копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2014 р. справа № 818/3399/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - Турчина С.М.
представника відповідача - Гребеника В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №818/3399/14
за позовом публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго"
до Сумського обласного територіальне відділення Антимонопольного комітету України
про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" звернулося до суду з адміністративним позовом до Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - АМК) про визнання протиправним та скасування рішення адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення АМК України від 30.10.2014 року №45. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач дійшов помилкового висновку про визнання дій позивача, які полягають у видачі технічних умов, що містять неправомірні вимоги про виконання робіт, які не потрібні замовникам для забезпечення передачі електричної енергії до їх електроустановок мережами ПАТ «Сумиобленерго», порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50 та ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуг, пов'язаних з приєднанням до власних місцевих (локальних) електричних мереж, що може призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. При цьому АМК послався на відповідні листи Держенергонагляду, не провівши власного розслідування та не встановивши дійсних обставин справи. Тому, на думку позивача, рішення про зобов'язання ПАТ «Сумиобленерго» припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом приведення виданих ТОВ «Маркетинг-центр LTD» та ОК «Забудовник 2010» технічних умов у відповідність до законодавства, а також про накладення штрафу на ПАТ «Сумиобленерго» за вчинене порушення у розмірі 68 000 грн. є протиправним.
Сумське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що за результатами розгляду справи про порушення ПАТ «Сумиобленерго» законодавства про захист економічної конкуренції, вказане товариство було обґрунтовано визнано суб'єктом господарювання, яке у період з липня 2012 року до вересня 2014 року займало монопольне становище на ринку послуг, пов'язаних з приєднанням до власних місцевих (локальних) електричних мереж, в тому числі з підготовки та видачі технічних умов інженерного забезпечення електропостачання належними публічному акціонерному товариству «Сумиобленерго» місцевими (локальними) електромережами об'єктів містобудування (фізичних та юридичних осіб) у межах Сумської області, на території якої розташовані діючі місцеві (локальні) електромережі публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго». Дії позивача, які полягають у видачі технічних умов, що містять неправомірні вимоги щодо виконання робіт, які не потрібні замовникам для забезпечення передачі електричної енергії до їх електроустановок мережами ПАТ «Сумиобленерго», є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50 та частиною 1 статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуг, пов'язаних з приєднанням до власних місцевих (локальних) електричних мереж, в тому числі з підготовки та видачі технічних умов інженерного забезпечення електропостачання належними публічному акціонерному товариству «Сумиобленерго» місцевими (локальними) електромережами об'єктів містобудування (фізичних та юридичних осіб) у межах Сумської області, на території якої розташовані діючі місцеві (локальні) електромережі публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго», що може призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. Тому за вчинене порушення на ПАТ «Сумиобленерго» накладено штраф у розмірі 68000грн. та зобов'язано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом приведення виданих ТОВ «Маркетинг-центр LTD» та ОК «Забудовник 2010» технічних умов у відповідність до законодавства.
Представник позивача Турчин С.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача Гребеник В.І. позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не обґрунтований і задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
В судовому засідання встановлено, що адміністративною колегією Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за результатами розгляду справи про порушення ПАТ «Сумиобленерго» законодавства про захист економічної конкуренції прийнято рішення від 30.10.2014 року №45, згідно якого визнано, що ПАТ «Сумиобленерго» у період з липня 2012 року до вересня 2014 року займало монопольне становище на ринку послуг, пов'язаних з приєднанням до власних місцевих (локальних) електричних мереж, в тому числі з підготовки та видачі технічних умов інженерного забезпечення електропостачання належними ПАТ «Сумиобленерго» місцевими (локальними) електромережами об'єктів містобудування (фізичних та юридичних осіб) у межах Сумської області, на території якої розташовані діючі місцеві (локальні) електромережі публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго». Визнано дії ПАТ «Сумиобленерго», які полягають у видачі технічних умов, що містять неправомірні вимоги щодо виконання робіт, які не потрібні замовникам для забезпечення передачі електричної енергії до їх електроустановок мережами ПАТ «Сумиобленерго» порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50 та частиною 1 статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуг, пов'язаних з приєднанням до власних місцевих (локальних) електричних мереж, в тому числі з підготовки та видачі технічних умов інженерного забезпечення електропостачання належними ПАТ «Сумиобленерго» місцевими (локальними) електромережами об'єктів містобудування (фізичних та юридичних осіб) у межах Сумської області, на території якої розташовані діючі місцеві (локальні) електромережі публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго», що може призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. Зобов'язано ПАТ «Сумиобленерго» припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом приведення виданих ТОВ «Маркетинг-центр LTD» (м. Суми) та ОК «Забудовник 2010» (м.Суми) технічних умов у відповідність до законодавства. За вчинене порушення на ПАТ «Сумиобленерго» накладено штраф у розмірі 68000 грн. (7-14).
