Справа № 667/5228/14-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 січня 2015 року Комсомольський районний суд м.Херсона у складі:
головуючої судді Іванцової Н.К.,
за участю секретаря Радчук Є.А., Севастьянової Т.О., Сільчик Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Херсоні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області, Державної казначейської служби України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернулась до суду із вищезазначеним позовом до відповідачів, в якому вказує, що 19.05.2014 р. нею було подано до УПФУ заяву про здійснення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» з урахуванням інших виплат, які складаються з: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Разом із заявою було подано довідку ДПІ у м.Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області від 15.05.2014р. №112/21-03-05 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці, інші виплати за якою становлять 16049,03грн. Позивач вказує, що відповідно до протоколу №38 від 29.05.2014р. засідання комісії, відповідачем їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація до переліку заробітної плати державних службовців не входять та не враховуються для обчислення пенсії. Позивач вважає дії відповідача незаконними та такими, що порушують її права. Окрім цього, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення», позивач вказує, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці. Також, як вказує позивач, нею було надіслано заяву про перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років економічного стажу у розмірі 35%, а також відповідна довідка ДПІ у м.Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області від 15.05.2014р. №107/21-03-05, в якій зазначено, що надбавка за вислугу років складає 35% за стаж економічної роботи 20 років 11 місяців 28 днів. Однак, листом УПФУ від 05.06.2014 р. їй було також відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням 35 % надбавки. Зважаючи на вищевикладене, просить визнати протиправним та скасувати рішення (протокол № 38 від 29.05.2014р.) Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні; зобов'язати Відповідача - 1 Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 по довідці від 15.05.2014р. № 112/21-03-05, яка видана ДПІ у м.Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області з урахуванням інших виплат, починаючи з 01.12.2010 року та з урахуванням ч. 5 ст. 37 ЗУ "Про державну службу" (норма, яка діяла на час призначення пенсії) 87% від заробітку (доходу); визнати дії відповідача -1 Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні по відмові у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням 35% надбавки за вислугу років неправомірними; зобов'язати Відповідача - 1 Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 по довідці від 15.05.2014 р. № 107/21-03-05, яка видана ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області з урахуванням 35% надбавки за вислугу років за стаж економічної роботи, починаючи з 01.12.2010 року; відшкодувати позивачу з Державного бюджету України суму судових витрат у розмірі 1273,08грн.
В судовому засіданні представник позивача, за довіреністю ОСОБА_2, підтримав заявлені позовні вимоги, просив їх задовольнити з підстав, визначених в позовній заяві.
Представник Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні, за довіреністю ОСОБА_3, в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись при цьому на законність дій управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні при призначенні пенсії позивачці, оскільки включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати для обчислення пенсії державному службовцю, як і перерахування пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років законодавством не передбачено. Також зазначила, що відмовляючи ОСОБА_1 у перерахунку пенсії УПФ керується ЗУ «Про державну службу» та постановою КМУ № 865 від 31.05.2000р.
Представник Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області та Державної Казначейської служби України, за довіреністю ОСОБА_4, в судовому засіданні просила у задоволені позовних вимог в частині відшкодування з Державного бюджету України витрат на правову допомогу у сумі 1200 грн. відмовити, в іншій частині позовних вимог прийняти рішення з урахуванням викладених пояснень. Зазначила, що механізм виконання рішень суду про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється у відповідності до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2011 року № 845. Зазначений Порядок передбачає безспірне списання коштів державного бюджету органами Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету у випадках, зазначених у пункті 16 Порядку, а саме: для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів. Тобто, органи Казначейства здійснюють повернення коштів, які зараховані до державного бюджету. Витрати на правову допомогу у сумі 1200 грн. не були зараховані до Державного бюджету України. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Державною казначейською службою України, а не її територіальними органами, за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету. Кошти в державному бюджеті на відшкодування правової допомоги не передбачені. Органи Державної казначейської служби України встановлювати бюджетні призначення та змінювати їх цільове спрямування не мають права. Зазначені обставини унеможливлюють виконання судових рішень про стягнення судових витрат з Державного бюджету України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши сторони, суд встановив, що позивач ОСОБА_1 працювала на посадах, які зараховані до стажу державного службовця у Державній податковій інспекції у м.Херсоні та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з 01.12.2010р., що в свою чергу не заперечувалось сторонами по справі.
