ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"21" січня 2015 р.справа № 197/1858/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.
суддів: Малиш Н.І. Щербака А.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області на постанову Широківського районного суду Дніпропетровської області від 13 травня 2014 року у справі № 197/1858/13-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2013 року ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області (далі - відповідач), в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо не включення в розрахунок пенсії позивачу сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань починаючи з 01.08.2011 року, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 01.08.2011року та зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 01.08.2011року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Широківського районного суду Дніпропетровської області від 13 травня 2014 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача щодо не включення до розрахунку пенсії позивачці сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, починаючи з першого числа місяця, в якому вона звернулась за перерахунком пенсії 01.12.2013 року, визнано дії відповідача протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії позивачці з врахуванням сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, починаючи з 01.12.2013 року; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачці з 01.12.2013 року з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, зазначених у довідках про заробітну плату управління Пенсійного фонду України у Широківському районі Дніпропетровської області №3025/02 від 09.12.2013р. та №2879/02 від 29.07.2011р., на які було нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також раніше здійснених виплат.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити позивачу у повному обсязі у задоволенні адміністративного позову.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що з 01 серпня 2011 року позивачка вийшла на пенсію державного службовця, їй призначена та виплачується пенсія.
09.12.2013 року позивачка звернулася з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії державного службовця з дати призначення пенсії, з врахуванням в складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати згідно довідок про заробітну плату №3025/02 від 09.12.2013р. та №2879/02 від 29.07.2011р.
12.12.2013 року відповідачем було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що зазначені вище складові заробітної плати не передбачені ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» та не враховуються при обчисленні пенсії.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці. До фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат.
Фонд оплати праці складається з: фонду основної заробітної плати; фонду додаткової заробітної плати; інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
До інших заохочувальних та компенсаційних витрат належить також матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» (у відповідній чинній редакції) визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Таким чином, до складу заробітної плати входить, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану щорічну відпустку та сума індексації заробітної плати, яка має систематичний характер та не є одноразовою.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій» від 18.05.1998 року № 697 (чинна станом на 14.01.2010 року та по 01.01.2011 року) та постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за №1170 від 22.12.2010 року (чинна у період з 22.12.2010 року по сьогодні) визначено перелік відповідних видів оплати праці та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців та на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (до 01.01.2011 року) та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (з 01.01.2011 року). Проте, вказаними підзаконними нормативно-правовими актами не визначено, що винагорода, суми індексації заробітної плати матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань належить до таких.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Так, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за № 1058-ІV (у відповідній чинній редакції), визначає, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5, 6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5, 6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу)), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Таким чином, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які враховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Статтею 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Таким чином виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Урядом України.
Компенсація за невикористану відпустку, передбачена ч.4 ст.24 Закону України «Про відпустки», включається до фонду оплати праці та враховується при визначені бази для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» визначено, що сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту ст.40 вказаного закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Таким чином, законодавством віднесено до складу заробітної плати інші виплати. При цьому надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового пенсійного забезпечення й приймаються в розрахунок при зарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Таким чином, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції в тому, що неврахування відповідачем у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24.02.2003 року та компенсації за невикористану відпустку, є неправомірним. Мотивація та доводи, наведені у апеляційній скарзі, не дають колегії суддів підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію суду першої інстанції, а тому рішення суду першої інстанції у даній справі слід залишити без змін .
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Широківського районного суду Дніпропетровської області від 13 травня 2014 року у справі № 197/1858/13-а - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Н.П. Баранник
Суддя: Н.І. Малиш
Суддя: А.А. Щербак