Постанова № 42294424, 14.01.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2015
Номер справи
818/1672/14
Номер документу
42294424
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2015 р. Справа №818/1672/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Воловика С.В.,

розглянувши в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 818/1672/14

за позовом Державної фінансової інспекції в Сумській області

до Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка"

про зобов’язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Державна фінансова інспекція у Сумській області (далі по тексту – позивач, ДФІ у Сумській області) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" (далі по тексту – відповідач, КП "Шосткинський КЗ "Зірка"), в якому просить суд:

- зобов’язати відповідача виконати пункт 2 листа-вимоги від 25.04.2014 року №18-25/15-ДСК "Літер "М" "Про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства", а саме:

- забезпечити відшкодування та поновлення по обліку матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, виходячи з ринкової ціни на дату відчуження. а саме: спирт етиловий в кількості 300,0 Дкл на суму 117501,00 грн.; равентух в кількості 117,0 м на суму 871,65 грн.; дифеніламін в кількості 57,0 кг на суму 1187,00 грн. В іншому випадку шкоду в сумі 119559,96 грн. стягнути у відповідності до вимог чинного законодавства з осіб, винних у необґрунтованому проведенні господарських операцій по самовільному відчуженню матеріальних цінностей, яке на даний час не повернуте до мобілізаційного резерву Державного агентства резерву України.

Позовні вимоги ДФІ у Сумській області обґрунтовує наступним. На підставі п.7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ, Казенному підприємству "Шосткинський казенний завод "Зірка" направлено лист-вимогу від 25.04.2014 року №18-25/15-ДСК "Літер "М" про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства в строк до 24 травня 2014 року.

На момент звернення до суду залишається не виконаними п. 2 листа-вимоги від 25.04.2014 року №18-25/15-ДСК "Літер "М" "Про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства", а саме: - забезпечити відшкодування та поновлення по обліку матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, виходячи з ринкової ціни на дату відчуження. а саме: спирт етиловий в кількості 300,0 Дкл на суму 117501,00 грн.; равентух в кількості 117,0 м на суму 871,65 грн.; дифеніламін в кількості 57,0 кг на суму 1187,00 грн. В іншому випадку шкоду в сумі 119559,96 грн. стягнути у відповідності до вимог чинного законодавства з осіб, винних у необґрунтованому проведенні господарських операцій по самовільному відчуженню матеріальних цінностей, яке на даний час не повернуте до мобілізаційного резерву Державного агентства резерву України.

В зв’язку з не виконанням Казенним підприємством "Шосткинський казенний завод "Зірка" в повному обсязі в установлені строки вимог ДФІ у Сумській області про усунення порушень бюджетно-фінансової дисципліни, які є обов’язковими згідно ст. 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", позивач просив суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі та зобов’язати відповідача виконати згаданий пункт листа-вимоги.

Представники сторін в судове засідання не з’явилися. Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представником позивача до канцелярії суду подано заяву про розгляд справи без участі.

Відповідно до вимог ч.6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження). Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне, адміністративний позов задовольнити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до звернення слідчого СУ УМВС України в Сумській області Приходченка С.В. №3/1649 від 03.03.2014 року, на підставі ухвал Зарічного районного суду м. Суми від 03.03.2014 року та від 24.03.2014 року №591/1786/14-к проведена позапланова виїзна ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, за результатами якої 08 квітня 2014 року складений акт № 106-21/83.

Згідно акту ревізії позивачем були виявлені порушення бюджетно-фінансової дисципліни, з метою усунення яких відповідачу 25 квітня 2014 року був направлений лист-вимога № 18-25/15-ДСК "Літер "М" (а.с.5).

На виконання зазначеного листа-вимоги Казенне підприємство "Шосткинський казенний завод "Зірка" зобов’язане було в строк до 24 травня 2014 року усунути виявлені порушення, про що повідомити Державну фінансову інспекцію в Сумській області.

