Ухвала суду № 4231676, 15.07.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2009
Номер справи
2а-4895/08/1270
Номер документу
4231676
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

  головуючий суддя І інстанції - Качуріна Л.С.

суддя - доповідач - Геращенко І.В.

 

Донецький апеляційний адміністративний суд

У Х В А Л А

Іменем України

« 15 » липня 2009 року справа № 2а-4895/08/1270

  м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Геращенка І.В.

суддів   Арабей Т.Г., Малашкевича С.А.

при секретарі   судового засідання Крючковій К.М.

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1 - довір. від 09.01.2009 року № 05-06, Мерзлякова В.П. - довір. від 05.01.2009 року № 10-02  

від відповідача   - ОСОБА_2 - довір. від 23.12.2008 року № 29007/10/10-013

від третьої особи - не з'явились

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Алчевськкокс”

на постанову Луганського окружного адміністративного суду

від 25.12.2008 року

у справі № 2а-4895/08

за адміністративним позовом  Відкритого акціонерного товариства “Алчевськкокс”

до відповідача Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську

третя особа Алчевський міський відділ земельних ресурсів

про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство “Алчевськкокс” звернулось до Луганськог окружного адміністративного суду з позовною заявою до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, третя особа Алчевський міський відділ земельних ресурсів про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення від 22.01.2008 року № 00008408013/0 про визначення суми податкового зобов'язання по земельному податку в розмірі 66492 грн. 28 коп.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25.12.2008 року у справі № 2а-4895/08 (суддя Качуріна Л.С.) в задоволені позовної заяви відмовлено.

Позивачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позовну заяву задовольнити.

Доводи апеляційної скарги обгрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права.

Зазначає, що рішення суду прийняте при неповному з'ясуванні усіх обставин, що мають значення для справи, та висновки суду не відповідають обставинам справи.

Вважає, що керуючись чинним законодавством своєчасно та у повному обсязі надав до Алчевської ОДПІ податковий розрахунок земельного податку на 2006 рік і в встановлені законодавством строки сплачував земельний податок. Для складання податкового розрахунку земельного податку на 2006 рік використовувалися відомості, надані Алчевським міським управлінням земельних ресурсів у довідках з державного кадастру по місту Алчевську станом на 01.01.2006 року. Вказані довідки містили грошову оціїнку у земельних ділянок, що знаходилися в користування ВАТ «Алчевськкокс» відповідно до даних державного земельного кадастру.

Рішенням Алчевської міської ради №7/22 від 28.09.2006 року введена в дію нормативна грошова оцінка земель міста Алчевська, яке набрало чинності з моменту його опублікування 12.10.2006 року.

Алчевський відділ земельних ресурсів надав ВАТ «Алчевськкокс» витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок станом на 12.10.2006 року від 28.11.2006 року, а також рахунок №1559 від 28.11.2006 року на суму 1836 грн. з назвою платежу «грошова оцінка» за виконані ним роботи по нормативній грошовій оцінці земельних ділянок, що знаходились в користуванні ВАТ «Алчевськкокс», а не довідки із земельного кадастру, що на думку позивача свідчить про те, що станом 12.10.2006 року нової нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що знаходилися в користуванні ВАТ «Алчевськкокс» не існувало і дані в земельний кадастр про неї внесені не були.

За таких підстав донарахування земельного податку за 2006 рік за новою грошовою оцінкою земельних ділянок, починаючи з 12.10.2006 року в сумі 42839,14 грн. та штрафних санкцій у розмірі 23 653,14 грн. позивач вважає неправомірним.

В запереченнях на апеляційну скаргу відповідач вказав на її безпідставність.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила.

В основу повідомлення - рішення, яке оспорювалось, покладений акт планової перевірки фінансово - господарської діяльності ВАТ “Алчевський коксохімічний завод” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства від 11.01.2008 року № 16/08-03/00190816.

За результатами перевірки встановлене, зокрема, порушення статті 2 розділу 1, статті 13 розділу 6 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХП «Про плату на землю» та частини 5 статті 59 Закону України від 21.05.1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування», що призвело до заниження земельного податку у сумі за період 2006 року у сумі 42839,14 грн.

З матеріалів вправи вбачається, що на підставі договору між Алчевською міською радою та Українським державним науково-дослідницьким інститутом проектування міст «Дніпроміст» від 26.09.2005 року №609-07-2005, проведено нормативну грошову оцінку земель міста Алчевська та розроблено проект «місто Алчевськ Луганської області, нормативно грошова оцінка земель міста станом на 01.01.2005 року».

