ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/4834/1416 год. 00 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Дудар Е.І.,
за участю: представника позивача - Літвінової Т.В.,
представників Херсонської митниці - Ростальної І.В., Попелишка Є.Ю.,
представника ГУДКУ у Херсонській області - Дмитренко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Мегатек-Україна" до Херсонської митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення надміру сплачених митних платежів,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Мегатек-Україна" (далі - позивач, Товариство) звернулося до суду із адміністративним позовом до Херсонської митниці Міндоходів (далі - відповідач-1), Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області (далі - відповідач-2), в якому просить стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Мегатек-Україна" надміру зарахованих до бюджету коштів у розмірі 47533,33 грн., а саме: ввізного мита у розмірі 9 141,01 грн. та податку на додану вартість у сумі 38 392,32 грн.
У судовому засіданні представник позивач, заявивши клопотання про збільшення позовних вимог, просив зобов'язати Херсонську митницю провести перерахунок та підготувати висновок про повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету ввізного мита та ПДВ. Обгрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що 10.09.2013 р. відповідачем-1 прийнято рішення про коригування митної вартості товарів та оформлено картку відмови в митному оформленні декларації, відповідно до яких позивачем внесено на рахунок Херсонської митниці кошти - ввізного мита у розмірі 9141,01 грн. та податку на додану вартість у сумі 38 392,32 грн. Дані рішення митного органу скасовано постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 19.11.2013 р., що набрала законної сили. Оскільки кошти у розмірі 47533,33 грн. сплачені позивачем до бюджету безпідставно, Товариство у липні 2014 р. звернулося до відповідача-1 із заявою про оформлення висновку про визначення надмірно сплачених коштів та їх повернення, отримавши 14.08.2014 р. відмову Херсонської митниці у вчиненні таких дій. Представник позивача відмітив, що відповідач-1 не підготовив висновок про визначення надмірно сплачених платежів, тобто не виконує належним чином свої повноваження, а тому позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Представники Херсонської митниці у судовому засіданні, заперечуючи проти позову, пояснили, що постановою суду від 19.11.2013 р. не визначено суму надмірно сплачених митних платежів та не встановлено той факт, що митниця зобов'язана повернути позивачу з Державного бюджету будь-які платежі. Після набрання законної сили вказаним судовим рішенням відповідач-1 не приймав жодних рішень про визначення митної вартості товарів, а тому повернення коштів є безпідставним. Також представники відповідача-1 зазначили, що суд не вправі стягувати з Державного бюджету надмірно сплачені платежі, самостійно визначаючи при цьому інший метод обчислення митної вартості товарів, ніж визначено відповідачем-1, тобто підмінити таким чином митний орган.
Представник відповідача-2 у судовому засіданні пояснив, що контроль за надходженням митних платежів покладено на митну службу. Повноваження здійснювати безспірне списання коштів Державного бюджету на підставі рішення суду належить Державній казначейській службі України, зважаючи на що відповідач-2 не вправі надавати оцінку обгрунтованості вимог позивача щодо повернення ТОВ "Мегатек-Україна" надміру сплаченої суми митних платежів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
У серпні 2013 року ТОВ "Мегатек-Україна" заявлено до митного оформлення отриманий на виконання зовнішньоекономічного контракту від 22.08.2013 р. № CZ 220813 товар, митна вартість якого задекларована позивачем із застосуванням 1 (першого) методу визначення митної вартості товарів, які імпортуються в Україну за ціною контракту (господарської операції), що підтверджено деклараціями митної вартості №508050000/2013/010505 від 10.09.2013р. та № 508050000/2013/010524 від 11.09.2013р.
Під час митного оформлення товару, в зв'язку із ненаданням ТОВ "Мегатек-Україна" додаткових документів на підтвердження заявленої ним митної вартості товарів, Херсонською митницею прийнято рішення про коригування митної вартості товарів від 10.09.2013 р. № 508050000/2013/000126/2, яким скориговано митну вартість у сторону збільшення та оформлено картку відмови № 508050000/2013/00190 від 10.09.2013р. в митному оформлені декларації № 508050000/2013/010456.
