ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2014 року Справа № 808/2065/14 м.ЗапоріжжяСуддя Запорізького окружного адміністративного суду Нечипуренко О.М. розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Державної екологічної інспекції у Запорізькій області
до Приватного акціонерного товариства "Весна-1"
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до Приватного акціонерного товариства "Весна-1", в якому позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме:
- зупинити виконання робіт Приватним акціонерним товариством "Весна-1" (72333, Запорізька область, Мелітопольський район, селище Північне, вул. 8 Березня, 2, ідентифікаційний код 20486306), пов'язаних зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря,
- зупинити діяльність Приватним акціонерним товариством "Весна-1" (72333, Запорізька область, Мелітопольський район, селище Північне, вул. 8 Березня, 2, ідентифікаційний код 20486306) щодо бездозвільного розміщення та безлімітного утворення та розміщення відходів до отримання дозволу на розміщення відходів, лімітів на утворення та розміщення відходів.
Ухвалою суду від 28.04.2014 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та надано відповідачу строк для подання до суду заперечень проти позову та доказів на їх обґрунтування, або заяву про визнання позову.
Ухвала про відкриття скороченого провадження отримана уповноваженими представником відповідача 21.05.2014, про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення кореспонденції.
Станом на 11.06.2014 до канцелярії суду не були подані заперечення проти позову.
Суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, вирішив продовжити розгляд справи у порядку скороченого провадження і встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство "Весна - 1" (далі - ПрАТ "Весна-1", відповідач) здійснює господарську діяльність по вирощуванню зерняткових та кісточкових фруктів, вирощуванню зернових культур, бобових і олійних культур, розведенням свиней.
В період з 03 по 04 вересня 2013 року Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПрАТ "Весна-1", за результатами якої складено Акт б/н від 04.09.2013.
З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області винесено Припис № 71 від 04.09.2013 на ім'я директора ПрАТ "Весна-1" Аблямітова А.Е., який було отримано ним особисто в день складення, про що свідчить його підпис та печатка підприємства на останньому аркуші Припису.
Зокрема, перевіркою (п.2.1. Розділу 2) Акта перевірки 03.09.-04.09.2013) було встановлено, що підприємство здійснює господарську діяльність, пов'язану з викидами в атмосферне повітря без дозволу на те спеціально уповноважених державних органів, що є порушенням ст. ст. 10,11,33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
Також, підприємство здійснює господарську діяльність без дозволу на розміщення відходів, лімітів на утворення та розміщення відходів, що є порушенням ст. ст. 17. 32. 33 Закону України "Про відходи".
За результатами перевірки відповідача було зобов'язано у термін до 15.01.2014 отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 2. Припису № 71 від 04.09.2013) та у термін до 04.12.2013 отримати дозвіл на розміщення відходів на 2013-2014 роки.
У період з 20 по 21 січня 2014 року Державною екологічною інспекцією проведена позапланова перевірка відповідача з метою контролю стану виконання Припису №71 від 04.09.2013, внесеного з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної з 03.09.2013 по 04.09.2013.
В ході перевірки було встановлено що підприємство Припис в частині отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та отримання дозволу на розміщення відходів не виконало (Акт перевірки від 21.01.2014).
У зв'язку з невиконанням вимог Припису № 71 від 04.09.2013 постановою від 21.01.2014 №000008/01/11 керівника підприємства Аблямітова А.Е. було притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ст. 188-5 КУпАП та надано повторний припис на усунення порушень № 8 від 21.01.2014 з терміном виконання до 21.02.2014.
Позаплановою перевіркою з метою контролю стану виконання Припису № 8 від 21.01.2014 встановлено, що припис не виконано, підприємство здійснює господарську діяльність, пов'язану з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на те спеціально уповноважених державних органів та без дозволу на розміщення відходів.
Оскільки господарська діяльність підприємства, пов'язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря та у сфері поводження з відходами, здійснюється з порушенням вимог і умов природоохоронного законодавства, Державна екологічна інспекція у Запорізькій області звернулась з даним позовом до суду з метою заборони відповідачу проведення робіт, пов'язаних з забрудненням атмосферного повітря.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У ч.1 ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" зазначено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Згідно з ч.5 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Як зазначено у ч.6 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп (ч.7 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря").
У ст.12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" зазначено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
В ході перевірки встановлено, що у відповідача відсутні дозволи на на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та на розміщення відходів, лімітів на утворення та розміщення відходів
Будь-яких доказів про не здійснення ПАТ "Весна-1" протиправних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел відповідач до суду не надав.
