Рішення № 42444606, 27.01.2015, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
27.01.2015
Номер справи
904/10002/14
Номер документу
42444606
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27.01.15р. Справа № 904/10002/14За позовом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Дніпродзержинськ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Петренко Н.Е.

Секретар судового засідання Завалєй Я.О.

Представники:

від позивача: Отрізна М.О., представник за довіреністю № 01-14/5/05 від 12.01.15р.

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.12.14р. порушено провадження у справі № 904/10002/14 за позовом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області (далі - позивач) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки. Розгляд справи призначено на 27.01.15р.

27.01.15р. у судовому засіданні повноважний представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі. Крім того, повноважний представник позивача надав для огляду суду всі оригінали первинних документів на підставі яких виник спір, а для долучення до матеріалів справи витребувані судом документи та додаткові докази в підтвердження заявлених позовних вимог.

В свою чергу, відповідача у судове засідання не з'явився, відзив на позов на інші витребувані документи до суду не надав. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило. Про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, що підтверджує повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.27).

Враховуючи зазначене, господарський суд вважає, що відповідача у судове засідання не з'явився та не подав відзив на позов та інші витребувані судом документи без поважних причин, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні без участі повноважного представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

У судовому засіданні 27.01.15р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно зі ст.85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, подані документи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

09.09.08р. між позивачем та відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки № б/н (далі - Договір оренди), відповідно до умов п. 1.1. якого, позивач надає, а відповідач приймає у строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, пр. Аношкіна, 181/92 згідно з планом земельної ділянки, що додається.

Відповідно до п. 1.2. Договору оренди, підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.08.08р. №447/25/V.

Згідно з п. 2.1. Договору оренди, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2512 га, для фактичного розміщення центрального складу в тому числі:

- під будівлею - 0,1122 га;

- під проходами, проїздами та площадками - 0,1390га.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 07.04.08р. становить 232 148,48 грн. (п.2.2. Договору оренди).

Пунктом 4.1. Договору оренди передбачено, що орендна плата вноситься відповідачем виключно у грошовій формі в розмірі 9 285,96 грн. без ПДВ на рік, що становить 773,83 грн. без ПДВ на місяць, і вноситься на рахунок місцевого бюджету, реквізити якого надаються відповідачу додатково позивачем.

Відповідно до п. 4.4. Договору оренди, розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів ставки земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнту індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини відповідача підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актам України.

Передача земельної ділянки відповідачу здійснюється протягом 3 календарних днів з моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки за актом її приймання-передачі (п. 6.2. Договору оренди).

Згідно з п. 9.6.8. Договору оренди, відповідач зобов'язаний відповідно до договору оренди своєчасно вносити орендну плату.

Пунктом 12.1. Договору оренди передбачено, що зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Як зазначено у п.3.1. Договору оренди, цей Договір укладається строком до 27.08.18р. Після закінчення строку договору відповідач має переважне право на поновлення його на новий строк.

Вищезазначений договір оренди зареєстрований в реєстрі 13.11.08р. за № 040810600167.

На виконання умов вищезазначеного Договору оренди позивачем було передано, а відповідачем прийнято земельну ділянку загальною площею 0,2512 га., що підтверджує Акт прийому передачі земельної ділянки від 10.09.08р.

Посилаючись на Податковий кодекс України позивач зазначає про те, що відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Статтею 274 Податковий кодекс України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Крім того, позивач звертає увагу суду на те, що 12.07.13р. останнім було прийнято рішення №842-38/VІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ із застосуванням базової вартості 1 кв.м в розмірі 199,64 грн. та введено його в дію з 01.01.14р. Вищезазначеним рішенням було встановлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядником яких є позивач на рівні трикратному розміру земельного податку з 01.01.14р. Пунктом 3.1 цього рішення, землекористувачів зобов'язано одержати у відділі Держземагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати їх до департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок.

Відповідно до листа Відділу Держземагентства в м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області від 30.09.14р. №1/04-3105 надані дані з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Дніпродзержинськ, пр. Аношкіна, 181/92 (для земель комерційного використання), яка складає 415,25 грн. (земельна ділянка розташована в 161 економіко-планувальній зоні).

Таким чином, позивач вважає, що з моменту набрання чинності Податковим кодексом України, до спірного Договору оренди повинні були бути внесені зміни щодо розміру орендної плати у відповідності до норм законодавства.

Оскільки на даний час розмір нормативної оцінки земельної ділянки, від якого залежить розмір земельного податку змінився, то позивач вважає, що є підстави для внесення змін до Договору оренди щодо розміру нормативної оцінки земельної ділянки.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 10.09.08р., укладеного між позивачем та відповідачем, виклавши п. 2.2. та п. 4.1. в наступній редакції:

"п.2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 043 108,00 грн."

"п.4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 31 293,24 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.13р. №842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", ст. 288 Податкового кодексу України".

Відповідач не скористався наданим йому правом на судовий захист, наведених позивачем обставин не спростував.

Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Приймаючи рішення господарський суд виходив із наступного.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (стаття 6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно з статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є:

об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

умови збереження стану об'єкта оренди;

умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

відповідальність сторін;

умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (стаття 30 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до статті 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 5, 9 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220 (надалі - Типовий договір), договір оренди землі повинен містити відомості про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки; форми та розміру орендної плати, при цьому розмір орендної плати: грошової - у гривнях із зазначенням способів внесення, а за земельні ділянки комунальної власності також із зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (стаття 14.1.147. Податкового кодексу України).

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата) (стаття 14.1.136. Податкового кодексу України).

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (стаття 14.1.125. Податкового кодексу України).

Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (стаття 271.1.1. Податкового кодексу України).

Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів проводиться незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до пункту 4 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затверджене Указом Президента України від 08.04.2011 року №445/2011, Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.

Так, в силу статті 271.1.1. Податкового кодексу України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати з земельні ділянки комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (частина 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до частини 1 статті 15 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами (частина 2 статті 23 статті 13 Закону України "Про оцінку земель").

Згідно зі статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради віднесені питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Таким чином, зміна розміру ставки орендної плати та прийняття нової нормативної грошової оцінки землі є підставою для внесення змін до спірного Договору оренди.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові ДАГС від 21.08.14р. у справі № 904/2933/14.

Частиною 3 статті 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Судові витрати, згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 6, 509, 632, 651, 653, 654, 759, 762 Цивільного кодексу України, ст.ст. 174, 193 Господарського кодексу України, Податковим кодексом України, Законом України "Про оренду землі", ст.ст. 4, 32-34, 36, 43-44, 49, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Внести зміни до п. 2.2. та п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 10.09.2008р., зареєстрованого 13.11.2008р. №040810600167, укладеного між Дніпродзержинською міською радою Дніпропетровської області (51931, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, буд. 2, код ЄДРПОУ 24604168) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), виклавши їх в наступній редакції:

"п. 2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 043 108,00 грн."

"п.4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 31 293,24 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.13р. № 842-38/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", ст. 288 Податкового кодексу України".

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області (51931, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, буд. 2, код ЄДРПОУ 24604168) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп.).

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 27.01.15р.

Суддя Н.Е. Петренко