За заявою ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 19.05.2014р., їй було відмовлено в його проведенні за відсутності законодавчих підстав, що вбачається з Протоколу засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою пенсій за №38 від 29.05.2014 року. Вказаний Протокол вмотивований тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація до переліку складових заробітної плати державних службовців, визначеного ст.33 Закону України «Про державну службу», не входять та, відповідно, не враховуються для обчислення пенсії.
Як вбачається з довідки за № 112/21-03-05 від 15.05.2014 року, яка видана Державною податковою інспекцією у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», ОСОБА_1 були нараховані надбавки, премії та інші виплати за період з грудня 2008 р. до листопада 2010 р., в тому числі і інші виплати, які становили 16049,03 грн. з розшифровкою, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Також вказана довідка містить відомості про те, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За заявою ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 21.05.2014р. з урахуванням надбавки за вислугу років економічного стажу 35%, їй було відмовлено в його проведенні за відсутності законодавчих підстав, що вбачається з листа УПФУ в м.Херсоні за вих.№90/3-1 від 05.06.2014 р. Вказаний лист вмотивований тим, що відповідно до ст.33 Закону №3723 надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби в таких розмірах: понад 20 р. - 30 %, понад 25 років - 40 %. А зазначена довідка № 107/21-03-05 від 15.05.2014 року суперечить раніше виданій довідці, а саме надбавка за вислугу років вказана у розмірі 35 %, що не відповідає вимогам статті 33 Закону №3723, а тому незрозумілим є зміна даних, які впливають на пенсію, відповідно, провести перерахунок немає підстав.
Також, за довідкою № 107/21-03-05 від 15.05.2014 року, яка видана Державною податковою інспекцією у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавки за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», заробітна плата ОСОБА_1 станом на 30.11.2010 р. складалась та становила: посадовий оклад - 1220,00 грн., надбавка за спец звання «Радник податкової ІІ рангу» - 120,00 грн., надбавка за вислугу років (35 %), за стаж економічної роботи 20 років 11 місяців 28 дні - 469,00 грн., а всього 1809,00 грн. Також вказана довідка містить відомості про те, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст.37-1 вищевказаного закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Із Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не вбачається визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Однак, зі змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Стаття 1 Закону України «Про оплату праці», визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. У відповідності до ст.2 Закону України «Про оплату праці», Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частина 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці», визначає структуру заробітної плати, до якої також відноситься і додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, чинне законодавство відносить до складу заробітної плати, як надбавки, що є складовими частинами винагороди, як-то винагорода за вислугу років, так і інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, винагорода за вислугу років належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Зазначена правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року, де вказано, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зважаючи на вищенаведене, суд вважає, що відповідачем при відмові у перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат, які складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, не були враховані вище вказані положення нормативно-правових актів, а тому вона є безпідставною.
Позовна вимога щодо зобов'язання УПФ України в місті Херсоні здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням 35% надбавки за вислугу років за стаж економічної роботи не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з ч.5 ст.33 ЗУ «Про державну службу» - надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Позивач отримує пенсію у відповідності до Закону «Про державну службу», за яким їй також нараховується та сплачується надбавка за вислугу років саме на державній службі. Суд не враховує посилання представника позивача на Постанову КМУ № 1013 від 12.09.1997р., як на підставу для задоволення зазначеної позовної вимоги, оскільки вона регулює порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби. Крім того, зазначена постанова не регулює порядок призначення надбавок до пенсій пенсійними фондами. Отже, економічний стаж тривалістю 20 років 11 місяців 28 днів, про який йдеться у довідці від 15.05.2014р. не є тотожнім стажу державної служби позивача, який складає 17 років 01 місяць 05 днів. А надбавку за вислугу років по наявному стажу державної служби позивач отримує чітко у відповідності до ЗУ «Про державну службу».