Таким чином, позивачем доведено факт протиправного здійснення ПАТ "Весна-1" викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел.
Оскільки у відповідача на день судового засідання знаходяться стаціонарні джерела, які можуть здійснювати викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, то з метою запобігання їх протиправного та безвідповідального використання, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги у частині зупинення виконання робіт ПАТ "Весна-1" пов'язаних зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Як зазначено у ст.17 Закону України "Про відходи", суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: (…) з) не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; и) здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів; (…).
Відповідно до п."а" ч.1 ст.32 Закону України "Про відходи" з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Ліміти на обсяги утворення і розміщення побутових відходів не встановлюються.
Згідно з ч.4 ст.33 Закону України "Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
У ст.1 Закону України "Про відходи" зазначено, що:
- зберігання відходів - це тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення);
- видалення відходів - це здійснення операцій з відходами, що не призводять до їх утилізації;
- відведені місця чи об'єкти - це місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами;
- оброблення (перероблення) відходів - це здійснення будь-яких технологічних операцій, пов'язаних із зміною фізичних, хімічних чи біологічних властивостей відходів, з метою підготовки їх до екологічно безпечного зберігання, перевезення, утилізації чи видалення;
- розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах;
- відходи як вторинна сировина - це відходи, для утилізації та переробки яких в Україні існують відповідні технології та виробничо-технологічні і/або економічні передумови;
- збирання і заготівля відходів як вторинної сировини - це діяльність, пов'язана із збиранням, купівлею, прийманням, зберіганням, обробленням (переробленням), перевезенням, реалізацією і постачанням таких відходів переробним підприємствам на утилізацію, а також надання послуг у цій сфері;
- небезпечні відходи - це відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними.
Як зазначено у ст.31 Закону України "Про відходи", Порядок розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів встановлює Кабінет Міністрів України.
У п.2 "Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів", затвердженого 03.08.1998 постановою Кабінету Міністрів України №1218 (далі - "Порядок розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів"), зазначено, що:
- ліміт на утворення відходів - максимальний обсяг відходів, на який у суб'єкта права власності на відходи (далі - власник відходів) є документально підтверджений дозвіл на передачу їх іншому власнику (на розміщення, утилізацію, знешкодження тощо) або на утилізацію чи розміщення на своїй території;
- ліміт на розміщення відходів - обсяг відходів (окремо для кожного класу небезпеки), на який у власника відходів є дозвіл на їх розміщення, виданий Мінприроди, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями;
Ліміт на утворення відходів визначається їх власником у процесі діяльності на підставі дозволу на розміщення відходів та договору (контракту) на передачу відходів іншому власнику (п.3 "Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів").
Як встановлено судом відповідач здійснює господарську діяльність по вирощуванню зерняткових та кісточкових фруктів, вирощуванню зернових культур, бобових і олійних культур, розведенням свиней.
З урахуванням зазначеного, наведених вище норм права, діяльність ПАТ "Весна-1" пов'язана із зберіганням відходів, яка потребує згідно з ч.4 ст.33 Закону України "Про відходи", наявність спеціального дозволу, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
З урахуванням зазначеного, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги у частині зупинення виконання робіт ПАТ "Весна-1" пов'язаних з бездозвільним розміщенням, безлімітним утворенням та розміщенням відходів.
Відповідно до п."в" ч.1 ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Як зазначено у п.1 "Положення про Державну екологічну інспекцію України", затвердженого 13.04.2011 Указом Президента України №454/2011 (далі - "Положення про Державну екологічну інспекцію України"), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр). Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
У п.7 "Положення про Державну екологічну інспекцію України" зазначено, що Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).
Згідно з ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст.158, 161-163, 183-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Зупинити виконання робіт Приватним акціонерним товариством "Весна -1" (72333, Запорізька область, Мелітопольский район, селище Північне, вул. 8 Березня, 2, ідентифікаційний код 20486306). пов'язаних зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Зупинити діяльність Приватним акціонерним товариством "Весна -1" (72333, Запорізька область. Мелітопольський район, селише Північне, вул. 8 Березня, 2, ідентифікаційний код 20486306) щодо бездозвільного розміщення та безлімітного утворення та розміщення відходів до отримання дозволу на розміщення відходів, лімітів на утворення та розміщення відходів;
Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови шляхом подання апеляційної скарги.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.М. Нечипуренко