На момент звернення до суду залишається не виконаними п. 2 листа-вимоги від 25.04.2014 року №18-25/15-ДСК "Літер "М" "Про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства", а саме: - забезпечити відшкодування та поновлення по обліку матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, виходячи з ринкової ціни на дату відчуження. а саме: спирт етиловий в кількості 300,0 Дкл на суму 117501,00 грн.; равентух в кількості 117,0 м на суму 871,65 грн.; дифеніламін в кількості 57,0 кг на суму 1187,00 грн. В іншому випадку шкоду в сумі 119559,96 грн. стягнути у відповідності до вимог чинного законодавства з осіб, винних у необґрунтованому проведенні господарських операцій по самовільному відчуженню матеріальних цінностей, яке на даний час не повернуте до мобілізаційного резерву Державного агентства резерву України.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (в редакції, яка діяла на момент проведення ревізії) державний фінансовий контроль, окрім іншого, реалізується органом державного фінансового контролю через проведення інспектування, яке здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, положеннями пунктів 35, 36, 40, 42, 46 Порядку проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою КМУ № 550 від 20.04.2006 р. (в редакції, яка діяла на момент проведення ревізії) встановлено, що результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. Акт ревізії підписується посадовою особою служби та керівником і головним бухгалтером об'єкта контролю або особою, уповноваженою на ведення бухгалтерського обліку, а також за необхідності іншими працівниками об'єкта.

Керівник, головний бухгалтер та інші визначені працівники об'єкта контролю зобов'язані ознайомитися з актом ревізії та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати отримані примірники акта. У разі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням. У разі підписання акта ревізії із запереченнями (зауваженнями) керівник об'єкта контролю у строк не пізніше ніж 5 робочих днів після повернення органу служби акта ревізії повинен подати йому письмові заперечення (зауваження). Якщо протягом цього строку заперечення (зауваження) щодо акта не надійдуть, то орган служби має право вжити відповідних заходів для реалізації результатів ревізії.

Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

В разі не забезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, органи державного фінансового контролю відповідно до положень п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону, звертаються до суду з відповідним позовом.

Як вбачається з матеріалів справи, до теперішнього часу порушення не усунуто, що свідчить про не виконання вимоги в повному обсязі та є порушенням ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».

Відповідно до п. 50 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, який затверджено Постановою кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550 - за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.

Відповідно до п. 4.3 наказу Міністерства фінансів України від 03.12.2011 № 1236 «Про затвердження положень про територіальні органи Державної фінансової інспекції України та їх підрозділи», який затверджено в Міністерстві юстиції України від 19.10.2011 за № 1212/19950 Державна фінансова інспекція в Сумській області відповідно до покладеного на неї завдання вживає в установленому порядку заходів щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження та використання активів.

Отже, враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ДФІ у Сумській області щодо зобов'язання виконати п.2 листа-вимоги від 25.04.2014 року №18-25/15-ДСК "Літер "М" "Про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства".

Крім того, постановою Сумського окружного адміністративного суду від 18.09.2014 року по справі №818/1989/14 адміністративний позов Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" до Державної фінансової інспекції у Сумській області про визнання протиправною та скасування вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано пункт 2 листа-вимоги Державної фінансової інспекції в Сумській області щодо усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства від 25.04.2014 року №18-25/15-ДСК "Літер "М". Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Сумській області задоволено. Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2014 року по справі №818/1989/14 скасовано та прийнято нову, якою у задоволенні позову відмовлено (а.с.49-50)

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ДФІ в Сумській області є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Сумській області до Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" про зобов’язання вчинити дії – задовольнити.

Зобов’язати Казенне підприємство "Шосткинський казенний завод "Зірка" (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Леніна, 36, код ЄДРПОУ 14315351) виконати пункт 2 листа-вимоги від 25.04.2014 року №18-25/15-ДСК "Літер "М" "Про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства", а саме:

- забезпечити відшкодування та поновлення по обліку матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, виходячи з ринкової ціни на дату відчуження. а саме: спирт етиловий в кількості 300,0 Дкл на суму 117501,00 грн.; равентух в кількості 117,0 м на суму 871,65 грн.; дифеніламін в кількості 57,0 кг на суму 1187,00 грн. В іншому випадку шкоду в сумі 119559,96 грн. стягнути у відповідності до вимог чинного законодавства з осіб, винних у необґрунтованому проведенні господарських операцій по самовільному відчуженню матеріальних цінностей, яке на даний час не повернуте до мобілізаційного резерву Державного агентства резерву України

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.В. Воловик

З оригіналом згідно

Суддя С.В. Воловик