ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
| 03.07.09 | Справа №2а-5524/09/1/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній, за участю представника позивача Кримського республіканського центру зайнятості - Жаглова О.Г. , представника третьої особи Керченського міського центру зайнятості - Жаглова О.Г. , розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Кримського республіканського центру зайнятості, третя особа Керченський міський центр зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся Кримський республіканський центр зайнятості, третя особа Керченський міський центр зайнятості з адміністративним позовом про стягнення з ОСОБА_1витрат на професійне навчання в сумі 267,07 гривень. Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.04.2009 року позовну заяву залишено без руху Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.05.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі. Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.05.2009 року закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду. У судовому засіданні представник позивач наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі, пояснив, що громадянка ОСОБА_1перебувала на обліку як безробітна у Керченському міському центрі зайнятості у період з 13.06.2008 року до 19.01.2009 року, коли була знята з обліку. Відповідачка без поважних причин не відвідувала зайняття групи "Кухар" на базі Керченського вищого професійного ліцею сфери обслуговування, на які була направлена позивачем, та була відрахована з вищенаведених курсів, що і стало підставою для звернення позивача з позовом про стягнення з відповідача суми витрат на професійне навчання в розмірі 267,07 гривень до суду. У судовому засіданні представник третьої особи позов підтримав, зазначив, що відповідачка дійсно перебувала на обліку як безробітна у Керченському міському центрі зайнятості, проте направлена на навчання Кримським республіканським центром зайнятості за договором між позивачем та Керченським вищим професійним ліцеєм сфери обслуговування. Оплата за навчання здійснювалась саме позивачем. Відповідач у судове засідання не з'явився, письмового відзиву на позовну заяву не надав, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 83174 Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ст.128 КАС України розглядати справу у відсутності відповідача повідомленого належним чином про дату, час та місце розгляду справи на підставі наявних у справі матеріалів. Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України до компетенції Адміністративного суду віднесено розгляд справ за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встанов лених законом. Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно з частиною другою статті 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 року функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України “Про зайнятість населення”№ 803-XII від 01.03.1991 року, статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Відповідно до п. 1 Положення про Кримський республіканський центр зайнятості, затверджений Постановою Ради міністрів АР Крим від 04.06.1996 р. № 180 (далі -Положення) Кримський республіканський центр зайнятості входить до системи Державної служби зайнятості України та спільно з підлеглими структурами служби зайнятості -міськими, районними центрами зайнятості забезпечує комплексне рішення питань зайнятості населення Автономної Республіки Крим. Отже, судом встановлено, що Кримський республіканський центр зайнятості та Керченський міський центр зайнятості являються установами Державної служби зайнятості, та підпорядковуються Міністерству праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, яке відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 13.06.2005 року № 249 являється республіканським органом виконавчої влади. Відповідно до статті 39 Закону „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судо вому порядку. Таким чином, судом встановлено, що Кримський республіканський центр зайнятості реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами являється органом виконавчої влади та, відповідно, суб'єктом владних повноважень.
