ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" грудня 2014 р. Справа № 922/3516/14
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Пелипенко Н.М., суддя Івакіна В.О., суддя Камишева Л.М.
при секретарі Кузнєцовій І.В.
за участю представників:
позивача - Воронова Ю.В. (дов. №08-11/5893/2-13 від 30.12.2013 р.)
відповідача - ОСОБА_2 (дов. б/н від 28.11.2012 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача (вх.№4015Х/1-8) на рішення господарського суду Харківської області від 03 листопада 2014 року у справі
за позовом Харківської міської ради, м. Харків
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, м. Харків
про внесення змін до договору
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до господарського суду Харківської області з позовом, в якому просив внести зміни до договору оренди землі №85100/5 від 06.06.2005 р. шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору у наданій редакції; судові витрати просив покласти на відповідача.
Рішенням господарського суду Харківської області від 03.11.2014 р. у справі №922/3516/14 (суддя Добреля Н.С.) в задоволенні позову відмовлено.
Харківська міська рада з рішенням господарського суду першої інстанції не погодилась, звернулась до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, вважаючи, що рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, з невідповідністю висновків, викладених у рішенні, обставинам справи. Просить рішення господарського суду скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Відповідач проти задоволення апеляційної скарги заперечує, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим. Зокрема, зазначає, що суд вірно встановив, що безпосередньо в договорі визначена категорія переданої в оренду земельної ділянки за цільовим призначенням та за функцією її використання - землі промисловості; в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про зміну функціонального використання спірної земельної ділянки, а саме - про її віднесення до категорії земель комерційного використання. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення господарського суду залишити без змін.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, вислухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін, перевіривши повноту встановлення місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 06.06.2005 р. між Харківською міською радою (орендодавець) та СПДФО ОСОБА_3 (орендар) був укладений договір оренди землі, зареєстрований 06.06.2005 р. за №85100/05 у Харківській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", відповідно до п.1 якого орендодавець на підставі рішення 22-ої сесії Харківської міської ради 24-го скликання від 23.06.2004 р. за №92/04 "Про припинення та надання в користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі промисловості, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 15-18).
Згідно розділу договору "Об'єкт оренди" в оренду передана земельна ділянка загальною площею 0,3458 га, в т.ч. під забудовою 0,1755 га, інших угідь 0,1703 га; на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна - нежитлові будівлі літ. "П-1", "Н-1", які належать орендарю на праві приватної власності, а також інші об'єкти інфраструктури; нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою №1896/04 від 11.08.2004 р. становить 3081198,00 грн.
Факт приймання-передачі об'єкту оренди підтверджується актом від 06.06.2005 р. (а. с. 19).
Згідно п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою №1896/04 від 11.08.2004 р. становить 3081198,00 грн.
Пунктом 9 договору визначено розмір орендної плати за користування земельною ділянкою та порядок внесення її орендарем на рахунок відділення Державного казначейства у Харківській області. Так, розмір орендної плати за земельну ділянку в місяць становить: 2005 рік - 4073,06 грн.; 2006 рік - 5302,66 грн.; 2007 рік - 7685,02 грн.
Рішеннями 17-ої сесії Харківської міської ради 5-го скликання від 25.12.2007 р. за №335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01 січня 2007 року", 19-ої сесії Харківської міської ради 5-го скликання від 27.02.2008 р. за №42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01 січня 2007 року" та №41/08 "Про затвердження "Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м Харкові" зі змінами та доповненнями внесеними протягом 2008-2009 років з 01.03.2008 р. змінена базова вартість 1 кв. м земель м. Харкова та запроваджений новий порядок визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками.
Базова вартість, отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2007 р. та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України, склала 253,30 грн. Плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01 січня 2007 року" введена в дію з 01.03.2008 р.
Протягом дії договору в 2013 році рішенням 25-ої сесії Харківської міської ради 6-го скликання від 03.07.2013 р. за №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р.
Згідно п. 1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 р. та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. застосовується з 01 січня 2014 року.
