Рішення № 4222092, 22.06.2009, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
22.06.2009
Номер справи
17/067-09
Номер документу
4222092
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 230-31-77

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

22.06.09 Справа № 17/067-09

За позовом Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області

в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Київській області

до Комунального підприємства "Іванківводоканал"

про стягнення 32 162,43 грн

Суддя Суховий В.Г.

Представники:

прокуратури: Івашин О.Є.;

позивача: не з’явився;

відповідача: Михайленко Т.В.

СУТЬ СПОРУ:

В господарський суд Київської області звернувся з позовом Міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Київській області (далі –Позивач) до Комунального підприємства "Іванківводоканал" (далі –Відповідач) про стягнення 32 162,43 грн шкоди.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що відповідач в порушення вимог п.9 ст. 44, ст. 49 Водного кодексу України у продовж з 01.01.2005р. –13.02.2008р. здійснював спеціальне водокористування з 16 артезіанських свердловин в межах смт. Іванків без наявності дозволу, у зв’язку з цим прокурор просить стягнути з Комунального підприємства "Іванківводоканал" на користь місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища 32162,43 грн шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Ухвалою господарського суду Київської області від 25.05.2009р. порушено провадження у справі № 17/067-09 та призначено до розгляду на 22.06.2009р.

Представник прокуратури позовні вимоги підтримав, вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з підстав, викладених у позовній заяві.

В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що відповідачем частково погашено заборгованість в розмірі 8000 грн, що підтверджується платіжними дорученнями № 390 від 01.06.2009р. та № 435 від 19.06.2009р. (копії в матеріалах справи). Крім того, відповідачем подано клопотання № 132 від 19.06.2009р. про розстрочення заборгованості, в якому він зазначив, що заборгованість в зальній сумі –24162,43 грн з урахуванням сплати (зменшення) на 8000 грн. визнає в повному обсязі та просить розстрочити заборгованість Комунального підприємства "Іванківводоканал" за шкоду, заподіяну внаслідок видобування підземних водних ресурсів без спеціального дозволу в сумі 24 162,43 грн на строк 6 місяців, по 4027,07 грн щомісячно з обов’язковим письмовим повідомленням про сплату позивача з підстав, зазначених у даному клопотанні.

Позивач свого представника в судове засідання 22.06.2009р. не направив, про причини неявки суд не повідомив, витребувані документи суду не надав, хоча про час і місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином ухвалою суду від 25.05.2009р., що підтверджується повідомленням про вручення № 19165599 від 02.06.2009р.

Таким чином відповідач вважається належним чином повідомлений про час та місце судового засідання.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та відповідача, суд в с т а н о в и в:

13.02.2008 р. державним інспектором Державної екологічної інспекції в Київській області Ткачуком С.О., в присутності головного інженера Комунального підприємства "Іванківводоканал" Вождаєнко Руслана Петровича проведено перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства.

За результатами перевірки складено Акт від 13.02.2008р., яким встановлено порушення відповідачем природоохоронного законодавства, а саме, “при використані водних ресурсів Комунальним підприємством "Іванківводоканал" водозабезпечення смт. Іванків здійснюється з 16 артезіанських свердловин в межах смт. Іванків. Термін дії дозволу на спеціальне використання водних ресурсів № 05-09/5012 від 13.10.2003р. закінчився 01.01.2005р. На день перевірки термін дії дозволу на спецводокористування не продовжений”.

Згідно з приписами Акту відповідача було зобов’язано до 13.03.2008р. отримати дозвіл на спеціальне водокористування в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища та повідомити Державну екологічну інспекцію Київської області про виконання цього припису.

Згідно із ст. 38 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” (далі по тексту –Закон України) використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального та спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів підприємствам надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності.

Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування –це забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотним водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними та фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських та інших потреб.

Відповідно до статті 44 Водного кодексу України здійснення спеціального водокористування можливе лише за наявності відповідного дозволу.

Спеціальне водокористування є платним, а видача дозволу здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин (ст. 49 Водного кодексу України).

Крім того, органами, що видали дозвіл на спеціальне водокористування встановлюються строки водокористування. (ст. 50 Водного кодексу України).

Згідно зі ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. При цьому відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Згідно з положеннями ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Статтею 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено, що шкода заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього середовища підлягає компенсації, як правило, у повному обсязі без застосування норм заниження розміру стягнення.

Відповідно до довідок Комунального підприємства "Іванківводоканал", які позивач зазначив в розрахунку збитків заподіяних Державі внаслідок самовільного використання підземних водних ресурсів Комунальним підприємством "Іванківводоканал" об’єм використаної ним із свердловини води за період:

За 2005 рік складає 278800 куб.м.;

З 01.01.2006р. по 31.12.2006р. складає 26141 куб.м.;

З 01.02.2007р. по 13.02.2008р. складає 273057 куб.м.