Згідно зі статтею 25 Закону України “Про зайнятість населення” держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм виплату в установленому порядку допомоги по безробіттю. Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”. Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України “Про зайнятість населення” право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи. Пунктом 3 частини 1 Закону України “Про зайнятість населення” надане визначення застрахованих осіб, якими є наймані працівники; особи, які виконують роботи (надають послуги) згідно з цивільно-правовими договорами; військовослужбовці Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, внутрішніх військ, військ цивільної оборони, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної спеціальної служби транспорту, особи рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів внутрішніх справ, особи начальницького складу податкової міліції, а також особовий склад воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань), створених відповідно до законодавства на постійній основі (далі - військовослужбовці), крім військовослужбовців строкової служби, а у випадках, передбачених цим Законом, інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється страхування на випадок безробіття. У разі неможливості надати підходящу роботу безробітному може бути запропоновано пройти професійну перепідготовку або підвищити свою кваліфікацію (частина 2 статті 2 Закону України “Про зайнятість населення”). Крім того, відповідно до абз. 6 п. 1, абз. 8 п. 2 статті 19 Закону України “Про зайнятість населення” Державна служба зайнятості організує при потребі професійну підготовку і перепідготовку громадян у системі служби зайнятості або направляє їх до інших навчальних закладів, що ведуть підготовку та перепідготовку працівників, сприяє підприємствам у розвиткові та визначенні змісту курсів навчання й перенавчання; має право оплачувати вартість професійної підготовки осіб, працевлаштування яких потребує здобуття нової професії (спеціальності), а також установлювати їм на період навчання матеріальної допомоги у розмірах, передбачених законодавством України про зайнятість населення. Статтею 24 Закону України “Про зайнятість населення” визначено випадки, коли може провадитись професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка осіб, зареєстрованих у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, безробітних, а саме : - неможливості підібрати підходящу роботу через відсутність у громадянина необхідної професійної кваліфікації; - необхідності змінити кваліфікацію у зв'язку з відсутністю роботи, яка відповідає професійним навикам громадянина; - втрати здатності виконання роботи за попередньою професією; - необхідності підібрати підходящу роботу інваліду, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, відповідно до рекомендацій МСЕК, наявної кваліфікації та з урахуванням його побажань; - пошуку роботи вперше і відсутності професії (спеціальності). При цьому, професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка громадян організуються державною службою зайнятості за її направленням у навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях (незалежно від їх підпорядкованості) згідно з укладеними договорами або у спеціально створюваних для цього навчальних закладах державної служби зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Судом встановлено, що ОСОБА_1ІНФОРМАЦІЯ_1народження перебувала на обліку як безробітна у Керченському міському центрі зайнятості у період з 13.06.2008 року до 19.01.2009 року, що підтверджується реєстраційною персональною карткою НОМЕР_1(а.с.6), витягами з наказів про прийняття рішення (а.с.7,8). Згідно з п. 4.8 Положення Кримський республіканський центр зайнятості організує роботу по укладанню договорів з навчальними закладами на підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників, які звернулися до центрів за сприянням у працевлаштуванні та для яких відсутня підходяща робота. Відповідно до норм зазначеного Положення та законодавства про зайнятість населення 20.11.2008 року між Кримським республіканським центром зайнятості (замовник) та Кримським республіканським професійно-технічним навчальним закладом «Керченський професійний ліцей сфери обслуговування» (виконавець) укладено договір № 1879, предметом якого є послуги з професійної підготовки, перепідготовки слухачів у кількості 24-х осіб зі спеціальності «Кухар». Згідно з договором зазначені послуги оплачуються саме Кримським республіканським центром зайнятості, тому суд зазначає, що він є належним позивачем по справі. Сума договору складає 37656,62 гривень. Згідно з п.п.3.3.2 договору № 1879 від 20.11.2008 року термін навчання складає з 26.11.2008 року по 20.05.2009 року. 26.11.2008 року між Керченським міським центром зайнятості та ОСОБА_1укладений договірНОМЕР_2(далі - Договір) щодо її професійного навчання - перепідготовка у Кримському республіканському професійно-технічному навчальному закладі «Керченський професійний ліцей сфери обслуговування» за професією, спеціальністю, навчальною програмою «Кухар 3 розряду» зі строком навчання 5,84 місяці. За п.