ТОВ "Мегатек-Україна" оскаржено до суду законність прийняття Херсонською митницею Міндоходів рішення про коригування митної вартості товарів від 10.09.2013 р. та картку відмови, а також заявлено вимогу про стягнення з Державного бюджету України на користь Товариства надміру сплаченого ввізного мита у розмірі 9 141,01 грн. та податку на додану вартість у сумі 38 392,32 грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 19.11.2013 р. у справі № 821/3686/13-а, залишеною в силі ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2014 р., позов ТОВ "Мегатек-Україна" до Херсонської митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області задоволено частково. Судом визнано протиправними та скасовано рішення Херсонської митниці Міндоходів № 508050000/2013/000126/2 від 10.09.2013 р. та картку відмови № 508050000/2013/00190 від 10.09.2013 р. та відмовлено в задоволенні позовних вимог в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "Мегатек-Україна" надміру сплаченого ввізного мита у розмірі 9 141,01 грн. та податку на додану вартість у сумі 38 392,32 грн.
28.07.2014 р. ТОВ "Мегатек-Україна" звернулося до Херсонської митниці Міндоходів із заявою про оформлення висновку про повернення помилково та/або надміру сплачених до бюджету митних та інших платежів та повернення Товариству надміру сплаченого ввізного мита у розмірі 9 141,01 грн. та податку на додану вартість у сумі 38 392,32 грн.
14.08.2014 р. Херсонською митницею Міндоходів у відповідь на звернення позивача від 28.07.2014 р. надіслано лист за № 07/04-16/4537, зі змісту якого слідує, що ТОВ "Мегатек-Україна" не додано до заяви документів, які підтверджують суму надмірно сплачених митних платежів. Також митниця зазначає, що постановою суду від 19.11.2013р. не визначено суму надмірно сплачених митних платежів та не встановлено той факт, що митниця зобов'язана повернути позивачу з Державного бюджету будь-які надмірно сплачені митні та інші платежі.
24.09.2014 р. Херсонською митницею Міндоходів на звернення позивача від 01.09.2014 р. надано роз'яснення щодо нормативного регулювання порядку повернення надміру сплачених митних та інших платежів.
Надаючи оцінку обґрунтованості вимог позивача про зобов'язання відповідача-1 провести перерахунок та підготувати висновок про повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету ввізного мита та ПДВ та стягнення з Державного бюджету України надміру зарахованих до бюджету коштів у розмірі 47533,33 грн., суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Відповідно до частини першої статті 24 Митного кодексу України (далі - МК України) кожна особа має право оскаржити рішення, дію чи бездіяльність митних органів, їх посадових осіб та інших працівників, якщо вважає, що цими рішеннями, діями або бездіяльністю порушено її права, свободи чи інтереси.
Даний спір виник з приводу відсутності, як це стверджує відповідач-1, підстав для повернення позивачу сплачених ним до Державного бюджету ввізного мита у розмірі 9 141,01 грн. та податку на додану вартість у сумі 38 392,32 грн., оскільки вказані митні платежі не є надміру чи помилково сплаченими.
Слід відмітити, що Митний кодекс України не містить визначення поняття "помилково та/або надміру сплачені суми митних платежів".
Відповідно до пункту 27 частини першої статті 4 МК до митних платежів належать, зокрема, ПДВ із ввезених на митну територію України товарів (продукції).
Згідно із підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) надміру сплачені грошові зобов'язання - сума коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Статтею 301 МК України визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.
Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до пунктів 43.1 - 43.5 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 МК України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів. Контролюючий орган не пізніше, ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви, готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Відповідно до частини другої статті 45 Бюджетного кодексу України та статей 43, 102 Податкового кодексу України Державною митною службою України 20 липня 2007 року прийнято наказ № 618, яким затверджено Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами (далі - Порядок № 618).
За змістом пункту 2 Порядку № 618 цей Порядок на виконання вимог статті 43 ПК визначає процедуру повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів.