Розмір збитків визначається згідно методики визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.01 р. № 290, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 р. за № 44/6332.

За розрахунками позивача, здійсненим відповідно до Методики, розмір збитків завданих державі самовільним використанням водних ресурсів відповідачем становить 60162,43 грн (11235,64 грн + 10534,98 грн 38391,81 грн) (копії розрахунків в матеріалах справи).

Проте, Комунальним підприємством "Іванківводоканал" в добровільному порядку погашено частину завданої шкоди в сумі 28000 грн.

Таким чином, шкода заподіяна Комунальним підприємством "Іванківводоканал" порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища становить 32162,43 (60162,43 грн - 28000 грн).

В судовому засіданні судом встановлено, що відповідачем частково погашені збитки в розмірі 8000 грн, що підтверджується платіжними дорученнями № 390 від 01.06.2009р. та № 435 від 19.06.2009р. (копії в матеріалах справи).

Отже, сторонами врегульовано спір лише в частині відшкодуванням відповідачем до державного бюджету збитків згідно акту перевірки у сумі 8000 грн.

Таким чином, предмет спору в частині стягнення збитків –8000 грн відсутній, а справа в цій частині підлягає припиненню на підставі п. 11 частини першої ст. 80 ГПК України.

Крім того, у своєму клопотанні № 132 від 19.06.2009р. про розстрочення заборгованості, відповідач зазначив, що заборгованість в зальній сумі –24162,43 грн з урахуванням сплати (зменшення на час розгляду справи) на 8000 грн. визнає в повному обсязі.

Виходячи з наведеного, на час вирішення спору збитки відповідача перед бюджетом за порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища становлять – 24162,43 грн (60162,43 грн –28000 грн –8000 грн).

Відповідно до статті 16 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.

Відповідно до статті 36-1 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій(бездіяльності) юридичних осіб у відносинах з державою.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»органи прокуратури мають право звертатися до суду з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 1.6 Роз’яснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001 р. № 02-5/744 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (ст. 1166 ЦК України).

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в сумі 24162,43 грн є обґрунтованими, документально підтверджуються, тому підлягають задоволенню.

Враховуючи вище викладене та те, що спір доведено до суду внаслідок неправильних дій відповідача, згідно з частиною 2 ст. 49 ГПК України судові витрати по сплаті державного мита у розмірі 102 грн та 312,50 грн витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються судом на відповідача.

Щодо поданого відповідачем клопотання № 132 від 19.06.2009р. про розстрочення заборгованості, суд зазначає наступне.

Відповідач у вищезазначеному клопотанні просить розстрочити заборгованість Комунального підприємства "Іванківводоканал" за шкоду, заподіяну внаслідок видобування підземних водних ресурсів без спеціального дозволу в сумі 24 162,43 грн на строк 6 місяців, по 4027,07 грн щомісячно з обов’язковим письмовим повідомленням про сплату позивача.

Відповідач, заявляючи клопотання про розстрочення, посилається на скрутне становище підприємства, на нормальне функціонування якого впливають такі негативні фактори, як наявність інфляційних процесів в економіці держави, невідповідність тарифів економічно обґрунтованим витратам, постійне підвищення цін на енергоносії, заборгованість по податках і обов’язкових платежах.

Представник прокуратури проти розстрочення не заперечив.

Відповідно до. п 6 ст. 83 ГК України господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Відповідно до п. Роз’яснень Вищого арбітражного суду України від 12.09.1996 № 02-5/333 підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.

Враховуючи скрутне фінансове становище відповідача та те, що відповідачем частково погашено заборгованість за шкоду, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, а також відсутність заперечень з боку прокурора щодо розстрочки виконання рішення у даній справі, суд вважає, що клопотання відповідача про розстрочку виконання цього рішення на строк 6 місяців по 4027,07 грн щомісячно підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 49, п. 11 ч.1 ст. 80, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Комунального підприємства "Іванківводоканал" (код 35095803) на користь місцевого фонду хорони навколишнього природного середовища 24 162,43 грн шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Розстрочити виконання рішення господарського суду від 22.06.2009р. у справі № 17/067-09, а саме, заборгованість Комунального підприємства "Іванківводоканал" за шкоду, заподіяну внаслідок видобування підземних водних ресурсів без спеціального дозволу в сумі 24 162,43 грн на строк 6 місяців, по 4027,07 грн щомісячно з обов’язковим письмовим повідомленням про сплату позивача.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Комунального підприємства "Іванківводоканал" (код 35095803) в доход Державного бюджету України судові витрати: 321,62 грн державного мита та 312,50 витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Провадження у справі в частині стягнення основного боргу в сумі 8000 грн - припинити.

Суддя Суховий В. Г.