Рішенням Алчевської міської ради п'ятого скликання сьомої сесії від 28.09.2006 року №7/22 з метою забезпечення економічного регулювання земельних відносин, визначення розмірів плати за землю у місті Алчевську, відповідно до статей 13, 142 Конституції України, статей 12, 201, 206, пункту 12 розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України, Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року №18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 року за №388/12262, Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 року №783, листа Держкомзему України від 13.01.2006 року №14-22-7/114, згідно з проектом «місто Алчевськ Луганської області, нормативно грошова оцінка земель міста станом на 01.01.2005 року», висновку державної землевпорядної експертизи від 12.07.2006 року №762-06, було введено в дію нормативно грошову оцінку земель міста з моменту набрання чинності цього рішення.

Зокрема пунктом 2 рішення Алчевської міської ради пятого скликання сьомої сесії від 28.09.2006 року №7/22 передбачено ввести в дію нормативно грошову оцінку земель міста з моменту набрання чинності цього рішення.

Відповідно до вимог норми пункту 5 ст. 59 Закону України від 21.05.1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення від 28.09.2006 року №7/22 набрало чинності з дня його опублікування в газеті «Огні» з 12.10.2006 року.

ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» 28.11.2006 року отримало від відділу земельних ресурсів у м. Алчевську Луганської області витяги технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, в яких зазначено, що оцінку ділянок зроблено станом на 12.10.2006 року, тобто станом на дату опублікування в газеті «Огні» рішення Алчевської міської ради від 28.09.2006 року №7/22.

ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» зроблені перерахунки земельного податку на земельні ділянки з 28.11.2006 року, тобто з моменту отримання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок за листопад - 3 дні з 28.11.06 по 30.11.06, за грудень - за 31 день з 01.12.06 по 31.12.06.

ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» надало до податкового органу уточнюючий податковий розрахунок земельного податку на 2006 рік від 20.12.2006 року вх.№33987 у зв'язку зі зміною грошової оцінки землі станом на 12.10.2006 року згідно витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, отриманих від відділу земельних ресурсів у м. Алчевську 28.11.2006 року, тобто без порушень строків їх подання, згідно до якого:

- за вересень 2006 року було нараховано земельного податку 77939,61 грн. Згідно акту перевірки №16/08-03/00190816 від 11.01.2008 року податковим органом нараховано земельного податку 75972,20 грн., тобто податок завищено на 1967,41 грн.;

за жовтень 2006 року було нараховано земельного податку 77313,07 грн., фактично за даними акту перевірки №16/08-03/00190816 від 11.01.2008 року податковим органом нараховано земельного податку 100158,45 грн., тобто занижено податок на 22845,38 грн.;

за листопад 2006 року було нараховано земельного податку 110789,10 грн., фактично за даними акту перевірки №16/08-03/00190816 від 11.01.2008 року податковим органом нараховано земельного податку 108289,37 грн., тобто завищено податок на 2499,73 грн.;

за грудень 2006 року було нараховано   земельного податку 83796,86 грн., фактично за данними акту перевірки №16/08-03/00190816 від 11.01.2008 року податковим органом нараховано земельного податку 111899,01 грн., тобто занижено податок на 28102,15 грн.

Також, з матеріалами справи вбачається, що у зв'язку з тим, що житловий будинок по вул. Тельмана, 5 загальною площею 729 кв.м. було знято з балансу підприємства у зв'язку зі 100 відсотковою приватизацією квартир ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» не повинно було враховувати в податковому розрахунку земельного податку від 20.12.2006 року №33987 на земельні ділянки населених пунктів суму 12,13 грн.

У додатку №4 розрахунку земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким встановлено грошову оцінку, який доданий до податкового розрахунку земельного податку від 20.12.2006 року №33987 на земельні ділянки населених пунктів при перерахунку по вул. Красних партизан, 1 (експлуатація споруд) загальною площею 1132094 кв.м. було застосовано грошову оцінку земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації (грн./кв.м) по гр.9 - 112,06 грн.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом, у скарзі вказується на порушення норм матеріального права.

Колегія суддів вважає такий висновок помилковим, а апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Повноваження податкових органів визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні” , ст. 10 визначено функції державних податкових інспекцій у тому числі щодо забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.

Контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів є державні податкові інспекції, згідно п.п. 2.1.4 п. 2.1 ст. 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.  

За ст. 14 Закону України “Про систему оподаткування” плата за землю (земельний податок) віднесена до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також, пільги з земельного податку визначені Законом України “Про плату за землю”.

Стаття 14 Закону України “Про плату за землю” визначає, що юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.

Частиною 1 статті 17 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до ст. 15 цього Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Статтею 5 Закону України “Про плату за землю” визначено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Згідно статті 2 цього Закону плата на землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки.

