Постанова № 42280257, 18.11.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2014
Номер справи
804/6406/14
Номер документу
42280257
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2014 р. Справа № 804/6406/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Рищенко А. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Відділу Держземагентства в Юр'ївському районі Дніпропетровської області, Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства в Юр'ївському районі Дніпропетровської області - Крисенка Олександра Анатолійовича про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

07.05.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 з позовом до Відділу Держземагентства в Юр'ївському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 08.05.2014 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою суду від 15.07.2014 року було залучено для участі у справі другого відповідача - Головне управління Держземагентства у Дніпропетровській області.

Ухвалою суду від 18.08.2014 року було задоволено клопотання представника Головного управління Держземагентства у Дніпропетровській області та замінено залученого неналежного другого відповідача - Головне управління Держземагентства у Дніпропетровській області належним другим відповідачем - Державним кадастровим реєстратором Відділу Держземагентства в Юр'ївському районі Дніпропетровської області - Крисенком Олександром Анатолійовичем.

Свої позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтовує тим, що 13.05.2013 року ним було отримано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, загальною площею - 19,0720 га, що розташована на території Чернявщинської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області. Заяву про надання витягу було подано Юр'ївською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області від 13.05.2013 року ЗВ-1200268162013. Проте, після звернення до відповідача із заявою від 15.01.2014 року про передачу земельної ділянки (кадастровий номер - 1225988000:01:001:0620) йому було відмовлено та зазначено, що передати ділянку не надається можливим з причини відсутності в Національній кадастровій системі земельної ділянки із вищезазначеним кадастровим номером.

Просить суд:

- визнати протиправними дії Відділу Держземагентства в Юр'ївському районі Дніпропетровської області щодо скасування кадастрового номеру - 1225988000:01:001:0620 земельної ділянки загальною площею - 19,0720 га, що розташована на території Чернявщинської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області, який надано та зареєстровано в Державному земельному кадастрі 13.05.2013 року;

- зобов'язати Відділ Держземагентства в Юр'ївському районі Дніпропетровської області поновити в Державному земельному кадастрі запис від 13.05.2013 року про земельну ділянку за кадастровим номером - 1225988000:01:001:0620 загальною площею 19,0720 га, що розташована на території Чернявщинської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області.

У судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи.

Від представника позивача надійшла письмова заява про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача - Відділу Держземагентства в Юр'ївському районі Дніпропетровської області - у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, проте надав свої письмові пояснення, за якими зазначив, що у виданому витязі про реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі в кадастровому плані земельної ділянки та Поземельній книзі в експлікації земель виявлено помилку у складі угідь та вказано: «сільськогосподарські угіддя - рілля», а необхідно було «сільськогосподарські угіддя - пасовища». Тому, реєстратором відділу було направлено листа до Головного управління Держземагентства у Дніпропетровській області №1/9-1637 від 01.06.2013 року про видалення з Національної кадастрової системи (НКС) помилково внесених зареєстрованих ділянок. Помилки при укладанні витягів в НКС траплялись внаслідок того, що дана програма тільки починала впроваджуватись в роботу і постійно виникали проблемні питання, які вирішувались в процесі роботи. Також позивачу було відмовлено в передачі земельної ділянки за актом приймання-передавання до договору оренди земельної ділянки площею - 19,0720 га, адже у Публічній кадастровій карті України відсутній кадастровий номер - 1225988000:01:001:0620 земельної ділянки, яка надавалась ОСОБА_2 При цьому, відповідач повідомляє про те, що ним неодноразово надсилались пояснення ОСОБА_2 про те, що виправлення помилки та внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру неможливо, у зв'язку із тим, що земельна ділянка має декількох землекористувачів.

