У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/3289/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Богоніс М.Б.
Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.
21 січня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Загороднюка А.Г.
суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П.
за участю секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
представника позивача: Борачук Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу сільськогосподарського виробничого кооперативу "Білопільський" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом сільськогосподарського виробничого кооперативу "Білопільський", третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Держземагенства у Вінницькій області до реєстраційної служби Козятинського міськрайонного управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішень ,
В С Т А Н О В И В :
постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду І інстанції та прийняти нову, якою позов задовольнити.
Під час судового засідання представник позивача підтримала доводи апеляційної скарги та просила її задовольнити.
Представник третьої особи та відповідача у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено з матеріалів справи, 10 червня 2005 року між Козятинською РДА та СВК «Білопільський» укладено договір оренди земель сільськогосподарського призначення, відповідно до умов якого орендодавець передає орендарю в платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею 258,5 га строком на 1 рік. Договір зареєстровано 20 січня 2006 року, про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 040680400001.
За умовами договору від 10 червня 2005 року, договір припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено (п.п. «а» п. 6.2 розділу 6 Договору).
Згідно п. 6.6. Договору від 10 червня 2005 року після закінчення строку на який було укладено договір, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. При бажанні поновлення договору орендар повинен звернутися до орендодавця з відповідною заявою за один місяць до закінчення дії договору.
Судом встановлено, що 01 лютого 2012 року Козятинською РДА прийнято розпорядження № 44, яким надано позивачу дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки загальною площею 147,95 га на території Білопільської сільської ради, з метою поновлення договору оренди землі сільськогосподарського призначення.
Розпорядженням Козятинської РДА від 26 грудня 2012 року № 764 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки площею 30,9939 га, 8,1601 га ріллі, 8,1573 га ріллі із земель резервного фонду та 16,0318 га ріллі, 1,5490 га ріллі, 9,5624 га пасовища, 5,7245 га ріллі, 11,9031 га пасовища, 13,5674 га (в тому числі 11,5487 га ріллі та 2,0187 га пасовища), 19,7771 га ріллі, 2,3687 га ріллі, 9,1547 га ріллі із земель запасу, на території Білопільської сільської ради, з метою поновлення договору оренди землі сільськогосподарського призначення .
На підставі вказаного розпорядження між СВК «Білопільський» та Козятинською РДА укладено договори оренди земельних ділянок від 27 грудня 2012 року, предметом яких стали в тому числі шість земельних ділянок щодо реєстрації речового права, за якими виник спір.
20 червня 2014 року до Реєстраційної служби Козятинського міськрайонного управління юстиції представником СВК «Білопільський» Борачук Наталією Миколаївною подано 6 заяв про державну реєстрацію іншого речового права (права оренди) на земельні ділянки, розміщені на території Білопільської сільської ради Козятинського району в зв'язку з поновленням договору оренди.
Заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень були зареєстровані 20 червня 2014 року за реєстраційними номерами 7090160; 7091839; 7093216; 7098106, 7098688; 7099118.
За наслідками опрацювання поданих заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень прийняті рішення про розгляд заяв № 13992561 від 24 червня 2014 року; № 13981491 від 24 червня 2014 року; №13982075 від 24 червня 2014 року; №13982234 від 24 червня 2014 року; №13982453 від 24 червня 2014 року; №13980766 від 24 червня 2014 року.
Під час розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень відповідачем прийнято рішення про зупинення розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 13978956 від 24 червня 2014 року, № 13979484 від 24 червня 2014 року, № 13979888 від 24 червня 2014 року, № 13980114 від 24 червня 2014 року, №13980239 від 24 червня 2014 року. № 13980391 від 24 червня 2014 року, у зв'язку з тим, що " ... неподані усі необхідні документи, відсутнє рішення органу виконавчої влади про передачу земельної ділянки у користування (п. 44 Постанова КМУ від 17 жовтня 2013 року № 868 «Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень...»).
Оскільки, СВК «Білопільський», на думку відповідача, не змогло довести відповідності поданих документів вимогам законодавства, реєстраційна служба Козятинського міськрайонного управління юстиції Вінницької області прийняла по два рішення про відмову в реєстрації права оренди по шести земельним ділянкам, а саме: рішення № № 14606089, 14607743, 14607852, 14607898, 14607944, 14607988 від 22 липня 2014 року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень за ГУ Держземагенством у Вінницькій області (щодо реєстрації первинного права державної власності) та рішення № 14608857, 14609040, 14609166, 14609366, 14609918, 14610063 від 22 липня 2014 року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень за СВК «Білопільський» (щодо реєстрації права оренди земельних ділянок).
Підставами для прийняття рішень стала невідповідність поданих документів вимогам чинного законодавства, а саме: заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності; відсутній акт приймання-передачі земельної ділянки від орендодавця (Козятинської РДА) до орендаря (СВК «Білопільський»); заявником подано на реєстрацію договір оренди землі, а не додаткову угоду про поновлення договору оренди землі, що є порушенням ст. 33 Закону України «Про оренду землі».
