ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 556/2733/14-а
Номер рядка звіту 87
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" січня 2015 р. Володимирецький районний суд Рівненської області
під головуванням судді Котик Л.О.,
при секретарі Соловей Г.С.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача - Лемещук І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Володимирець справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі про перерахунок пенсії та виплати недорахованої суми пенсії , -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі про перерахунок пенсії та виплати недорахованої суми пенсії, мотивуючи слідуючим:
З 4 листопада 2008 року позивачка отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». В листопаді місяці 2014 року їй стало відомо, що під час нарахування пенсії не були включені всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове пенсійне страхування працюючого державного службовця.
Звернувшись з відповідною заявою про перерахунок пенсії до Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі, ОСОБА_1 отримала відмову, в зв»язку з чим вимушена була звернутися з даним позовом у суд.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала свої вимоги і дала пояснення в межах пред»явленого позову. До заробітку, який враховується при обчисленні їй пенсії державного службовця не були включені виплати за попередні місяці роботи, а саме: індексація заробітної плати; матеріальна допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових проблем; премії; надбавки за високі досягнення у праці. А як зазначено в ст.. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, з яких справляються страхові внески.
Представник відповідача позов не визнала і суду пояснила, що оскільки статтею 33 Закону України «Про державну службу», постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не передбачено врахування індексації заробітної плати; матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем; премії; надбавки за високі досягнення у праці в заробітну плату державного службовця, підстав для включення даних виплат в заробіток для обчислення пенсії згідно Закону України «Про державну службу» не має. Вказані виплати є одноразовими, не включаються в структуру оплати праці.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ст.. 37 Закону України«Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). (ст.. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»)
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією.
Крім того, згідно п. 4 даної Постанови Кабінету Міністрів України до виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» входять і премії.
Таким чином статтею 33 Закону України «Про державну службу» та Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», не передбачено врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в заробітну плату державного службовця для обчислення пенсії згідно Закону України «Про державну службу».
Однак, як встановлено в судовому засіданні в заробітну плату ОСОБА_1, що подається для перерахунку пенсії, не включені такі виплати як премії і надбавки за високі досягнення у праці, які виплачувались позивачці. На дані виплати нараховувались страхові внески, що стверджується довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданою позивачці Володимирецькою РДА.
Зі змісту вище наведених норм Закону вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Таким чином, суд приходить до висновку, що неврахування складових заробітної плати, на підставі яких встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає Закону України «Про державну службу» та Постанові Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень, обов»язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням таких складових заробітної плати як премії, надбавки за високі досягнення у праці є протиправною і позов підлягає до часткового задоволення. Правомірність свого рішення відповідачем не доведена.
Згідно ст.. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії не одержані з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Керуючись ст..ст. 7-12, 17, 18, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд, -
постановив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 04.11.2008 року, з врахуванням складових заробітної плати - премій, надбавок за високі досягнення у праці та виплатити недораховану суму пенсії.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі звільнити від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір".
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Котик Л.О.