Відповідач - Державний кадастровий реєстратор Відділу Держземагентства в Юр'ївському районі Дніпропетровської області - Крисенко Олександр Анатолійович - у судове засідання також не з'явився, проте надав свої письмові пояснення, відповідно до яких повідомив про неможливість виправлення виявлених помилок у розділі 2 Кадастрового плану земельної ділянки та експлікації земельних угідь Поземельної книги, відкритої від 13.05.2013 року: вказано «сільськогосподарські угіддя - рілля», а необхідно було «сільськогосподарські угіддя - пасовища». На той час в Інструкції НКС не було відповідного функціоналу (порядку виправлення), тому до Головного управління Держземагентства у Дніпропетровській області було направлено належний лист. Тому, вважає, що у задоволенні даного адміністративного позову необхідно відмовити.

У відповідності до положень ч.6 ст.128 КАС України, суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити частково даний адміністративний позов з наступних підстав.

Згідно зі ч.1 ст.116 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-ІІІ (у відповідній чинній редакції), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до п.12 розділу X Перехідних положень Земельного Кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

За ст.12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, право розпоряджатися землями територіальних громад, надавати земельні ділянки у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України.

Частиною 1 ст.124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди.

Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення п меж у натурі, одержання документу, що посвідчує право на неї та державної реєстрації забороняється.

З матеріалів справи вбачається, що 20.04.2014 року було видано розпорядження голови районної державної адміністрації Юр'ївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області за №Р-216/01-08/12, відповідно до якого було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення фермерського господарства громадянину ОСОБА_2 на території Чернявщинської сільської ради.

30.10.2012 року розпорядженням голови районної державної адміністрації Юр'ївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області за №Р-501/01-08/12 було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства на території Чернявщинської сільської ради.

21.12.2012 року між позивачем та Юр'ївською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області в особі голови - Полякова Володимира Вікторовича було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 19,0720 га, яка розташована на території Чернявщинської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області.

За умовами вищевказаного договору визначено, що у відповідності до розпорядження голови Юр'ївської районної державної адміністрації «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства на території Чернявщинської сільської ради від 30.10.2012 року №Р-501/01-08/12 орендодавець (Юр'ївська районна державна адміністрація Дніпропетровської області в особі голови - Полякова Володимира Вікторовича) надає, а орендар (ОСОБА_2) приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Чернявщинської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області за межами населених пунктів. Об'єктом оренди визначена - земельна ділянка площею 19,0720 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, в тому числі сільськогосподарські угіддя - пасовища площею 19,0720 га, що розташована на території Чернявщинської сільської ради, згідно плану земельної ділянки, кадастровий номер земельної ділянки - 1225988000:01:001:0620. Станом на 2012 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 169908,63грн., з урахуванням коефіцієнту індексації. Договір укладено на 49 років.

За поясненнями позивача, 13.05.2013 року ним було отримано Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Заяву на надання Витягу було подано Юр'ївською районною державною адміністрацією від 13.05.2013 року ЗВ-1200268162013. Копія вказаного Витягу міститься в матеріалах справи. А 18.12.2013 року ОСОБА_2 провів державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права. Це вбачається з даних Витягу за індексним номером 14900775, наданого Реєстраційною службою Юр'ївського управління юстиції Дніпропетровської області. Підставою виникнення іншого речового права - права оренди земельної ділянки є договір оренди земельної ділянки від 21.12.2012 року.

Як зазначив позивач, 15.01.2014 року він звернувся із заявою до Юр'ївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про передачу земельної ділянки (кадастровий номер - 1225988000:01:001:0620). Однак, в лист відповідача б\н, без реєстраційної дати зазначено, що неможливо передати земельну ділянку за актом приймання-передавання до договору оренди земельної ділянки кадастровий номер - 1225988000:01:001:0620, загальною площею - 19,0720 га, що розташована на території Чернявщинської сільської ради, з причини відсутності в Національній кадастровій системі земельної ділянки за вищезазначеним кадастровим номером.

Згодом ОСОБА_2 стало відомо, що відповідачем було здійснено скасування кадастрового номеру - 1225988000:01:001:0620 земельної ділянки, загальною площею - 19,0720 га, що розташована на території Чернявщинської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області та такій надано інший кадастровий номер.

