише в 2007 році, після того як він дізнався про існування Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , яким передбачається його право, як ліквідатора аварії на ЧАЕС потерпілого 1 категорії, інваліда третьої групи на виплату щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, а до цього часу він не знав і не міг знати про свої порушені права і вважав, що щорічна грошова допомога на оздоровлення, яка йому фактично була виплачена за ці роки, виплачувалася правильно.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне частково змінені позовні вимоги позивача задовільнити повністю та стягнути з управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради на користь позивача суму недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення, як ліквідатору аварії на ЧАЕС потерпілого 1 категорії інваліда третьої групи за період часу з 2005 по 2007 роки в розмірі 4248 гривень та 51 гривню державного мита в доход держави.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 19, 22, 152 Конституції України, 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХП, Законами України «Про Державний бюджет України» на 2005 - 2007 роки, Постанови КМУ від 12.07.2005 року та ст.ст.2, 4, 6, 9, 11, 17, 19, 71,159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України суд -
постановив:
Частково змінені позовні вимоги ОСОБА_1 до
управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області про стягнення недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення, як ліквідатору аварії на ЧАЕС потерпілому 1 категорії інваліду 3 групи задовільнити повністю.
Поновити ОСОБА_1 процесуальний строк звернення до суду до Ватутінського міського управління праці та соціального захисту населення Черкаської області про стягнення недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення, як ліквідатору аварії на ЧАЕС потерпілому 1 категорії інваліду 3 групи за 2005-2006 роки.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Ватутінської
міської ради Черкаської області код 24350325 МФО 854018 ГУДКУ в Черкаській
області особовий рахунок №352150180000201 реєстраційний рахунок
№37111013000201 на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як ліквідатору аварії на ЧАЕС інваліду третьої групи за період часу з 2005 по 2007 роки, в розмірі 4248(чотири тисячі двісті сорок вісім) гривень .
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області 51 (п'ятдесят одну) гривню державного мита в доход держави.
На постанову суду може бути подана заява про апеляційне оскарження до Київського апеляційного адміністративного суду через Ватутінський міський суд на протязі десяти днів з дня проголошення постанови/^
Апеляційна скарга на постанову суду надається до Київського апеляційного адміністративного суду через Ватутінський міський суд на протязі двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.