Що стосується вимоги про відшкодування з Державного бюджету України суми судових витрат, які складаються із витрат на правову допомогу та сплаченого судового збору, які документально підтверджені, то в силу ст.ст.87,94 КАС України, суд, вважає її такою, що підлягає частковому задоволенню в розмірі 73,09грн., що відповідає розміру сплаченого позивачем судового збору.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Як вбачається з матеріалів справи, при подачі позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 73,08 грн., який підлягає стягненню на її користь з Державного бюджету України.
Разом з тим, згідно ч. 2 ст. 59 Конституції України для забезпечення права на захист від обвинувачення та надання правової допомоги при вирішенні справ у судах та інших державних органах в Україні діє адвокатура.
За ч. 2 ст. 16 КАС України правова допомога може надаватися адвокатами або іншими фахівцями у галузі права у порядку і випадках, встановлених законом.
Підстави, межі та порядок відшкодування судових витрат на правову допомогу, надані в суді як адвокатом, так і іншим фахівцем у галузі права, регламентовано у статтях 87, 90, 94-98 КАС України.
Згідно зі ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на правову допомогу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України - витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони.
Частиною 3 ст. 90 КАС України передбачено, що граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом. Таким є Закон України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» від 20.12.2011 року № 4191-VІ.
З наведених правових норм вбачається, що правовою допомогою в адміністративному процесі визнається допомога правового характеру лише адвоката або, у визначених законом випадках, іншого фахівця у галузі права, які її надають на підставі договору.
Крім того, судові витрати, в тому числі на правову допомогу, повинні бути пов'язані тільки з розглядом конкретної адміністративної справи, що розглядається судом, і за надання правової допомоги за визначених законом обставин: у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді.
Таким чином, надання правової допомоги у вигляді правових консультацій, формування доказової бази, написання позовної заяви не підлягають компенсації (відшкодуванню) як правова допомога.
На підтвердження понесених позивачем витрат на правову допомогу в розмірі 1200 гривень позивачем надано суду договір про надання юридичних послуг (у формі правової допомоги) № 016/2014 від 16.06.2014 року між виконавцем ТОВ «Юридична фірма «Крістофферсен та Партнери» та замовником ОСОБА_1, розрахунком витраченого часу для надання правової допомоги згідно вказаного договору, актом приймання-передачі послуг від 20.06.2014 року, наказом-розпорядженням № 015-к від 12.10.2012 року та квитанцією на суму 1200 грн.
Судом встановлено, що окремих процесуальних дій поза судовим засіданням під час розгляду даної справи судом не вчинялось, з матеріалами справи представник позивача не ознайомлювався.
Зважаючи на те, що відповідно до Закону «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» до компенсації витрат на правову допомогу не відносяться послуги щодо правових консультацій, формування доказової бази, написання позовної заяви, тому для відшкодування таких витрат з відповідача відсутні правові підстави.
Суд також вважає, що не підлягають відшкодуванню судові витрати за надання правової допомоги у вигляді участі представника позивача у судових засіданнях, оскільки останній приймав участь у судових засіданнях на підставі нотаріально посвідченої довіреності. У вказаній довіреності відсутні дані щодо надання правової допомоги та що ОСОБА_2 надає таку правову допомогу на підставі укладеного договору про надання правової допомоги з юридичною особою, яка має право згідно із законом надавати правову допомогу.
Крім того, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що представник позивача є фахівцем в галузі права, який надає правову допомогу за договором у порядку, визначеному законом.
Керуючись ст.ст.10,11,18,71,87,94,161-163 КАС України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 40, 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд, -
П о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області, Державної казначейської служби України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в м.Херсоні по відмові ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат протиправними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 по довідці № 112/21-03-05, яка видана Державною податковою інспекцією у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, з урахуванням інших виплат, починаючи з 01.12.2010 р., з урахуванням ч. 5 ст. 37 ЗУ "Про державну службу" (норма, яка діяла на час призначення пенсії) 87% від заробітку (доходу).
Відшкодувати ОСОБА_1 з Державного бюджету України суму судових витрат по оплаті судового збору в розмірі 73,08 грн. (сімдесят три грн. вісім коп.).
В іншій частині в задоволенні позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів до Одеського апеляційного адміністративного суду через Комсомольський районний суд м. Херсона.
Суддя Н.К.Іванцова