ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2014 року 12:00
Справа № 808/6434/14
Провадження №ДО/808/287/14
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Садового І.В.,
за участю секретаря судового засідання – Сірик К.Л.,
позивач, відповідач: не з’явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області
до: Віролюбівської сільської виборчої комісії Костянтинівського району Донецької області
про: припинення юридичної особи
ВСТАНОВИВ:
02.10.2014 Костянтинівська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі – позивач) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Віролюбівської сільської виборчої комісії Костянтинівського району Донецької області (далі – відповідач) про припинення юридичної особи.
Ухвалою суду від 03.10.2014 відкрито провадження в адміністративній справі №808/6434/14 (провадження №ДО/808/287/14), закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи на 17.10.2014. Розгляд справи відкладався до 30.10.2014 у зв’язку із неявкою сторін.
Ухвалою суду від 30.10.2014 провадження у справі зупинено за клопотанням позивача до 20.11.2014.
20.11.2014 провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду від 20.11.2014 провадження у справі зупинялося за клопотанням позивача до 25.12.2014.
25.12.2014 провадження у справі поновлено.
Позивач у судове засідання не з’явився, направив суду клопотання про розгляд справи без участі його уповноваженого представника. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Згідно позовної заяви позовні вимоги обґрунтовує ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 №755-ІV (далі – Закон України від 15.05.2003 №755-ІV) та Податковим кодексом України. Зазначає, що відповідач не надає більше року органам державної податкової служби податкові декларації та документи фінансової звітності. Просить позов задовольнити та припинити юридичну особу Віролюбівську сільську виборчу комісію Костянтинівського району Донецької області.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про причини неявки суду не повідомив, про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення ухвал про відкриття провадження у справі, про зупинення провадження у справі та повісток про виклик.
Згідно з ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), у зв’язку із неявкою сторін, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Як вбачається з матеріалів справи, Віролюбівська сільська виборча комісія Костянтинівського району Донецької області (код ЄДРПОУ 34054132) зареєстрована 20.01.2006 Костянтинівською районною державною адміністрацією Донецької області як юридична особа за юридичною адресою: вул.Перемоги, буд.61, с.Віролюбівка, Костянтинівський район, Донецька область, 85140, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців станом на 16.10.2014 та свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №545972.
Відповідно до довідки позивача станом на 28.10.2014 відповідач не надає у встановленому законом порядку до органів державної податкової служби податкову звітність з березня 2011 року.
Згідно з довідкою позивача заборгованість перед бюджетом станом на 28.10.2014 у відповідача відсутня.
Оцінивши надані матеріали, вважаю, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
За приписами частини 1 статті 33 Закону України від 15.05.2003 №755-ІV юридична особа припиняється, зокрема, за судовим рішенням або за рішенням державних органів, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України від 15.05.2003 №755-ІV юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Частиною 2 статті 38 Закону України від 15.05.2003 №755-ІV встановлено, що підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам доходів і зборів податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
За приписами підпункту 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції: контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Повноваження контролюючих органів визначені у статті 20 Податкового кодексу України, підпунктом 20.1.37 пункту 20.1 якої передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою – підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб’єктів господарювання.
Відповідно до пункту 67.2 статті 67 Податкового кодексу України, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо, зокрема, припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців.
З аналізу норм Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 06.04.2004 №1667-IV (далі – Закон України №1667-IV) та Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 25.03.2004 №1665-IV (далі – Закон України №1665-IV) (в редакціях, які діяли на момент державної реєстрації Віролюбівської сільської виборчої комісії Костянтинівського району Донецької області в якості юридичної особи (2006 рік) вбачається, що реєстрація відповідача відбувалась саме в порядку реалізації Закону України №1667-IV.
Даний висновок ґрунтується на тому, що стаття 24 Закону України №1665-IV не визначала в системі виборчих комісій, що здійснювали підготовку та проведення виборів депутатів, такий вид комісій, як сільські комісії. Натомість, статтею 19 Закону України №1667-IV, визначалась система виборчих комісій у складі, зокрема, селищних та сільських виборчих комісій (територіальні виборчі комісії).