Суд І інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, виходив з того, що оскаржувані рішення відповідача є правомірними, оскільки подані позивачем для реєстрації права оренди земельних ділянок документи, як встановлено, суперечать вимогам чинного законодавства, що в силу ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» є достатньою підставою для відмови у державній реєстрації права.
Колегія суду погоджується з таким висновком суду І інстанції з огляду на наступні обставини.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» орган державної реєстрації прав зокрема проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.
Згідно статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор є державним службовцем, крім випадку, коли державним реєстратором є нотаріус як спеціальний суб'єкт.
Державний реєстратор:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;
- приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до ч. 1 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, договорів, укладених у порядку, встановленому законом; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Згідно ч.1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення.
За наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до пунктів 36, 44 Порядку затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року, для проведення державної реєстрації речового права на нерухоме майно, що є похідним від права власності, одночасно з проведенням державної реєстрації права власності на таке майно заявником подаються документи, необхідні для проведення державної реєстрації прав: власності на таке майно та державної реєстрації речового права, що є похідним від нього.
Для проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку державної або комунальної власності заявник подає витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку.
Державна реєстрація права власності держави чи територіальної громади на земельні ділянки, які сформовані із земель державної чи комунальної власності, проводиться одночасне з державною реєстрацією речового права на таку земельну ділянку, що є похідним від права власності, на підставі рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування.
Таке рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування може бути подане правонабувачем (користувачем, орендарем), який у такому випадку є уповноваженою особою власника земельної ділянки, одночасно із заявою про державну реєстрацію речового права, що є похідним від права власності.
Отже, даними нормативними актами передбачено, що заявник, при подачі документів для реєстрації права оренди на земельні ділянки державної форми власності має надати до органу державної реєстрації прав не лише документи необхідні для реєстрації права оренди, а й документи необхідні для реєстрації права власності держави на такі земельні ділянки, зокрема: рішення про передачу земельної ділянки у користування, яке вважатиметься заявою про реєстрацію права власності та витяг з Державного земельного кадастру про такі земельні ділянки.
Із урахуванням викладеного, колегія суду вважає, що подане позивачем розпорядження про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів що посвідчують право оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, на території Білопільської сільської ради, для ведення сільськогосподарського виробництва з метою поновлення договору оренди земель 26 грудня 2012 року №764 не може вважатись заявою про реєстрацію права власності держави на дані земельні ділянки, оскільки закон передбачає необхідність подачі саме рішення про надання земельної ділянки в користування, а не будь-яких рішень, що приймались щодо даної земельної ділянки.
Крім того, відповідно до ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.
Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Як вбачається з матеріалів справи, державний реєстратор прийняв рішення про зупинення розгляду заяв про державну реєстрацію прав по 6 заявах щодо реєстрації права власності № 13979484, № 13979888, № 13980114, №13980239, № 13980391 13978956.
Позивач отримав вказані рішення 09 липня 2014 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення ( а.с. 102).
Однак, позивачем не виконано вимоги державного реєстратора та не надано необхідні документи. Також, рішення відповідача про зупинення розгляду заяв про державну реєстрацію прав по 6 заявах щодо реєстрації права власності не оскаржувались.
Таким чином, відповідач після п'ятиденного терміну з дня отримання позивачем рішень про зупинення розгляду заяв про державну реєстрацію прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав за №№ 14606089, 14607743, 14607852, 14607898, 14607944, 14607988 від 22 липня 2014 року за ГУ Держземагенством у Вінницькій області (щодо реєстрації первинного права державної власності) та рішення № 14608857, 14609040, 14609166, 14609366, 14609918, 14610063 від 22 липня 2014 року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень за СВК «Білопільський» (щодо реєстрації права оренди земельних ділянок) на підставі п. 5-2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" .
Враховуючи вищевикладене, оскаржувані рішення прийняті відповідачем обґрунтовано та на підставі діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства України, а тому позовні вимоги щодо їх скасування не підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання реєстраційної служби Козятинського міськрайонного управління юстиції у Вінницькій області вирішити питання щодо реєстрації земельних ділянок за СВК «Білопільський» на підставі документів поданих 24 червня 2014 року, колегія суду погоджується з висновком суду І інстанції, що так як оскаржувані рішення прийняті відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), підстави щодо зобов'язання реєстраційної служби Козятинського міськрайонного управління юстиції у Вінницькій області вирішити питання щодо реєстрації земельних ділянок за СВК «Білопільський» на підставі документів поданих 24 червня 2014 року відсутні.
Крім того, суд не уповноважений здійснювати державну реєстрацію прав та їх обтяжень, передбачену Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", не може вторгатися в компетенцію державних органів, підмінювати їх.
Доводи апелянта, викладені в апеляційній скарзі є не обґрунтованими, у зв'язку з чим, колегія суддів приходить до висновку про відмову в задоволенні апеляційної скарги позивача та залишення в силі постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року.
Згідно з ч. 2 ст. 159 КАС України, законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм адміністративного процесуального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198, ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу сільськогосподарського виробничого кооперативу "Білопільський" залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 26 січня 2015 року .
Головуючий Загороднюк А.Г.
Судді Драчук Т. О.
Полотнянко Ю.П.