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Частиною 2 статті 52 вказаного Закону передбачено, що за вказане порушення накладаються штрафи у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.
З матеріалів справи вбачається, що ПАТ «Сумиобленерго» є єдиним суб'єктом господарювання, який у період з липня 2012 року по вересень 2014 року здійснює діяльність на ринку передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами на території Сумської області, де розташовані належні товариству місцеві (локальні) електричні мережі, та на ринку постачання електричної енергії за регульованим тарифом.
За приписами ч.1 ст.18 Закону України «Про електроенергетику» проектування та будівництво (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення) об'єктів електроенергетики здійснюються відповідно до законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Статтею 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» технічні умови визначено як комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки. Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою.
Закон України «Про природні монополії» визначає сферу передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами сферою діяльності суб'єктів природних монополій (ст.5).
Відповідно до вимог ст.10 вказаного Закону суб'єкти природних монополій зобов'язані забезпечувати надання технічних умов щодо інженерного забезпечення об'єкта будівництва у порядку та строки, встановлені законодавством.
Правовідносини, які виникають під час приєднання новозбудованих, реконструйованих чи технічно переоснащених електроустановок замовників до електричних мереж, регулюють Правила приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17 січня 2013 року № 32 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 8 лютого 2013 р. за № 236/22768 (далі - Правила приєднання).
Тому, підготовку та надання технічних умов інженерного забезпечення електропостачання належними ПАТ «Сумиобленерго» місцевими локальними електромережами об'єктів містобудування (фізичних чи юридичних осіб) (далі - ТУ, технічні умови), розташованих в територіальних межах Сумської області, здійснює лише позивач.
Отже, оскаржуване рішення відповідача в частині визнання ПАТ «Сумиобленерго» суб'єктом господарювання, який у період з липня 2012 року до вересня 2014 року займав монопольне становище на ринку послуг, пов'язаних з приєднанням до власних місцевих (локальних) електричних мереж, в тому числі з підготовки та видачі технічних умов інженерного забезпечення електропостачання належними публічному акціонерному товариству «Сумиобленерго» місцевими (локальними) електромережами об'єктів містобудування (фізичних та юридичних осіб) у межах Сумської області, на території якої розташовані діючі місцеві (локальні) електромережі ПАТ «Сумиобленерго», є обґрунтованим.
Що стосується рішення антимонопольного комітету в частині визнання дій ПАТ «Сумиобленерго», які полягають у видачі технічних умов, що містять неправомірні вимоги щодо виконання робіт, які не потрібні замовникам для забезпечення передачі електричної енергії до їх електроустановок мережами ПАТ «Сумиобленерго» порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуг, пов'язаних з приєднанням до власних місцевих (локальних) електричних мереж, що може призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку, та зобов'язання ПАТ «Сумиобленерго» припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом приведення виданих ТОВ «Маркетинг-центр LTD» (м. Суми) та ОК «Забудовник 2010» (м.Суми) технічних умов у відповідність до законодавства, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади. ш| реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, зокрема за електричними, тепловими, тепловикористовувальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правова», актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режим. постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжна заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної систем України.
Згідно Положення про державний енергетичний нагляд за режимам споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929, вказані функції покладено на Державну інспекцію енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (надалі - Держенергонагляд).
Частиною 6 статті 9 Закону України «Про електроенергетику» Держенергонагляд за письмовим зверненням заявника надає висновок щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання.
Відповідно до ч.11 ст.17 Закону України «Про Антимонопольний комітет» голові територіального відділення АМК надані повноваження залучати до проведення перевірок спеціалістів органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій за погодженням з їх керівниками.