Так, згідно з абзацами першим, другим, дванадцятим пункту 1, пунктами 2, 3 розділу III Порядку № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів. До заяви додаються: аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі; документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Як було зазначено вище, позивач звернувся до Херсонської митниці Міндоходів із заявою про оформлення висновку про повернення помилково та/або надміру сплачених до бюджету митних та інших платежів у липні 2014 р., посилаючись при цьому на рішення суду, яким скасовано рішення про корегування митної вартості товарів та картки відмови, як на підставу для повернення ввізного мита та ПДВ.
Із досліджених постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 19.11.2013 р. та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2014 р. слідує, що дані рішення не містять висновків суду про те, що кошти, сплачені позивачем під час оформлення гарантійного зобов'язання є надмірно сплаченими, тобто про помилкову та/або надмірну сплату позивачем сум митних платежів.
Суд відмічає, що на час звернення позивача до відповідача-1 із наведеною вище заявою, Порядок № 618 є чинним, проте втратив чинність Порядок взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затверджений наказом Державної митної служби України, Державного казначейства України від 20.07. 2007 р. № 611/147, яким врегульовано взаємовідносини митних органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів.
Натомість, наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013 р. № 882/1188 затверджено Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок взаємодії), пунктом 1 якого визначено, що цей Порядок регламентує взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.
Так, пунктом 5 Порядку взаємодії визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку, яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242.
За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Міндоходів.
Орган Міндоходів не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства. (пункт 7 Порядку взаємодії).
Відповідно до пунктів 8-10 Порядку взаємодії орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
Висновки реєструються органами Казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.
На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.
Згідно із частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Системний аналіз наведених норм права в контексті обставин даної справи дає підстави для висновку, що у разі незгоди з рішенням чи дією митних органів щодо визначення, призначення, заявлення, з'ясування достовірності, коригування та/чи інших дій щодо митної вартості; митного контролю і митного оформлення, декларант (суб'єкт господарювання, підприємство) може оскаржити ці дії чи рішення до суду. Тільки у разі, якщо суд визнає рішення чи дії митних органів із зазначених питань протиправними, суд може зобов'язати вчинити певні дії відповідно до вимог митного законодавства і коли у рішенні суду буде констатована неправильність чи хибність рішень чи дій митних органів, які зумовили (призвели, потягли) помилкову та/або надмірну сплату сум митних платежів, ці платежі повертаються декларанту в порядку і на умовах, встановлених у статті 301 МК, статті 43 ПК і статті 45 БК, з дотриманням процедури, врегульованої Порядком повернення коштів та Порядком взаємодії, на підставі його заяви.
Ні Порядок № 618, ні Порядок взаємодії не передбачає повернення помилково та/або надміру сплачених обов'язкових платежів у спосіб судового стягнення одночасно із зобов'язанням митного органу провести перерахунок митних платежів та підготувати висновок про повернення.
Звертаючись до суду із позовом про зобов'язання Херсонської митниці провести перерахунок та підготувати висновок, а також стягнення суми помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету ввізного мита та ПДВ, позивач не обґрунтував та не підтвердив належними доказами протиправність відмови відповідача-1 у наданні висновку.
Беручи до уваги ті обставини, що позивачем не оскаржено відмову відповідача-1 у складанні висновку, а судом ознак протиправності таких дій Херсонської митниці у ході розгляду справи не встановлено, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання Херсонської митниці провести перерахунок та підготувати висновок про повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету ввізного мита та ПДВ.
Митні органи мають виключну компетенцію в питаннях перевірки, правильності обчислення декларантом та визначення митної вартості товарів, а також визначення суми надміру сплаченого грошового зобов'язання, а тому суд не вправі приймати рішення про стягнення надмірно сплачених митних платежів, оскільки фактично визначає митну вартість ввезеного товару, чим підміняє митний орган.
За таких обставин суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог ТОВ "Мегатек-Україна", а відтак про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Відмовити товариству з обмеженою відповідальністю "Мегатек-Україна" у задоволенні позовних вимог до Херсонської митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення надміру сплачених митних платежів.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 січня 2015 р.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 5.2