Постанова № 4230755, 27.07.2009, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2009
Номер справи
2-а-10375.09
Номер документу
4230755
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а-10375/09

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2009 року м. Полтава

Полтавський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Чеснокової А.О.

при секретарі: Лисенко М.С.

за участю представників позивача -Попової І.П., Шкробітько О.М.

представника відповідача - Букко Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтава-Сад" до Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі про скасування вимоги про сплату боргу від 26.09.2008р. № Ю-1, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтава-Сад" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі про скасування вимоги про сплату боргу № Ю-1 від 26.09.2008 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем було зазначено, що 16.09.2008 року відповідач провів позапланову перевірку ТОВ "Полтава-Сад" щодо правильності повноти нарахування та своєчасності сплати збору та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За результатами перевірки був складений акт перевірки № 69 від 16.09.2008р. На підставі вказаного акту була прийнята вимога про сплату боргу в сумі 29723,39 грн. від 26.09.2008р. № Ю-1, яка, як зазначає позивач, є необґрунтованою і суперечить чинному законодавству.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити повністю.

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, своє рішення вважає законним та обґрунтованим, та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

16.09.2008 року працівниками Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі була проведена позапланова перевірка ТОВ "Полтава-Сад" щодо правильності повноти нарахування та своєчасності сплати збору та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 11.08.2005р. по 15.09.2008р.

За результатами перевірки був складений акт № 69 від 16.09.2008р., в якому зазначено, що перевіркою загальної суми виплат за цивільно-правовими договорами відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо оподаткування сільськогосподарських підприємств та підтримки соціальних стандартів їх працівників" від 24.06.2004р. № 1878-ІV виявлено в 2006 році заниження ФОП на суму 117298,29грн., яке утворилося внаслідок того, що підприємство включило суми виплат інших працівників за цивільно-правовими договорами до найманих працівників сільськогосподарського підприємства заробітна плата яких оподатковується за спеціальною ставкою, що призвело до заниження нарахованих страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за ставкою 31,8% лютий-грудень 2006 року на загальну суму 29723,39 грн.

На підставі вказаного акту була прийнята вимога № Ю-1 від 26.09.2008 року про сплату боргу в сумі 29723,39 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .

Згідно ст.. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючими органами є, зокрема, органи Пенсійного фонду України - стосовно збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 "Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" органи Пенсійного фонду України мають право не частіше одного разу на календарний рік проводити планові, а також у випадках, передбачених законодавством, позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.

Посилання представників позивача на те, що у відповідача були відсутні правові підстави проводити позапланову перевірку, оскільки був відсутній наказ на проведення перевірки, суд не бере до уваги. Так як чинним законодавством не передбачено документальне оформлення підстав проведення перевірки, що було підтверджено в судовому засіданні і представником відповідача.

Таким чином, суд приходить до висновку що відповідач мав право проводити позапланову перевірку повноти нарахування та своєчасності сплати збору та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування позивача.

Згідно ст.ст. 14, 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками та відповідно платниками страхових внесків до Пенсійного фонду є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до п. 1 ч. 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески, що перераховуються до солідарної системи сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і у порядку, визначених цим Законом та в розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для відповідних платників збору.

Статтею 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено перелік осіб, що є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Зокрема, відповідно до п. 4 ст. 1 цього Закону, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є фізичні особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), та фізичні особи, які виконують роботи (послуги) згідно з цивільно-правовими договорами, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу тощо.

Відповідно до п.1 ст.11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Зокрема, виключно цим Законом визначаються платники страхових внесків, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Стаття 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», передбачає, що для платників збору, визначених пунктом 1 ст. 1 цього Закону встановлюється в 2006 році розмір збору на обов'язкове державне пенсійне страхування 32 відсотка суми винагород, які виплачуються фізичним особам за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно з п. 4.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція) у 2006 році для платників фіксованого сільськогосподарського податку нараховується 6,46 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплати винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової працездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.

Разом з тим з 01.01.2005 відповідно до ст.. 8-1 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оподаткування сільськогосподарських підприємств та підтримки соціальних стандартів їх працівників» для сільськогосподарських підприємств - суб'єктів спеціального режиму оподаткування збір на обов'язкове пенсійне страхування визначається окремо за спеціальною ставкою від об'єкта оподаткування для найманих працівників , зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, та за ставкою 32 відсотки від об'єкта оподаткування для інших працівників .  

Посилання представника позивача на те, що позивач проводив сплату та нарахування внесків відповідно до зазначеної Інструкції, де прямо вказано, що для платників фіксованого сільськогосподарського податку нараховується 6,46 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці працівників, що включають виплати винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, а в змінах до п.1 ст. 4 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» прямо не вказано чи підпадають особи, які виконують роботу на підставі укладених угод цивільно-правового характеру під категорію «інших працівників» суд вважає необґрунтованими.

Суд вважає необхідним зазначити, що Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» доповнено абзацом, який для сільськогосподарських підприємств - суб'єктів спеціального режиму оподаткування ставки зборів (внесків) на обов'язкове пенсійне страхування встановлює окремо: за спеціальною ставкою від об'єкта оподаткування, тобто фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції; за ставкою 32% від об'єкта оподаткування щодо інших працівників. Суд звертає увагу, що йдеться саме про найманих працівників, що особливо важливо при застосуванні такої ставки фермерськими господарствами.

Оскільки Закони України мають вищу юридичну силу над підзаконними актами, яким є Інструкція до Закону, таким чином, суд приходить до висновку, що позивач повинен був в 2006 році на виплату фізичним особам за цивільно-правовими договорами нараховувати 32%.

Отже, посилання позивача на те, що внески повинні сплачуватися на підставі Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України не приймаються судом до уваги оскільки Інструкція - це підзаконний акт, а внесені зміни регулюються Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 20, ч. ч. 2, 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтава-Сад" до Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі про скасування вимоги про сплату боргу від 26.09.2008р. № Ю-1- відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) А.О. Чеснокова

З оригіналом згідно:

Суддя А.О. Чеснокова

Повний текст постанови виготовлений 30 липня 2009 року.

Постанова не набрала законної сили.

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69

E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua  код ЄДРПОУ 35521510

«30» липня 2009 року № 4/2-а-10375/09

ТОВ "Полтава-Сад" вул. Облачна, 1. с. Розсошенці, Полтавський район, 36000 Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі  вул. Шевченка, 7, м. Полтава, 36011

Полтавський окружний адміністративний суд направляє Вам копію постанови від 27 липня 2009 р. по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтава-Сад" до Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі про скасування вимоги про сплату боргу від 26.09.2008р. № Ю-1- до відома.

  

Додаток: копія постанови на 2 арк. - кожному адресату.

Суддя Чеснокова А.О.

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69  

 E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua  код ЄДРПОУ 35521510

«30» липня 2009 року № 4/2-а-10375/09 ТОВ "Полтава-Сад" вул. Облачна, 1. с. Розсошенці, Полтавський район, 36000 Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі  вул. Шевченка, 7, м. Полтава, 36011

Полтавський окружний адміністративний суд направляє Вам копію постанови від 27 липня 2009 р. по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтава-Сад" до Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі про скасування вимоги про сплату боргу від 26.09.2008р. № Ю-1- до відома.

  

Додаток: копія постанови на 2 арк. - кожному адресату.

Суддя Чеснокова А.О.