ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2015 року № 813/8209/14
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Хміль Х.З.
за участю представника позивача - Вавринчук О.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «ЯП-Імперіал» до Державної податкової інспекції в Галицькому районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправними та скасування рішень,
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Приватне підприємство «ЯП-Імперіал» звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в Галицькому районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області та просить визнати протиправними та скасувати рішення №0015961703, №0015901703, №0015951703, №0015921703, №0015931703 від 17.11.2014 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що на виконання свого обов»язку по сплаті внесків на загальнообов»язкове державне соціальне страхування позивачем було своєчасно сплачено всі необхідні кошти, однак на інший рахунок, про що було надіслано запит на адресу відповідача, у якому підприємство просило перекинути кошти в сумі 44250,90 грн. на платіж 71010000 на рахунок 37193201001304. Вважає, що відповідачем неправомірно винесені оскаржувані рішення, просить їх визнати протиправними та скасувати.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити.
Відповідач подав заперечення на позов, у якому зазначив, що позивачем подано звіт 19.06.2014 р. за травень 2014 р. на суму єдиного внеску, що підлягає сплаті 560,86 грн. Згідно з даним звітом в КОР ІС «Податковий блок» платнику податків було проведено нарахування 20.06.2014 р., однак після проведеного аналізу виявлено, що платником не сплачено податкове зобов»язання у зазначений період, у зв»язку з чим була нарахована недоїмка по терміну 20.06.2014 року у сумі 560,86 грн. Наступні ситуації виникнення та зростання недоїмки відбулись 21.07.2014 року згідно з поданим звітом 18.07.2014 р. за червень 2014 р. на суму 1137,82 грн.; недоїмка 1698,68 грн., станом на 20.08.2014 р., згідно з поданим звітом 19.08.2014 р. за липень 2014 р. на суму 12176,99 грн.; недоїмка 13875,67 грн., станом на 22.09.2014 р., згідно з поданим звітом 17.09.2014 р. за серпень 2014 року на суму 15970,86 грн.; недоїмка 29846,53 грн., станом на 20.10.2014 р., згідно з поданим звітом 10.10.2014 за вересень 2014 року на суму 14404,37 грн; недоїмка 42550,90 грн. 17.10.2014 року позивачем написано листа на перекидку коштів на код 71010000, які були перераховані у КОР платника 04.11.2014 р. у повному обсязі. Вважає, що посадові особи ДПІ діяли відповідно до норм законодавства, тому у задоволенні позову слід відмовити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала пояснення аналогічні запереченням на позов, просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Приватним підприємством «ЯП-Імперіал» було подано відповідачу - Державній податковій інспекції в Галицькому районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області наступні звіти (а.с.20-22) :
- № 1408212814 від 19.06.2014 р. за травень 2014 р. на суму єдиного внеску, що підлягає сплаті 560,86 грн.
- № 1409212313 від 18.07.2014 р. за червень 2014 р. на суму єдиного внеску, що підлягає сплаті 1137,82 грн.;
- № 1410430271 від 19.08.2014 р. за липень 2014 р. на суму єдиного внеску, що підлягає сплаті 12176,99 грн.;
- № 1411734568 від 17.09.2014 р. за серпень 2014 року на суму єдиного внеску, що підлягає сплаті 15970,86 грн.;
- № 1412393640 від 10.10.2014 р. за вересень 2014 року на суму єдиного внеску, що підлягає сплаті 14404,37 грн.;
Відповідно до наступних платіжних доручень позивач здійснив проплату єдиного внеску, зазначивши розрахунковий рахунок №37190204001304 (а. с. 28-38):
- № 2 від 10.06.2014 р. на суму 560,86 грн, призначення платежу - єдиний соціальний внесок за 05 місяць 2014 р без ПДВ;
- № 6 від 19.06.2014 р. на суму 265,68 грн, призначення платежу - єдиний соціальний внесок за 06 місяць 2014 р без ПДВ;
- № 8 від 03.07.2014 р. на суму 872,14 грн, призначення платежу - єдиний соціальний внесок за 06 місяць 2014 р без ПДВ;
- № 3 від 21.07.2014 р. на суму 3986,30 грн, призначення платежу - єдиний соціальний внесок за 07 місяць 2014 р без ПДВ;
- № 6 від 07.08.2014 р. на суму 8190,69 грн, призначення платежу - єдиний соціальний внесок за 07 місяць 2014 р без ПДВ;
- № 8 від 21.08.2014 р. на суму 8783,97 грн, призначення платежу - єдиний соціальний внесок за 08 місяць 2014 р без ПДВ;
- № 11 від 05.09.2014 р. на суму 7186,89 грн, призначення платежу - єдиний соціальний внесок за 08 місяць 2014 р без ПДВ;
- № 14 від 11.09.2014 р. на суму 1106,27 грн, призначення платежу - єдиний соціальний внесок за 09 місяць 2014 р без ПДВ;
- № 17 від 19.09.2014 р. на суму 6425,13 грн, призначення платежу - єдиний соціальний внесок за 09 місяць 2014 р без ПДВ;
- № 20 від 22.09.2014 р. на суму 6316,74 грн, призначення платежу - єдиний соціальний внесок за 09 місяць 2014 р без ПДВ;
- № 24 від 07.10.2014 р. на суму 556,23 грн, призначення платежу - єдиний соціальний внесок за 09 місяць 2014 р без ПДВ.