Рішенням 26-ої сесії Харківської міської ради 6-го скликання від 25.09.2013 р. за №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014 р. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, затвердженим рішенням Харківської міської ради від 29.12.2012 р. за №960/12.
Пунктом 5 рішення №1269/13 Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до пункту 16.4 Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, також зміни нормативної грошової оцінки землі.
Харківська міська рада рішенням №41/08 від 27.02.2008 р. затвердила Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові.
Дане Положення розроблено з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення та справляння орендної плати за земельні ділянки, орендодавцями яких згідно із земельним законодавством виступає Харківська міська рада.
Згідно з п. 2 ст. 20, п. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Нормативна оцінка земельної ділянки, наданої в оренду за договором від 06.06.2005 р., відповідно до витягу з технічної документації за №460 становить 7405618,00 грн. (а. с. 27), а розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком №494/14 від 08.11.2013 р. на рік складає 414714,61 грн., або в місяць - 34559,55 грн. (а. с. 28).
З метою приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства щодо нормативно-грошової оцінки земель Департамент земельних відносин Харківської міської ради листом-пропозицією від 18.12.2013 р. за №1375/0/30-13 звернувся до ФОП ОСОБА_3 розглянути та підписати додаткову угоду до договору, для чого направило три примірника додаткової угоди та три примірника розрахунку орендної плати (а.с.30).
Листом-пропозицією №1384/0/30-13 від 18.12.2013 р. Департамент земельних відносин Харківської міської ради звернувся до ФОП ОСОБА_3, де повідомило про необхідність сплатити державне мито за проведення державної реєстрації прав та їх обмежень, плату за надання витягу з Державного реєстру прав та внесення змін до нього та надати у 20-тиденний строк після одержання листа-пропозиції до Департаменту оригіналів платіжних доручень щодо сплати вказаних платежів для передачі оформленої додаткової угоди до спірного договору оренди землі до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області для проведення державної реєстрації (а.с.31).
Вказану пропозицію ФОП ОСОБА_3 направлено рекомендованим поштовим відправленням, що підтверджується копією поштового повідомлення, наявною в матеріалах справи (а.с.29). З відмітки відділення поштового зв'язку вбачається, що кореспонденція не вручена адресату "за закінченням терміну зберігання".
Тобто, відповідач вищезазначені звернення проігнорував, додаткову угоду до договору оренди землі від 06.06.2005 р. не підписав.
В зв'язку з відсутністю можливості укласти додаткову угоду з контрагентом за загальними правилами та вважаючи, що не укладення додаткової угоди порушує права та охоронювані законом інтереси територіальної громади, Харківська міська рада звернулась до господарського суду Харківської області з позовом про внесення змін до договору оренди землі.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про недоведеність позивачем обставин, на які він посилався як на підставу своїх позовних вимог, а саме - наявності обов'язку відповідача щодо укладення спірної додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі та недоведеність відповідності пропонованої додаткової угоди Закону.
Колегія суддів дійшла висновку про часткове скасування рішення суду, виходячи з наступного.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до пункту 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із ст. 15 цього Закону підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно із п. 2.1., п. 2.2. Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р., затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. за №1269/13, Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 р. за №1209/13, здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.
Відповідно до п. 3.1., п. 3.2. зазначеного Порядку зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою.
Відповідно до п.36 договору оренди землі від 06.06.2005 р., яка кореспондується із приписами ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За змістом частин 1, 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Відповідно до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
За умовами п.13 договору розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Отже, встановлення статтею 288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати їх розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у цих правовідносинах, що розглядаються.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 20.11.2012 р. у справі №28/5005/640/2012, від 20.08.2013 р. у справі №5009/3430/12, яка відповідно до приписів статті 11128 Господарського процесуального кодексу України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень та всіх судів України, а суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Колегією суддів при розгляді справи встановлено, що рішення Харківської міської ради на момент розгляду справи в судовому порядку не скасовані, є чинними; в матеріалах справи наявні витяг з технічної документації за №460 та розрахунок розміру орендної плати №494/14; пропозиція щодо змін умов договору здійснена позивачем відповідно до вимог чинного законодавства.