Відповідно до частин 1, 2 ст.152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проте, дії відповідача щодо скасування кадастрового номера земельної ділянки суперечать положенням чинного законодавства України.

Так, в ході судового розгляду справи було встановлено, що відповідні зміни до Державного земельного кадастру та скасування кадастрового номеру земельної ділянки були внесені без визначеної законом підстави. Вимогу суду про надання рішення, на підставі якого було скасовано кадастровий номер земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, відповідачем виконано не було, не доведено суду правомірності дій щодо такого скасування, з урахуванням ст.ст.69, 70, 71 КАС України. Тим більше, що посилання відповідачів на наявність виявленої помилки, яку було неможливо виправити, не відповідають дійсності. При цьому, державний реєстратор заперечував проти внесення відповідних змін до Державного земельного кадастру, хоча і направляв визначені документи.

У відповідності до положень ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено порядок проведення державної реєстрації земельної ділянки. Та визначено у ч.ч. 10, 11 вказаної статті, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

поділу чи об'єднання земельних ділянок;

якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.

У разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених в абзаці третьому цієї частини, Державний кадастровий реєстратор у десятиденний термін повідомляє про це особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельної ділянки.

Таким чином, відповідачем з урахуванням всіх необхідних документів було проведено державну реєстрацію спірної земельної ділянки та присвоєно такій кадастровий номер, за порядком вказаним у вищезазначеній ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр». В матеріалах справи містяться копії витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права та Державного земельного кадастру про земельну ділянку із відмітками про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за договором від 21.12.2012 року для ведення фермерського господарства та про державну реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером - 1225988000:01:001:0620. Однак, без визначених причин останній скасував кадастровий номер земельної ділянки у Державному земельному кадастрі про державну реєстрацію вказаної земельної ділянки. Тому, суперечливі, нічим не підтверджені посилання та заперечення відповідачів не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду справи.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, однак у частині дій безпосереднього виконавця скасування кадастрового номеру - державного реєстратора Відділу Держземагентства в Юр'ївському районі Дніпропетровської області - Крисенка Олександра Анатолійовича.

Таким чином, суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню частково, а саме: в частині позовних вимог про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відносно другого відповідача - Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства в Юр'ївському районі Дніпропетровської області - Крисенка Олександра Анатолійовича. Адже останній є суб'єктом владних повноважень та безпосереднім виконавцем спірних дій щодо скасування кадастрового номеру - 1225988000:01:001:0620 земельної ділянки загальною площею 19,0720 га, що розташована на території Чернявщинської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області, який визначено та зареєстровано в Державному земельному кадастрі - 13.05.2013 року.

Крім того, суд вважає за необхідне вирішити питання про розподіл судових витрат та на підставі положень ст.ст.87, 94 КАС України присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 сплачену суму судового збору у розмірі - 73,08грн. (квитанція №19607.135.3 від 29.04.2014 року).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Відділу Держземагентства в Юр'ївському районі Дніпропетровської області, Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства в Юр'ївському районі Дніпропетровської області - Крисенка Олександра Анатолійовича про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства в Юр'ївському районі Дніпропетровської області - Крисенка Олександра Анатолійовича щодо скасування кадастрового номеру - 1225988000:01:001:0620 земельної ділянки, загальною площею - 19,0720 га, що розташована на території Чернявщинської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області, який визначено та зареєстровано в Державному земельному кадастрі 13.05.2013 року.

Зобов'язати Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства в Юр'ївському районі Дніпропетровської області - Крисенка Олександра Анатолійовича поновити в Державному земельному кадастрі кадастровий номер - 1225988000:01:001:0620 земельної ділянки, загальною площею - 19,0720 га, що розташована на території Чернявщинської сільської ради Юр'ївського району Дніпропетровської області, який визначено та зареєстровано в Державному земельному кадастрі 13.05.2013 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1) сплачену суму судового збору у розмірі - 73,08грн. (сімдесят три грн. 08 коп.).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Суддя А.Ю. Рищенко