Виявивши помилковість вказаного розрахункового рахунку, 16.10.2014 року позивачем подано в Державну податкову інспекцію в Галицькому районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області листа на перерахування коштів в сумі 44250,90 грн. по платежу 71040000 на рахунок 37190204001304 перекинути на платіж 71010000 на рахунок 37193201001304.
Згідно картки облікового рахунку позивача, кошти були перераховані у КОР платника 04.11.2014 р. у повному обсязі.
Відповідачем 17.11.2014 р. винесені оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску:
- №0015961703, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 113,78 (10%) грн., та нараховано пеню в розмірі 98,99 грн. за період з 22.07.2014 до 16.10.2014 року.
- №0015901703, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1217,71 (10%) грн., та нараховано пеню в розмірі 849,63 грн. за період з 21.08.2014 до 30.10.2014 року.
- №0015951703, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1440,44 (10%) грн., та нараховано пеню в розмірі 206,66 грн. за період з 21.10.2014 до 04.11.2014 року.
- №0015921703, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1597,09 (10%) грн., та нараховано пеню в розмірі 644,31 грн. за період з 23.09.2014 до 03.11.2014 року.
- №0015931703, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 56,09 (10%) грн., та нараховано пеню в розмірі 66,18 грн. за період з 21.06.2014 до 16.10.2014 року.
Оскільки вказані рішення є такими, що порушують права та законні інтереси позивача, тому останній звернувся до суду щодо їх захисту.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до ч. 10 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч.11 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Відповідно до п.3.1 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Національного банку України від 21 січня 2004 року №22, платіжне доручення оформлюється платником за формою, наведеною в додатку 2 цієї Інструкції, згідно з вимогами щодо заповнення реквізитів розрахункових документів, що викладені в вищезазначеному додатку, та подається до банку, що обслуговує його. Відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформляла цей документ і подала до обслуговуючого банку (п.2.3 Інструкції).
Механізм перерахування на належний рахунок коштів визначений Порядком зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року №450, відповідно до п. 3 якого у випадку помилкової сплати сум єдиного внеску на відповідні небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування" (далі - рахунок 3719), відкриті в органах Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) відповідно до законодавства, територіальними органами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Міжрегіональним головним управлінням Міндоходів - Центральним офісом з обслуговування великих платників, державними податковими інспекціями в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднаними та спеціалізованими державними податковими інспекціями Міндоходів (далі - органи доходів і зборів) здійснюється зарахування помилково сплачених сум єдиного внеску у рахунок майбутніх платежів за тим самим рахунком відповідно до встановленого розміру єдиного внеску в порядку календарної черговості виникнення зобов'язань платника з цього платежу.
З аналізу вказаних норм слідує, що позивач несе відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документу, а суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку, затвердженому Міністерством доходів і зборів України.
Таким чином, помилкова сплата єдиного внеску на інший рахунок вважається недоїмкою, що тягне за собою встановлену Законом відповідальність.
За таких обставин, суд вважає правомірним нарахування відповідачем штрафу та пені у зв'язку із несвоєчасною сплатою позивачем єдиного соціального внеску, оскільки вказане сталося з вини позивача, яка обумовлена помилковим зазначенням рахунку платежу.
Суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що кошти, перераховані платіжними дорученнями своєчасно надійшли на рахунок №37190204001304, який також застосовується для сплати соціального внеску, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" страхові кошти, акумульовані на централізованих рахунках органів доходів і зборів, автоматично перераховуються не пізніше наступного операційного дня після їх зарахування на централізовані рахунки Пенсійного фонду, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, на рахунки Накопичувального пенсійного фонду, а у випадках, передбачених законом, - недержавних пенсійних фондів відповідно до визначених законом пропорцій.
Таким чином, перерахувавши єдиний внесок на рахунок №37190204001304 замість рахунку № 37193201001304 позивач фактично позбавив відповідача можливості використати сплачені кошти за призначенням, оскільки був здійснений їх перерозподіл до фондів соціального страхування.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача є не обґрунтованими, відповідач, виносячи оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17.11.2014 року, діяв на підставі, в межах повноважень та у передбачений законодавством спосіб, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Щодо судових витрат, то у відповідності до ст.94 КАС України слід стягнути з позивача.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства «ЯП-Імперіал» (ЄДРПОУ 38057619) в користь державного бюджету 1644,30грн. ( одна тисяча шістсот сорок чотири грн.30 коп) судового збору.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кухар Н.А.
Повний текст постанови виготовлено 22.01.2015 року.