У відповідності до вказаних норм законодавства, наказами голови відділення АМК від 9 вересня 2013 року №26 та від 3 липня 2014 року № 11, до роботи комісії відділення з перевірки ПАТ «Сумиобленерго» залучено представників Держенергонагляду в Сумській області.
Тобто, обґрунтованість технічних умов ПАТ «Сумиобленерго» щодо виконання робіт, які не потрібні замовникам для забезпечення передачі електричної енергії до їх електроустановок, були предметом дослідження спеціалістів Держенергонагляду.
Згідно висновків Держенергонагляду виявлено факти включення позивачем до технічних умов необґрунтованих вимог, які збільшують вартість приєднання до електричних мереж ПАТ «Сумиобленерго» електроустановок замовників.
Встановлено, що видані публічним акціонерним товариством «Сумиобленерго» на адресу ФОП ОСОБА_3, ТОВ «Маркетинг-центр LTD», ТОВ «СОЦ Енергія», БК «Косівщина-2010» та ОК «Забудовник 2010» технічні умови містять необґрунтовані вимоги щодо реконструкції (будівництва) електромереж ПАТ «Сумиобленерго» у обсягах, непотрібних замовникам та за кошти останніх, що призводить до здорожчання їх власної продукції і послуг, які надаються та обмежує їх конкурентоспроможність на ринках, на яких замовники здійснюють свою діяльність.
Окремі вимоги технічних умов, за висновками Держенергонагляду, спрямовані на покращення мереж ПАТ «Сумиобленерго» за рахунок замовників.
Включення позивачем до технічних умов неправомірних вимог щодо виконання робіт, що не потрібні замовникам для забезпечення передачі потужності до електроустановок останніх у мережах ПАТ «Сумиобленерго», може призвести до ущемлення інтересів споживачів таких послуг, оскільки не дозволяють споживачам самостійно обрати виконавця послуг, пов'язаних з приєднанням до власних місцевих (локальних) електричних мереж, в тому числі з підготовки та видачі технічних умов інженерного забезпечення електропостачання належними товариству електромережами із урахуванням найкращого для себе варіанту фінансових витрат.
Такі дії ПАТ «Сумиобленерго» були б неможливими у разі, якщо останнє зазнавало б значної конкуренції на ринку, адже у такому випадку замовники (забудовники) мали б можливість обирати між кількома суб'єктами господарювання, які могли видати технічні умови, і у разі встановлення товариством «Сумиобленерго» у технічних умовах неправомірних вимог, обрали б іншого надавача послуг.
ПАТ «Сумиобленерго» не спростовано факту займання товариством монопольного становища на ринку послуг, пов'язаних з приєднанням до власних місцевих (локальних) електричних мереж у межах Сумської області, на території якої розташовані діючі місцеві (локальні) електромережі позивача.
Посилання ПАТ «Сумиобленерго» на те, що інформація Держенергонагляду, викладена у листах та інформаційній довідці, не може вважатися висновками, є безпідставними, так як жодним нормативно-правовим документом не встановлена форма висновку. В той же час, за змістом листів та інформаційної довідки, наданих Держенергонаглядом антимонопольному комітету, вбачається, що викладена в них інформація є висновками Держенергонагляду з питань обґрунтованості технічних умов ПАТ «Сумиобленерго» щодо виконання робіт, які не потрібні замовникам для забезпечення передачі електричної енергії до їх електроустановок.
Вказані висновки Держенергонагляду є доказами у справі, оскільки відповідно до статті 41 Закону України «Про захист економічної конкуренції» доказами у справі можуть бути будь-які фактичні дані, які дають можливість встановити наявність або відсутність, порушення. Ці дані встановлюються такими засобами: пояснення сторін і третіх осіб, пояснення службових осіб та громадян, письмовими доказами, речовими доказами висновками експертів.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання протиправним та скасування рішення адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.10.2014 року №45 по справі 02-06/49-2014 - відмовити.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (40035, м. Суми, вул. Д.Коротченка, 7, код ЄДРПОУ 23293513) на користь державного бюджету України, судовий збір в сумі 1644,30 грн. (одна тисяча шістсот сорок чотири грн. 30 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови складено 29 грудня 2014 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар