ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
28.07.09 р. Справа № 41/149
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Державного підприємства „Селидіввугілля”, м. Селидове
про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, на користь спеціального фонду місцевого бюджету Миколаївської міської ради у розмірі 10869,54 грн.
При участі представників:
від позивача: не з’явились
від відповідача: не з’явились
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства „Селидіввугілля” про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, на користь спеціального фонду місцевого бюджету Миколаївської міської ради у розмірі 10869,54 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що перевіркою додержання відповідачем норм природоохоронного законодавства встановлено, зокрема, що на землях Миколаївської сільської ради відповідачем до початку будівництва шурфу № 9, на земельній ділянці площею 0,7274 га у 2007 році було знято та перенесено ґрунтовий покров (родючий шар ґрунту) без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, чим порушено ст. 168 Земельного кодексу України, ст.ст. 2, 3, 35, 37 Закону України „Про охорону земель” та спричинено шкоду навколишньому природному середовищу в розмірі 10869,54 грн.
Відповідачем надано суду письмові пояснення, відповідно до яких позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області на суму 10869,54 грн. визнано в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
Згідно ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
За приписами п. п. 1, 2 Указу Президента України від 15.09.2003 № 1039/2003 “Про заходи щодо підвищення ефективності державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів”, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, заповідної справи, а також гідрометеорологічної діяльності є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, яке створене шляхом реорганізації Міністерства екології та природних ресурсів України.
Згідно із ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. 9 ст. 5 „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затверджену наказам Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 13.02.2007 року за № 120/13387 інспекція має право, зокрема, подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Таким чином, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, є належним позивачем по справі.
У період з 18.11.2008 року по 08.12.2008 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідно вимогам ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” проведено перевірку відповідача з питання додержання вимог природоохоронного законодавства України, результати якої викладені у акті перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства України на ДП „Селидіввугілля” від 18.11. – 08.12.2008 року.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що на землях Миколаївської сільської ради ВП „Шахта „Росія” ДП „Селидіввугілля” до початку будівництва шурфу № 9, на земельній ділянці площею 0,7274 га у 2007 році було знято та перенесено ґрунтовий покров (родючий шар ґрунту) без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, що є порушенням ст.ст. 96, 168 Земельного кодексу України, ст. 35 Закону України „Про охорону земель”.
За результатами перевірки відповідачу 12.12.2008 року видано припис № 64 на усунення виявлених порушень, яким приписано, зокрема, дотримуватись встановлених правил зняття, зберігання та використання родючого шару ґрунту при проведенні робіт, які пов’язані зі зняттям верхнього родючого шару ґрунту.
12.12.2008 року державним інспектором відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю складено протокол про порушення природоохоронного законодавства, відповідно до якого перевіркою встановлено, що на землях Миколаївської сільської ради ВП „Шахта „Росія” ДП „Селидіввугілля” до початку по реконструкції вентиляційного шурфу № 9, на земельній ділянці площею 0,7274 га було знято та перенесено ґрунтовий покрив без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.
Згідно Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963, держаним інспектором відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю було здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу ВП „Шахта „Росія” ДП „Селидіввугілля” при проведенні робіт по реконструкції шурфу № 9, відповідно до якого загальний розмір шкоди склав 10869,54 грн.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Згідно статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані, зокрема, додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі.
Статтею 168 Земельного кодексу України передбачено, що ґрунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.
Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 96, 168 Земельного кодексу України та ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18.11. – 08.12.2008 року.
У відповідності до вимог ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963, було розраховано розмір шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу ВП „Шахта „Росія” ДП „Селидіввугілля” при проведенні робіт по реконструкції шурфу № 9, який склав 10869,54 грн.
Методика спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (п. 1 Методики).
Сума збитків в розмірі 10869,54 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення.
Суму збитків позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Миколаївської міської ради.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Як зазначалось, відповідачем позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області на суму 10869,54 грн. визнано в повному обсязі.
Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право визнати позов повністю або частково.
Відповідно до ст. 78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Судом встановлено, що дії відповідача та визнання позову відповідачем у даній справі не суперечать законодавству та не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Таким чином, на підставі викладеного, суд приймає визнання відповідачем позову та позовні вимоги підлягають задоволенню на підставі ст. 78 Господарського процесуального кодексу України.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 40, 47, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 96, 168, 211 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Селидіввугілля” про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, на користь спеціального фонду місцевого бюджету Миколаївської міської ради у розмірі 10869,54 грн. – задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства „Селидіввугілля” (85483, Донецька область, м. Селидове, вул. Карла Маркса, 41, р/р 26002301490829 у відділенні АБ „Промінвестбанк” в м. Селидово, ЗКПО 33644412, МФО 334312) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Миколаївської міської ради (ЄДРОПОУ 34686579, п/р 31516921700269 в УДК м. Красноармійськ, МФО 834016, код бюджетної класифікації 24062100) шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, у розмірі 10869,54 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Селидіввугілля” (85483, Донецька область, м. Селидове, вул. Карла Маркса, 41, р/р 26002301490829 у відділенні АБ „Промінвестбанк” в м. Селидово, ЗКОПО 33644412, МФО 334312) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 108,69 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Селидіввугілля” (85483, Донецька область, м. Селидове, вул. Карла Маркса, 41, р/р 26002301490829 у відділенні АБ „Промінвестбанк” в м. Селидово, ЗКОПО 33644412, МФО 334312) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.
Суддя Гончаров С.А.