Однак, позиція зволікання орендарем виконання умов договору та рішення органу місцевого самоврядування спричинила виникнення обставин, відповідно до яких розмір орендної плати за спірним договором не був приведений до належного рівня.
З огляду на наведене колегія суддів вважає, що позовні вимоги в частині внесення змін до пунктів 5, 9 договору від 06.06.2005 р., які стосуються розміру нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати, є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню, в зв'язку з чим дійшла висновку про визнання укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 06.06.2005 р. за №85100/05 шляхом внесення змін в пункти 5, 9 та визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі в наступній редакції:
"5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації №460 від 17.10.2013 становить 7405618 грн. (сім мільйонів чотириста п'ять тисяч шістсот вісімнадцять гривень).
При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки. "
"9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 494/14 від 08.11.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 414714,61 грн. (чотириста чотирнадцять тисяч сімсот чотирнадцять гривень шістдесят одна копійка), або в місяць - 34559,55 грн. (тридцять чотири тисячі п'ятсот п'ятдесят дев'ять гривень п'ятдесят п'ять копійок). "
Крім того, колегія суддів зазначає, що наведена у позові додаткова угода містить положення щодо зміни інших пунктів договору оренди землі від 06.06.2005 р., які не стосуються розміру орендної плати.
При цьому, в позовній заяві жодних нормативно обґрунтованих пояснень та доказів, з яких підстав зазначені в додатковій угоді зміни мають бути внесені до спірного договору, позивач не наводить, просить суд внести їх без зазначення у підставах позову обставин, якими обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Вказані обставини, з урахуванням законодавчої заборони на односторонню зміну умов договору (ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України) свідчать про безпідставність позовних вимог в іншій частині.
Відповідно до вимог статті 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про безпідставність та необґрунтованість Харківською міською радою позовних вимог щодо внесення змін в інші пункти договору оренди землі від 06.06.2005 р. за №85100/05, оскільки вони не стосуються розміру орендної плати, в зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів дійшла висновку, що при прийнятті рішення 03.11.2014 р. у справі №922/3516/14 господарський суд Харківської області відмовивши в задоволенні позову, неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та прийняв рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим рішення суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню, а апеляційна скарга позивача частковому задоволенню.
Керуючись статтями 22, 99, 101, 102, п. 2 статті 103, п. п. 1, 4 ч.1 статті 104, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу позивача задовольнити частково.
Рішення господарського суду Харківської області від 03.11.2014 р. у справі №922/3516/14 скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог про внесення змін до пунктів 5, 9 договору оренди землі від 06.06.2005 р. за №85100/05.
Позов задовольнити частково.
Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 06.06.2005 р. за №85100/05 шляхом внесення змін в пункти 5, 9 в наступній редакції:
"5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації №460 від 17.10.2013 становить 7405618 грн. (сім мільйонів чотириста п'ять тисяч шістсот вісімнадцять гривень).
При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки. "
"9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 494/14 від 08.11.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 414714,61 грн. (чотириста чотирнадцять тисяч сімсот чотирнадцять гривень шістдесят одна копійка), або в місяць - 34559,55 грн. (тридцять чотири тисячі п'ятсот п'ятдесят дев'ять гривень п'ятдесят п'ять копійок). "
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (61184, АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, пл. Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243; платіжні реквізити для перерахування коштів: одержувач - Харківська міська рада, р/р 35417005032986, банк - ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011) судовий збір в розмірі 1218,00 грн. за подання позову та 609,00 грн. за подання апеляційної скарги.
В іншій частині рішення залишити без змін.
Господарському суду Харківської області видати наказ.
Повна постанова складена 29.12.2014 р.
Головуючий суддя Пелипенко Н.М.
Суддя Івакіна В.О.
Суддя Камишева Л.М.