Згідно статті 13 Закону України «Про плату за землою» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності - договір оренди такої земельної ділянки.

Пунктом 1 ст.193 Земельного кодексу України визначено, що Державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, рорзподіл серед власників землі та землекористувачів. До сукупності відомостей і документів кадастру, тобто до його складових частин відповідно до п. «г» ст.196 цього ж Кодексу належить грошова оцінка земельних ділянок, що надсилається з метою визначення земельного податку, що передбачено ч. 3 ст. 201 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-111.

Згідно пункту 34 ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключно компетенцією міських рад.

Як зазначалось раніше, рішенням Алчевської міської ради №7/22 від 28.09.2006 року введена в дію нормативна грошова оцінка земель міста Алчевська, яке набрало чинності з моменту його опублікування 12.10.2006 року.

Статтями 20, 23 Закону України «Про оцінку земель» та розділом 4 Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 року №783 передбачено, що за результатами нормативно грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» були зроблені перерахунки земельного податку на земельні ділянки з 28.11.2006 року, тобто з моменту отримання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок за листопад - 3 дні з 28.11.06 по 30.11.06, за грудень - за 31 день з 01.12.06 по 31.12.06, в той час як фактично перерахунки необхідно було зробити з 12.10.06 - з моменту набрання чинності рішенням №7/22, а саме: за жовтень-20 днів з 13.10.06 по 31.10.06, за листопад - 30 днів з 01.11.06 по 30.11.06, за грудень - за 31 день з 01.12.06 по 31.12.06. Тобто, розбіжність в розрахунку земельного податку на 2006 рік склалася за рахунок використання різної кількості днів, на протязі яких діяла нова грошова оцінка земель міста Алчевська: за даними податкового органу - 81 день, а за даними ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» - 34 дні.

Відповідно до пункту 5 Порядку податкового розрахунку земельного податку, затвердженого наказом ДПА України від 26.10.2001 року №434, затвердженого в Міністерстві юстиції України 19.11.2001 року за №963/6154, передбачено, що у разі зміни протягом року грошової оцінки землі, функціонального користування землі, настання іншої зміни чи виявлення помилок, що змінюють суму земельного податку за звітний(і) місяць(і), платник податку подає новий звітний Розрахунок з виправленими показниками за такий(і) звітний(і) місяць(і) у строки, установлені підпунктом 4.1.4. «а» пункту 4.1. ст.4 Закону України від 21.12.2000 року №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» без застосування штрафів, установлених пунктом 17.2 статті 17 цього ж Закону. Зокрема, підпунктом 4.1.4. «а» пункту 4.1. ст.4 передбачено, що податкові декларації подаються за базовий (звітний) період, що дорівнює: -календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Тобто, у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки було поставлено дату 28.11.2006 року для того, щоб ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» надало уточнюючий податковий розрахунок земельного податку з виправленими показниками у строки, установлені підпунком 4.1.4. «а» пункту 4.1. ст.4 Закону України від 21.12.2000 року №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» без застосування штрафів, установлених пунктом 17.2 статті 17 цього ж Закону.

Як зазначалось раніше, у додатку №4 розрахунку земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким встановлено грошову оцінку до уточнюючого податкового розрахунку земельного податку на 2006 рік від 20.12.2006 року №33987 за даними позивача фактично складає 1009203,64 грн., але у додатку вказана сума 1005562,39 грн., тобто не врахована сума 3641,25 грн. за грудень 2006 року земельного податку за експлуатацію виробничих будівель та споруд по вул. Совєтська, 4а під порядковим номером 49 .

Таким чином, приймаючи податкове повідомлення - рішення, яке оспорювалось, податкова інспекція діяла в межах повноважень та на підставі вимог чинного законодавства України.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду прийнята при повному та всебічному досліджені усіх матеріалів справи, вірному застосуванні норм матеріального права, тому підстав для її скасування не вбачається.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України “Про державну податкову службу в Україні”, Законом України “Про плату за землю”, ст. 2, ст. 9, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Алчевський коксохімічний завод” на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25.12.2008 року у справі № 2а-4895/08 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25.12.2008 року у справі № 2а-4895/08 за позовом Відкритого акціонерного товариства “Алчевський коксохімічний завод” до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, третя особа Алчевський міський відділ земельних ресурсів про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення від 22.01.2008 року № 00008408013/0 про визначення суми податкового зобов'язання по земельному податку в розмірі 66492 грн. 28 коп. - залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками апеляційного провадження вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

У судовому засіданні 15.07.2009 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, повний текст постанови виготовлений 17.07.2009 року.

Головуючий суддя І.В.Геращенко

Судді Т.Г.Арабей

С.А.Малашкевич