Так, систему виборчих комісій, що здійснювали підготовку та проведення місцевих виборів, становили:
1) Центральна виборча комісія;
2) територіальні виборчі комісії: виборча комісія Автономної Республіки Крим; обласні виборчі комісії; Київська, Севастопольська міські виборчі комісії; районні виборчі комісії; міські виборчі комісії (крім міст Києва та Севастополя); районні у містах виборчі комісії (де обираються районні у місті ради); селищні, сільські виборчі комісії;
3) дільничні виборчі комісії.
Частиною 2 статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» від 30.06.2004 №1932-IV (в редакції від 01.09.2005, чинній на момент створення сільської виборчої комісії), визначено, що Комісія очолює систему виборчих комісій та комісій з референдуму, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму. Комісія здійснює контроль за діяльністю та консультативно-методичне забезпечення виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, та комісій з місцевих референдумів.
За правилами частини 1 статті 20 Закону України №1667-IV, виборчі комісії місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори. Виборчі комісії місцевих виборів діють на підставі, в межах та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим та іншими законами України.
Територіальна виборча комісія є юридичною особою. Територіальна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо територіальних виборчих комісій, які виконують функцію окружних виборчих комісій з відповідного виду місцевих виборів, а також усіх дільничних виборчих комісій на території відповідного виборчого округу з питань організації підготовки та проведення виборів депутатів та виборів сільського, селищного, міського голови (частина 3 статті 20 Закону України №1667-IV).
Відповідно до частини 3 статті 28 Закону України №1667-IV повноваження усього складу відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припиненні в установленому законом порядку органом, який її утворив, або за рішенням суду у разі систематичного порушення комісією Конституції України та інших законів України.
Відповідно до статті 21 Закону України 1932-IV комісія, зокрема, здійснює контроль за організацією підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; здійснює контроль за утворенням територіальних виборчих комісій місцевих виборів.
Відповідно до пункту 1.3 Постанови Центральної виборчої комісії «Про роз'яснення щодо порядку організації роботи територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 21.05.2014 №695, сільська, селищна, районна в місті, міська, районна виборча комісія підпорядковується відповідній міській, районній, обласній виборчій комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.
Частиною 1 статті 21 Закону України №1667-IV визначено, що територіальна виборча комісія формується відповідною сільською, селищною, міською, районною у місті, районною, обласною радою, Верховною Радою Автономної Республіки Крим не пізніш як за 90 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше 8 і не більше 15 осіб за поданнями керівних органів місцевих організацій партій (блоків) (не більш як на одну особу).
У разі, якщо в установлений частиною першою цієї статті строк не надійшли подання щодо складу територіальної виборчої комісії або якщо кількість запропонованих до складу виборчої комісії осіб становить менше 8, територіальна виборча комісія утворюється відповідною місцевою радою, Верховною Радою Автономної Республіки Крим за поданням відповідно сільського, селищного, міського голови або голови районної, районної у місті, обласної ради, Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим з обов'язковим включенням поданих кандидатур від місцевих організацій партій (блоків), зазначених у частині першій цієї статті (частина 7 статті 21 Закону України №1667-IV).
З аналізу зазначених правових норм вбачається, що виборча комісія (сільська) є суб'єктом виборчого процесу, на неї розповсюджуються особливості щодо створення та припинення, передбачені виборчим законодавством.
Тобто, питання щодо створення та припинення сільських виборчих комісій повинно вирішуватись виключно на підставі рішення відповідного органу – ради.
Посилання позивача на норми статті 38 Закону України від 15.05.2003 №755-IV щодо підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, суд не приймає до уваги з огляду на наступне.
Як визначено частиною 1 статті 4 Закону України від 15.05.2003 №755-IV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців – засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з частиною 2 статті 3 Закону України від 15.05.2003 №755-IV, Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок, організацій роботодавців, їх об'єднань), політичних партій, державних органів та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
З урахуванням особливостей створення та припинення діяльності територіальних виборчих комісій, суд вказує про неможливість застосування загальних підстав для припинення юридичної особи – сільської виборчої комісії.
Суд дійшов висновку, що припинення Віролюбівської сільської виборчої комісії Костянтинівського району Донецької області як юридичної особи, має відбуватись за рішенням органу, який її утворив, в порядку, передбаченому спеціальним (виборчим) законодавством України та прийнятими на його виконання підзаконними нормативно-правовими актами.
Таким чином, заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 2, 7-11, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Віролюбівської сільської виборчої комісії Костянтинівського району Донецької області про припинення юридичної особи, - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В.Садовий