Постанова № 42355244, 27.11.2014, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2014
Номер справи
807/3032/14
Номер документу
42355244
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

27 листопада 2014 рокум. Ужгород№ 807/3032/14

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідності зі статтею 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ. відповідач - ФОП ОСОБА_1 являється страхувальником для осіб, які працюють у нього на умовах трудового найму (або інших умовах згідно законодавства). У спірному періоді: червень - грудень 2010 року відповідачем самостійно було обчислено та нараховано страхові внески за базові звітні періоди в розрахунках сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (звітності), що подавались ним до управління ПФУ в м. Ужгороді в загальному розмірі 6035,49 грн. В рахунок сплати нарахованих внесків за вказаний вище період розрахунки з бюджетом ПФ проведено не в повному обсязі і станом на день звернення з цим позовом до суду недоїмка становить 5 639, 47 та 5 954, 45 грн. по вказаним платежам, що в загальному становить 11 593,92 грн.

Представник позивача подав до суду заяву від 27.11.14 року в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу без його участі.

Відповідач повторно в судове засідання не з'явився з невідомих причин. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Судова повістка на адресу відповідача була направлена за адресою вказаною позивачем у позовній заяві, та яка повернута з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання". Відповідач письмові заперечення до суду не надав.

Згідно ч. 11 ч. ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату із незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Суд вважає, що спір можливо вирішити на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до статті 128 частини 6 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час, і місце судового розгляду, суд, має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до статті 3 частини 1 пункту 10 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 є фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи -підприємця Серія НОМЕР_2, ( а.с. 6).

ОСОБА_1 являється страхувальником для осіб, які працюють у нього на умовах трудового найму (або інших умовах згідно законодавства).

Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи -підприємця, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою : 88000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер : НОМЕР_1 ( а.с. 6).

Прикінцевими положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІУ до 01.01.2011 р. передбачалось, що страхові внески, що перераховуються до солідарної системи сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку визначеним цим Законом, та в розмірах, передбачених Законом України "Про збір ті обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) для відповідних платників збору. Дата "01.01.2011 року" пов'язана з набранням чинності новим законодавством України в сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у період виникнення спірних правовідносин (у 2008-2009 рр.) встановлювались у розмірах згідно абзацу другого пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400/97 - ВР від 26.06.97 р. Для платників збору, визначених п. 1 та п. 2 статті 1 цього Закону, а саме суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, юридичних та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, у зазначений період діяла ставка у розмірі 33.2 % від об'єкту оподаткування.

Об'єктом оподаткування є згідно п. 1 ст. 2 цього Закону, суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" ( 108/95-ВР ), виплати винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб, а також суми сплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.

Частина шоста статті 19 Закону № 1058 від 09.07.2003 року передбачала, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Відповідно до вимог частини п'ятнадцятої ст. 106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Так, у спірних періодах: червень - грудень 2010 року відповідачем самостійно було обчислено та нараховано страхові внески за базові звітні періоди в розрахунках сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (звітності), що подавались ним до управління ПФУ в м. Ужгороді в загальному розмірі 6035,49 грн. (а.с. 7-36).

У відповідності з частиною другою ст. 106 Закону України ""Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" суми страхових внесків своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закон} вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків, або недоїмкою.

В рахунок сплати нарахованих внесків за вказаний вище період розрахунки з бюджетом ПФ проведено не в повному обсязі і станом на день звернення з цим позовом до суду недоїмка по вказаним платежам становить 5639,47 грн., що підтверджується даними картки особового рахунку вказаного страхувальника (53-55).

За нормою ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми страхових внесків своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, стягуються з нарахуванням фінансових санкцій та пені.

За порушення, що передбачається пунктом 2 част. 9 ст. 106 Закону № 1058, а саме, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків страхувальником, Рішеннями № 1286 від 03.11.2010 р. та № 493 від 03.03.2011 р. управлінням Пенсійного фонду України в м. Ужгороді до боржника були застосовані фінансові санкції в сумах 964,07 грн. і 72,13 грн. відповідно, а також нарахована пеня в розмірах 810,55 грн. та 197,52 грн., (а.с.37-38).

Крім цього, у лютому 2011 року у відповідача уповноваженими спеціалістами управління Пенсійного фонду в м. Ужгороді проводилась перевірка на предмет дотримання страхувальником вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за результатами якої, крім іншого, виявлено заниження (приховування) відповідачем об'єкту оподаткування (фонду оплати праці) в розмірі 742,10 грн.

В результаті чого складено Акт за № 51 від 23.02.2011 року. Даними акту засвідчено наявність у відповідача прихованого фонду оплати праці, чим було порушено п.1 ст. 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування". Внаслідок цього, органом Пенсійного фонду здійснено донарахування страхових внесків на весь прихований фонд оплати праці на загальну суму 261,22 грн. (в т.ч. 33.2% - 246,38 грн., 2% - 14,84 грн.), ( а.с. 42-48).

Про проведення перевірки уповноважені особи страхувальника повідомлялись у встановленому порядку, заперечень щодо перевірки та результатів її проведення не було.

За порушення, які виявлені під час зазначеної перевірки, що передбачається п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону 1058, а саме, у зв'язку з донарахуванням сум внесків, які підлягають сплаті до Пенсійного фонду, згідно Рішення № 492 від 03.03.2011 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Ужгороді вирішено застосувати до боржника фінансові санкції у розмірі 13,06 грн. (а.с.39).

Згідно Рішення № 491 від 03.03.2011 року на підставі п. 7 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків управлінням ПФУ в м. Ужгороді вирішено застосувати до боржника фінансові санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 4268,46 грн. (50 % сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів). ( а.с. 40-41).

Частиною 13 ст. 106 Закону визначено, що суми пені та штрафів, передбачених ч. 9 і 10 цієї статті, підлягають сплаті страхувальником протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. Про одержання зазначених вище рішень свідчить підпис уповноваженої особи боржника на кожному. Разом з тим, всупереч чинному законодавству, боржником у повному обсязі не сплачено суми застосованих до нього фінансових санкцій і залишок несплаченої заборгованості по наведених рішеннях на день звернення до суду складає 5954,45 грн. , що стверджується карткою обліку особового рахунку страхувальника , яка міститься у матеріалах справи.

Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді, керуючись пунктом 8.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрованої в Мінюсті 16.01.04 року за № 64/8663. вживало заходи досудового врегулювання спору, в тому числі шляхом направлення зазначених вище виконавчих документів спочатку страхувальнику, а потім і до органів ДВС для подальшого примусового виконання.

Згідно наданих суду доказів за заявою позивача від 27.11.2014 року Управління ПФ в м. Ужгороді в порядку ч.2 ст.11-1 Закону "Про виконавче провадження просить 14.11.2014 року орган ДВС повернути без виконання всі вимоги та рішення винесені відносно ФОП ОСОБА_1 без виконання та такі є невиконаними.

Отже, загальний розмір застосованих до ФОП ОСОБА_1 недоїмки та фінансових санкцій згідно вищенаведених рішень становить 11593,92, 55 грн. ( а.с. 55) та виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належними та допустимими доказами, а відповідно позов підлягає задоволенню.

Так як позивачем у даній справі є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем юридична особа, то в силу ч.4 ст. 94 КАСУ судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області до Фізичнрї особи-підприємеця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.

2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (п.і.88000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер : НОМЕР_1 ) на користь управління Пенсійного фонду в м. Ужгороді заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та застосованих до нього фінансових санкцій в загальній сумі 11593,92 ( одинадцять тисяч п'ятсот дев'яносто три гривні, 92 коп.) грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Т.В. Скраль