п. 2.1.2 Договору ОСОБА_1зобов'язана виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку, а відповідно до п.п. 2.2.1 Договору Центр зобов'язується забезпечити професійне навчання гр. ОСОБА_1у навчальному закладі відповідно до обраної професії (спеціальності), форми, терміну навчання за навчальним планом та програмами, затверджених та погоджених в установленому порядку (згідно з визначеним освітньо-кваліфікаційним рівнем). Відповідальність сторін визначена п.3 Договору та настає для ОСОБА_1 у вигляді скорочення виплати матеріальної допомоги або відрахування з навчального закладу у випадку порушення навчальної дисципліни. Крім того за припинення навчання без поважних причин з громадянина стягується загальна сума витрат на професійне навчання, питання стягнення цих сум вирішується у судовому порядку. Обізнаність ОСОБА_1 про умови Договору та згоду на його укладення підтверджує її особистий підпис (а.с. 9). Відповідач наказом від 26.11.2008 р. № 5 «З-СНН» зарахована до складу навчальної групи ЦЗ №2 курсової підготовки по професії «Кухар» (а. с. 27). Судом встановлено, що наказом директора Керченського професійного ліцею сфери обслуговування від 18.12.2008 року № 5 В-СНН ОСОБА_1була відрахована з числа слухачів групи ЦЗ № 2 за професією «Кухар» у зв'язку з припиненням навчання з неповажної причини. Наказом Керченського міського центру зайнятості від 19.01.2008 року № НОМЕР_3 ОСОБА_1припинено виплату матеріальної допомоги у зв'язку з відрахуванням з навчального закладу, а Наказом від 19.01.2009 рокуОСОБА_1знята з обліку у зв'язку з невідвідуванням центру зайнятості без поважних причин протягом 30 кал.днів і більше. (а.с.7,8). Відповідно до ч.3 статті 36 Закону України “Про загальнообов'язкове держав не соціальне страхування на випадок безробіття”сума виплаченого забезпечення і вартості наданих соціальних послуг за страхованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків і зловжи вання ними стягується з цього безробітного у відповідності із законодавством України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати йому забезпечення і надання послуг. У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за напрямом державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за отриманою професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку і підви щення кваліфікації. Відповідно до вимог частин 1,2 пункту 28 Порядку надання матеріальної до помоги у період професійної підготовки, перепідготовки підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 20.11.2000 року № 308, зареєстрованим у Мінюсті України 14.12.2000 р. за №916/5137 у разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за напрямом державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати по отриманій професії (спеціальності) з осіб стягується зага льна сума витрат на професійне навчання . Якщо безробітний відмовився добровільно повернути вказані суми, то питан ня по їх поверненню розв'язуються в судовому порядку. Витрати на перепідготовку відповідачки склали 267,07 гривень за період навчання з 26.11.2008 року по дату відрахування - 17.12.2008 року, тобто за період 0,8 місяця, що підтве рджується листом - розрахунком Кримського республіканського центру зайнятості від 22.01.2009 року № 13-08-293/0-09 (а.с. 11), а перерахування позивачем зазначених коштів підтверджується платіжними дорученнями № 3753 від 05.12.2008 року, № 37 від 10.01.2009 року (а.с. 26,27). Листом від 04.02.2008 року Керченський міський центр зайнятості повідомив відповідачку про необхідність повернення суми витрат на професійну підготовку у розмірі 267,07 гривень. У вищевказаному Листі зазначалось, що у випадку ухилення від повернення сум витрат на професійну підготовку це питання буде вирішуватися у судовому порядку. Згідно частини 2 статті 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Відповідач не надала суду доказів підтверджуючих сплату суми витрат на професійне навчання у розмірі 267,07 гривень, натомість позивач надав суду докази обґрунтованості стягнення з відповідача витрат на професійну підготовку. Таким чином позовні вимоги є обґрунтованими, такими що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі. Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрати по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають. Під час судового засідання, яке відбулось 03.07.2009 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі 08.07.2009 року. На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю. 2. Стягнути з ОСОБА_1(АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_4) на користь Кримського республіканського центру зайнятості (95000, м. Сімферополь, вул. Дибенко, 50; код ЄДР 03491168; Одержувач Кримський республіканський центр зайнятості Банк: ГУДКУ в АР Крим м. Сімферополь, р/р 37179300901202, МФО 824026, призначення платежу: “Повернення платні за навчання”) 267,07 гривень витрат на професійне навчання. Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги). Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.